WD už kvůli havárii zdražuje NAND a SSD, ostatní výrobci také

Růst cen kvůli výpadky výroby přišel téměř okamžitě

Minulý týden jsme tu měli nepříjemnou zprávu o kontaminaci materiálu v továrnách Western Digitalu a Kioxie, která způsobila, že velké množství rozpracovaných čipů NAND se bude muset vyhodit. Varování, že tato nehoda zvýší ceny pamětí NAND Flash a pak SSD, se bohužel potvrzuje. WD oznámilo klientům okamžité zdražení a bohužel se zdá, že stejně zareagují i ostatní výrobci NAND, nejen ti postižení tímto incidentem.

Western Digital rozeslal odběratelům své NAND Flash dopis, v kterém opět uvádí onen odhad 6,5 exabajtu znehodnocených čipů. Zejména v něm ale stojí, že tímto se v krátkodobém horizontu velmi zhoršily výrobní ceny, respektive náklady. Zřejmě v tom smyslu, že fixní náklady firmy bude muset zaplatit menší množství čipů, protože čistě výrobní variabilní náklady na jeden čip se tímto nezmění. Nicméně je pravda, že firmě asi mohou vznikat dodatečné náklady spojené s dekontaminací a znovuspouštěním linek.

Proto WD klientům oznamuje, že s okamžitou platností zvyšuje ceny všech produktů s pamětí NAND Flash – tedy asi jednak samotných čipů NAND, ale také celých úložišť eMMC/UFS a SSD prodávaných pod značkou WD. Náklady vzniklé škody tedy ponesou (i) zákazníci.

Tom’s Hardware uvádí, že celkové škoda na čipech, jejichž výroba kvůli kontaminaci „vypadla“ z předpokládaných objemů vyprodukovaných pamětí, by mohla dosáhnout až 14 exabajtů celkové kapacity, tedy 14 milionů terabajtů. Problémem s kontaminovanými čipy totiž byl postižený společný podnik WD a Kioxie (jde o dvě továrny, které používají společně). Oněch 6,5 exabajtu je totiž jen odhad škody u WD, ale Kioxia typicky ve společném podniku vyrábí o něco víc. Takže je pravděpodobné, že ztratí ještě o něco víc ze své produkce, takže celková škoda by měla být víc než 6,5 EB krát dvě.

Dopis. kterým WD oznamuje klientům zdražení pamětí NAND Flash kvůli incidentu s kontaminací (Zdroj: PCWatch)

Vzhledem k tomu, že průměrný produkt s pamětí NAND Flash (počítač, mobil, klíčenka…) obsahuje méně než 1 terabajt, je 14 exabajtů o množství pamětí, která by pokryla potřeby desítek milionů různých zařízení. Údajně by to mohla být čtvrtina z celkové výroby NAND Flash od Western Digitalu a Kioxie za celé čtvrtletí. Tyto firmy zajišťují kolem třetiny celosvětové výroby, takže když se to vynásobí, jedná se o něco málo přes 2 % výroby vší celosvětové paměti NAND za celý rok. Zatím nejsou žádné známky toho, že by se tento odhad měl zrevidovat dolů tím, že se třeba část postižených čipů ještě povede nějak zachránit. Předpokládáme, že objevené kontaminace způsobují, že čipy jsou nepoužitelné.

Zatímco přímo jsou tímto problémem finančně postiženi jen Western Digital a Kioxia, kteří tedy zdražují proto, aby zmírnili svou ztrátu, bohužel se zvednou ceny asi nejen u nich, ale obecně. Protože trh je jen jeden, ostatní výrobci podle zjištění tchajwanského webu DigiTimes už zvyšují ceny také. To, že z trhu zmizí část čipů, které měly být vyrobeny, totiž zmenší nabídku, což podle základních ekonomických zákonů povede k tomu, že kupující budou muset zaplatit vyšší cenu (protože obrazně řečeno musí víc soutěžit o menší počet odstupných čipů).

Negativnímu vlivu šlamastyky ve WD/Kioxii se tedy nevyhnete tím, že koupíte SSD od Samsungu nebo nějakého výrobce, který bere čipy od Micronu, Hynixu nebo Intelu. Zdražení pamětí NAND Flash způsobené touto událostí by mohlo v druhém kvartálu podle odhadů TrendForce dosáhnout míry asi o 5 až 10 %.

Doufejme ale, že toto zdražení nevydrží moc dlouho a později v létě se situace stihne uklidnit a ceny se vrátí aspoň zpět na předchozí úroveň. Naštěstí tento výpadek ve výrobě je jen jednorázový a po jeho vyřešení se WD a Kioxia budou asi snažit vyrábět co nejvíc, aby dohnaly ztracený čas.

Zdroje: Tom’s Hardware, DigiTimes, PCWatch

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Kioxia zkouší HLC NAND se 7 bity na buňku, musí se chladit LN2

Před několika lety jsme koukali skrz prsty na TLC NAND, tedy paměti Flash, které ukládají tři bity do jedné buňky, a za ideální SSD jsme měli to, které má paměti SLC s jen jedním bitem. Od té doby se z TLC stala norma a jako horší kategorie přišly čipy QLC se 4 bity na buňku a o to horší životností a výkonem. A dost možná to bude pokračovat dál, Kioxia a WD totiž připravují „hepta-level cell“ NAND, která by ukládala najednou 7 bitů. Celý článok „Kioxia zkouší HLC NAND se 7 bity na buňku, musí se chladit LN2“ »

  •  
  •  
  •  

SSD Kioxia pro PCI Express bude mít rychlost až 14 000 MB/s

Už je to víc jak dva roky, co jsou na trhu NVMe SSD s rozhraním PCI Express 4.0, a ty novější jsou schopné jeho potenciál docela pěkně využít. Nadcházející procesory Alder Lake od Intelu, přinesou poprvé PCI Express 5.0, ale ještě jenom pro GPU (slot ×16). Ale výrobci SSD už úložiště pro PCI Express 5.0 chystají. Kioxia (bývalá Toshiba) teď představila prototyp NVMe modulu, který běží přes PCI Express 5.0 a dokáže již dostat rychlost až 14 GB/s. Celý článok „SSD Kioxia pro PCI Express bude mít rychlost až 14 000 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *