Thin Mini-ITX doska s LGA 1700? Už je taká možnosť, od Asusu

Asus Pro H610T D4-CSM

Asus má prvú štandardizovanú základnú dosku (formát Thin Mini-ITX) s LGA 1700, ktorá je napájaná 19 V adaptérom a zároveň je určená pre maloobchodný predaj. Čakalo sa, prirodzene, na úsporné procesory Intel z 12. generácie Core. Doska Pro H610T D4-CSM je určená primárne pre podnikovú klientelu, s ohľadom na to je optimalizovaná aj jej výbava. Podporované sú všetky modely procesory Alder Lake s TDP do 65 W.

Januárové uvedenie 35–65-wattových procesorov Intel Alder Lake-S bolo dobrý impulz na to, aby sa výrobcovia základných dosiek začali zaoberať doskami, ktoré nájdu dobré uplatnenie aj mimo záujem bežných spotrebiteľov, v biznisovom segmente. Asus na to použil formát Mini-ITX (170 × 170 mm). Pro H610T D4-CSM je prvá doska svojho druhu (kombinácia rozmerov a podpory LGA 1700) pre procesory Alder Lake a neskôr i Raptor Lake.

Označenie CSM (Corporate Stable Model) odkazuje na program Asusu, ktorý ponúka 36-mesačnú podporu, ktorá je na vertikálnych trhoch dôležitá. S polročným predstihom zákazníkov oboznamuje aj s končiacim sa životným cyklom počítačovej zostavy.

Základná doska H610T D4-CSM mieri teda najmä do podnikového prostredia. Atraktívna môže byť pre rôzne vstavané systémy, pre ktoré nestačí nízky výkon mobilných procesorov BGA (tei sú často používané v minimalistických PC typu barebone). Medzi „zvláštnu“ výbavu dosky patria interné konektory na pripojenie a ovládanie tenkých panelov, konektor LVDS, DMIC a interne je k dispozícii aj sériové rozhranie COM.

Konektorov na pamäťové úložiská je pomenej, dva typu SATA na palcové SSD/HDD a na jeden slot M.2 na SSD PCIe 3.0 – plnohodnotný (pripojený štyrmi linkami) a hybridný (s podporou SATA III). Slot M.2 je tu ešte jeden, ale to už so zámkom typu E, na modul WiFi.

Externé porty USB sú na zadnom paneli vyvedené štyri, z toho dva štandardu 2.0 (na pripojenie periférií s nízkou dátovou priepustnosťou, t.j, myš, klávesnica, tlačiareň, …) a dva rýchle, štandardu 3.2 gen. 2 (10 Gb/s). Okrem dvoch videovýstupov (DP 1.4a a HDMI 2.1), je už na zadnom paneli iba konektor RJ-45 pre gigabitový ethernet a dvojica 3,5-milimetrových jackov (stereo výstup a vstup na mikrofón). Na multimediálne použitie sa pre veľmi jednoduchú zvukovú časť príliš nehodí. Na signalizačné účely v cieľovom prostredí to zvuk stačí.

Asus H610T D4-CSM je postavená na čipovej súprave Intel H610 a 5-fázová kaskáda Vcore je tak akurát pre procesory s TDP do 65 W. Či sa bude napájanie striktne držať na úrovni odporúčaných hodnôt pre PL1 (TDP/65 W) nevieme, ale s výkonnejšími procesormi s TDP 125 W doska zrejme nebude spolupracovať a nedostanete sa s nimi ani do BIOSu, kde by bola možnosť spotrebu manuálne znížiť. Túto domnienku ale potvrdí až zoznam podporovaných procesorov, ktorý na asus.com zatiaľ chýba. Neskôr by ste ho však mohli nájsť v tomto odkaze.

Pamäte sú podporované typu DDR4 vo formáte SO-DIMM (moduly je možné nainštalovať v počte dvoch, dvojkanálovo). Oficiálna rýchlostná podpora je do 3200 MHz a kapacitná do 64 GB.

V niektorých obchodoch je už doska H610T D4-CSM skladom za koncovú cenu okolo 145 eur/3517 Kč.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *