Unikl termín, kdy vyjde GeForce RTX 4070 Ti. Má stejné parametry

Nové inkarnace GeForce RTX 4070 Ti půjde ven během CES 2023, ráz na ráz

Tento týden se objevila zpráva, podle které zrušená GeForce RTX 4080 12GB, jejíž stopy už Nvidia na svém webu všude zametla, bude nakonec přece jenom vydaná, ale pod novým jménem. Bude se prodávat jako GeForce RTX 4070 Ti. Teď se objevilo potvrzení této nové karty, která bude třetím modelem 4nm generace od Nvidie z dalších zdrojů. A také informace o tom, kdy se bude dát koupit. Zatím to vypadá, že specifikace se nezmění.

Podle čínského leakera s přezdívkou MEGAsizeGPU by Nvidia měla GeForce RTX 4070 Ti vydat 5. 1. 2023. Tato data už asi firma začala sdělovat výrobcům karet pod NDA, protože o nich píše také web WCCFtech. Ten přidává další podrobnost. Podle něj by 5. 1. mělo už znamenat finální vydání karty ve smyslu vypuštění do prodeje, tedy chvíle, kdy se opravdu bude dát koupit.

Předtím ale bude karta oficiálně oznámena či odhalena už 3. 1., tento den tedy budou potvrzené specifikace a cena. Recenze s testy výkonu pak budou napasované mezi tím 4. 1., bude tedy den na rozmyšlení mezi vydáním testů a dostupností v obchodech.

Kromě těchto informací o termínu vydání se objevil možný doklad autenticity. Zmíněný MEGAsizeGPU přidal ke svému údaji o datu ještě obrázek, na kterém jsou zřejmě motivy, které mají výrobci karet použít pro návrh krabic, v nichž budou karty GeForce RTX 4070 Ti zabalené, včetně toho, jak má vypadat logo RTX 4070 Ti. Balení karet totiž v poslední době podléhají povinně schvalování Nvidií a výrobci na nich nemůžou mít jen tak cokoliv.

Balení potvrzuje, že karta bude pořád podporovat všechny novinky vyšších modelů – pohybovou interpolaci snímků DLSS 3 nebo také ovladače Studio. Také se uvádí údaj o obrazových výstupech HDMI 2.1 a DisplayPortu 1.4a. GPU AD103, na kterém bude karta založená, tedy také nemá novější konektivitu a neliší se v tomto od AD102 a AD104 v kartách RTX 4090 a RTX 4080. Maximální rozlišení má být 8K při 60 snímcích za sekundu nebo 4K při 240 Hz, což je oboje již po využití ztrátové komprese DSC. Bez komprese budou maximální frekvence zhruba poloviční při 8bitové barevné hloubce a ještě nižší s 10bitovou (HDR).

Specifikace prvních tří modelů GeForce RTX 4000 ještě se zrušenou GeForce RTX 4080 12GB (zdroj: Nvidia)

Podle WCCFtechu bude karta vydána s navlas stejnými specifikacemi jako GeForce RTX 4080 12GB. Karta prý nebyla přejmenovaná rovnou na RTX 4070 také proto, že by v takovém kontextu její cena vypadala o to hůře (RTX 4080 12GB měla stát 899 $, zatímco RTX 3070 šla do prodeje za 499 $). Asi pořád není vyloučeno, že se cena trošku sníží, protože změna názvu otevřela cestu k tomu, aby to Nvidia mohla udělat bez „ztráty tváře“. Na druhou stranu by zlevnění asi bylo pravděpodobnější, pokud by specifikace byly aspoň trošku změněné třeba kosmetickým snížením frekvence, zatímco podle WCCFtechu mají být úplně stejné…

Zdroje: MEGAsizeGPU, WCCFtech, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GeForce RTX 4090D má vyšší takty než RTX 4090, ale míň SM

Minulý týden přišly zprávy, že Nvidia zareaguje na to, že se její highendová, ale stále spotřebitelská/hráčská grafika GeForce RTX 4090 dostala na seznam GPU, která USA nedovoluje vyvážet do Číny. Má začít vyrábět GeForce RTX 4090D (D jako Dragon, údajně), která by se vešla do kritérií, které sankce stanovují. A tato grafika by se měla dostat na trh už poměrně rychle, byť to už nestihne do Vánoc (do Čínského nového roku ale ano). Celý článok „GeForce RTX 4090D má vyšší takty než RTX 4090, ale míň SM“ »

 •  
 •  
 •  

Galax GeForce RTX 4060 Ti Max: Nejrychlejší jednoslotová grafika

Skříně pro herní počítače dnes i u Mini-ITX modelů nabraly tolik sádla, že se do nich vejdou hodně velké grafiky a výkonnější grafické karty v jednoslotovém provedení se dnes prakticky nedělají. Pokud byste ale takovou z nějakého důvodu chtěli (třeba tomu, aby vám v pracovní stanici zbytečně neblokovala slot, který potřebujete), objevila se teď na trhu zajímavá možnost. Firma Galax vyrobila tenkou jednoslotovou GeForce RTX 4060 Ti. Celý článok „Galax GeForce RTX 4060 Ti Max: Nejrychlejší jednoslotová grafika“ »

 •  
 •  
 •  

Parametry Ryzenů 8000G unikly. Chystá se i Ryzen 5000GT pro AM4

Vypadá to, že po novém roce by mohlo AMD vypustit na trh docela dost nových procesorů pro desktopové počítače. Minulý týden prosákly údajné specifikace Ryzenů 8000G, což bude desktopová verze 4nm SoC Phoenix s architekturou Zen 4. Současně se s tím objevily zprávy o dalších chystaných procesorech pro starou platformu AM4, pro kterou se opět asi objeví nové modely, snad také s integrovanou grafikou. Celý článok „Parametry Ryzenů 8000G unikly. Chystá se i Ryzen 5000GT pro AM4“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *