BeQuiet! Pure Wings 2 (BL039): Bez vrúbkov by to nebolo ono

Hodnotenie

Tak, a teraz sa ukáže, za čo stoja drážky na celej ploche lopatiek, ktorými sú typické ventilátory BeQuiet! Podľa geometrie sme mali najprv obavy, že by sa výsledky mohli uberať podobným smerom ako u Arctic BioniX F120. Je to ale o dosť lepšie a 120-milimetrové Pure Wings 2 pri veľmi tichom chode dokonca dosahujú špičkový pomer cena/výkon. Z otestovaných ventilátorov zatiaľ najlepší.

Hodnotenie

Efektívnejší než na radiátoroch je Pure Wings 2 v pozíciách systémových ventilátorov. Vzhľadom k nízkej cene sa však nedá tvrdiť, že by bolo použitie na radiátor nevhodné. Špeciálne v kombinácii tenšieho radiátora či pasívu chladiča (a na takéto konštrukcie ich BeQuiet! v rámci svojich chladičov aj osadzuje) sú výsledky na podobnej úrovni ako u ventilátorov SilentiumPC Fluctus 120 PWM či Noctua NF-P12 redux-1700 PWM. Avšak čím hrubší radiátor sa použije a čím vyššie otáčky sa nastavia, tým nižšia efektivita (respektíve pomer chladiaceho výkonu k hlučnosti) Pure Wings 2 je.

Lepšie, dokonca až elitné výsledky môže Pure Wings 2 podávať ako systémový ventilátor. Teoreticky, bez prekážok, je na úplnej špičke. To ale iba pri veľmi nízkych otáčkach. Pokles prietoku vzduchu naprieč najtichšími testovacími režimami 33 a 31 dBA je podstatne nižší než u iných ventilátorov a i preto pri rýchlosti okolo 630 ot./min je tento ventilátor mimoriadne atraktívny. A to v podstate i v praktickejšom nasadení. Nič zásadné sa nemení ani s použitím plastového filtra.

Prietok vzduchu s filtrom tak ako u všetkých ventilátorov síce prirodzene klesá, ale umiestnenie je stále výborné, hneď za podstatne drahším MSI MEG Silent Silent Gale P12. S vyššími otáčkami efektivita Pure Wings 2 padá, v strednom pásme je ale ešte stále slušná, porovnateľná s Noctua NF-P12 redux-1700 PWM. A to aj pri fungovaní na šesťuhoľníkovej mriežke.

Nevýhoda Pure Wings 2 je v tom, že sa bezprostredne naň nedá korektne osadiť bežný prachový filter s nylonovou sieťkou. Puzdro motorčeka je totiž veľmi blízko, v dôsledku čoho prichádza tak ku kontaktu a k nepríjemnému zvuku zo šúchania. Konštrukcie nylonových filtrov so spevnenou sieťkou zvnútra (typicky krížom) však vyhovujúce budú. V mnohých skrinkách si navyše filtre od ventilátorov držia odstup (napríklad keď sú až na úrovni masky a ventilátor je o dobrých pár centimetrov za nimi), čo sú takisto aplikácie, do ktorých sa ventilátor BeQuiet! hodí.

Silná stránka Pure Wings 2 je vo vždy príjemnom akustickom prejave. Nikdy sa totiž nestáva, že by niektorá zo zvukových frekvencií nepríjemne prenikala (takže áno, to viacúčelové vrúbkovanie má jednoznačné opodstatnenie). A to ani na šesťuhoľníkovej mriežke, na ktorej sa konkurenčnému Noctua NF-P12 redux v tomto smere príliš nedarí. Pure Wings 2 síce v porovnaní s týmto ventilátorom nemá taký robustný motorček a veci okolo neho (masívna oska, ložiská atp.), ale jedno majú tieto konštrukcie spoločné – veľmi nízke výrobné tolerancie s vysokou presnosťou.

Pri maximálnych otáčkach sú vibrácie na hranici rozlíšiteľnosti aj u nášho mimoriadne citlivého systému. Medzi 1050–1200 ot./min síce nejaké vibrácie v Y osi vznikajú, stále ich možno klasifikovať ako zanedbateľné a dôležité je, že neznepríjemňujú život v najefektívnejšom rýchlostnom spektre ventilátora, pod 1000 ot./min. BeQuiet! v špecifikáciách nezverejňuje informácie o minimálnej rýchlosti, avšak nejde o nič, čo by malo zostať v utajení. Pure Wings 2 s označením BL039 môžete stabilne spomaliť k 350 ot./min, ktoré zároveň predstavujú aj rozbehovú rýchlosť.

Za zmienku u tohto ventilátora stojí aj veľmi nízka spotreba a z nej vyplývajúci špičkový koeficient prietoku vzduchu na watt. To najmä v aerodynamicky najefektívnejšom najtichšom režime 31 dBA, kde pred Pure Wings 2 stojí už iba Gigabyte Aorus 120 ARGB. Tomu ale obzvlášť v nízkoobrátkových nastaveniach pomáha viac (6) statorových slotov než má ventilátor BeQuiet! (4). Nejde však o to, že vďaka pár miliwattom, o ktoré je Pure Wings 2 pri rovnakom prietoku úspornejší ako iné ventilátory niečo ušetríte. To je nepodstatné. Smerodajné je pri tomto parametri to, že poukazuje na nízke trenie vnútri ventilátora. To znamená, že nižšia je i záťaž na ložiská „rifle“ (technologicky v podstate klzné), ktoré papierovo nevyzerajú tak dobre, ako ložiská „SSO“ u ventilátorov Noctua redux.

Profil ventilátora BeQuiet! Pure Wings 2 (BL039) už poznáte a snáď nebudete namietať, keď mu za atraktívny pomer ceny k hodnote (a tá je teda tvorená nielen slušnou chladiacou efektivitou s vysokým prietokom za euro) udelíme ocenenie „Smart buy!“.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Leto bude akčné, BeQuiet! chystá do boja Silent Wings (Pro) 4

Štvrtá generácia nových ventilátorov BeQuiet! Silent Wings má všetky predpoklady na to, aby dosiahla na úplný vrchol efektivity. Rotor je postavený na osvedčenom tvare dlhých, výrazne zakrivených lopatiek. Tie sú, navyše, na maximalizáciu tlaku veľmi blízko rámčeka. Po tomto parametri sa vám už asi vybavuje „sterroxový“ ventilátor Noctua, ktorý však BeQuiet! môže prekonať svojim typickým vrúbkovaním. Celý článok „Leto bude akčné, BeQuiet! chystá do boja Silent Wings (Pro) 4“ »

 •  
 •  
 •  

Naformátovať, nalisovať. BeQuiet! ukázal výrobu chladičov CPU

Mnohí určite máte dobrú predstavu o tom, ako sa vyrábajú procesorové chladiče, ale aj tak stojí za to vidieť, ako to prebieha presne. Teda minimálne, čo sa týka chladičov BeQuiet! Táto nemecká firma zverejnila materiály o tom, ako sa vo fabrikách vznikajú ich chladiče. Respektíve ako sa plechové pláty menia na rebrá s požadovanými tvarmi a ako sa následne spájajú s heatpipe. Celý článok „Naformátovať, nalisovať. BeQuiet! ukázal výrobu chladičov CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Súprava na LGA 1700 je už pri takmer všetkých chladičoch BeQuiet!

Novú platformu Intelu (LGA 1700) podporujú chladiče BeQuiet! už dávno, ale začínalo to na báze doplnkového príslušenstva. O to ste si síce mohli požiadať bezplatne, je to starosť navyše. Tá sa už však väčšiny chladičov tejto spoločnosti netýka, pretože sa montážna súprava na Intel LGA 1700 stala štandardnou súčasťou balenia. A v baleniach podporovaných modelov, kde zatiaľ chýba, tiež čoskoro pribudne. Celý článok „Súprava na LGA 1700 je už pri takmer všetkých chladičoch BeQuiet!“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Ďakujem za recenziu.
  Mne z tých testov vychádza ako priemerný systémový ventilátor za priemernú cenu s príjemným zvukovým prejavom. Na Fluctus sa výkonom vzhľadom k hladine zvuku vôbec nechytá pri zamýšľanom použití (šesťuholníková mriežka), to je až taký veľký rozdiel v „príjemnosti“ zvukového prejavu že Fluctus získal iba Approved a tento Smart buy?

  1. Presne túto otázku som pred vydaním riešil tiež. Na Pure Wings 2 bolo pôvodne ocenenie „Approved“, ale po záverečnej bilancii sme ho nakoniec povýšili. Pokúsim sa vysvetliť.

   V prvom rade je treba poznamenať, že ide vždy iba o symbolické ocenenia a netreba im prideľovať vyššiu váhu, než naozaj majú – podstatné sú čiastové výsledky a to, aby ich vedel každý aplikovať pre svoju situáciu. Pre niekoho môže byť za určitých, atypických okolností „rozumná kúpa“ aj Arctic BioniX F120, ktorému sme na základe súhrnného pohľadu udelili negatívne ocenenie „Stay Away!“. V prípade Pure Wings 2 a Fluctus 120 PWM by sme asi mohli hovoriť o prísnom „Approved“ pre SPC a o „Smart buy!“ Pre BeQuiet! s odretými ušami. Skôr či neskôr však určite minimálne pre testy komponentov postavené na veľmi silných metodikách zavedieme nejaký systém kritérií, ktoré budú k tomu či onomu oceneniu smerovať podľa bodového zisku za čiastkové vlastnosti.

   Nebyť nízkej ceny, cca 20 % pod Fluctus 120 PWM (za menej než 13,90 eur ventilátor SilentiumPC skladom a vo väčšom počte kusov nevidím nikde), tak na Pure Wings 2 to ocenenie nedáme. Smart buy! je v našom ponímaní najmä o nízkej cene, tá má veľkú váhu. To, že je Fluctus v praktickom nasadení, na mriežke, výkonnejší a dosahuje cez ňu vyšší prietok, je dobrý argument. Tie priepastné rozdiely sú vďaka jeho vyššiemu statickému tlaku, ale to až pri vyšších otáčkach, teda mimo optimálne nastavenia systémových ventilátorov. Pri veľmi nízkych otáčkach, ktoré do praxe dávajú najväčší zmysel, je odskok Fluctus 120 výrazne menší. Zvuk Pure Wings 2 je príjemnejší vždy, aj na hexamriežke (aj keď práve tu je ten rozdiel veľmi malý a je fakt, že Fluctus 120 PWM tu celkovo ťahá za dlhší koniec povrazu) a plastovom filtri. Pure Wings 2 by som ale ako čisto systémový ventilátor nebral. Hoci na radiátore výkonnostné zázraky neurobí, ale nemá vo zvuku žiadne výrazne špičky, slasť pre uši:

   … a Fluctus 120 PWM takto tlačí na 180 Hz:

   Na mriežke sa zase v optimálnom prevádzkovom pásme na Pure Wings 2 akusticky nechytá ani Noctua NF-P12 redux s intenzívnymi 329 Hz…

   … ventilátor BeQuiet! je akusticky trochu ine kafé:

   Výkon je, samozrejme, kľúčový ukazovateľ, ale v momente, keď nepredstavuje úzke hrdlo, tak náročných používateľov viac zaujíma akustika. Arctic P12 tento Pure Wings 2, počítam, výkonnostne rozseká na márne kúsky, a to ešte pri polovičnej cene. Ak bude ale dunieť a najmä vibrovať viac než Arctic BioniX P120 ARGB (to počítam, že pre by sa pre eventuálne lacnejší motor a celkovo lacnejšiu výrobu diať mohlo), tak sa mile rád uskromním s niečim výkonnostne relatívne slabším. Navyše čím viac ventilátorov s nejakým modelom správania v počítači je, tým výraznejší je i konečný rozdiel.

   Ale áno, máte v pravdu v tom, že by niekto dokázal obhájiť aj opačné rozdanie ocenení. A síce Fluctus so „Smart buy!“ a Pure Wings 2 s „Approved“. Jednoznačné by to bolo až na základe vyhodnotenia podľa toho bodového systému, kde by čiastkové vlastnosti mali stanovené rôzne váhy a konkrétne ocenenie by bolo udelené na základne exaktného vzorca. Do budúcna niečo určite vymyslím.

   Ďalšia vec je i to, že iný pohľad na veci je po otestovaní 10. ventilátora a zase iný, keď je ich v databáze už napríklad 30. Keď máme relatívne málo údajov (pretože je v kategórii otestovaných iba zopár komponentov), tak „Approved“ dávam niekedy ako možnosť, ktorá sa môže neskôr meniť. Pri ventilátoroch som to v texte takto síce tuším nikdy neuvádzal, ale pri základných doskách (kde je to snáď ešte zložitejšie pre dosiahnutie spravodlivého ocenenia) už takéto eventuality spomínané boli. Tak možno časom, s rastúcou databázou, niektoré ocenenia „Approved“ prehodnotíme a vo vzácnych prípadoch ich povýšime aj u ventilátorov.

 2. jednu nevýhodu by som doplnil – tie vlnkované lopatky dobre chytajú a držia prach a fakt blbo sa čistia, ináč samé chválospevy 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *