Arctic BioniX F120: Efektívny ventilátor, čo prehral boj s prekážkami

Detaily Arctic Bionix F120

Na správanie sa Arctic BioniX F120 sme počas celého testovania prihliadali s otvorenými ústami. Najprv preto, že za určitých okolností má naozaj špičkovú účinnosť, respektíve prietok na jednotku hlučnosti, a to pri nízkej cene okolo desať eur. Takto vyniká ale v teoretických aplikáciách, keď ventilátoru nič nestojí v ceste. Pokiaľ funguje s filtrom, mriežkou či radiátorom, čaro BioniXu je preč. Takýto výrazný obrat nemá obdobu a je naozaj fascinujúci.

Prezentáciu BioniX F120 Arctic stavia najmä okolo dvoch vecí. Prvá je vysoká životnosť, ktorú sa vraj podarilo dosiahnuť nižším trením (vďaka vlastnostiam maziva), pre ktoré dochádza k nižšiemu zahrievaniu motorčeka.

Strednú dobu medzi poruchami výrobca neprezrádza, ale nevadí (aj tak sa nikdy nejedná o rukolapnú informáciu, užitočnejší by bol rozsah a z neho najmä spodná hranica), dôležitejšia je dĺžka záruky a tá je tu až desať rokov. To je pri takto lacnom ventilátore vysoký nadštandard, takže možno na tej vyššej životnosti naozaj niečo bude.

Druhá vec je poznámka o optimalizáciách lopatiek rotora s ohľadom na to, aby bol dosahovaný čo najvyšší prietok pri čo najnižšej hlučnosti. Toto klišé veľa nepovie, ale v našich testoch sa všetko ukáže. Ešte predtým sa ale pozrite na parametre a konštrukčné detaily ventilátora BioniX F120. Ten je dostupný vo viacerých farebných vyhotoveniach, čo je dobrá správa pre používateľov, ktorí si zostavu ladia aj esteticky. Okrem variantu s bielym rotorom a sivým rámčekom je ďalších päť variantov s čiernym rotorom, ktoré majú sivé, žlté, zelené, biele alebo červené lemovanie v rámci rámčeka.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.

Lopatky sú úzke, dlhé, zahnuté a možno sa vám v mysli bude vynárať Gentle Typhoon (či populárnejšia Noctua NF-A12x25), ale sú tu nejaké pomerne zásadné rozdiely. Jednotlivé lopatky sú pod väčším uhlom.

Z čelného pohľadu v porovnaní so spomínanými ventilátormi vidieť väčšie medzery medzi lopatkami, hoci ich celková plocha je u BioniX F120 väčšia. To, mimo iné, aj pre výrazne menšie puzdro motorčeka (s priemerom 35 mm) či preto, že využívajú takmer celú hĺbku 25 mm profilu. Z pohľadu efektivity je to dobre, ale obrátenou stránkou veci je, že sa BioniX F120 radí na zoznam ventilátorov šuchajúcich o sieťku bežných nylonových filtrov. Aby ste konfliktu zabránili, je tak nutné medzi rámček ventilátora a prachový filter dať ešte nejakú vložku, napríklad prázdny rámček.

   

Povrch rotora je jednoduchý, jemne „pieskovaný“, ale inak bez špeciálnych prvkov zlepšujúcich akustický prejav či prúdenie vzduchu. Dielenské vyhotovenie rotora je precízne, bez očividných nedostatkov v geometrii. S akou presnosťou rotor sedí na oske a ako precízne sú fluidné ložiská, je už otázne. Arctic na kvalitu týchto vecí však prízvukuje.

Lepšie než bežné má byť jednak mazivo, vďaka ktorému má byť dosahované nižšie trenie (a tým aj nižšia hlučnosť ložísk), z čoho vyplýva aj menšia mechanická záťaž a vyššia životnosť. A aj keby v tomto nakoniec oproti iným ventilátorom neboli veľké rozdiely, tak je pridaná hodnota už len v tej nadštandardne dlhej, 10-ročnej záruke u výrobcu.

Z detailov ešte stoja za pozornosť rohy ventilátora. Tie sú z akéhosi zmäkčeného materiálu, ktorý je však stále veľmi tvrdý a nemá ďaleko od tvrdosti zvyšku plastovej konštrukcie. Vibrácie teda tlmiť príliš nebude. Za pochvalu ale stojí ale dlhý 45-centimetrový kábel s dvoma konektormi.

Jeden konektor je tradične na napájanie ventilátora samotného, druhý potom na pripojenie druhého ventilátora, ideálne toho istého modelu, keďže je tu snaha aj o synchronizáciu PWM – signálový vodič majú oba konektory spoločný.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (15) Pridať komentár

  1. Už je to moc zložité na mňa 🙂
    Teraz keď som to čítal, idem si prisadiť tiež. 92mm Arctic, tým som nahradil inej značky, ktorým som nahradil originál dodaný a to všetko aby boli tichšie, výkonnejšie a procesor chladnejší.
    Arctic mal papierovo väčší výkon, ale teplota procesora narástla o 8-10stC, prišiel mi hlučnejší na maximálnych otáčkach ako predchádzajúca Akasa. Ale ak kúpim ARCTIC Freezer, dúfam že bude všetko v poradku. Sú iné lopatky, aj iný počet. Je fajn vedieť, aký obrovský rozdiel môže byť v reálnom nasadení, oproti údajom „na voľno“.

    1. Čo konkrétne je zložité (až vieme na tom zapracovať a podávať to možno inak)? Tie veci okolo ventilátorov sa budú asi zdať vždy komplikovanejšie ako napríklad témy okolo procesorov, na ktoré sú hardvéristi zvyknutí.

      Tomu, že neškálujú rozdiely v hlučnosti sa nedá čudovať. Papierové údaje „na voľno“ sú nič nehovoriaci údaj a s praxou nemajú do činenia (s prekážkou hlučnosť každého ventilátora narastá v inej intenzite). Papierovo tichší ventilátor môže byť na mriežke či pasíve hlučnejší ako model s papierovo vyššími dBA. V tejto súvislosti je trochu mrzuté, že výrobcovia si nedajú ani tú prácu, aby pri chladičoch CPU uvádzali hlučnosť chladičov (t.j. ventilátor + pasív) a nie iba ventilátorov, ktoré tie chladiče používajú. Človek by očakával, že aspoň firmy, ktoré sú verejnosťou vnímané za etalón (Noctua, BeQuiet!, …) zapracujú… ale asi chýba motivácia, keď masám stačia aj zavádzajúce informácie, dokonca ich asi aj preferujú. 🙂

      PS: Takýto vysoký kontrast medzi reálnym nasadením a údajmi „na voľno“ je snáď ojedinelá výnimka aj v rámci ventilátorov Arctic. P12 PWM (PST) bude za 5 eur (niekde dokonca už od 4,10 eur!) trochu iné kafé.

      1. ináč grammarnazi na 1. strane v predposlednom odstavci (pod detailom vetráka) by veľmi netvrdil, ale radšej bol veľmi tvrdý…

      2. Vďaka za odpoveď. Zložité to nie je v zmysle že niečo nechápem, len doteraz to bolo jednoduchšie, keď si človek kúpil sem tam nejaký ventilátor, podľa údajov na obale, podľa farby, podľa značky a nič viac neriešil.
        Ak to je tak, že pri chladičoch CPU výrobcovia udávajú len údaje ventilátora pri voľnobehu bez prekážok, to som sklamaný. Mne príde logické, že keď udávajú hlučnosť, objem vzduchu a je to predávané ako celok, tak to musí platiť pre celok. Na druhú stranu, za tých cca 20-30Eur chladič hociaký tažší ako ten originál od výrobcu CPU by mal byť lepší.
        Na tretiu stranu, v minulosti čo som videl mega testy chladičov, rozdiely medzi nimi boli neraz výrazne väčšie, ako by mali byť podľa papierových údajov. Rozdiel 10stC, je už dosť.
        Pokiaľ Arctic odflákne ventilátor na chladičoch ako priBioniX F120, no, popozerám zvážim to ešte. Vďaka za info!

        1. Hlučnosť chladiča ako celku (pasív + ventilátor) neuvádza pokiaľ viem žiadny výrobca (ale rád sa nechám vyviesť z omylu, možno niekoho prehliadam…). Väčšina dokonca v špecifikáciach ani riadne nerozlíšuje, že sa udávané hodnoty vzťahujú iba na ventilátor. Prečo by mala používateľa zaujímať hlučnosť ventilátora na voľno, keď s pasívom, s ktorým sa predáva, je iná (vyššia)? Absurdné, ale je to tak, no. A pritom nie je nič jednoduchšie, ako to riadne (t.j. ako celok) odmerať.

          Inak je zaujímavé, že najväčšou zmenou medzi chladičom Freezer 33 (eSports Duo) a Freezer 34 (eSports Duo) je práve vo ventilátoroch. Freezer 33 má BioniXy F120, Freezer 34 už P12. Vývoj štýlom pokus-omyl aj po toľkých rokoch skúseností? Ale zrovna ten Freezer 33 mal viac nedorobkov, ktoré Arctic nechcel, aby sme rozmazávali. 🙂

          1. Ďakujem. Škoda že alza,ale aj atcomp majú takmer len Arctic. Iné značky sú skôr nízkoprofilové a potom už nad cca 35-40Eur. Ako keby Arctic mal monopol. Zhoršila sa to, oproti tomu čo bolo pred rokmi.

            Na druhú stranu, pasív zostáva, ventilátor sa dá vymeniť, použiť lepší aj napr. na základe recenzií, až tak tragické to nakoniec nebude 🙂

            1. Neznižujme zase celú produkciu Arcticu, Freezer 34 bude zrejme fajn a takisto tie kvapalinové Freezer II.
              Čo SilentiumPC Fera 5? Na ATC ten chladič nevidím, ale v Alze je. Pentium aj Core i3 musí zvládať pri minimálnych (170) otáčkach. 🙂

  2. Vďaka za parádny test.
    Čakal som veľa vecí ale toto určite nie. Myslel som že tento typ bude optimalizovaný na hexa mriežku ako výfuk zo skrinky.
    Po pozretí tohto testu neviem kto by ho prečo kupoval. Jedine kvôli kombinácii nízkej ceny, vzhľadu a minimálnej rýchlosti.
    Verím že „P“ varianta dopadne lepšie keď ich chladiče nie sú prepadáky.

    Inak v „Fan speed@12 V/100 % PWM intensity [rpm]“ ho nevidím.

    1. Dobrý postreh, díky! Opravené, v zdrojáku článku zostala cesta ku grafu z predošlého testu. 🙂

  3. Já bych to neviděl tak černě, s drátěnou mřížkou na výdechu může být ještě užitečný. S o 1–2 € nižší cenou pak úplně v pohodě.

  4. Zdravím, když říkáte, že není vhodný před nějaké radiátory, filtry a podobné věci, co když je filtr před ním? Má to taky nějaký vliv na průtok vzduchu? Děkuju

    1. Pekný deň, prietok cez filter je vždy testovaný tak, že je filter pred rotorom. Opačne to zmysel príliš nedáva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *