Zen 4 a AM5 desky prý vyjdou už v půlce září, první čtyři modely

Z čínské pobočky AMD prý uniklo plánované datum vydání Ryzenů 7000 a další informace

Když AMD v květnu poodhalilo Zen 4 a nové procesory Ryzen 7000 pro desktop, bylo řečeno, že vyjdou na podzim. A tak jsme z toho tenkrát dedukovali, že to znamená nejdřív říjen, protože pokud by vydání bylo v několika zářijových dnech patřících do podzimu, řekla by firma raději „třetí kvartál“. Ale vypadá to, že za tím možná byla jen opatrnost a nakonec by nové procesory mohly být v obchodech dřív, dokonce ještě v létě.

V tuto chvíli to je ještě třeba brát s rezervou, protože se plány asi ještě mohou změnit, ale objevily se čerstvé zprávy, že AMD už možná má termín vydání Ryzenů 7000, jenž by mohl být v půlce září. A jsou i něčím podložené. Na internetu se objevily fotografie z prezentace někde v Číně (pravděpodobně briefing pod NDA pro čínské distributory), kde je na slajdu o platformě AM5 uvedeno plánované datum vydání 15. 9. 2022.

Toto má údajně být den, kdy se desky se socketem AM5 a s nimi zřejmě i procesory Ryzen 7000 začnou prodávat. Podle uživatele Twitteru s přezdívkou „Aleksey“, jenž snímek nasdílel, by mělo jít přímo o prezentaci AMD China, i když může jít o fotku z druhé ruky, takže toto není asi úplně zaručené.

Není asi úplně obvyklé, aby firma sdělovala datum vydání s přesností na den již tři měsíce dopředu. A v takto velkém předstihu asi také může dojít k posunům z technických nebo obchodních důvodů. AMD ale údajně začalo výrobu procesorů Ryzen 7000 zhruba v termínu, který by měl umožňovat vydání v září.

Vzorky procesorů Ryzen 7000 s architekturou Zen 4 pro socket AM5 ukázané na CES 2022 (Zdroj: AMD)

Na začátku budou zase jen čtyři modely. Podobné ceny jako Zen 3?

O tom, že možná AMD už v zákulisí začalo distributory a odběratele informovat o Ryzenech 7000 před jejich vydáním, by mohlo svědčit, že se ve stejný den objevila také zpráva od známého leakera s přezdívkou Greymon55. Ten uvádí, že AMD už má soupisku procesorů, které budou součástí první vlny uvedených modelů.

Přímo seznam moc nepřekvapí, protože AMD evidentně hodlá zopakovat strategii použitou se Zenem 3 v roce 2020. Vyjít mají modely 7950X a 7900X, což by snad měly být Ryzeny 9, možná opět s 16 a 12 jádry, a modely 7800X a 7600X. Model 7700X bude vydán opět až později. Greymon55 neříká nic o počtu jader. Nelze asi vyloučit, že se zvednou (až na to, že maximální konfigurace je pořád 16 jader / 32 vláken) a Ryzen 7600X by třeba mohl být osmijádro a 7800X již třeba desetijádro. Ovšem pak by vyžadoval dva CPU čiplety a byl o dost dražší. Tudíž bychom se nedivili, kdyby počty jader naopak zůstaly stejné jako u modelů 5600X, 5800X a tak dále.

Greymon55 uvádí, že zatím nemá informaci o cenách s výjimkou nejvyššího Ryzenu 9 7950X, kde prý AMD zatím počítá s cenou okolo 5999 jüanů (i tyto informace jsou z Číny, zdá se, že od nějakého distributora). Bylo by to něco pod 21 tisíc Kč / 850 €. Ale čínskou cenu asi nelze tak přesně přepočítávat jako dolarovou, mohou v ní být určité odchylky. Tato částka je mimochodem nižší, než jaká byla původně oficiální čínská cena modelu 5950X (v roce 2020 údajně 6049 jüanů).

Tato částka nemusí být konečná, AMD by ji podle Greymona55 asi mohlo změnit podle toho, co předvede Intel s procesory Raptor Lake. Pokud by měly nad AMD převahu, asi by cena Ryzenů 7000 při uvedení byla nižší.

Zdroje: Greymon55, VideoCardz, @wnxod, Wccftech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Únik specifikací Lovelace: už máme detaily GeForce RTX 4080 a 4070

Máme tu další kolo úniků informací o chystaných nových grafikách Nvidie s architekturou Lovelace, které by měly přijít na trh během poslední třetiny letošního roku. To, že se informace pořád mění, sice nebudí moc důvěru, ale pocházejí od leakera, který byl co do plánů Nvidie v minulosti nejspolehlivější. Je tedy možné, že Nvidia samotná ještě neuzavřela specifikace, se kterými GeForce RTX 4000 přijdou na podzim na trh. Celý článok „Únik specifikací Lovelace: už máme detaily GeForce RTX 4080 a 4070“ »

 •  
 •  
 •  

AMD prý chystá další silnější RDNA 3 GPU, s 16 384 shadery

Okolo vydání nové generace grafických karet od Nvidie a AMD letos opravdu není ticho. Už poměrně dávno se objevily domnělé specifikace 5nm GPU, chystaných AMD. Původně se uvádělo, že by nejvýkonnější model mohl mít až 15 630 shaderů, to ale později bylo zrevidováno a nyní se má za to, že by nejvýkonnější GPU Navi 31 mělo mít 12 288 shaderů. Možná ale bude další zvrat – AMD by prý mohlo vyrobit ještě větší a výkonnější čip. Celý článok „AMD prý chystá další silnější RDNA 3 GPU, s 16 384 shadery“ »

 •  
 •  
 •  

První benchmarky Apple M2: výkon pomocí vyšších taktů, ne IPC

Minulý týden Apple odhalil druhou generaci svého procesoru pro počítače Mac, Apple Silicon M2. V porovnání s tím, jaké vlny budil předchůdce M1, ale teď byl slibovaný nárůst výkonu poměrně malý. Vypadá to, že ač mají jádra Avalanche nové jméno, zřejmě architektura nemá vyšší IPC než předchozí jádro Firestorm v M1. Unikly totiž první testy výkonu M2 a všechno zlepšení je patrně jen díky frekvenci, která šla nahoru skoro o 10 %. Celý článok „První benchmarky Apple M2: výkon pomocí vyšších taktů, ne IPC“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *