BeQuiet! Pure Wings 2 (BL039): Bez vrúbkov by to nebolo ono

Detaily BeQuiet! Pure Wings 2 (BL039)

Tak, a teraz sa ukáže, za čo stoja drážky na celej ploche lopatiek, ktorými sú typické ventilátory BeQuiet! Podľa geometrie sme mali najprv obavy, že by sa výsledky mohli uberať podobným smerom ako u Arctic BioniX F120. Je to ale o dosť lepšie a 120-milimetrové Pure Wings 2 pri veľmi tichom chode dokonca dosahujú špičkový pomer cena/výkon. Z otestovaných ventilátorov zatiaľ najlepší.

Ventilátory Pure Wings 2 v ponuke BeQuiet! predstavujú akúsi najlacnejšiu možnosť. Výrobca v základnom prehľade vlastností neuvádza, či má ventilátor bližšie k použitiu v počítačových skrinkách (ako systémový) alebo na radiátoroch chladičov, ale používaný býva tu i tam. Ventilátor Pure Wings 2 v 120 mm formáte má BeQuiet! tak na pasíve chladičov Pure Rock 2 ši Shadow Rock Slim 2 či Shadow Rock LP ako i v skrinkách Pure Base a Silent Base. Budeme ho považovať teda za univerzálny ventilátor.

Odhliadnuc od „hrboľatého“ povrchu rotor tvarom trochu pripomína návrh Arctic BioniX F120, ktorý sme ktovieako kladne nehodnotili. Lopatky Pure Wings 2 sú v rovnakom počte (9) a takisto sú užšie, s proporčne väčšími vzájomnými medzerami.

 S takýmto „jalovejším“ prierezom ide ruka v ruke dosahovanie nižšieho statického tlaku a teda vyšší úbytok prietoku vzduchu na prekážkach. Za ne sa považujú, prirodzene, aj prachové filtre, ktoré musí ventilátor tiež prekonať. Na rozdiel od BioniX F120 je tu zopár detailov, v ktorých sa dizajn Pure Wings 2 odlišuje. A to správnym smerom.

Sklon lopatiek je predsa len pod trochu ostrejším uhlom, všetky hrany (vrátane rohov) sú zaoblené (na BioniX F120 sú naopak ostré) a to hlavné – Pure Wings 2 nemá hladký povrch, ale sú na ňom drážky. To z jednej aj druhej strany lopatiek.

   

Takáto úprava má potláčať nežiaduce turbulencie a tým znižovať hlučnosť pri porovnateľnom či dokonca vyššom prietoku. Na nábežnej strane (spredu) dochádza vplyvom drážok totiž aj k určitej laminarizácii vzduchu. A čím laminárnejšie je prúdenie na vstupe, pred rotorom, tým väčší objem vzduchu môže ventilátorom pretiecť.

Pravdaže, prúdenie pred i za rotorom má stále turbulentnú charakteristiku, ale menej  divokú, ako je ventilátorov s obyčajným povrchom lopatiek, bez vrúbkov. Niektorí výrobcovia v súvislosti s podobnými kanálikmi píšu aj o prvkoch na urýchľovanie prúdenia. K akcelerácii má pritom vždy dochádzať pri vyššej efektivite. To znamená, že prietok vzduchu narastá výraznejšie než hladina hluku.

Medzi silných konkurentov Pure Wings 2 (120 mm) za podobné peniaze  patria ventilátory SilentiumPC Fluctus 120 PWM alebo i Noctua NF-P12 redux PWM. Najmenej zaplatíte ale práve za Pure Wings 2.

Vyhotovenie Pure Wings 2 je pomerne jednoduché, príznačne nižšej cene. Rámček napríklad nemá antivibračné podložky (ale už teraz môžeme poznamenať, že ich pre mimoriadne presnú výrobu ani nepotrebuje). Kábel je obyčajný, ale praktický – plochý a so 45 cm nadštandardne dlhý. V príslušenstve sú iba samorezné skrutky.

Kompletný výpis základných parametrov výrobcu nájdete tradične v tabuľke nižšie. K 120-milimetrovým Pure Wings 2 ešte treba dodať, že sú dostupné v štyroch variantoch. Základné rozdelenie je podľa spôsobu regulácie otáčok, t.j. PWM alebo DC a potom ešte na základe dosahovanej rýchlosti.

Komu by nestačilo 1500 ot./min u BL039 (PWM) či BL039 (DC), sú aj rýchlejšie varianty BL081 (PWM) a BL080 (DC) končiace na 2000 ot./min. Tie však môžu mať vyššie aj štartovacie otáčky. My v rámci nasledujúcej analýzy testujeme pomalší variant BL039 (s max. 1500 ot./min) s PWM.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Leto bude akčné, BeQuiet! chystá do boja Silent Wings (Pro) 4

Štvrtá generácia nových ventilátorov BeQuiet! Silent Wings má všetky predpoklady na to, aby dosiahla na úplný vrchol efektivity. Rotor je postavený na osvedčenom tvare dlhých, výrazne zakrivených lopatiek. Tie sú, navyše, na maximalizáciu tlaku veľmi blízko rámčeka. Po tomto parametri sa vám už asi vybavuje „sterroxový“ ventilátor Noctua, ktorý však BeQuiet! môže prekonať svojim typickým vrúbkovaním. Celý článok „Leto bude akčné, BeQuiet! chystá do boja Silent Wings (Pro) 4“ »

 •  
 •  
 •  

Naformátovať, nalisovať. BeQuiet! ukázal výrobu chladičov CPU

Mnohí určite máte dobrú predstavu o tom, ako sa vyrábajú procesorové chladiče, ale aj tak stojí za to vidieť, ako to prebieha presne. Teda minimálne, čo sa týka chladičov BeQuiet! Táto nemecká firma zverejnila materiály o tom, ako sa vo fabrikách vznikajú ich chladiče. Respektíve ako sa plechové pláty menia na rebrá s požadovanými tvarmi a ako sa následne spájajú s heatpipe. Celý článok „Naformátovať, nalisovať. BeQuiet! ukázal výrobu chladičov CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Súprava na LGA 1700 je už pri takmer všetkých chladičoch BeQuiet!

Novú platformu Intelu (LGA 1700) podporujú chladiče BeQuiet! už dávno, ale začínalo to na báze doplnkového príslušenstva. O to ste si síce mohli požiadať bezplatne, je to starosť navyše. Tá sa už však väčšiny chladičov tejto spoločnosti netýka, pretože sa montážna súprava na Intel LGA 1700 stala štandardnou súčasťou balenia. A v baleniach podporovaných modelov, kde zatiaľ chýba, tiež čoskoro pribudne. Celý článok „Súprava na LGA 1700 je už pri takmer všetkých chladičoch BeQuiet!“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Ďakujem za recenziu.
  Mne z tých testov vychádza ako priemerný systémový ventilátor za priemernú cenu s príjemným zvukovým prejavom. Na Fluctus sa výkonom vzhľadom k hladine zvuku vôbec nechytá pri zamýšľanom použití (šesťuholníková mriežka), to je až taký veľký rozdiel v „príjemnosti“ zvukového prejavu že Fluctus získal iba Approved a tento Smart buy?

  1. Presne túto otázku som pred vydaním riešil tiež. Na Pure Wings 2 bolo pôvodne ocenenie „Approved“, ale po záverečnej bilancii sme ho nakoniec povýšili. Pokúsim sa vysvetliť.

   V prvom rade je treba poznamenať, že ide vždy iba o symbolické ocenenia a netreba im prideľovať vyššiu váhu, než naozaj majú – podstatné sú čiastové výsledky a to, aby ich vedel každý aplikovať pre svoju situáciu. Pre niekoho môže byť za určitých, atypických okolností „rozumná kúpa“ aj Arctic BioniX F120, ktorému sme na základe súhrnného pohľadu udelili negatívne ocenenie „Stay Away!“. V prípade Pure Wings 2 a Fluctus 120 PWM by sme asi mohli hovoriť o prísnom „Approved“ pre SPC a o „Smart buy!“ Pre BeQuiet! s odretými ušami. Skôr či neskôr však určite minimálne pre testy komponentov postavené na veľmi silných metodikách zavedieme nejaký systém kritérií, ktoré budú k tomu či onomu oceneniu smerovať podľa bodového zisku za čiastkové vlastnosti.

   Nebyť nízkej ceny, cca 20 % pod Fluctus 120 PWM (za menej než 13,90 eur ventilátor SilentiumPC skladom a vo väčšom počte kusov nevidím nikde), tak na Pure Wings 2 to ocenenie nedáme. Smart buy! je v našom ponímaní najmä o nízkej cene, tá má veľkú váhu. To, že je Fluctus v praktickom nasadení, na mriežke, výkonnejší a dosahuje cez ňu vyšší prietok, je dobrý argument. Tie priepastné rozdiely sú vďaka jeho vyššiemu statickému tlaku, ale to až pri vyšších otáčkach, teda mimo optimálne nastavenia systémových ventilátorov. Pri veľmi nízkych otáčkach, ktoré do praxe dávajú najväčší zmysel, je odskok Fluctus 120 výrazne menší. Zvuk Pure Wings 2 je príjemnejší vždy, aj na hexamriežke (aj keď práve tu je ten rozdiel veľmi malý a je fakt, že Fluctus 120 PWM tu celkovo ťahá za dlhší koniec povrazu) a plastovom filtri. Pure Wings 2 by som ale ako čisto systémový ventilátor nebral. Hoci na radiátore výkonnostné zázraky neurobí, ale nemá vo zvuku žiadne výrazne špičky, slasť pre uši:

   … a Fluctus 120 PWM takto tlačí na 180 Hz:

   Na mriežke sa zase v optimálnom prevádzkovom pásme na Pure Wings 2 akusticky nechytá ani Noctua NF-P12 redux s intenzívnymi 329 Hz…

   … ventilátor BeQuiet! je akusticky trochu ine kafé:

   Výkon je, samozrejme, kľúčový ukazovateľ, ale v momente, keď nepredstavuje úzke hrdlo, tak náročných používateľov viac zaujíma akustika. Arctic P12 tento Pure Wings 2, počítam, výkonnostne rozseká na márne kúsky, a to ešte pri polovičnej cene. Ak bude ale dunieť a najmä vibrovať viac než Arctic BioniX P120 ARGB (to počítam, že pre by sa pre eventuálne lacnejší motor a celkovo lacnejšiu výrobu diať mohlo), tak sa mile rád uskromním s niečim výkonnostne relatívne slabším. Navyše čím viac ventilátorov s nejakým modelom správania v počítači je, tým výraznejší je i konečný rozdiel.

   Ale áno, máte v pravdu v tom, že by niekto dokázal obhájiť aj opačné rozdanie ocenení. A síce Fluctus so „Smart buy!“ a Pure Wings 2 s „Approved“. Jednoznačné by to bolo až na základe vyhodnotenia podľa toho bodového systému, kde by čiastkové vlastnosti mali stanovené rôzne váhy a konkrétne ocenenie by bolo udelené na základne exaktného vzorca. Do budúcna niečo určite vymyslím.

   Ďalšia vec je i to, že iný pohľad na veci je po otestovaní 10. ventilátora a zase iný, keď je ich v databáze už napríklad 30. Keď máme relatívne málo údajov (pretože je v kategórii otestovaných iba zopár komponentov), tak „Approved“ dávam niekedy ako možnosť, ktorá sa môže neskôr meniť. Pri ventilátoroch som to v texte takto síce tuším nikdy neuvádzal, ale pri základných doskách (kde je to snáď ešte zložitejšie pre dosiahnutie spravodlivého ocenenia) už takéto eventuality spomínané boli. Tak možno časom, s rastúcou databázou, niektoré ocenenia „Approved“ prehodnotíme a vo vzácnych prípadoch ich povýšime aj u ventilátorov.

 2. jednu nevýhodu by som doplnil – tie vlnkované lopatky dobre chytajú a držia prach a fakt blbo sa čistia, ináč samé chválospevy 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *