Nehoda zničila velký objem NAND, SSD mohou zdražit až o 10 %

Kontaminovaný materiál pro výrobu znehodnotil čipy, z kterých mohly být miliony SSD

Nedávno jsme tu publikovali dobrou zprávu, že paměti DRAM a NAND zlevňují a ještě chvíli by mohly. Bohužel zasáhla vyšší moc a ceny pamětí NAND Flash, a v závislosti na nich ceny SSD patrně místo toho půjdou nahoru. Na linkách jednoho z velkých výrobců totiž došlo k problému, které znehodnotil obří objem vyráběných čipů a výpadek produkce bude tak velký, že kvůli němu stoupnou ceny čipů.

Tento týden byla oznámena porucha v továrnách na čipy NAND Flash patřící firmám Kioxia (dřívější Toshiba) a Western Digital (skrze koupený SanDisk), které mají společnou výrobu NAND. Výroba čipů je velmi citlivý a komplexní proces. Porušení ochranné atmosféry nebo jiná kontaminace může nevratně poškodit rozpracované čipy. To se bohužel stalo.

Kontaminace zřejmě znehodnotila rozpracované wafery

Ve dvou továrnách – ve městě Jokaiči v japonské prefektuře Mie a v provozu v Kitakami prefektuře Iwate došlo na konci ledna ke kontaminaci čipů v různém stádiu výrobního procesu. Nešlo o poměrně častý incident s kontaminaci kvůli narušení ochranné atmosféry v cleanroomu a strojích, ale zřejmě o to, že se při výrobě použil materiál či chemikálie s nečistotami. Ke kontaminaci došlo patrně před výrobou a škodlivá surovina se teprve pak dostala do továren – to je asi také důvod, proč jsou postižené hned dvě výrobní linky, což by se při nějaké poruše zařízení nebo požáru nestalo.

Tímto byla narušena výroba čipů NAND aktuální technologie (3D NAND, kterou Kioxia/WD označují BiCS) a je potvrzeno, že problém vedl k odstávce obou závodů. Firmy se je teď snaží opět uvést do provozu. Problém je, že dekontaminace a znovurozběhávání křemíkových linek je záležitost, která trvá dlouho, takže je pravděpodobné, že odstávka bude několikatýdenní.

Tato odstávka hned dvou výrobních linek na značnou část měsíce tak bude WD a Kioxii stát značnou část jejich celoročně možné produkce čipů NAND, které budou pak logicky chybět na trhu. A když je čipů méně, je mezi nimi u odběratelů větší soutěž a tím pádem narostou jejich ceny.

SSD Patriot Viper VP4300

V tomto případě je situace vážná z toho důvodu, že „zmizí“ nejen čipy, které by se jinak vyráběly v čase, který bude zmařen odstávkou. Přímo samotná kontaminace pravděpodobně odsoudila k zmaru také velké množství již rozpracovaných waferů. Polovodičová výroba probíhá tak, že křemíková deska prochází v továrně velkým množstvím dílčích kroků a stráví v ní mnoho týdnů (u NAND by to snad měly být dva až tři měsíce). V případě kontaminací prostředí proto taková havárie může znehodnotit mnohem větší díl produkce, než by odpovídalo jen počtu dní, kdy továrně byla mimo provoz.

Zde není asi problém s kontaminací prostředí, ale s tím, že než byly nečistoty v surovině či použité chemikálii odhalené, mohlo s osudným materiálem přijít do styku velké množství zpracovávaných křemíkových waferů. V závislosti na tom, jak dlouho zůstal problém neodhalený, tedy může být znehodnocena produkce odpovídající několika týdnům. Kvůli tomu, jak dlouho celý proces od začátku po konec zpracování trvá, mohlo uplynout dost času, než se kontaminace prozradila nefunkčností hotových vyrobených waferů.

Až 6,5 exabajtu do koše je jen začátek

Kioxia a WD nyní teprve zjišťují, jak velké množství rozpracovaných čipů přesně půjde do koše. Western Digital už vyslovil určitý odhad, podle kterého může být znehodnoceno množství rozpracovaných čipů, které by mělo celkovou kapacitu až 6,5 exabajtů (šest a půl milionu terabajtů, tedy materiál možná na 10–20 milionů SSD, pokud by se uvažoval nějaký mix 250GB, 500GB a 1TB disků/modulů). Kioxia zatím odhad nesdělila, ale škodu může mít podobnou nebo i větší. Navíc toto jsou jen čipy, které už byly rozpracované, ale jak již bylo řečeno, zároveň firmy přijdou o novou produkci v době, kdy budou továrny nuceně odstavené.

Podle analytiků TrendFocusu se v roce 2021 jen v SSD (ne v paměťových kartách, mobilech a tabletech a podobně) prodala NAND v celkové kapacitě asi 207 exabajtů. Oněch 6,5 exabajtů odhadovaných WD by samo bylo 3,14 %, ne zrovna zanedbatelné procento, vzhledem k tomu že to zdaleka nemusí být celkový rozsah škod.

Wafer s čipy 3D NAND Flash od čínského výrobce YMTC (Zdroj: YMTC)

V druhém kvartále havárie zvýší ceny NAND/SSD

Už jsou na stole i první odhady toho, jakou škodu tato nehoda způsobí v cenách paměťových čipů. Jak už bylo řečeno, v prvním kvartálu se očekávalo, že paměti NAND zlevní asi o 10–15 %, hotová SSD asi o 5–10 %. Trh měl být podle původních předpokladů mírně přezásobený, takže jak v prvním, tak v druhém kvartále by tato situace tlačila ceny dolů.

Podle TrendForce WD a Kioxia měly před těmito problémy dohromady tržní podíl až 32,5 %, takže dopad asi bude hodně velký. V nynějším prvním čtvrtletí ho ještě tolik nepocítíme, ale zlevnění NAND bude kvůli tomu nižší, než se čekalo: ceny klesnou jen o 5–10 % místo předvídaných 10–15 %. Následky odstávky a kontaminace ve WD/Kioxii se ale projeví v druhém čtvrtletí, kdy dojde místo očekávaného zlevňování ke zdražení, a to o 5–10 %. Je to ale asi zatím dost předběžné a je možné, že nakonec budou škody horší, a pak by i dopad na tržní ceny pamětí byl drsnější.

Zatím TrendForce ale uvádí, že by tento nárůst cen NAND, kvůli kterému by pak zdražila i SSD a další výrobky používající NAND Flash, mohl naštěstí být jen dočasný. Mohl by platit jen pro druhý kvartál, v tom třetím by se ceny mohly už zase trošku zlepšit (ale to neznamená, že pořád nebudou horší, než jsou nyní). Doufejme tedy, že se tento ještě optimistický scénář potvrdí a nebude hůř.

Zdroje: TrendForce, Tom’s Hardware, Kioxia

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Samsung dokončil paměti GDDR7. Až 1,5 TB/s pro next-gen grafiky

Nová generace GPU má patrně otevřenou cestu k získání vyšší paměťové propustnosti, která je i klíčem ke zvyšování celkového výkonu ve hrách. Karty uváděné v letech 2024 až 2025 budou zřejmě už mít GDDR7. Samsung teď oznámil, že dokončil vývoj první generace, která by tak měla být připravená včas pro next-gen grafiky a má jim dodat propustnost až 1,5 TB/s díky vyšším (efektivním) frekvencím, kterých dosáhne. Celý článok „Samsung dokončil paměti GDDR7. Až 1,5 TB/s pro next-gen grafiky“ »

 •  
 •  
 •  

Lepší záruka u desek Asus: Platí i pro OC pamětí a beta BIOSy

V posledních dnech se na webu rozhořela kontroverze okolo (nebo proti) základním deskám Asus. Souvisí s problémem rozbitých Ryzenů 7000X3D kvůli příliš vysokému napětí VSoC, které bylo předtím nastavováno příliš vysoko právě deskami Asus (byť ne jen jimi). Následně se snesly stížnosti na to, že Asus opravu vydal jako beta BIOS, který oficiálně nebyl krytý zárukou. Firma teď v reakci na to přichází se změnami, které vypadají dost pozitivně. Celý článok „Lepší záruka u desek Asus: Platí i pro OC pamětí a beta BIOSy“ »

 •  
 •  
 •  

Jaké jsou rychlosti DDR5? Už jedou na 6666, brzo na 7000 MHz

Dnes se mají vyvalit recenze procesorů Alder Lake a také se konečně začnou prodávat, spolu s deskami LGA 1700. Velká novinka této platformy jsou paměti DDR5. Ze začátku asi budou trpět na cenu, ale umožní výrazně vyšší propustnost. Podívali jsme se, jak rychlé paměti by se teď po premiéře Alder Lake měly dát sehnat, pokud chcete mít to nejlepší. Vypadá to, že relativně brzo bychom mohli mít v PC paměti běžící až na 7000 MHz. Celý článok „Jaké jsou rychlosti DDR5? Už jedou na 6666, brzo na 7000 MHz“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *