Kompletní specifikace Ryzenů 7000 jsou venku. TDP skočí nahoru

Parametry Ryzenů 7000, prvních procesorů s architekturou Zen 4

Podle posledních prosáklých zvěstí by AMD mělo vydat novou generaci desktopových procesorů s architekturou Zen 4 a 5nm výrobním procesem už za šest týdnů a ještě před koncem měsíce je formálně odhalí. A vypadá to, že už také máme informace o parametrech těchto procesorů, které se objevily dokonce ze dvou zdrojů, což by snad mohlo slibovat, že nejsou někým vymyšlené. Bohužel se potvrzuje nemilá věc, a to zvýšení spotřeby.

Podle úniku na webu AMD mají vyjít v první vlně čtyři modely a jejich parametry teď sdělil web WCCFtech a před ním také čínský leaker ECSM_Official na Bilibili, který ale uváděl o něco méně parametrů. Je možné, že to takto náhle „teče“ proto, že AMD začalo pod NDA informovat média, nebo možná zatím hlavně OEM partnery a výrobce PC.

Špičkou nabídky bude model Ryzen 9 7950X s 16 jádry Zen 4 a 32 vlákny. Podle WCCFtechu má mít základní frekvenci 4,5 GHz, což by bylo o 1100 MHz výš než u předchozího modelu 5950X. Takt boostu, který by měl platit pro jednovláknové zátěže a může asi být dosahován jen na preferovaných jádrech, je údajně 5,7 GHz, o 800 MHz výš než v generaci Zen 3. Připomeňme, že podle AMD má mít Zen 4 (ve srovnání se Zenem 3) o 8 až 10 % lepší výkon při stejné frekvenci (tzv. IPC). Jednovláknový výkon by proto mohl být až o 25 % lepší než na Ryzenu 9 5950X.

Pokud je ale toto údaj v oficiálních specifikacích, je možné, že ve skutečnosti bude CPU schopné boostovat ještě o trošku výš (v generaci Ryzen 5000 to tak bylo), a možná se tak potvrdí zprávy o až 5,85GHz frekvenci údajně testované na vzorcích. Ta by pak ale byla neoficiální a procesor by ji nemusel dosáhnout všude (a také by třeba mohla být dosahována jen po krátký čas).

Tento procesor bude obsahovat 2 × 32 MB L3 cache, bude složený z 6nm IO čipletu a dvou 5nm čipletů po osmi jádrech. TDP je 170 W, procesor se tedy posune do vyšší kategorie proti 105W Ryzenu 9 5950X. Nicméně TDP asi zase nebude maximální spotřebou. V mnohovláknových zátěžích by asi měl být skutečným stropem příkonu tzv. limit PPT, jenž by asi mohl být okolo 230 W (potvrzeno to zatím není, ale tato hodnota bývá o 35 % vyšší než TDP).

Vzorek procesoru AMD Ryzen 7000 ukázaný na videu MSI (zdroj: VideoCardz)

Druhým nejvýkonnějším modelem bude Ryzen 9 7900X, jenž bude mít jen 12 jader Zen 4 a 24 vláken, ale zůstane mu plných 64 MB L3 cache (nebo přesněji těch 2 × 32 MB). Základní frekvence se zvýší na 4,7 GHz (také o 1000 MHz víc, než u modelu 5900X) a maximální boost ve specifikacích má být 5,6 GHz, tedy o 100 MHz níže, než má top model. AMD podle úniků i u tohoto modelu nasadí 170W TDP (takže by tak mohlo platit stejné 230W PPT).

Vysoké spotřeby, kvůli konkurenci?

O tom, že by TDP obou Ryzenů 9 mělo být 170W, psal již před časem leaker Kopite7kimi, známý vypouštěním informací o připravovaných GPU Nvidia. Vypadá to, že by se to tedy mohlo potvrdit (pokud aktuální informace nejsou oklikou založené právě na jeho tweetu). Je to patrně daň za vysoké základní frekvence, snad díky vyššímu TDP (respektive PPT) také budou dosahovány hodně velké all-core boosty. Je však škoda, že kvůli tomu asi nestoupne energetická efektivita tak, jak by to 5nm proces (jenž v tomto směru hodně pomáhá procesorům Apple) umožňoval.

Jde asi odpověď na to, že touto cestou zvyšování spotřeby kráčí Intel, jenž tím doteď dosahoval výkonnostní výhody proti Ryzenům. U těch AMD doteď limitovalo spotřebu na 142 W (u modelů se 105W TDP), ale Intel si dopřával až 240–250 W, což může znamenat nezanedbatelný výkon navíc. Trh bohužel nedotlačil Intel ke zmírnění těchto vysokých příkonů, a tak asi AMD vyhodnotilo, že musí politiku nižší spotřeby opustit, aby mělo v recenzích rovné startovní postavení. Je to bohužel na úkor efektivity, provozních vlastností (spotřeba, hluk, teploty) a také uživatelských nákladů. Vedle více protopené elektřiny to také prodražuje desky.

105W osmijádra a šestijádra

Třetím modelem v řadě bude Ryzen 7 7700X, který již má mít jen 105W TDP (pro toto TDP používá AMD nyní limit PPT 142 W, což by tedy mohla být maximální spotřeba v boostu i u tohoto modelu). Tento model už je založen jen na jednom 5nm CPU čipletu (plus IO čipletu), a má tedy 32 MB L3 cache v jednom bloku. Frekvence bude 4,5 GHz v základu a maximální boost je prý 5,4 GHz, bude zde tedy 200MHz schod dolů proti modelu 7900X. Opět ale asi může existovat určité „stínové turbo“ navíc proti specifikacím.

(Zatím) posledním modelem je Ryzen 5 7600X, jenž bude mít šest jader Zen 4 a 12 vláken. Jeho frekvence bude v základu 4,7 GHz, ale maximální (oficiálně uváděný) boost je již jen 5,3 GHz. Procesor bude stále mít 32 MB L3 cache. Co je ale nepříjemné překvapení – i zde se zvýší TDP na 105 W, zatímco v generaci Zen 3 byla šestijádra pouze 65W. I Ryzen 7 7700X byl vlastně 65W (105W je až dražší osmijádro 5800X), takže se z určitého pohledu dá říct, že se TDP posunulo do vyšší a horší kategorie u všech modelů, výměnou za ony vysoké frekvence.

Údajné specifikace procesorů AMD Ryzen 7000 (zdroj: WCCFtech)

IO čiplet by měl u všech těchto procesorů poskytovat 24 linek PCI Express 5.0 pro GPU a NVMe SSD a dvoukanálový řadič DDR5-5600. Také je v něm integrovaná grafika, pro níž ale parametry ještě nejsou. Provedení je samozřejmě pro socket AM5 a desky s čipsetem X670, X670E, B650 a B650E.

Další modely mohou asi později přibýt, takže nakonec možná uvidíme i nějaké 65W verze. Tak by měly později být vydány modely (nebo model) Ryzenů 7000 s 3D V-Cache pro hráče, který by zvětšil L3 cache na 96 MB u modelů s osmi jádry (nebo na 2 × 96 MB, pokud by bylo nabízeno 16jádro). Tyto modely by možná mohly být uvedeny na přelomu roku nebo na jaře 2023.

Konektivita procesoru a platformy AM5 (Zdroj: AMD, via: TechPowerUp)

Konkurence na sebe také nenechá dlouho čekat

Připomeňme, že mezitím unikly již i parametry procesorů Raptor Lake pro desktop, které vydá jako odpověď Intel na desktopové platformě LGA 1700. Letos v říjnu vyjdou tři 125W modely pro nadšence (levnější modely se zamčenými násobiči až později v lednu 2023), které již stihly postupně uniknout v databázi Geekbench a přehled jejich specifikací najdete zde – byť v tomto případě nejsou tak kompletní.

Zdroje: WCCFtech, VideoCardz, Bilibili, HXL

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ampere má 192jádrový ARM procesor, už i s vlastní architekturou

V posledních letech se mnoho firem pokoušelo o ARM procesory pro servery, aby to řada zase vzdala. Vedle specifického případu Amazonu se nakonec stala nejúspěšnější firma Ampere (vzniklá z někdejšího AppliedMicro s jednou z nejdelších tradic). A tato společnost teď uvádí svůj zbrusu nový procesor s rekordním počtem 192 jader. Tato jádra jsou přitom jeho vlastní architekturou, nikoliv již licenčními jádry ARM Neoverse, takže jde o zajímavé CPU. Celý článok „Ampere má 192jádrový ARM procesor, už i s vlastní architekturou“ »

 •  
 •  
 •  

Podle ovladačů AMD chystá grafiky Radeon RX 7950 XT a XTX

Poslední dny začaly prosakovat informace o tom, že by AMD na konci měsíce května mělo vydat první mainstreamový model grafických karet s architekturou RDNA 3, údajně Radeon RX 7600 XT. Firma teď ale v ovladačích pro Linux, jejichž kód je otevřený, zřejmě prozradilo, že má v plánu vydat mnohem více karet. Vypadá to, že Navi 33 bude i v modelu 7700, ale současně se také chystá výkonnější refresh v highendu – Radeony RX 7950. Celý článok „Podle ovladačů AMD chystá grafiky Radeon RX 7950 XT a XTX“ »

 •  
 •  
 •  

Microsoft chystá vlastní čipy pro AI konkurující GPU Nvidie

Vývoj umělé inteligence vstoupil v posledních měsících zprávami o ChatGPT a OpenAI a podobných projektech do obecného povědomí. Tyto pokročilé neuronové sítě a AI modely mají velké hardwarové nároky, z čehož těží Nvidia, jejíž GPU jsou pro trénování a provoz těchto neuronových sítí používány. Ale tento zájem jí také může přinést nové konkurenty. Mezi nimi je prý i Microsoft, který pro AI chystá vlastní čipy. Celý článok „Microsoft chystá vlastní čipy pro AI konkurující GPU Nvidie“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *