Uvedení Ryzenů 7000 je už za tři týdny. V obchodech v půli září

Unikly termíny odhalení, NDA na recenze i začátku prodeje prvních procesorů AMD pro platformu AM5

Vydání desktopových procesorů AMD Ryzen 7000 s novou architekturou Zen 4 je už jenom necelé čtyři, respektive šest týdnů daleko. Podle aktuálních informací na prodej budou přesně v polovině příštího měsíce, ale formální odhalení přijde dřív. Parametry, ceny a asi i nějaké oficiální (a přibližné) nástřely výkonu sdělí AMD ještě před koncem tohoto měsíce – tedy alespoň podle zdrojů webu WCCFtech.

Tato stránka uvádí, že dle jejích zdrojů už má AMD stanovený termín jak pro start prodeje, tak pro předchozí formální odhalení parametrů a už je také naplánováno, kdy vyjdou recenze. Termín fyzické dostupnosti, tedy kdy se procesory začnou prodávat, má být 15. 9. (bude to čtvrtek), tedy v souladu s červnovým únikem z Číny.

Ovšem recenze nevyjdou ve stejný den, ale o něco dříve – už 13. 9. v úterý. Pro obojí vyprší embargo v 9:00 amerického času, u nás to bude obvyklých 15:00 (středoevropského času). Nedočkavci kupující hned v prvních minutách tedy budou mít předtím čas prostudovat si testy. Tedy pokud předtím nebudou otevřené nějaké předobjednávky.

Ovšem před tímto proběhne již 29. 8. (pondělí za necelé čtyři týdny) formální odhalení či oznámení těchto procesorů a platformy, které asi bude mít formu přímého internetového přenosu či podobné akce. Na těchto odhalovacích „eventech“ obvykle bývají zveřejněné parametry procesorů, jejich ceny a mohou být prezentovány různé v nich obsažené technologie. Měli bychom se tedy už oficiálně dozvědět většinu detailů a chybět budou již jen ty nezávislé výkonnostní testy a recenze. AMD sice bude asi ukazovat nějaké oficiální benchmarky, ale ty je vždy třeba brát s rezervou.

Ryzen 7000 a architektura Zen 4 (Zdroj: AMD, via: TechPowerUp)

Podle nedávného úniku by asi v této první vlně procesorů měly vyjít modely Ryzen 7950X a 7900X, Ryzen 7 7700X a Ryzen 5 7600X. Desky se socketem AM5 pro tyto procesory by měly vyjít logicky současně 15. 9. a údajně by jejich recenze také mohly vyjít již 13. 9. v předstihu. Zatím není jasné, zda v první vlně desek budou dostupné i levnější modely B650 (a případně B650E). Podle některých zvěstí by ze začátku mohl být výběr omezený na dražší desky X670 a X670E, které mají dvojčipový čipset.

Zprávy o údajném odhalení tento týden?

Možná jste si všimli, že se mezitím objevily zprávy o možném odhalení Ryzenů 7000 již tento týden (5. srpna, nebo ještě před tímto datem). Ty byly asi nedorozuměním, které vzniklo z pozvánky na webinář, který se koná tohoto data a v jeho anotaci stálo, že se bude týkat AM5 desek pro „nedávno odhalené procesory Ryzen 7000“. Z toho bylo vyvozováno, že formulace již mluví o zatím neoznámeném oficiálním vydání či odhalení, které by tudíž mělo nastat do té doby.

Webinář AMD Meet the Experts, který vyvolal zmatky kvůli formulaci anotace (zdroj: AMD)

Takové prořeknutí ale není pravděpodobné, protože šlo o veřejně prezentovaný webinář, ne o dokument pod NDA. Tato věta asi mluvila prostě jen o předběžném odhalení, které již proběhlo na Computexu. Obsah webináře, týkající se desek X670 a X670E, asi také nebude z pohledu AMD prozrazovat dosud tajné věci, protože informace o čipsetech a výbavě těchto platforem už byly zveřejněny.

Zdroje: VideoCardz, WCCFtech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test AMD Ryzen 9 7900X: Medzigeneračný skok ako HROM

Agresívnejšie napájacie limity? Dobre, ale pri vyššej efektivite, než to dokáže Intel, povedalo si AMD pri prácach na procesoroch Ryzen 7000. A takto to aj naozaj je, a to aj napriek rekordne vysokým frekvenciám, ktoré sú pre nový, nevyladený výrobný postup naozaj neobvyklé. Pokiaľ je toto len začiatok… každopádne nie je všetko ružové a nové procesory AMD majú aj tienisté stránky, na ktoré sa bude treba v budúcnosti zamerať. Celý článok „Test AMD Ryzen 9 7900X: Medzigeneračný skok ako HROM“ »

 •  
 •  
 •  

AMD řeklo, kdy odhalí Radeony RX 7000 s architekturou RDNA 3

V úterý přišel velký den pro fanoušky grafiky Nvidia, neboť po dvou letech odhalila novou architekturu GPU Ada Lovelace a první grafiky GeForce RTX 4000 na ní založené. Zrovna do toho samého dne a téměř té samé hodiny konkurenční AMD načasovalo svou vlastní novinku – firma totiž novou generaci ještě k vydání připravenou nemá, ale sdělila, kdy ji odhalí. Tudíž už víme, jak dlouho se na odpověď Radeonů na 4nm grafiky Nvidie bude čekat. Celý článok „AMD řeklo, kdy odhalí Radeony RX 7000 s architekturou RDNA 3“ »

 •  
 •  
 •  

I Zen 4 má termální boost. 5,85 GHz jen při teplotě pod 50 °C

U procesorů Intel (nejnověji u ještě nevydaného Raptor Lake) se často komentuje, že mají spoustu různých verzí boostu najednou s všelijakými podmínkami, například na základě teploty (Thermal Velocity Boost). Ukazuje se ale, že podobně na tom budou také Ryzeny 7000. Podle zatím neoficiálních informací například top model Ryzen 9 7950X na svou maximální frekvenci bude také dosahovat jen při nízkých teplotách – až neprakticky nízkých. Celý článok „I Zen 4 má termální boost. 5,85 GHz jen při teplotě pod 50 °C“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *