Lepší záruka u desek Asus: Platí i pro OC pamětí a beta BIOSy

Asus reaguje na kontroverze posledních dní

V posledních dnech se na webu rozhořela kontroverze okolo (nebo proti) základním deskám Asus. Souvisí s problémem rozbitých Ryzenů 7000X3D kvůli příliš vysokému napětí VSoC, které bylo předtím nastavováno příliš vysoko právě deskami Asus (byť ne jen jimi). Následně se snesly stížnosti na to, že Asus opravu vydal jako beta BIOS, který oficiálně nebyl krytý zárukou. Firma teď v reakci na to přichází se změnami, které vypadají dost pozitivně.

Asusu se vytýkalo, že když vydal opravné BIOSy řešící onen problém s nebezpečným napětím, byly označené jako beta vydání a současně s tím bylo spojeno varování, že na beta BIOSy se nevztahuje záruka, či dokonce ruší záruku. To je dost nešťastné, pokud jde o záplatu na problém, který zrovna může způsobit selhání a záruku pak budete potřebovat.

Některé youtuberské názory a podobné ohlasy pak přišly s různou další kritikou, která často moc nesouvisela. Asus asi střízlivě viděno dostal naloženo víc, než si za tento reálný problém zasloužil, a emoce byly asi někde dost přehnané.

Beta BIOS ani XMP a EXPO paměti neruší záruku

Toto asi ale Asus přimělo ke kroku, kdy nyní firma vyhlásila v podstatě dvě věci. Za prvé oficiálně sdělila, že beta BIOSy (tedy i nyní ty opravné) záruku neruší a nadále rušit nebudou. Toto bylo vždy trošku šedé teritorium, takže je dobré, že se stav vyjasnil a je to ve prospěch uživatelů.

Nemusí to samozřejmě trvat věčně a je možné, že třeba někdy budou vydané nějaké BIOSy, kde si Asus přesto onu výjimku ze záruky explicitně vyhradí. Nicméně tímto je teď stanovená určitá norma.

S tímto se svezla další změna, která by měla představovat zlepšení proti dlouhodobému stavu před celým dramatem. Asus totiž ve stejné zprávě říká, že uznává záruku i na provoz desek s pamětí přetaktovanou pomocí profilů XMP nebo AMD EXPO. To je přitom věc, která je podle AMD i Intelu už za hranicemi záruky, protože jde o provoz produktu mimo specifikace. V praxi to asi při reklamacích málokdy rozhodovalo. Minimálně pokud jste nikomu neřekli, že došlo k selhání s XMP pamětí, pravděpodobně by vás na tom nikdo nechytal.

To, že se ale minimálně z pohledu výrobce desky teď použití profilů XMP a EXPO převede do zcela legitimní roviny, je dobře. Uživatelé herních počítačů mají tyto profily aktivní prakticky vždy, takže jakýkoliv jiný stav, kdy by tato funkcionalita mohla teoreticky rušit záruku na desku, je špatně. Doufejme, že krok Asusu povede k tomu, že se situace obecně narovná a u tohoto způsobu přetaktování pamětí se stanoví nějaký lepší „právní rámec“.

Kromě XMP a EXPO je také podle tohoto vyjádření zárukou přímo kryté také přetaktování pomocí DOCP (Direct Overclocking Profile), což jsou přednastavené profily přímo vytvořené Asusem.

The ASUS AM5 motherboard warranty also covers all AMD EXPO, Intel XMP, and DOCP memory configurations.

Ještě je třeba upozornit, že tisková zpráva, která uvádí toto vyjasnění – či změnu? – záručních podmínek, mluví explicitně jen o deskách platformy AM5. Je tedy možné, že půjde o tak trochu výsadu a pro starší desky platformy AM4 a pro desky platformy Intel toto platit nebude. Ale v praxi se asi přístup firmy moc lišit nebude. V našich končinách navíc reklamace nejčastěji bude stejně řešit e-shop, ve kterém desku koupíte, takže to, co Asus považuje za nepřípustné pro uznání záruky, nakonec ani nemusí být relevantní.

Asus ROG Crosshair X670E Extreme (Zdroj: AMD)

Asus také v tiskové zprávě uvádí, že všechny nově vydané BIOSy se již řídí směrnicemi a limity stanovenými AMD pro napájení procesorů, a nebudou tedy překračovat bezpečné napětí. To je zřejmě reakce na zprávy, že i po aktualizacích BIOSu byla napětí VSoC nad 1,3 V, což tvrdila například některá youtuberská videa.

All recent BIOS updates follow the latest AMD voltage guidelines for AMD Ryzen™ 7000 series processors.

Podle Asusu ale zřejmě šlo o chyby v měření. Je například možné, že v těchto případech bylo měřeno napětí někde před procesorem, ale v obvodu za tímto bodem dochází ještě k dalšímu poklesu napětí odporem vodiče nebo na dalších součástkách, takže rozhodující napětí v procesoru už je správné (a vyšší napětí někde před ním je pro kompenzaci úbytku).

Zdroj: Asus

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader

Vypadá to že máme konečně nějaké informace o plánech AMD s procesory generace Ryzen 8000, které už budou založené na jádrech Zen 5. To má být zase výrazně inovované a představovat nově vyvinutou architekturu („tock“, jak se kdysi říkalo ve vývojovém modelu Intelu). AMD zřejmě věří, že Zen 5 hodně posune výkon jednoho vlákna, protože procesory založené na něm nezvýší počet jader, který zůstane stejný už čtvrtou generaci. Celý článok „První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader“ »

 •  
 •  
 •  

AMD opravuje chybu, která ničí Ryzeny 7000, updatujte BIOS

Minulý týden se objevily informace o případech zničených Ryzenů 7000 „X3D“ s V-Cache a v jednom případě i spáleného socketu na desce (zničené CPU zřejmě z VRM přes piny tahalo příliš vysoký proud). Ze začátku nebylo jasné, zda nejde o důsledek přetaktování a zvýšeného napětí, ale AMD oznámilo, že našlo příčinu problému a vychází opravy BIOSů desek, které mají procesory před poškozením chránit, takže rozhodně updatujte. Celý článok „AMD opravuje chybu, která ničí Ryzeny 7000, updatujte BIOS“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 7 7800X3D je tu. Podle testů je nejrychlejší herní CPU

Už nějakou chvíli má AMD na trhu procesory Ryzen 7000 s V-Cache, ovšem firma jako první vydala dražší modely s dvěma čiplety, kdy V-Cache je jen na jednom a druhý má naopak zase vysoké frekvence jako běžné modely 7900X a 7950X. Až teď byl vydán levnější osmijádrový Ryzen 7 7800X3D, který má jen jeden čiplet s 3D V-Cache, kvůli čemuž jsou takty maximálně 5,05 GHz. Paradoxně ale v testech vítězí, takže pro hráče je nakonec ideální. Celý článok „Ryzen 7 7800X3D je tu. Podle testů je nejrychlejší herní CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *