Čierny deň Noctuy: Vyšli NF-A12x25 a NH-U12A chromax.black

Sterroxové ventilátory sú už aj v čiernej rovnako ako i chladič NH-U12A (chromax.black)

Najprepracovanejšie 120-milimetrové ventilátory Noctua a chladič, ktorý ich používa, sú dostupné už aj v čiernom variante. Tie idú naproti všetkým odporcom béžovo-hnedej schémy. Pozoruhodná je poznámky Noctuy k tomu, že prefarbenie ventilátorov nebolo úplne jednoduché s ohľadom na to, aby boli zachované originálne parametre. Aj kvôli tomu tieto ventilátory nabrali oproti pôvodným interným plánom mierny sklz.

Nový model NH-U12A chromax.black sa stáva suverénne najvýkonnejší jednovežový chladič Noctua s čiernou povrchovou úpravou. NH-U14S v takejto podobe nevyšla a zrejme už ani nevyjde. Parametre NH-U12A chromax.black sa oproti NH-U12A nijako nezmenili a výkonnostné hodnotenie (NSRP) Noctuy zostáva takisto na rovnakej úrovni 169 bodov, čo je 4,3 % pred NH-U14S a 7,7 % za NH-D15 (chromax.black).

S výnimkou kontaktnej plochy základne je chladič kompletne čierny. Noctua touto úpravou vychádza v ústrety používateľom, ktorým záleží na tom, aby komponenty v počítači nejakým spôsobom ladili alebo minimálne aby žiadny z nich „nekričal“ tak, ako to je vždy pri všetky chladičoch a ventilátoroch Noctua s originálnymi farbami.

Chladič NH-U12A chromax.black

Hoci sa jedná prakticky o „starý“ chladič, ktorého parametre poznáte, tak si aspoň uveďme to najzákladnejšie. Radiátor je tvorený jednou vežou a tú pretkáva sedem teplovodivých trubíc. Hmotnosť pasívu (bez ventilátorov) je uvádzaná na 760 g. Na ten sa však inštalujú dva ventilátory NF-A12x25 PWM chromax.black a celková hmotnosť chladiča NH-U12A chromax.black je 1220 g. To pri výške 158 mm. Na rozdiel od NH-U12A sa NH-U12A chromax.black bude dodávať hned takto zo štartu už aj s montážnym príslušenstvom k Intel LGA 1700. Súčasťou dodávky NH-U12A by malo byť podľa stále platného rozvrhu až od decembra 2021.

Noctua prezradila, že zmena farby bola zložitejšia, než sa môže zdať. V tomto prípade sa to už netýka pasívu (vplyv na chladiaci výkon tohto procesu má Noctua vyladený už zo starších chladičov chromax.black), ale práve ventilátorov. NH-U12A chromax.black sú vôbec prvé čierne ventilátory zo „sterroxu“ (LCP).

   

O zložení použitého materiálu veľa nevieme a známe je len to, že je na báze polymérov tekutých kryštálov a oproti bežne používaným plastom, vrátane ABS, by mal vynikať vyššou pevnosťou a nižšou tepelnou rozťažnosťou. Aj vďaka týmto vlastnostiam majú ventilátory dosahovať NF-A12x25 špičkové vlastnosti, ktoré Noctua proklamuje.

Vývoj týchto ventilátorov však pribiehal s trochu inými prísadami, keďže konečná farba rotora bola hnedá. Ťažko odhadovať, aká látka vytvára farbu, každopádne aj tá sa podieľa na konečných vlastnostiach materiálu. Prechod na čiernu podľa slov generálneho riaditeľa Noctua vyžadovala viac laborovania, než možno očakávala aj samotná Noctua. To najmä z dôvodu, že cieľom bolo zachovať parametre pôvodných NF-A12x25 PWM.

Vo variante chromax.black.swap sú dostupné zatiaľ iba vysokoobrátkové modely (s rozsahom 450–2000 ot./min). Varianty LS (low speed) sa objavia pravdepodobne až s odstupom nejakého času, pretože si Noctua zrejme nechce kanibalizovať béžovo-hnedé varianty, ktoré vyšli len v júli tohto roka. Noctuy sme sa na to pýtali a momentálne sa vraj ďalšie verzie neplánujú, teda ani 3-pinové FLX s lineárnou reguláciou.

Čierne ventilátory zo Sterroxu sa budú dodávať s trochu pozmeneným príslušenstvom. Na čo najjemnejšie farebné dohadzovanie so zvyškom počítačových zostáv pribudla súprava vymeniteľných rohových podložiek zo silikónu (preto to „swap“ v označení). Okrem predinštalovaných sivých sú na výber aj červené, modré, zelené, žlté, biele a čierne.

O nejaké veci je však obsah balenia aj ochudobnený. Konkrétne už v ňom nenájdete spomaľovací adaptér NA-RC14, Y rozdvojku a ani antivibračné tŕne. Je to zrejme z dôvodu, aby nebolo potrebné cena dramaticky zvyšovať. Predlžovací kábel a štvorcový silikónový rámček Noctua v príslušenstve ponechala.

Do predaja ide aj nové príslušenstvo pre chladič NH-U12A chromax.black a síce čierny (NA-HC8 chromax.black) a biely (NA-HC8 chromax.white) kryt, ktorý zahalí rebrá (a končeky heatpipe), respektíve čierny NA-HC7 chromax.black.swap s vymeniteľnými farebnými vložkami. Tie sú na vytvorenie farebnej kombinácie. Kryty sú kompatibilné a vhodné aj na použitie s Noctua NH-U12A bez čierneho plášťa.

Kryt Noctua NA-HC7 chromax.black.swap s bielou vložkou

A nakoniec ceny. Odporúčaná cena NH-U12A chromax.black je 119,90 eur (t.j. +20 eur oproti štandardnej verzii) a príplatok za čiernu v rámci NF-A12x25 PWM chromax.black.swap sú 3 eurá. Kryty NA-HC8 chromax.black, NA-HC8 chromax.white a NA-HC7 chromax.black.swap majú stanovnú MSRP na 19,90 eur. Všetky tieto novinky Noctua sú už dostupné skladom na TichéPC.sk.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?

Tak jsme se letos konečně dočkali, protože před pár týdny představila společnost Noctua dlouho očekávaný chladič NH-D15 G2, který má za sebou roky vývoje, optimalizací, ale také odkladů. Očekávání jsou tak extrémně vysoká a jsem sám zvědavý, zda se dočkáme nového krále mezi chladiči. Čeká na nás skutečně zajímavý souboj, protože na trhu se mezitím objevilo hned několik špičkových chladičů, které bude muset NH-D15 G2 porazit. Celý článok „Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?“ »

 •  
 •  
 •  

Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?

Tak predsa! Chladič NH-D15 G2 sa už v roadmapách Noctuy posúvať nebude. Rovnako tak ani samostatné balenie 140-milimetrových ventilátorov NF-A14x25r G2 PWM, ktoré používa. Tak nový vlajkový chladič Noctuy ako aj prvé ventilátory z novej generácie idú do predaja. To po rokoch vývoja a detailných ladení. My sa teraz môžeme pozrieť na kľúčové prvky, ktoré sa týchto chladiacich komponentov týkajú. Celý článok „Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?“ »

 •  
 •  
 •  

DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem

Za dobu, co zde testuji chladiče, mi prošlo rukama hned několik vodníků od společnosti DeepCool. Dnes k nim přidám Mystique 360 což je nový prémiový vodník, který se pyšní velkým TFT displejem na chladicím bloku a vylepšenými ventilátory, které by měly nabízet vysoký statický tlak. Cenou je tento chladič na poměry své třídy také zajímavý, takže už zbývá jen zjistit, jak si povede proti rozpálenému procesoru v testovací sestavě. Celý článok „DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *