Akasa Alucia SC12: Efektívne tvary vs. mäkký materiál

Detaily Akasa Alucia SC12

Máloktorý ventilátor nás dokáže na prvý pohľad opantať tak, ako sa to podarilo Alucia SC12 od Akasy. Jeho stavba v tejto cenovej relácii pôsobí totiž dosť nekompromisne. Pri druhom pohľade po podrobnom testovaní sa však už dostavuje určité vytriezvenie. Ale i napriek tomu, že sa vysoké (až prehnane vysoké) očakávania nenaplnili, tak v niektorých aspektoch v niektorých situáciách Alucia SC12 poráža atraktívnych, podobne lacných konkurentov.

Dať na dojem z ilustrácií je často zradné, špeciálne u ventilátorov. V testoch ventilátorov sme už viackrát objasňovali, prečo sa výrobcovia utiekajú k užším lopatkám s výraznejšie zakrivenými hranami, než sú hrany „tradičných“ rotorov. Tých, ktoré trhu ventilátorov jasne dominovali ešte pred pár rokmi. Teraz sú ale už ale rotory s typicky širšími lopatkami a rovnejšími nábežnými hranami na ústupe a čím ďalej tým viac sa budú vytrácať.

Dôvodom pre tvrdenie vyššie je to, že konštrukcie rotorov zo starších dôb v efektivite nedokážu konkurovať tým moderným, ktorých éru medzi počítačovými ventilátormi odštartoval Scythe s Gentle Typhoon. To preto, že je vzduch výrazne viac „stáčaný“ a vedený v axiálnej osi. Tým pádom napríklad dochádza k jeho menšiemu treniu pod klenbou ventilátorového tunela a pri rovnakom prietoku tam môže byť dosahovaný tichší chod.

Nie, netvrdíme, že automaticky všetky staršie ventilátory (s tradičným tvarom rotora) musia byť menej efektívne než tie „nové“. Jedná sa tu len o lepšie predispozície a menšie fyzikálne obmedzenia. Konečné výsledky sa prirodzene výrazne odvíjajú aj od kvalitatívnych vlastností použitých materiálov. A tu už môžeme premostiť na rozbor konkrétnych prvkov ventilátora Akasa Alucia SC12 (AK-FN117).

Oproti mnohým ventilátorom s podobným tvarom rotora má Alucia SC12 podstatne menšie puzdro motorčeka. V porovnaní s BeQuiet! Silent Wings (Pro) 4 dokonca až o takmer 40 %. Menšia plocha v týchto miestach prirodzene znamená väčší prierez, v ktorom operujú lopatky. Je to ale na úkor vratkejšieho uloženia rotora. Ten je navyše vyrobený z materiálu s veľmi nízkou pevnosťou, čo v kombinácii s pomerne dlhými a úzkymi lopatkami nerobí dobrotu.

Na lepšiu predstavu o tom, aké pružné sú lopatky Alucia SC12 máme ilustráciu s tenkou vatovou tyčinkou. Aj jej subtílna konštrukcia stačí na to, aby ste lopatku po zatlačení na jej stred ohli tak, že sa špičkou dotkne vedľajšej lopatky. A teraz si predstavte, ako sa to asi tak správa za letu.

Jedna vec je, aký má rotor tvar v statickej polohe (to je pomerne nepodstatné) a druhá (to už je to dôležité) vec, čo sa s lopatkami deje, keď sa dostanú do pohybu. Vplyvom vlnenia je prevádzkový tvar razom iný, čo okrem vibrácií má prirodzene vplyv najmä na výkonnostné vlastnosti. Merať detaily okolo toho, aká je medzera medzi špičkami lopatiek a rámčekom v statickej polohe je nepodstatný ukazovateľ, keď sú v praxi lopatky v týchto nestabilné (a u každého ventilátora v inej miere).

   

V prípade Alucia SC12 vplyvom materiálu s vysokou tepelnou rozťažnosťou dochádza k deformáciám na väčšej ploche než u drvivej väčšiny konkurenčných ventilátorov s podobným tvarom. Taký SilentiumPC Fluctus 120 PWM má podstatne stabilnejšie lopatky aj napriek o trošičku menšej hrúbke. Naozaj by bolo zaujímavé vedieť, z čoho je vyrobený rotor týchto ventilátorov Akasy.

Na lopatkách sú ešte dva detaily, ktoré stoja za pozornosť. Na odtokových hranách sú dva výstupky na potláčanie mikroturbulencií na vstupe, čo zvyšuje množstvo vzduchu, ktorý pretečie rotorom, pri súčasnom znížení hlučnosti. To je chvályhodné. Na čom si ale Akaka už tak nepotrpela, je kvalita formičky, v ktorej rotory Alucia SC12 vznikajú. Je to dobre vidieť na malých nerovnostiach na hranách lopatiek. V dôsledku nich je, prirodzene, je horšie aj vyváženie rotora.

Isteže, dalo by sa tu polemizovať o tom, že sme v nižšej triede a niečom sa ušetriť musí, ale napríklad taká Noctua NF-P12-redux je jasným dôkazom toho, že je možné za tieto peniaze možno vyrobiť ventilátor so špičkovou dielenskou presnosťou. To je koniec koncov aj jeden s ventilátorov, ktorý je pre Alucia SC12 priamym konkurentom podobne ako už spomínaný SPC Fluctus 120 PWM a pri porovnávaní výsledkov sa zamerajte aj na BeQuiet! Pure Wings 2. Všetky tieto ventilátory sú pre nejaké aplikácie atraktívne a cenovo sú si blízko.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *