S GF 496.13 GR Nvidia ukončila podporu starších OS Windows

GeForce 496.13 Game Ready

Optimalizácie pre osem hier (vrátane posledných dvoch Tomb Raiderov, ktorí čoskoro začnú podporovať DLSS 2.0), vylepšená správa 3D nastavení, opravy vo Windows 11, ale aj vyškrtnutie MS Windows 7, 8.1 a 8 zo zoznamu podporovaných operačných systémov či rozlúčka s grafickými kartami architektúry Kepler. To všetko ale i mnoho iného prinášajú, respektíve odnášajú nové grafické ovládače Nvidia GeForce 496.13 Game Ready.

V číslovaní ovládačov Nvidia GeForce nastal pomerne veľký posun, z 472.xx na 496.xx. A výraznejšie zmeny sú aj vo funkčnosti, respektíve hlavne v odstránení podpory pre staršie operačné systémy Windows (7, 8.1 a 8). AMD ich v rámci ovládačov Adrenalin nepodporuje už dlhší čas a teraz sa pridáva aj Nvidia. Prečo sa je to tak môžeme iba špekulovať. Ale určite je komplikovanejšie udržiavať podporu naprieč viacerými OS (a reagovať na špecifické chyby) než iba pre dva – Windows 10 a 11.

Aktualizácie pre ovládače nedostanú už ani majitelia starších grafických kariet Nvidia Kepler, teda GeForce GT 6xx, GTX 6xx, GT 7xx, GTX 7xx a GTX Titan (Z/Black).

Ovládače GeForce 496.13 Game Ready by oproti predošlým mali byť lepšie vyladení pre zopár nových aj starších hier, ktoré ale získavajú podporu nových technológií. Medzi takéto hry patria posledné diely z kultovej série Tomb Raider.

V rámci chystanej aktualizácie Shadow of the Tomb Raider vymení DLSS 1.0 za DLSS 2.0 a podporu DLSS (2.0) dostane aj Rise of the Tomb Raider. Táto hra vyšla síce pre takmer šiestimi rokmi, ale na slabších grafických kartách GeForce RTX sú fps pri najvyšších grafických nastaveniach v rozlíšení 4K pomerne nízke. S DLSS 2.0 sa v režime Performance (t.j. 50 % upscaling v každej osi) nad 60 fps dostanete aj RTX 2060, teda na najpomalšej desktopovej grafickej karte s tensorovými jadrami (a teda aj podporou DLSS).

Z nových titulov nové ovládače majú priniesť isté zlepšenia v Back 4 Blood, remastrovanej trilógii Crysis, Baldur’s Gate 3, Chivalry 2, Sword and Fairy 7 či Riftbreaker.

Pomerne široký je aj výpis hier, ktorých nastavenia podporuje GeForce Experience. Medzi nimi sú čerstvé tituly z uplynulých dní či týždňov – Far Cry 6, Diablo II: Resurrected, Alan Wake Remastered, Hot Wheels Unleashed, New World, World War Z: Aftermath, FIFA 22, Industria, Kena: Bridge of Spirits, MIR4, Sable, Severed Steel, Tales of Arise, The Legend of Heroes: Hajimari No Kiseki a Titan Quest: Anniversary Edition.

Poupravená je aj správa 3D nastavení v ovládacom paneli. Pribudla voľba na nastavenie cache z diskového priestoru na kompiláciu shaderov a možnosti vertikálnej synchronizácie sú už rovnaké ako pre grafické karty do stolových počítačov.

Opravených je aj zopár nedostatkov či chýb z minula. S grafickými kartami GeForce RTX 3080, ku ktorým boli pripojené dva monitory Samsung Odyssey G70A, systém nemusel bootovať. Táto porucha by už mala byť odstránená rovnako ako straty videosignálu po prebudení z uspatia na GeForce GTX 960. Dochádzať by už nemalo ani k nežiaducemu preklikávaniu obrazu v OS Widnows 11 a správne fungovanie sa sľubuje aj pre Ansel či Freestyle. So staršími ovládačmi filter spracovávajúci hĺbku ostrosti mohol mimo ňu dávať aj herné postavy, ktoré mali zostať ostré. Správne na grafickej karte (a nie na iGPU) má fungovať už aj aplikácia na testovanie API Vulkan.

Počítať musíte ale aj s nejakými chybami, ktoré sú spoločné pre Windwos 10 aj 11. So zapnutým HDR a FSR v DOOMe Eternal môžu stmavnúť textúry a hra sa stáva nehrateľná. HDR môže spôsobovať ťažkosti aj v Deathloope s eventuálnymi TDR. A ešte je tu jedna chyba, ktorá sa oficiálne eviduje pri HDR. Po jeho zapnutí z ovládacieho panelu Windows sa môže zaseknúť kurzor myši. Z rovnakého nebuďte prekvapení ani pri prepínaní G-Sync z prostredia ovládacieho panela Nvidia. Po kliknutí pravého, prípadne ľavého tlačidla na myši by sa ale kurzoe mal začať spamätávať, hoci s pomalším rozbehom. Jednou z nepríjemností spojenou s aktívnym G-Sync je aj eventuálne vypínanie obrazu pri prehrávaní videa v režime celej obrazovky. Toto by sa mala týkať ale iba Windows 11.

V Rise of the Tomb Radider zase môže byť poškodený obraz v pozadí, ak máte nastavené dvojnásobné či štvornásobné SSAA. A nakoniec tri chyby, ktoré už môžete poznať so starších hlásení – výskyt artefaktov v Tom Clancy’s The Division 2, pády Sonic & All-Stars Racing Transformed po prejazdoch cez vodu či trhanie videní na YouTube pri rolovaní stránky.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *