Cooler Master MasterFan SF120M: Lopatky majú byť orámované

Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku s prachovým filtrom

V testoch HWCooling už nebudú nezaujímavé ventilátory, ktoré by slúžili „len“ na vybudovanie referenčných výsledkov. Túto fázu máme za sebou. Odteraz bude mať budovanie databázy trochu iný charakter a každý ďalší ventilátor výrazne obohatí poznanie. Do tuhého zatneme hneď, najdrahším ventilátorom Cooler Master, ktorý sa už vezie na vlne rotorov s rámčekom, s ktorými sa roztrhlo vrece. A viete prečo?

Frekvenčná charakteristika zvuku s prachovým filtrom

Merania prebiehajú v aplikácii TrueRTA, ktorá zaznamenáva zvuk v škále 240 frekvencií v zaznamenávanom rozsahu 20–20 000 Hz. Pre možnosť porovnania naprieč článkami exportujeme do štandardných pruhových grafov dominantnú frekvenciu z nízkeho (20–200 Hz), stredného (201–2000 Hz) a vysokého (2001–20 000 Hz) spektra.

Na ešte podrobnejšiu analýzu zvukového prejavu je však dôležité vnímať celkový tvar grafu a intenzitu všetkých frekvencií/tónov. Ak by ste v grafoch a tabuľkách nižšie niečomu nerozumeli, odpovede na všetky otázky nájdete v tomto článku. Ten vysvetľuje, ako správne čítať namerané údaje nižšie.

Hladiny hluku v tabuľkách pod -85 dBu (pozor ale na záporné znamienko, -70 dBu je hlasitejších ako -80 dBu) je možné zanedbať. Sú už totiž mimoriadne slabé a vždy hlboko pod hranicou ľudského vnímania a často sú definované aj „šumom“ meracieho reťazca. Do úvahy preto príliš neberte ani dominantné frekvencie v rámci výškového pásma, ktoré prevyšujú 12 kHz.

Poznámka: Na tieto merania je použitý plastový filter, ktorý oproti situácii bez prekážky ohýba zvuk podstatne viac než nereštriktívny nylonový filter.










Prečo niekedy pri ventilátore chýba hodnota? Dôvodov môže byť viac. Obvykle je to preto, že nebolo možné daný ventilátor zregulovať na cieľovú hladinu hluku. Niektoré majú vyššie minimálne otáčky (alebo otáčky sú aj nízke, ale má príliš hlučný motorček) alebo sa jedná o pomalší ventilátor, ktorý si na vyššie decibely nedosiahne. Výsledky v grafoch chýbajú ale aj vtedy, ak sa rotor šúcha o sito nylonového filtra. Vtedy túto kombináciu vyhodnocujeme ako nekompatibilnú. A nula v grafoch je prirodzene aj v situáciách, kedy nameriame 0,00. To je častý jav pri mimoriadne nízkych otáčkach s prekážkami alebo v rámci meraní vibrácií.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850

Jedna súťaž o zdroj skončila, druhá začína. Cooler Master do súťaže HWCooling venoval svoj 850-wattový model GX III Gold. Ten môžete pri troche šťastia vyhrať. Nebude to úplne „zadarmo“, ale ani veľmi sa nezapotíte. Jediné, čo treba, je preukázať sa základným prehľadom týkajúcich sa vecí okolo zdrojov Cooler Master. Obzvlášť jednoduché to bude pre fanúšikov značky, ale zvládnete to určite všetci. Celý článok „Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (18) Pridať komentár

  1. “ A to síce tak, že by sa rámček rotora na vstupnej strane zahol do pravého uhla“ ale ako by sa tam potom nasadil rotor? napadá ma drážka okolo čela rámčeka, do ktorej by sa po nasunutí rotora nasunulo to „tesnenie“. najdrahší CM by sa stal ešte drahší a kapánek menej konkurencieschopný, ale zasa furt lepšie ako všetky tie svietiace kraviny…

    1. napadlo ma ešte – ak by ten lem bol na výstupnej strane ventilátora, účinok by ma byť ten istý a odpadli by komplikácie s nasadzovaním ventilátora

    2. Hmm zaujímavý nápad na DoDo (Dorobiť Doma) projekt. Prilepiť nejaký gumenný/plastový (vytlačený na 3D tlačiarni?) kruh na už hotový ventilátor a odmerať aký to bude mať efekt.
      Námet na Extra test?

      1. no, prečítal som si záver a asi by to nestálo za to… pekný ventilátor, ale odfláknutý a vlastne predražený šmejd… navrhnutý kdesi v Indii vyrobený čo najlacnejšie asi tamtiež…

        1. Máš pravdu, bude to jedno. Tak som to v tomto znení aj upravil, keby to z tých tipov na zlepšenie chcel nejaký vývojaŕ vychádzať. 🙂

      2. Neviem, aké má ta medzera rezervy. Za behu sa vplyvom rôznych nepresností zmenší. Ten rámček obmedzí vlnenie lopatiek, ale ktovie, ako presne je to vycentrované. Malých zrád v presnosti tam bude viac, svedčia o tom aj tie intenzívnejšie vibrácie. Aj pri prechodoch z magnetu na magnet sa rotor jemne kolíše. Keby ten ventilátor nestál toľko koľko stojí, a nebolo by v jeho cene xy lepších, už „hotových“ ventilátorov, tak sa s tým možno pohrám. Ale takto…

        … navyše to orámovanie rotora je dobrý vylepšovák možno tak na lacné ventilátory, kde sa musí šetriť na materiáli, ktorý nemá dostatočnú pevnosť. Za 33 eur to má ale vyzerať tak, ako to má Noctua na NF-A12x25. To znamená vhodne dimenzovaný materiál, aby v pracovnom rozsahu rýchlostí nedochádzalo k výraznej deformácii lopatiek. Tie potom natlačiť čo najbližšie k rotorovému rámčeku a jeho stenu zdrsniť a tým vytvoriť v medzere turbulentnú vrstvu, cez ktorú bude unikať minimum vzduchu. Tak jednoduché to je. Toto fakt neviem, čo Cooler Master v tejto cenovej triede skúša. 🙂

        1. Mi se nápad s rámečkem rotoru i lemem zamlouvá, je ale otázkou, jestli nároky na provedení nebudou neúměrně vysoké. Intuice člověka vede k závěru, že rámeček rotoru pomáhá při zachování charakteristik snížit nároky na provedení a použitý materiál, ale zvláště s lemem to může být ve výsledku i přesně opačně.

          1. Náklady na výrobu s rámčekom okolo rotora alebo bez neho budú veľmi podobné. Najviac, a žiadna extra prirážka to teda nebude, to zrejme navýši iba ten doplnkový materiál na orámovanie. Vstrekolisová forma vyjde cenovo snáď na porovnateľné peniaze (a nebude príliš záležať na tom, či má o trochu väčšiu alebo menšiu zložitosť).

            1. Možná by ale bylo zapotřebí dalšího dodatečného zásahu, protože lem by výsledné charakteristiky při stejné kvalitě dílenského zpracování, použitých materiálů i komponent naopak zhoršil. Aby použitím rámečku rotoru opatřeném lemem došlo k znatelnému zlepšení charakteristik (statický tlak), možná je pak zapotřebí neúměrně přidat na kvalitě zpracování a použitém materiálu.

    3. Asi si to každý predstavujeme trochu inak. Podľa mňa by sa tam rotor nasadil bez najmenších ťažkostí. To zahnutie na rotorovom rámčeku myslím ako taký malý golierik na jednej strane, pre ktorý by vzduch musel prekonávať to „koleno“, čo tam vznikne. O vstupnej strane som pôvodne písal asi aj pre pohodlnejšie technické riešenie na inštaláciu rotora. Tam nevidím nič, čo by malo kolidovať s ostatkom. Realizovať by sa to ale malo dať bez ohľadu na stranu. Samozrejme by sa museli tie okraje v rámčeku trochu vydrážkovať, aby vznikla obežná dráha pre tú do pravého uhla zahnutú časť rotorového rámčeka.

      1. Trklo mne to stejne jako rad dalsich ctenaru.
        “ minimálne jedna cesta, ako vzduch držať na uzde. A to síce tak, že by sa rámček rotora na jednej strane zahol do pravého uhla. Tento roh by bol pre vzduch takisto prekážka v ceste a unikalo by ho menej. Je zaujímavé, že tento „zlepšovák“ ešte nikto nepoužil. “

        Myslim ze lepsi je udelat lem-zabranu proudicimu vzduchu na statoru. Pridanim materialu na rotor zvysujete naroky na motor. Navic, roztocena hmotnost je vzdycky problematicka, to vi kazdy cyklista-motorkar. Kola potrebujete mit co nejlehci.

        Tedy, ventialtoru pridat na vstupni stranu vzduchu lem, tak aby vzduch mel slozitejsi cestu do meziprostoru. Navic, lem na statoru muze byt vyssi a mit podobu trychtyre, i kdyz jen 3mm vysokeho i tak pomuze homogenizaci proudnic na vstupu. Jsem si jist ze takovy pripravek se da vytisknout a prilepit.

        Zkusite test ?

        1. Pro účely rychlého testu rámeček určitě nebude nutné lepit, jen dobře vystředit. Jinak zajímavý nápad, já jsem určitě pro.

        2. Znie to ako dobrý nápad a asi to skúsime, ale neskôr, na nejakom inom ventilátore, než je SF120M. Ak by sa nám to týmto spôsobom podarilo ten výkon doladiť a zlepšiť efektivitu, tak nech je to niečo na spôsob „ako slušný lacnejší ventilátor priblížiť špičke“. Na statore to, samozrejme, zmysel dáva, pokiaľ to má plniť len tú brzdiacu funkciu. Pokiaľ by to bolo na rotore, tak ten by bol vďaka tomu možno i pevnejší a stlmilo by to trochu aj tie vibrácie.

  2. ináč, tie „cestičky“ na lopatkách by ešte teoreticky mohli slúžiť na rozbíjanie stojatého vlnenia a potláčanie nejakých tých rezonancií…

  3. Klasický CM. 😀 Sebavedomie niektorých značiek vypustiť na trh 30-eurovú vrtuľu o ktorú by som nezakopol ani za polovicu jej ceny ma zaráža. Ale pekne to ukazuje, že ani konštrukcia zase trochu na spôsob Scythe GT nie je zárukou špičkového výkonu, ak sa nedoladia detaily. Proste to treba aj vedieť, resp. poctivo ten návrh odmakať. Aj keď tu je na rozdiel od obligátnych 11 lopatiek len 7, takže to nie je vyslovene klon. Tak či tak, ťažko hľadám dôvody prečo si v CM asi myslia, že by takýto fan s touto cenovkou mohol na trhu uspieť. Vedia dobre akú kvalitu ponúka konkurencia. Chcelo by to celkom iný prístup k vývoju, ak by to mysleli vážne.

    1. To ukázali už aj testy Akasa Alucia SC12. Tvar rotora je jedna vec a druhá to, ako sa rotor správa za letu – akú má pevnosť materiál použitý na jeho výrobu. V konečnom dôsledku tam môže byť na tom lepšie aj ventilátor s menej efektívnym tvarom rotora, ak je na jeho výrobu použitý pevnejší materiál. Toto s tými rámčekmi sú iba záplaty na nedokonalosti vyplývajúce z mäkšieho materiálu. Na dosiahnutie dominancie v nižšej až strednej triede tomu rozumiem, ale na ventilátore, ktorý je drahší ako NF-A12x25 je to, povedzme, trochu zvláštne. 🙂

      Inak, to o tom, že „dobre vedia, čo ponúka konkurencia“ by som bral s rezervou. Vedia, čo ponúka na papieri, preto to treba „prekonať“, ale odborné znalosti zodpovedných ľudí sú nižšie, než som sa kedykoľvek nazdával. Nechcem to nejako konkretizovať, ale zase ani vytvoriť ilúziu, že sú všetci takí. Napríklad BeQueit! nám vzdal hold a aj napriek konštrukčným výhradám a veciam, ktoré idú tak trochu aj proti ich tvrdeniam, naše testy Silent Wings Pro 4 podrobne študovali a považujú ich za etalón, z ktorého budú pri prezentácií svojich kvalít vychádzať. Toto je ale veľmi vzácny prístup. Keď nejaký ventilátor nevyjde podľa očakávaní, tak sú naše závery často napádané takými haluzami, že si ich fakt môžu v rámci nejakých psychologických hier dovoliť len medzi štyrmi očami. Blbé je, že všetci sa musia tváriť že každý ich ventilátor je najlepší.

      1. Rešpekt pred BeQuiet! Aj keď vo výkonnostných grafoch vyzerajú super, takže sa nemali tak veľmi prečo hnevať. To sa dá stále pekne využiť v promo materiáloch. 🙂 Ale chápem na čo narážaš, je fajn keď sa nájde niekto kto to vezme s pokorou a má rešpekt k tvojej robote, aj keď niečo vytkneš. Na rozdiel od iných ktorí si myslia, že si platia promo keď pošlú vzorky na test.

        Odborné znalosti zodpovedných veru nepoznám, ale viem si domyslieť. Väčšina výrobcov asi vývoj outsourcuje a jak vravíš, ide im len o to dostať sa na nejaké papierové čísla. Keď sa zamyslím, tak za posledných cca 10 rokov berú vývoj fanov vážne ozaj iba Noctua a BeQuiet. Ešte možno Noiseblocker s eLoopmi, ale nimi to aj skončilo a odvtedy nič. A aj tie eLoopy majú svoje muchy. A ešte Phanteks s T30, ale to je asi len jedna lastovička za dlhú dobu.

        Potom sú tu značky ktoré sa posledné roky etablujú skôr cez RGB než cez surový výkon – Corsair, Lian-Li…

        Všetko ostatné ja rátam za generické značky ktoré chcú len urvať nejaké % z trhu a nemajú ambície posúvať ho technologicky ďalej. U lacných značiek mi to nevadí, tam je cieľová skupina v štýle „keď sa to točí, tak to stačí“, ale u 30-eurových fanov s ktorými sa naposledy roztrhlo vrece je to prístup mimo misu.

        Nevadí, aspoň je čo porovnávať v testoch. 🙂

      2. Trh vetraku, specielne s RGB se ridi steejnym pravidlem jako damske spodni pradlo. Je na tom popularni znacka a je to drahe ? potom si to musim koupit, protoze potrebuji byt in.

        Nejake mereni kvality cehokoli je beezpredmetne, je to marketingova hra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *