Cooler Master Mobius 120 OC: Vysoký prietok predovšetkým

Detaily Cooler Master Mobius 120 OC

Ventilátorom Mobius 120 OC mohol Cooler Master presvedčiť, že na školáckych chybách napríklad starších modelov zapracoval a vyvaroval sa im. Čiastočne áno, niektoré nedostatky odstránil, ale iné v zapätí pridal (či posilnil). Napriek tomu má aktuálne najdrahší 120 mm ventilátor CM jedno eso v rukáve, pre ktoré bude v niektorých aplikáciách mimoriadne atraktívny. Znovu ale ide o… ako to správne uviesť… trochu „svojskú“ realizáciu.

Po SickleFlow 120 ARGB a MasterFan SF120M je Mobius 120 OC tretí ventilátor Cooler Master, ktorý rozšíri databázu výsledkov. K predošlým dvom sme mali isté výhrady a hoci aerodynamický návrh rotora bol vždy slušný, tak niektorými vlastnosťami na nižšej kvalitatívnej úrovni tieto ventilátory nezapadali do cenovej relácie, v ktorej sú, respektíve v ktorej boli. MasterFan SF120M sa totiž potichu prestal predávať a nejaký čas je už vyradený aj z produktových stránok Cooler Master. Vzhľadom na podobnú cenu a podobné parametre nového ventilátora Mobius OC to však z pohľadu, aby nebolo dva porovnateľné ventilátory vedľa seba, dáva zmysel.

Základný tvar rotora Mobius OC pomerne verne kopíruje MasterFan SF120M. Tak samotnými lopatkami (užšie, ale dlhšie – s výraznejším zakrivenými nábežných hrán), vzájomnými medzerami medzi nimi (tie sú relatívne menšie, s predpokladmi na dosahovanie vysokého statického tlaku) a nakoniec aj s kruhovým rámčekom, ktorý je súčasťou rotora. To je konštrukčný prvok, ktorý najmä spevňuje špičky lopatiek a minimalizuje na nich vznikajúce vibrácie.

Znovu však musíme konštatovať to, čo u SF120M. Je to veľmi kompromisné riešenie a u drahších ventilátorov (a za tie sa modely s cenou cez 30 eur už považovať dajú) by si takto výrobcovia pomáhať nemuseli. Za vhodnejší považujeme napríklad prístup Noctuy (na NF-A12x25) či najnovšie i Lian Li (UNI Fan P28), ktoré pri podobnej geometrii používajú dostatočne pevné materiály na to, aby takýto golier okolo lopatiek nepotrebovali. Ten radi vídame ako zlepšujúci prvok v nižšej cenovej triede, kde by bolo použitie hrubých LCP lopatiek nerentabilné.

Upozornenie: S nylonovými prachovými filtrami, ktoré nemajú nejakým spôsobom spevnenú sieťku, sa môže tento ventilátor dostať do kolízie. Výškový rozdiel medzi rámčekom a konštrukciou rotora je príliš malý a hrozí vzájomný kontakt, v ktorého dôsledku vzniká nadmerný, mimoriadne nepríjemný hluk.

   

Kruhový rámček ako súčasť rotora je užitočný aj pre potlačenie odtrhávania prúdnic vzduchu od špičiek lopatiek, ale i to sa dá zabezpečiť elegantnejšie. A síce zmenšením medzery medzi špičkami lopatiek pri súčasnom zdrsnení vnútornej steny statorového tunela, teda presne tak, ako to má ventilátor Noctua NF-A12x25. Medzi tunelom a rotorom Mobius 120 OC je stále škára, ktorá znižuje statický tlak a tým s narastajúcim odporom prekážky (napríklad na hustom radiátore) aj prietok vzduchu. To sú už síce veľmi drobné detaily, ale aj tie v konečnom súčte rozhodujú o tom, ako efektívne s ohľadom na čo najnižšiu hlučnosť v porovnaní s iným to či ono riešenie je.

Plocha lopatiek Mobius 120 OC je z obidvoch strán hladká a matná. U MasterFan SF120M boli lopatky spredu vzorované nepravidelnými drážkamizozadu perfektne hladké so zrkadlovým efektom. Vyhotovenie rámčeka je veľmi podobné – mimoriadne robustné. S hmotnosťou približne 211 gramami sa jedná o jeden z najťažších 120 mm ventilátorov. Len samotné rohy majú 60 g. Tie sú k rámčeku priskrutkované, ale dôležitejšia je poznámka k ich vysokej tvrdosti. Oproti rámčeku sú síce o trochu mäkšie, ale na tlmenie vibrácií nemajú prakticky žiadny vplyv.

Podobne ako u SF120M aj Mobius 120 OC má rýchlostný obmedzovač, ktorý môže maximálnych, veľmi vysokých cca 3285 ot./min (H/High – východisková pozícia prepínača) pre 100 % PWM reguláciu znížiť na približne 2476 o./min (M/Medium) alebo zhruba 1587 ot./min (L/Low). Za pochvalu tu stojí umiestnenie prepínača na kábel, ktoré je podstatne dostupnejšie než u modelu SF120M. Na prvý pohľad to možno vyzerá trochu nemotorne keďže z ventilátora idú dva káble, ale tento ovládač je o káble PWM spoľahlivo zacvaknutý a nič sa nikde nerozbieha. To aj vďaka sťahovacej páske na suchý zips, ktorej polohu môžete rôzne meniť podľa potreby. Dĺžka kábla so 4-pinovým konektorom je inak priemerná, 30 cm.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MasterAir MA824 Stealth – Nový král vzduchových chladičů

Po sérii článků s AIO kapalinovými chladiči jsem si pro vás dnes připravil změnu. Otestujeme novou vlajkovou loď vzduchových chladičů MasterAir MA824 Stealth od Cooler Master. Tento chladič se pyšní působivými parametry a slibuje extrémně vysokou účinnost, která by měla konkurovat tomu nejlepšímu na trhu. Jsem na něj tedy opravdu zvědavý, ale než ho potrápíme na rozpáleném procesoru, tak se na něj pojďme podívat blíže. Celý článok „MasterAir MA824 Stealth – Nový král vzduchových chladičů“ »

 •  
 •  
 •  

Renesancia heatpipe v novom chladiči Cooler Master (MA824)

Marketing okolo svojho najnovšieho chladiča CPU Cooler Master stavia na použití „supravodivých“ teplotách trubíc. Ich štruktúra by sa mala od konštrukcií v starších chladičoch výrazne líšiť a CM hovorí o konkrétnom zvýšení efektivity, pričom do konfrontácie sa nebojí dať vlastný chladič. Ten možno tak trochu ako aj všetky ostatné týmto trochu pochováva lebo minimálne znevýhodňuje, ale ktovie… možno pôjde naozaj o poriadnu evolúciu. Celý článok „Renesancia heatpipe v novom chladiči Cooler Master (MA824)“ »

 •  
 •  
 •  

PNY bude mať RTX 4090 s ventilátormi Cooler Master Mobius

Cooler Master sa angažuje vo výrobe chladiča GPU. Samostatne ho však nekúpite, pretože sa jedná o exkluzívnu súčasť PNY RTX 4090 Verto ARGB Dual Fan. Po Asuse s chladičmi Noctua sa jedná o ďalší prípad, kde tradičný výrobca grafických kariet uznal, že s využitím skúseností firmy špecializujúcej sa na chladiace komponenty dosiahne na lepší výsledok. To ale pri extrémnej, 4,5-slotovej výške. Celý článok „PNY bude mať RTX 4090 s ventilátormi Cooler Master Mobius“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *