Cooler Master MasterFan SF120M: Lopatky majú byť orámované

Detaily Cooler Master MasterFan SF120M

V testoch HWCooling už nebudú nezaujímavé ventilátory, ktoré by slúžili „len“ na vybudovanie referenčných výsledkov. Túto fázu máme za sebou. Odteraz bude mať budovanie databázy trochu iný charakter a každý ďalší ventilátor výrazne obohatí poznanie. Do tuhého zatneme hneď, najdrahším ventilátorom Cooler Master, ktorý sa už vezie na vlne rotorov s rámčekom, s ktorými sa roztrhlo vrece. A viete prečo?

Raz niekto pri konštrukcii ventilátora na rotor osadil rámček. Tak, že sú lopatky dookola lemované súvislým golierom, ktorý vytvára akýsi tunel. Prírastok takýchto konštrukcií bol v jednom čase obrovský a často ich vídať aj v rámci chladičov grafických kariet. Dôvod veľkej popularity u výrobcov chladiaceho hardvéru je pomerne jednoduchý. Táto úprava (použitie rámčeka na rotor) eliminuje odtrhávanie prúdnic vzduchu od špičiek lopatiek. To prirodzene zvyšuje prietok, ale rozhodne to neukazuje na žiadny vrchol umenia – vylepšený je iba jeden z mnohých aspektov, ktoré sa podieľajú na konečnej efektivite ventilátora.

MasterFan SF120M nemá lopatky, ale pomerne dlhé lopaty. Rámček na ich koncoch má aj čiastočné spevňujúcu úlohu. Aj keď z toho pohľadu by bol efektívnejší, keby prechádzal stredom lopatiek. Tak ako to má napríklad SilverStone SST-FW121. Pri upevnení na koncoch, teda na najpružnejšej časti, nežiaducemu vlneniu lopatiek tento rámček príliš nezabráni. To ale nie je jeho primárny účel.

Medzi týmto rotorovým rámčekom a tradičným rámčekom, ktorý drží stator, je prirodzene nejaká medzera. A tá je približne štandardná – 1,5 mm. Plocha tejto škáry z celkového prierezu tvorí približne 5,5 % a samozrejme je to priestor, cez ktorý pôsobením spätného tlaku uniká vzduch a tým sa znižuje statický tlak (a teda prietok vzduchu cez prekážku, napríklad radiátor).

Samozrejme, to sa v nejakej miere týka všetkých ventilátorov, ale pokiaľ už dôjde reč na špičkové ventilátory, natískajú sa tu otázky okolo toho, či je dané riešenie najlepšie, aké mohlo byť. A tu si dovolíme tvrdiť, že MasterFan SF120M v tomto smere nejaké rezervy má. Pri zachovaní súčasnej medzery (tá pre tepelnú rozťažnosť materiálu a presnosť centrovania rotora už zrejme oveľa menšia byť nemohla) sa tu ponúka zdrsnenie stien medzi rámčekmi (rotora a toho statorového).

Riešenie sa ponúka napríklad podľa vzoru ventilátorov Noctua (a „Inner Surface Microstructures“) zapusteným drobných útvarov, ktoré by vracajúcemu sa vzduchu intenzívnejším sturbulentnením kládli väčší odpor a tým pádom by boli dosahované menšie úniky vzduchu a vyšší statický tlak. Ak by chcel byť Cooler Master originálnejší, tak je tu ešte minimálne jedna cesta, ako vzduch držať na uzde. A to síce tak, že by sa rámček rotora na jednej strane zahol do pravého uhla. Tento roh by bol pre vzduch takisto prekážka v ceste a unikalo by ho menej. Je zaujímavé, že tento „zlepšovák“ ešte nikto nepoužil. Tak uvidíme, ako dlho to ešte potrvá a potom, keď sa na nejakom ventilátore objaví, naň radi upozorníme.

O najrôznejšie ozdoby však MasterFan SF120M núdzu nemá. Na ventilátore sú všade možne rôzne vzorky. Lopatky kombinujú matnú povrchovú úpravu s lesklou. V rámci nej sú zapustené do povrchu akési cestičky. Za nimi žiadny zámer, ktorým by sa mala zvyšovať, efektivita, nehľadajte. Nejde o nič sústredené, aerodynamické.

   

Členitejší, drsnejší povrch síce potláča skĺzavanie prúdnic k špičkám lopatiek, a tým sa trochu čiastočne zvyšuje efektivita, ale to môže v nejakej malej miere fungovať tak na vrúbkovanyćh ventilátoroch BeQuiet! V tomto prípade sa jedná predovšetkým o vizuálne spestrenie, ktoré nechýba ani rámčeku. Dva zo štyroch rohov sú z každej strany vyplnené plátmi z brúseného hliníka a ventilátor na prvý dojem pôsobí veľmi dobre. To nielen pre tieto, povedzme prémiové dekorácie, ale aj pre nadpriemernú hmotnosť (204 g) a pochvalu si zaslúži aj robustná vonkajšia vložka osky.

Naopak dostať po prstoch si zaslúži ten, čo navrhol na puzdre motorčeka 0,5 mm vysoké výstupky hraničenia šesťuholníkovej ohrádky v strede. Tie sú totiž predmetom kolízie s nespevneným nylonovým filtrom. A je to naozaj tesné. Keby ste ich obrúsili, tak ventilátor sa o sito prachového filtra už nešúcha.

Pozoruhodné sú antivibračné rohy. Jedná sa o skrz na skrz gumové vložky. Tie u od rámčeka riadne oddelené, avšak vyznačujú sa vyššou tvrdosťou, ktorá sa blíži až k 75 Shore. To znamená, že hoci je toho materiálu dosť, tak je pomerne tvrdý a nejaké vibrácie ďalej určite pustí (a Cooler Master si to dobre uvedomuje, keďže ako alternatíva k samorezkám sú v príslušenstve aj gumové tŕne). Na druhej strane, keby boli tieto rohy mäkšie, tak by uchytenie nemuselo byť dostatočne stabilné.

Asi by tu bolo vhodnejšie zachovať aspoň symbolickú pevnú časť z rámčeka. Nejaké jadro, ktoré bude len tak tenké, aby sa vyhlo samorezkám. A na neho potom aplikovať mäkší materiál, ktorý vibrácie pohltí efektívnejšie. Rozvádzame to tak preto, že vibrácie MasterFan SF120M sú pomerne intenzívne a ventilátor Cooler Master sa v tomto smere radí k tým horším.

A ešte sú tu dva prvky, ktorými je MasterFan SF120M výnimočný. Ventilátor má manuálny trojstupňový prepínač na úpravu rýchlostného rozsahu. Na maxime (H/High) končí rýchlosť na zhruba 2033 ot./min. V strednej polohe (M/Medium) na 1424 ot./min a v spodnej (L/Low) na 1121 ot./min. Štartovacie rýchlosti sú pritom závislosti od konkrétneho režimu 651–704 ot./min. Nižšie, na 537 ot./min, sa dostanete iba cez DC reguláciu. Tú však neodporúčame, pretože chod s ňou pri nižších rýchlostiach (a to už sú i tie okolo 600 ot./min, pre ktoré sa zdanlivo oplatí upúšťať od PWM regulácie) sprevádzané cvakaním a a nestabilným chodom. S nižším lineárnym napätím sa motorček skrátka trápi a treba počítať, že ventilátor začína i končí (na nižšiu rýchlosť ho ani nespomalíte) odspodu na nejakých 650 ot./min.

Druhý z dvojice výnimočných prvkov je modulárna kabeláž. Balenie obsahuje jeden bežný káblik, ktorý má iba dva konektory – jeden do ventilátora, druhý do základnej dosky. Možnosť odpojiť a vymeniť kábel má však zmysel pre druhý z dodávaných káblov. Ten má až štyri konektory. Štandardný 4-pin do základnej dosky je zase iba jeden, ale pripojiť k nemu môžete až tri ventilátory. Tým sa pri sériových zapojeniach (typicky na 360 mm radiátoroch alebo v pretlakovaných skrinkách s troma ventilátormi na vstupe) elegantne vyrieši káblový manažment.

Namiesto troch káblov s potrebou rozbočovača, stačí tento jeden. MasterFan SF120M je navyše pomerne úsporný ventilátor aj pri maximálnom výkone. Takže sa nemusíte obávať, že by ich jeden tradičný konektor na doske (typicky s prúdovou záťažou do 1 A) nezvládol napájať. Zvládne, a to i s veľkou rezervou. Tento dlhý kábel má až 85 cm a možno ho použijete aj na pripojenie jediného ventilátora. To v situáciách, na ktoré bude ten „obyčajný“ (s 30 cm) prikrátky.

   

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850

Jedna súťaž o zdroj skončila, druhá začína. Cooler Master do súťaže HWCooling venoval svoj 850-wattový model GX III Gold. Ten môžete pri troche šťastia vyhrať. Nebude to úplne „zadarmo“, ale ani veľmi sa nezapotíte. Jediné, čo treba, je preukázať sa základným prehľadom týkajúcich sa vecí okolo zdrojov Cooler Master. Obzvlášť jednoduché to bude pre fanúšikov značky, ale zvládnete to určite všetci. Celý článok „Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (18) Pridať komentár

  1. “ A to síce tak, že by sa rámček rotora na vstupnej strane zahol do pravého uhla“ ale ako by sa tam potom nasadil rotor? napadá ma drážka okolo čela rámčeka, do ktorej by sa po nasunutí rotora nasunulo to „tesnenie“. najdrahší CM by sa stal ešte drahší a kapánek menej konkurencieschopný, ale zasa furt lepšie ako všetky tie svietiace kraviny…

    1. napadlo ma ešte – ak by ten lem bol na výstupnej strane ventilátora, účinok by ma byť ten istý a odpadli by komplikácie s nasadzovaním ventilátora

    2. Hmm zaujímavý nápad na DoDo (Dorobiť Doma) projekt. Prilepiť nejaký gumenný/plastový (vytlačený na 3D tlačiarni?) kruh na už hotový ventilátor a odmerať aký to bude mať efekt.
      Námet na Extra test?

      1. no, prečítal som si záver a asi by to nestálo za to… pekný ventilátor, ale odfláknutý a vlastne predražený šmejd… navrhnutý kdesi v Indii vyrobený čo najlacnejšie asi tamtiež…

        1. Máš pravdu, bude to jedno. Tak som to v tomto znení aj upravil, keby to z tých tipov na zlepšenie chcel nejaký vývojaŕ vychádzať. 🙂

      2. Neviem, aké má ta medzera rezervy. Za behu sa vplyvom rôznych nepresností zmenší. Ten rámček obmedzí vlnenie lopatiek, ale ktovie, ako presne je to vycentrované. Malých zrád v presnosti tam bude viac, svedčia o tom aj tie intenzívnejšie vibrácie. Aj pri prechodoch z magnetu na magnet sa rotor jemne kolíše. Keby ten ventilátor nestál toľko koľko stojí, a nebolo by v jeho cene xy lepších, už „hotových“ ventilátorov, tak sa s tým možno pohrám. Ale takto…

        … navyše to orámovanie rotora je dobrý vylepšovák možno tak na lacné ventilátory, kde sa musí šetriť na materiáli, ktorý nemá dostatočnú pevnosť. Za 33 eur to má ale vyzerať tak, ako to má Noctua na NF-A12x25. To znamená vhodne dimenzovaný materiál, aby v pracovnom rozsahu rýchlostí nedochádzalo k výraznej deformácii lopatiek. Tie potom natlačiť čo najbližšie k rotorovému rámčeku a jeho stenu zdrsniť a tým vytvoriť v medzere turbulentnú vrstvu, cez ktorú bude unikať minimum vzduchu. Tak jednoduché to je. Toto fakt neviem, čo Cooler Master v tejto cenovej triede skúša. 🙂

        1. Mi se nápad s rámečkem rotoru i lemem zamlouvá, je ale otázkou, jestli nároky na provedení nebudou neúměrně vysoké. Intuice člověka vede k závěru, že rámeček rotoru pomáhá při zachování charakteristik snížit nároky na provedení a použitý materiál, ale zvláště s lemem to může být ve výsledku i přesně opačně.

          1. Náklady na výrobu s rámčekom okolo rotora alebo bez neho budú veľmi podobné. Najviac, a žiadna extra prirážka to teda nebude, to zrejme navýši iba ten doplnkový materiál na orámovanie. Vstrekolisová forma vyjde cenovo snáď na porovnateľné peniaze (a nebude príliš záležať na tom, či má o trochu väčšiu alebo menšiu zložitosť).

            1. Možná by ale bylo zapotřebí dalšího dodatečného zásahu, protože lem by výsledné charakteristiky při stejné kvalitě dílenského zpracování, použitých materiálů i komponent naopak zhoršil. Aby použitím rámečku rotoru opatřeném lemem došlo k znatelnému zlepšení charakteristik (statický tlak), možná je pak zapotřebí neúměrně přidat na kvalitě zpracování a použitém materiálu.

    3. Asi si to každý predstavujeme trochu inak. Podľa mňa by sa tam rotor nasadil bez najmenších ťažkostí. To zahnutie na rotorovom rámčeku myslím ako taký malý golierik na jednej strane, pre ktorý by vzduch musel prekonávať to „koleno“, čo tam vznikne. O vstupnej strane som pôvodne písal asi aj pre pohodlnejšie technické riešenie na inštaláciu rotora. Tam nevidím nič, čo by malo kolidovať s ostatkom. Realizovať by sa to ale malo dať bez ohľadu na stranu. Samozrejme by sa museli tie okraje v rámčeku trochu vydrážkovať, aby vznikla obežná dráha pre tú do pravého uhla zahnutú časť rotorového rámčeka.

      1. Trklo mne to stejne jako rad dalsich ctenaru.
        “ minimálne jedna cesta, ako vzduch držať na uzde. A to síce tak, že by sa rámček rotora na jednej strane zahol do pravého uhla. Tento roh by bol pre vzduch takisto prekážka v ceste a unikalo by ho menej. Je zaujímavé, že tento „zlepšovák“ ešte nikto nepoužil. “

        Myslim ze lepsi je udelat lem-zabranu proudicimu vzduchu na statoru. Pridanim materialu na rotor zvysujete naroky na motor. Navic, roztocena hmotnost je vzdycky problematicka, to vi kazdy cyklista-motorkar. Kola potrebujete mit co nejlehci.

        Tedy, ventialtoru pridat na vstupni stranu vzduchu lem, tak aby vzduch mel slozitejsi cestu do meziprostoru. Navic, lem na statoru muze byt vyssi a mit podobu trychtyre, i kdyz jen 3mm vysokeho i tak pomuze homogenizaci proudnic na vstupu. Jsem si jist ze takovy pripravek se da vytisknout a prilepit.

        Zkusite test ?

        1. Pro účely rychlého testu rámeček určitě nebude nutné lepit, jen dobře vystředit. Jinak zajímavý nápad, já jsem určitě pro.

        2. Znie to ako dobrý nápad a asi to skúsime, ale neskôr, na nejakom inom ventilátore, než je SF120M. Ak by sa nám to týmto spôsobom podarilo ten výkon doladiť a zlepšiť efektivitu, tak nech je to niečo na spôsob „ako slušný lacnejší ventilátor priblížiť špičke“. Na statore to, samozrejme, zmysel dáva, pokiaľ to má plniť len tú brzdiacu funkciu. Pokiaľ by to bolo na rotore, tak ten by bol vďaka tomu možno i pevnejší a stlmilo by to trochu aj tie vibrácie.

  2. ináč, tie „cestičky“ na lopatkách by ešte teoreticky mohli slúžiť na rozbíjanie stojatého vlnenia a potláčanie nejakých tých rezonancií…

  3. Klasický CM. 😀 Sebavedomie niektorých značiek vypustiť na trh 30-eurovú vrtuľu o ktorú by som nezakopol ani za polovicu jej ceny ma zaráža. Ale pekne to ukazuje, že ani konštrukcia zase trochu na spôsob Scythe GT nie je zárukou špičkového výkonu, ak sa nedoladia detaily. Proste to treba aj vedieť, resp. poctivo ten návrh odmakať. Aj keď tu je na rozdiel od obligátnych 11 lopatiek len 7, takže to nie je vyslovene klon. Tak či tak, ťažko hľadám dôvody prečo si v CM asi myslia, že by takýto fan s touto cenovkou mohol na trhu uspieť. Vedia dobre akú kvalitu ponúka konkurencia. Chcelo by to celkom iný prístup k vývoju, ak by to mysleli vážne.

    1. To ukázali už aj testy Akasa Alucia SC12. Tvar rotora je jedna vec a druhá to, ako sa rotor správa za letu – akú má pevnosť materiál použitý na jeho výrobu. V konečnom dôsledku tam môže byť na tom lepšie aj ventilátor s menej efektívnym tvarom rotora, ak je na jeho výrobu použitý pevnejší materiál. Toto s tými rámčekmi sú iba záplaty na nedokonalosti vyplývajúce z mäkšieho materiálu. Na dosiahnutie dominancie v nižšej až strednej triede tomu rozumiem, ale na ventilátore, ktorý je drahší ako NF-A12x25 je to, povedzme, trochu zvláštne. 🙂

      Inak, to o tom, že „dobre vedia, čo ponúka konkurencia“ by som bral s rezervou. Vedia, čo ponúka na papieri, preto to treba „prekonať“, ale odborné znalosti zodpovedných ľudí sú nižšie, než som sa kedykoľvek nazdával. Nechcem to nejako konkretizovať, ale zase ani vytvoriť ilúziu, že sú všetci takí. Napríklad BeQueit! nám vzdal hold a aj napriek konštrukčným výhradám a veciam, ktoré idú tak trochu aj proti ich tvrdeniam, naše testy Silent Wings Pro 4 podrobne študovali a považujú ich za etalón, z ktorého budú pri prezentácií svojich kvalít vychádzať. Toto je ale veľmi vzácny prístup. Keď nejaký ventilátor nevyjde podľa očakávaní, tak sú naše závery často napádané takými haluzami, že si ich fakt môžu v rámci nejakých psychologických hier dovoliť len medzi štyrmi očami. Blbé je, že všetci sa musia tváriť že každý ich ventilátor je najlepší.

      1. Rešpekt pred BeQuiet! Aj keď vo výkonnostných grafoch vyzerajú super, takže sa nemali tak veľmi prečo hnevať. To sa dá stále pekne využiť v promo materiáloch. 🙂 Ale chápem na čo narážaš, je fajn keď sa nájde niekto kto to vezme s pokorou a má rešpekt k tvojej robote, aj keď niečo vytkneš. Na rozdiel od iných ktorí si myslia, že si platia promo keď pošlú vzorky na test.

        Odborné znalosti zodpovedných veru nepoznám, ale viem si domyslieť. Väčšina výrobcov asi vývoj outsourcuje a jak vravíš, ide im len o to dostať sa na nejaké papierové čísla. Keď sa zamyslím, tak za posledných cca 10 rokov berú vývoj fanov vážne ozaj iba Noctua a BeQuiet. Ešte možno Noiseblocker s eLoopmi, ale nimi to aj skončilo a odvtedy nič. A aj tie eLoopy majú svoje muchy. A ešte Phanteks s T30, ale to je asi len jedna lastovička za dlhú dobu.

        Potom sú tu značky ktoré sa posledné roky etablujú skôr cez RGB než cez surový výkon – Corsair, Lian-Li…

        Všetko ostatné ja rátam za generické značky ktoré chcú len urvať nejaké % z trhu a nemajú ambície posúvať ho technologicky ďalej. U lacných značiek mi to nevadí, tam je cieľová skupina v štýle „keď sa to točí, tak to stačí“, ale u 30-eurových fanov s ktorými sa naposledy roztrhlo vrece je to prístup mimo misu.

        Nevadí, aspoň je čo porovnávať v testoch. 🙂

      2. Trh vetraku, specielne s RGB se ridi steejnym pravidlem jako damske spodni pradlo. Je na tom popularni znacka a je to drahe ? potom si to musim koupit, protoze potrebuji byt in.

        Nejake mereni kvality cehokoli je beezpredmetne, je to marketingova hra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *