Cooler Master Mobius 120 OC: Vysoký prietok predovšetkým

Detaily Cooler Master Mobius 120 OC

Ventilátorom Mobius 120 OC mohol Cooler Master presvedčiť, že na školáckych chybách napríklad starších modelov zapracoval a vyvaroval sa im. Čiastočne áno, niektoré nedostatky odstránil, ale iné v zapätí pridal (či posilnil). Napriek tomu má aktuálne najdrahší 120 mm ventilátor CM jedno eso v rukáve, pre ktoré bude v niektorých aplikáciách mimoriadne atraktívny. Znovu ale ide o… ako to správne uviesť… trochu „svojskú“ realizáciu.

Po SickleFlow 120 ARGB a MasterFan SF120M je Mobius 120 OC tretí ventilátor Cooler Master, ktorý rozšíri databázu výsledkov. K predošlým dvom sme mali isté výhrady a hoci aerodynamický návrh rotora bol vždy slušný, tak niektorými vlastnosťami na nižšej kvalitatívnej úrovni tieto ventilátory nezapadali do cenovej relácie, v ktorej sú, respektíve v ktorej boli. MasterFan SF120M sa totiž potichu prestal predávať a nejaký čas je už vyradený aj z produktových stránok Cooler Master. Vzhľadom na podobnú cenu a podobné parametre nového ventilátora Mobius OC to však z pohľadu, aby nebolo dva porovnateľné ventilátory vedľa seba, dáva zmysel.

Základný tvar rotora Mobius OC pomerne verne kopíruje MasterFan SF120M. Tak samotnými lopatkami (užšie, ale dlhšie – s výraznejším zakrivenými nábežných hrán), vzájomnými medzerami medzi nimi (tie sú relatívne menšie, s predpokladmi na dosahovanie vysokého statického tlaku) a nakoniec aj s kruhovým rámčekom, ktorý je súčasťou rotora. To je konštrukčný prvok, ktorý najmä spevňuje špičky lopatiek a minimalizuje na nich vznikajúce vibrácie.

Znovu však musíme konštatovať to, čo u SF120M. Je to veľmi kompromisné riešenie a u drahších ventilátorov (a za tie sa modely s cenou cez 30 eur už považovať dajú) by si takto výrobcovia pomáhať nemuseli. Za vhodnejší považujeme napríklad prístup Noctuy (na NF-A12x25) či najnovšie i Lian Li (UNI Fan P28), ktoré pri podobnej geometrii používajú dostatočne pevné materiály na to, aby takýto golier okolo lopatiek nepotrebovali. Ten radi vídame ako zlepšujúci prvok v nižšej cenovej triede, kde by bolo použitie hrubých LCP lopatiek nerentabilné.

Upozornenie: S nylonovými prachovými filtrami, ktoré nemajú nejakým spôsobom spevnenú sieťku, sa môže tento ventilátor dostať do kolízie. Výškový rozdiel medzi rámčekom a konštrukciou rotora je príliš malý a hrozí vzájomný kontakt, v ktorého dôsledku vzniká nadmerný, mimoriadne nepríjemný hluk.

   

Kruhový rámček ako súčasť rotora je užitočný aj pre potlačenie odtrhávania prúdnic vzduchu od špičiek lopatiek, ale i to sa dá zabezpečiť elegantnejšie. A síce zmenšením medzery medzi špičkami lopatiek pri súčasnom zdrsnení vnútornej steny statorového tunela, teda presne tak, ako to má ventilátor Noctua NF-A12x25. Medzi tunelom a rotorom Mobius 120 OC je stále škára, ktorá znižuje statický tlak a tým s narastajúcim odporom prekážky (napríklad na hustom radiátore) aj prietok vzduchu. To sú už síce veľmi drobné detaily, ale aj tie v konečnom súčte rozhodujú o tom, ako efektívne s ohľadom na čo najnižšiu hlučnosť v porovnaní s iným to či ono riešenie je.

Plocha lopatiek Mobius 120 OC je z obidvoch strán hladká a matná. U MasterFan SF120M boli lopatky spredu vzorované nepravidelnými drážkamizozadu perfektne hladké so zrkadlovým efektom. Vyhotovenie rámčeka je veľmi podobné – mimoriadne robustné. S hmotnosťou približne 211 gramami sa jedná o jeden z najťažších 120 mm ventilátorov. Len samotné rohy majú 60 g. Tie sú k rámčeku priskrutkované, ale dôležitejšia je poznámka k ich vysokej tvrdosti. Oproti rámčeku sú síce o trochu mäkšie, ale na tlmenie vibrácií nemajú prakticky žiadny vplyv.

Podobne ako u SF120M aj Mobius 120 OC má rýchlostný obmedzovač, ktorý môže maximálnych, veľmi vysokých cca 3285 ot./min (H/High – východisková pozícia prepínača) pre 100 % PWM reguláciu znížiť na približne 2476 o./min (M/Medium) alebo zhruba 1587 ot./min (L/Low). Za pochvalu tu stojí umiestnenie prepínača na kábel, ktoré je podstatne dostupnejšie než u modelu SF120M. Na prvý pohľad to možno vyzerá trochu nemotorne keďže z ventilátora idú dva káble, ale tento ovládač je o káble PWM spoľahlivo zacvaknutý a nič sa nikde nerozbieha. To aj vďaka sťahovacej páske na suchý zips, ktorej polohu môžete rôzne meniť podľa potreby. Dĺžka kábla so 4-pinovým konektorom je inak priemerná, 30 cm.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Cooler Master MasterFan SF120M: Lopatky majú byť orámované

V testoch HWCooling už nebudú nezaujímavé ventilátory, ktoré by slúžili „len“ na vybudovanie referenčných výsledkov. Túto fázu máme za sebou. Odteraz bude mať budovanie databázy trochu iný charakter a každý ďalší ventilátor výrazne obohatí poznanie. Do tuhého zatneme hneď, najdrahším ventilátorom Cooler Master, ktorý sa už vezie na vlne rotorov s rámčekom, s ktorými sa roztrhlo vrece. A viete prečo? Celý článok „Cooler Master MasterFan SF120M: Lopatky majú byť orámované“ »

  •  
  •  
  •  

Cooler Master SickleFlow 120 ARGB: Až na ten strašný rapot…

Mohlo ísť o veľmi dobrý, cenovo dostupný ventilátor s osvetlením. Vyhotovenie rotora SickleFlow 120 ARB je navyše efektívne, na výbornej úrovni, ale všetky dobré vlastnosti zabíja jediná – extrémne hlučný motorček. Je taký hlučný, že by bola vhodná spiatočka na výstupnej kontrole výroby. Nejde totiž o bežné vrčanie či rapkanie, ktoré je počuť iba z krátkej vzdialenosti (a z väčšej sa stráca). Tento zvuk neunikne nikdy nikomu. Celý článok „Cooler Master SickleFlow 120 ARGB: Až na ten strašný rapot…“ »

  •  
  •  
  •  

Cooler Master vydal tri nové skrinky, HAF 500 a dvakrát MasterBox

Legendárna séria skriniek HAF je bohatšia sa rozširuje o modernizovaný model, ktorý má 200-milimetrové ventilátory, ale napríklad i regulovateľné ochladzovanie grafickej karty. Okrem hlavného ťaháku Cooler Master naraz predstavil aj lacnejší MasterBox 500 či MasterBox TD300 Mesh. To je z tejto trojice najmenšia skrinka, ale aj do 38 litrov sa zmestíte s dvoma veľkými radiátormi kvapalinových chladičov. Celý článok „Cooler Master vydal tri nové skrinky, HAF 500 a dvakrát MasterBox“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *