Čierny deň Noctuy: Vyšli NF-A12x25 a NH-U12A chromax.black

Sterroxové ventilátory sú už aj v čiernej rovnako ako i chladič NH-U12A (chromax.black)

Najprepracovanejšie 120-milimetrové ventilátory Noctua a chladič, ktorý ich používa, sú dostupné už aj v čiernom variante. Tie idú naproti všetkým odporcom béžovo-hnedej schémy. Pozoruhodná je poznámky Noctuy k tomu, že prefarbenie ventilátorov nebolo úplne jednoduché s ohľadom na to, aby boli zachované originálne parametre. Aj kvôli tomu tieto ventilátory nabrali oproti pôvodným interným plánom mierny sklz.

Nový model NH-U12A chromax.black sa stáva suverénne najvýkonnejší jednovežový chladič Noctua s čiernou povrchovou úpravou. NH-U14S v takejto podobe nevyšla a zrejme už ani nevyjde. Parametre NH-U12A chromax.black sa oproti NH-U12A nijako nezmenili a výkonnostné hodnotenie (NSRP) Noctuy zostáva takisto na rovnakej úrovni 169 bodov, čo je 4,3 % pred NH-U14S a 7,7 % za NH-D15 (chromax.black).

S výnimkou kontaktnej plochy základne je chladič kompletne čierny. Noctua touto úpravou vychádza v ústrety používateľom, ktorým záleží na tom, aby komponenty v počítači nejakým spôsobom ladili alebo minimálne aby žiadny z nich „nekričal“ tak, ako to je vždy pri všetky chladičoch a ventilátoroch Noctua s originálnymi farbami.

Chladič NH-U12A chromax.black

Hoci sa jedná prakticky o „starý“ chladič, ktorého parametre poznáte, tak si aspoň uveďme to najzákladnejšie. Radiátor je tvorený jednou vežou a tú pretkáva sedem teplovodivých trubíc. Hmotnosť pasívu (bez ventilátorov) je uvádzaná na 760 g. Na ten sa však inštalujú dva ventilátory NF-A12x25 PWM chromax.black a celková hmotnosť chladiča NH-U12A chromax.black je 1220 g. To pri výške 158 mm. Na rozdiel od NH-U12A sa NH-U12A chromax.black bude dodávať hned takto zo štartu už aj s montážnym príslušenstvom k Intel LGA 1700. Súčasťou dodávky NH-U12A by malo byť podľa stále platného rozvrhu až od decembra 2021.

Noctua prezradila, že zmena farby bola zložitejšia, než sa môže zdať. V tomto prípade sa to už netýka pasívu (vplyv na chladiaci výkon tohto procesu má Noctua vyladený už zo starších chladičov chromax.black), ale práve ventilátorov. NH-U12A chromax.black sú vôbec prvé čierne ventilátory zo „sterroxu“ (LCP).

   

O zložení použitého materiálu veľa nevieme a známe je len to, že je na báze polymérov tekutých kryštálov a oproti bežne používaným plastom, vrátane ABS, by mal vynikať vyššou pevnosťou a nižšou tepelnou rozťažnosťou. Aj vďaka týmto vlastnostiam majú ventilátory dosahovať NF-A12x25 špičkové vlastnosti, ktoré Noctua proklamuje.

Vývoj týchto ventilátorov však pribiehal s trochu inými prísadami, keďže konečná farba rotora bola hnedá. Ťažko odhadovať, aká látka vytvára farbu, každopádne aj tá sa podieľa na konečných vlastnostiach materiálu. Prechod na čiernu podľa slov generálneho riaditeľa Noctua vyžadovala viac laborovania, než možno očakávala aj samotná Noctua. To najmä z dôvodu, že cieľom bolo zachovať parametre pôvodných NF-A12x25 PWM.

Vo variante chromax.black.swap sú dostupné zatiaľ iba vysokoobrátkové modely (s rozsahom 450–2000 ot./min). Varianty LS (low speed) sa objavia pravdepodobne až s odstupom nejakého času, pretože si Noctua zrejme nechce kanibalizovať béžovo-hnedé varianty, ktoré vyšli len v júli tohto roka. Noctuy sme sa na to pýtali a momentálne sa vraj ďalšie verzie neplánujú, teda ani 3-pinové FLX s lineárnou reguláciou.

Čierne ventilátory zo Sterroxu sa budú dodávať s trochu pozmeneným príslušenstvom. Na čo najjemnejšie farebné dohadzovanie so zvyškom počítačových zostáv pribudla súprava vymeniteľných rohových podložiek zo silikónu (preto to „swap“ v označení). Okrem predinštalovaných sivých sú na výber aj červené, modré, zelené, žlté, biele a čierne.

O nejaké veci je však obsah balenia aj ochudobnený. Konkrétne už v ňom nenájdete spomaľovací adaptér NA-RC14, Y rozdvojku a ani antivibračné tŕne. Je to zrejme z dôvodu, aby nebolo potrebné cena dramaticky zvyšovať. Predlžovací kábel a štvorcový silikónový rámček Noctua v príslušenstve ponechala.

Do predaja ide aj nové príslušenstvo pre chladič NH-U12A chromax.black a síce čierny (NA-HC8 chromax.black) a biely (NA-HC8 chromax.white) kryt, ktorý zahalí rebrá (a končeky heatpipe), respektíve čierny NA-HC7 chromax.black.swap s vymeniteľnými farebnými vložkami. Tie sú na vytvorenie farebnej kombinácie. Kryty sú kompatibilné a vhodné aj na použitie s Noctua NH-U12A bez čierneho plášťa.

Kryt Noctua NA-HC7 chromax.black.swap s bielou vložkou

A nakoniec ceny. Odporúčaná cena NH-U12A chromax.black je 119,90 eur (t.j. +20 eur oproti štandardnej verzii) a príplatok za čiernu v rámci NF-A12x25 PWM chromax.black.swap sú 3 eurá. Kryty NA-HC8 chromax.black, NA-HC8 chromax.white a NA-HC7 chromax.black.swap majú stanovnú MSRP na 19,90 eur. Všetky tieto novinky Noctua sú už dostupné skladom na TichéPC.sk.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Corsair: Nové procesory, nové vodníky. Radiátory do 420 mm

Procesory Intel Alder Lake už klopú na dvere, čo je výzva aj pre firmy s chladičmi. Väčšina z nich predstavila nových montážnych súprav pre „staré“ chladiče. Corsair využil príchod a požiadavky novej pätice LGA 1700 trochu inak. Vydal nové chladiče, ktoré majú natívnu podporu. Ako to bude s podporou starších chladičov Corsair je zatiaľ nejasné a väčšou témou (než LGA 1700) je pre ne možné rozšírenie o nový displej, ktorý sa bude predávať aj samostatne. Celý článok „Corsair: Nové procesory, nové vodníky. Radiátory do 420 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Máme parametre základných dosiek MSI Z690 na tento rok

MSI na Twitteri prvými foto-detailami láka na nové základné dosky s Intel Z690. Povedľa nich presiakli aj špecifikácie zrejme všetkých modelov dosiek MSI, ktoré vyjdú v štvrtom kvartáli 2021 popri procesoroch Alder Lake. To už takto spolu dáva celkom peknú predstavu o tom, čo, kedy a v akej výbave bude asi MSI ponúkať. A po novom oficiálnu podporu pätice Intel LGA 1700 získavajú oficiálne aj kvapalinové chladiče MSI. Aktualizované (13:20). Celý článok „Máme parametre základných dosiek MSI Z690 na tento rok“ »

 •  
 •  
 •  

Pätica AMD AM5 bude spätne kompatibilná s chladičmi AM4

Od vzniku značky „Ryzen“ ubehlo už päť rokov. Pri tejto slávnostnej príležitosti si za kameru k jednému stolu sadli páni z AMD a nebolo to úplne o retrospektíve. Naopak, z rozhovoru vypadlo i to, že na budúce procesory do pätice AM5 bude možné nainštalovať chladiče s podporou AM4. Nebudú k tomu pritom potrebné žiadne úpravy montážneho systému. Ten všetko potrebné obsahuje už teraz. Celý článok „Pätica AMD AM5 bude spätne kompatibilná s chladičmi AM4“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *