Medzi novými ventilátormi Akasa je aj nebezpečný Alucia SC

Akasa Alucia SC, Soho AR a Vegas A

Hoci to tak najprv nevyzeralo, tak Akasa predsa len bude ventilátor z chladiča Alucia H4 predávať aj samostatne. Ten sme nakrátko mali aj vo veternom tuneli a predpoklady na úspech v strednej triede rozhodne má. Na jeho základne sú potom ešte osvetlené ventilátory Soho AR a Vegas A, ktoré sa predávajú aj v netradičných variantoch „siamských dvojčat či trojčat“ so spoločným rámčekom pre dva alebo tri rotory.

V mimoriadnej tichosti Akasa vydala ventilátory z radov Alucia SC, Soho AR a Vegas A. Ventilátory Alucia SC museli mať na sebe neviditeľný plášť, pretože o nich nikto neinformoval a bývali by sme ich aj my prehladili, keby nás na ne „len tak medzi rečou“ neupozornilo marketingové zastúpenie Akasy.

Ventilátor Alucia SC sa v 120-milimetrovom formáte prvýkrát objavil pomerne nedávno ako súčasť chladiča Akasa Alucia SC. K nemu sme publikovali aj krátky článok, v rámci ktorého nakoniec ventilátor skončil aj vo veternom tuneli na testy ventilátorov. Pre atraktívnu konštrukciu vychádzajúcu z tvarov Gentle Typhoon sme totiž chceli mať základný prehľad. A veruže pri rovnakých otáčkach za Noctua NF-A12x25 PWM dramaticky nezaostáva. Jedná sa síce o slabší, menej efektívny ventilátor, ale dôležité je, že je za polovičnú cenu. Alucia SC okrem veľmi podobného tvaru lopatiek, ako má „sterroxová“ Noctua, je na sacej strane vybavená aj kanálikmi na akceleráciu prúdenia vzduchu. Nemá už takú malú medzeru medzi lopatkami a pre dosahuje Alucia SC12 pri maximálnych 2000 ot./min najmä nižší statický tlak (1,94 mm H2O).

Rozdiel v prietoku vzduchu (104,68 m3/h) je už oproti najefektívnejšiemu ventilátoru Noctua zanedbateľný. Zatiaľ to ale neberte ako nejaké uspokojivé hodnotenie, sú to len výsledky pri maximálnom výkone. Podstatnejšie budú, pravdaže, výsledky v praktickejších (nižších) hladinách hluku. Z našich testoch sa skôr či neskôr dozviete, ako si Alucia SC poradí s cenovými konkurentmi, ako je napríklad SilentiumPC Fluctus 120 PWM. Akasa Alucia SC je takisto za 12 eur. Okrem 120-milimetrového modelu (SC12) je už dostupný aj 140-milimetrový (SC14), ktorý by mohol byť ešte vzácnejší. V tomto 140 mm formáte je Alucia SC14 raritná. Cenových konkurentov ohrozia ventilátory Alucia SC dozaista v obidvoch formátoch.

V dvoch veľkostných formátoch u aj nové ventilátory Soho s osvetlením ARGB LED – AR (120 mm) a AR14 (140 mm). Ich rotor je rovnaký ako u ventilátorov Alucia SC a preto je zaujímavé, že sú pri nich uvádzané horšie parametre. Prietok vzduchu má byť nižší o 5,76 m3/h (89,89 m3/h) a statický tlak (1,75 mm H2O) až o 9,8 %. Ak sú tieto pomery správe, tak spôsobené to môže byť napríklad odlišnou tepelnou rozťažnosťou materiálov. Jeho štruktúra je u ventilátorov Soho iná, už len pre odlišnú farbu.

Namiesto modrej (Alucia SC) sú Soho AR v čiernej a bielej. O možných zmenách vlastností zmenou farby pojednávala aj Noctua pri NF-A12x25 PWM chromax.black. V tomto prípade sa vlastnosti nezmenili, ale Noctua zdôraznila, že pri rýchlejšom vývoji by sa špecifikácie čiernych rotorov s hnedými zhodovať nemuseli. A toto môže byť ten prípad, kde osvetlené ventilátory Soho AR majú menšiu pevnosť, tepelná rozťažnosť je tým pádom vyššia a preto môžu byť aj pri rovnakých otáčkach rovnako tvarovaného rotora, dosahované o trochu horšie aerodynamické vlastnosti.

A do tretice ventilátory Vegas A. Tie majú na maxime tiež 2000ot./min a udávaný prietok vzduchu (89,89 m3/h) a statického tlaku (1,99 mm H2O) je zase trochu iný napriek tomu, že sa na výrobu rotora používa rovnaká formička ako u ventilátorov Alucia SC a Soho AR.

Ventilátory Vegas A sú dostupné troch formátoch. Zatiaľ čo variant s jedným rotorom je ešte tradičný, tak varianty s viacerými rotormi sú uspôsobené na montáž viacerých ventilátorov za sebou. Keďže zdieľajú spoločný rámček, nedajú sa oddeliť. Rozteč montážnych dier tohto neštandardného vyhotovenia je však štandardná. Zmysel takéhoto riešenia je v uľahčení inštalácie na radiátory kvapalinových chladičov či do skriniek, kde je vedľa seba viac ventilátorov. Vegas A sú minimálne zatiaľ iba so 120-milimetrovými ventilátormi – Vegas A12, Vegas A24 a Vegas A36.

Ventilátory Vegas A majú takisto ARGB LED, ale na rozdiel od Soho AR sú vybavené guľôčkovými ložiskami s predpokladom dlhšej životnosti. Hodnota MTBF je stanovená na 80 000 hodín, teda na dvojnásobok ventilátorov Alucia SC a Soho AR s hydrodynamickými ložiskami.

Všetky modely sú už dostupné v obchodoch. Akasa Alucia SC12 (AK-FN117) sa predáva za cenu okolo 12 eur/293 Kč, väčšia Alucia SC14 (AK-FN118) potom okolo 14 eur/342 Kč. Osvetlený Soho AR (AK-FN108) je v obchodoch od 17 eur/415 Kč, Soho AR14 (AK-FN109) od 20 eur/489 Kč a ventilátory Vegas A sú za 17 eur/415 Kč (A12/AK-FN111), 34 eur/830 Kč (A24/AK-FN112) a 55 eur/1344 Kč (A36/AK-FN113-WH).


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

 •  
 •  
 •  

Akasa Alucia SC12: Efektívne tvary vs. mäkký materiál

Máloktorý ventilátor nás dokáže na prvý pohľad opantať tak, ako sa to podarilo Alucia SC12 od Akasy. Jeho stavba v tejto cenovej relácii pôsobí totiž dosť nekompromisne. Pri druhom pohľade po podrobnom testovaní sa však už dostavuje určité vytriezvenie. Ale i napriek tomu, že sa vysoké (až prehnane vysoké) očakávania nenaplnili, tak v niektorých aspektoch v niektorých situáciách Alucia SC12 poráža atraktívnych, podobne lacných konkurentov. Celý článok „Akasa Alucia SC12: Efektívne tvary vs. mäkký materiál“ »

 •  
 •  
 •  

Akasa AK-CC6606BP01: Výkonnejšia alternatíva k Laminar RM1

Zbierka výsledkov lacnejších nízkych chladičov CPU sa pomaly rozrastá. Otestovali sme najväčší z top-flow modelov Akasy na platformu Intel LGA 1700. Podľa udávaného TDP 125 W to vyzerá, že by sa nemuselo jednať iba o náhradu Laminar RM1 a RS1 pribaľovaným k úspornejším procesorom, ale aj o riešenie pre modely s otvoreným násobičom, ku ktorým sa chladič nedodáva. Celý článok „Akasa AK-CC6606BP01: Výkonnejšia alternatíva k Laminar RM1“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *