Gigabyte Z790 Aorus Elite AX: „Optimalizovaná na hranie“

Ako to vyzerá v BIOSe

V kontexte základných dosiek píšeme o „hernom“ hardvéri neradi. Na herný výkon obvykle nemajú prakticky žiadny vplyv. V tomto prípade však na marketingovom slogane niečo bude, aj keď nie zadarmo a miestami vyšší výkon v hrách je vykúpený vyššou spotrebou. Dôvodov, prečo o Gigabyte Z790 Aorus Elite AX stáť, alebo sa tejto doske naopak vyhnúť, je však prirodzene viac.

Ako to vyzerá v BIOSe

Po vstupe do UEFI sa naskytá kompletný prehľad komponentov, ktoré sú k základnej doske pripojené. Pri SSD je to aj rozhranie a počet pripojených liniek PCI Express. Z tejto obrazovky „Easy Mode“ je možné prejsť aj do podrobného nastavenia ventilátorov (F6), pristúpiť k aktualizácii BIOSu (F8) či cez kláves F2 zvoliť režim s pokročilejších volieb.

   

V rozšírenom režime okrem prečítania a nastavenia XMP je možné aj manuálne prispôsobenie priepustnosti či časovania pamätí. My však vždy testujeme v režime XMP. LLC nechávame v automatickej réžii (vy si ho však upraviť môžete) a v záujme dosahovania čo najkonzistentnejších výsledkov naprieč testami vypíname iba Resizable BAR. Ten je drvivej väčšine nových dosiek aktivovaný už v rámci predvolených nastavení, čo bolo pri predošlých generáciách ešte sporadické.

   

Správa režimov napájania je dostupná pod kartou „Tweaker“ – Turbo Power Limits. Hodnoty PL1/PL2 je možné si ručne nastaviť po jednotkách W a stanoviť aj časový interval, počas ktorého by mal byť dosahovaný napríklad krátkodobý výkon. Na nastavený čas sa však príliš spoliehať nedá, pretože nekorešponduje s reálnym časom. Spotreba (a spolu s ním aj výpočtový výkon) klesá podstatne skôr, než nastavíte, čo je dobre vidieť aj z priebehových grafov.

   

Karta pre správanie sa TVB (Thermal Velocity Boost) ukazuje, ako je nastavený násobič pre jednotlivé P jadrá. Na dvoch je 5,8 GHz (t.j. maximálna frekvencia pre jednojadrový boost procesora Core i9-13900K). A prečo nie na jednom, keď je to jednojadrový boost? Z dôvodu, že v praxi sa aj na jednovláknovej záťaži podieľajú, respektíve striedajú dve jadrá.

Aj Gigabyte Z790 Aorus Elite AX má bezpečnostný (de)šifrovací modul (TPM), ktorého nastavenia je takisto možné si prispôsobiť. A medzi veci, s ktorými sa stretnete na začiatku (a potom už zrejme veľmi nie) patrí aj rozhranie na aktualizáciu BIOSu, Q-Flash. Nahranie nového BIOSu je intuitívne a bezpečné. Nesprávny BIOS doska nevidí a v prípade, že sa počas procesu zápisu niečo náhodou nepodarí, tak je tu stále funkcia BIOS flashback.

   

Rozhranie na správu ventilátorov Gigabyte nazýva Smart Fan 6. Minule sme si spomínali, že na niektorých konektoroch sa ventilátory rozbiehajú od vyšších rýchlostí, než sú ich minimálne rýchlosti. To sa deje aj tu, ale prakticky iba v režime „auto“, ktorý, zdá sa, nedokáže správne detegovať PWM ventilátor a snaží sa ho regulovať lineárnym napätím (DC). Preto je v prípade použitia 4-pinového ventilátora s impulznou reguláciou dôležité režim PWM nastaviť ručne.

Generátor impulzov na konektoroch systémových ventilátorov je síce kvalitatívne o trochu „horší“ než pre konektor CPU_fan, ale aj sa u ventilátorov pohodlne a stabilne dostanete k ich spodnej rýchlostnej hranici.

      

Doska má viacero teplotných snímačov, s ktorými viete pracovať aj v rámci vytvárania PWM kriviek. Tie sa nemusia odvíjať od zahrievania CPU, ale napríklad od teplôt v okolí slotu PCI Express ×16. Systémové ventilátory môžu tak vhodne reagovať na chladenie s ohľadom na záťaž grafickej karty.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. ake tazke je dat dole VRM heatsink a treba s nim nieco specialne robit pred tym ako sa nasadi naspet?

    1. Na Gigabyte Z790 Aorus Elite AX tak ako na väčšine základných dosiek, ktoré používajú na spájanie skrutky (namiesto push-pinov) je demontáž pasívu VRM veľmi jednoduchá. Stále však treba ísť na to opatrne, aby sa nepotrhali teplovodivé podložky. Vtedy by, samozrejme, po opätovnej inštalácii nemusel byť všade optimálny kontakt medzi základňou pasívu a puzdrom napäťových regulátorov.

      Pokiaľ sa nebudete nikam ponáhľať, pôjdete pomaly a budete sledovať, čo sa pri odliepaní s teplovodivými podložkami deje (niekedy lepšie držia o pasív, inokedy o regulátory, treba to mať pod kontrolou…), tak nehrozí nikde žiadne riziko. Čistením drobných pozostatkov z podložiek podľa môjho názoru nemá zmysel sa zapodievať. Nejaké čiastočky zvyknú zostávať okolo rohov regulátorov, v ich zapustenom nápise označenia, na kontaktoch či na SMD. Odstraňovanie toho môže spôsobiť viac škody (nejakým, zbytočným poškodením niečoho) ako úžitku, takže nič špeciálne by som pred vracaním pasívu naspäť nerobil. Teda pokiaľ je teplovodivá podložka pekná, v jednom kuse. Na to pozor, niekedy sú tie podložky ako žuvačky, že sa iba natiahnu, ale inokedy sú krehké a trhajú sa už i pri pôsobení veľmi malej sily.

      Dôležitá je potom aj primeraná sila pri doťahovaní skrutiek. Menší prítlak zhoršuje teplovodivé vlastností a väčší, nadmerný, zase môže deformovať PCB, čo je tiež nežiaduce. Sila, ktorú je možné bez potu na čele vyvinúť so skrutkovačom s bežnou (t.j. s priamou, teda nie L alebo T typu) rukoväťou v zovretí troch prstov bude tak akurát.

    2. Co máš na mysli tím „specialne robit“? Z výsledků Ľubova bádání se jinak hodí vědět, že je lepší mít na VRM pružnou teplovodivou podložku o spíše větší tloušťce (1.5mm žuvačkového typu), která mosfety hezky obejme.

      Jinak by mě zajímalo, zda pasivy na kaskádu mají vždy závitové vložky. Jemný závit v přímo v hliníkovém těle chladiče by s sebou mohl nést vážný problém.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *