Chladiaca novinka, ktorá môže prekvapiť – Akasa Alucia H4

Detaily chladiča Akasa Alucia H4

Najnovší procesorový chladič Akasy nevyzerá vôbec zle. Srší z neho ťah po čo najvyššej efektivite za čo najnižšiu cenu v rámci strednej triedy. A práve tento segment nemá reprezentanta, ktorý by jasne vyčnieval. Chladič Alucia H4 má veľmi solídny ventilátor, čo potvrdzuje aj náš veterný tunel. Štandardné testy chladiča ešte nemáme, ale pokiaľ nebude nejaká skrytá zrada v pasíve, tak ešte možno budete „valiť buľvy“.

O Alucia Akasa H4 rozšírila svoju ponuku koncom minulého mesiaca. Tradičnú spravodajskú aktualitu sme tentokrát vynechali, pretože sa rýsovalo informačne bohatší náhľad, v rámci ktorého vám môžeme chladič opísať aj na základe vlastných skúseností a postrehov. K tradičným testov (s porovnaní s inými chladičmi) sa dostanete až neskôr, ale na pozoruhodné detaily sa môžete pozrieť už teraz.

Chladič Akasa Alucia H4 (AK- CC4017EP01)

Jedná sa o priemerne vysoký chladič (154 mm) s jednou vežou. Mnohým ako prvé zrejme udrie do očí ventilátor, ktorý nápadne pripomína Noctua NF-12×25 PWM. To nielen tvarom užších, ale dlhých zakrivených lopatiek, ale takisto vystúpené kanáliky na odtokovej strane. Tie predovšetkým znižujú separáciu vírenia, čím sa znižuje hlučnosť. Z celkového pohľadu však na efektivitu ventilátora Noctuy tento od Akasy nemá. Prietok má síce podobný (Akasa uvádza 95,65 m3/h, my sme namerali o trochu viac – 104,68 m3/h – ale to iba v rámci jednej vzorky a nejaká tolerancia, samozrejme, platí aj pre tento ventilátor), rozdiel je v generácii statického tlaku (podľa špecifikácií 1,94 mm H2O, naše merania sú +5 %).

Ventilátor Akasy má totiž dvakrát väčšiu medzeru medzi rotorom a rámčekom, materiál je takisto iný, lacnejší (a poddajnejší tepelnej rozťažnosti) než u NF-A12x25. A celkovo sa ten ventilátor Akasy nedá porovnávať, ani po stránke konštrukčnej kvality, či už ide o robustnosť osky alebo i samotných ložísk (ventilátory Akasy má „hydrodynamické“), od čoho sa následne odvíja aj nižšia životnosť.

Stredná doba medzi poruchami je uvádzaná „iba“ na 40 000 hodín. Tento údaj sám o sebe, prirodzene, veľa nehovorí (a užitočnejšia informácia by bola spodná hranica rozsahu MTBF), ale i tak je konštrukčná kvalita ventilátora Akasy prinajlepšom priemerná. Vyššie sú aj štartovacie otáčky (500). Maximálna rýchlosť je potom okolo 2000 ot./min. Ak sa bude tento ventilátor predávať aj samostatne, tak ho podrobne rozoberieme. V rámci predstavenia chladiča, u ktorého je predsa len dôležitejší pasív, k ventilátoru asi stačí.

Za kratší koniec, zdá sa, nemusí ťahať ani rebrovaný radiátor (hmotnosť ~ 506 g). Aj keď, u neho sa ťažko niečo predpokladá. Navonok efektívny môže zrážať hneď úroveň vnútornej štruktúry heatpipe. Tie sú tu štyri, tak, ako to v tejto cenovej triede bežné a lamely pretínajú tak, aby žiadna z trubíc nebola príliš blízko k okraju rebier. A ešte tak, aby trubice neboli ani blízko seba – skrátka aby stratové teplo čo najlepšie rozložili do priestoru. Ohľad sa prirodzene berie aj na miesta s najintenzívnejším turbulentným prúdením. To pred/za heatpipe podporujú aj výrezy na dlhých hranách rebier. Na krátkych sú zase zámky, ktoré držia pevný dištanc medzi jednotlivými lamelami.

Celá konštrukcia pôsobí mimoriadne robustným dojmom. Jednotlivé rebrá majú, mimochodom, spolu s farbou hrúbku 0,42 mm a vzájomné rozstupy medzi nimi sú približne 2 mm. Povrch je z drvivej väčšiny plochy farbený – synteticky, nejde o eloxovanie. Odhliadnuc od spony sa farbenie netýka už iba základne. Tá je takzvaným „priamym dotykom heatpipe“ (s IHS procesora). V porovnaní s plnými blokmi nejde o efektívnejšiu konštrukciu, ako je to (alebo minimálne dlho bývalo) prezentované, ale je to, samozrejme, lacnejšie a v tejto triede sa preto takáto úprava objavuje pomerne často. Má ju napríklad aj mimoriadne účinný SPC Fera 5 (či Fortis 5).

Na rozdiel od chladičov SilentiumPC však heatpipe nie sú kontaktne natlačené jedna na druhú, ale sú medzi nimi hliníkové výplne so šírkou 2,2 mm. Z pohľadu čipletových procesorov, ktoré nemajú najintenzívnejší zdroj tepla centrovaný (a na procesorovej doštičke býva asymetricky), by to na niektorých CPU mohla byť možno i výhoda. Rozmery kontaktnej plochy základne sú 40,05 × 35,00 mm. Naformátovaná je tak, že pri obvyklej montáži chladiča (vertikálne) pokryje i celú plochu IHS (38,3 × 28,2 mm) procesorov Intel Alder Lake. Súčasťou príslušenstva je aj 1 gram teplovodivej pasty AK-T565 (5,2 W/mK).

Okrem LGA 1700 sú podporované aj staršie platformy Intelu (LGA 1200/115x), vrátane HEDT (LGA 2011-v3, 2066) či AMD AM4. Chladič Akasa Alucia H4 je už v predaji, za koncovú cenu od 36 eur.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Síce som trochu dúfal, že ak sa niečo bude predávať samostatne, tak to bude ventilátor. Ale podľa vyjadrenia Akasy bude možné kúpiť zvlášť zrejme pasív. Bez ventilátorov sa dá kúpiť aj radiátor z Venom A20 (Venom R20), takže s podobným modelom už nejaké skúsenosti majú. Skúsim ich ukecať ale aj na ten ventilátor, ako o dosť lacnejšia alternatíva k Noctua NF-A12x25 mi zmysel dáva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *