Uvedení Ryzenů 7000 je už za tři týdny. V obchodech v půli září

Unikly termíny odhalení, NDA na recenze i začátku prodeje prvních procesorů AMD pro platformu AM5

Vydání desktopových procesorů AMD Ryzen 7000 s novou architekturou Zen 4 je už jenom necelé čtyři, respektive šest týdnů daleko. Podle aktuálních informací na prodej budou přesně v polovině příštího měsíce, ale formální odhalení přijde dřív. Parametry, ceny a asi i nějaké oficiální (a přibližné) nástřely výkonu sdělí AMD ještě před koncem tohoto měsíce – tedy alespoň podle zdrojů webu WCCFtech.

Tato stránka uvádí, že dle jejích zdrojů už má AMD stanovený termín jak pro start prodeje, tak pro předchozí formální odhalení parametrů a už je také naplánováno, kdy vyjdou recenze. Termín fyzické dostupnosti, tedy kdy se procesory začnou prodávat, má být 15. 9. (bude to čtvrtek), tedy v souladu s červnovým únikem z Číny.

Ovšem recenze nevyjdou ve stejný den, ale o něco dříve – už 13. 9. v úterý. Pro obojí vyprší embargo v 9:00 amerického času, u nás to bude obvyklých 15:00 (středoevropského času). Nedočkavci kupující hned v prvních minutách tedy budou mít předtím čas prostudovat si testy. Tedy pokud předtím nebudou otevřené nějaké předobjednávky.

Ovšem před tímto proběhne již 29. 8. (pondělí za necelé čtyři týdny) formální odhalení či oznámení těchto procesorů a platformy, které asi bude mít formu přímého internetového přenosu či podobné akce. Na těchto odhalovacích „eventech“ obvykle bývají zveřejněné parametry procesorů, jejich ceny a mohou být prezentovány různé v nich obsažené technologie. Měli bychom se tedy už oficiálně dozvědět většinu detailů a chybět budou již jen ty nezávislé výkonnostní testy a recenze. AMD sice bude asi ukazovat nějaké oficiální benchmarky, ale ty je vždy třeba brát s rezervou.

Ryzen 7000 a architektura Zen 4 (Zdroj: AMD, via: TechPowerUp)

Podle nedávného úniku by asi v této první vlně procesorů měly vyjít modely Ryzen 7950X a 7900X, Ryzen 7 7700X a Ryzen 5 7600X. Desky se socketem AM5 pro tyto procesory by měly vyjít logicky současně 15. 9. a údajně by jejich recenze také mohly vyjít již 13. 9. v předstihu. Zatím není jasné, zda v první vlně desek budou dostupné i levnější modely B650 (a případně B650E). Podle některých zvěstí by ze začátku mohl být výběr omezený na dražší desky X670 a X670E, které mají dvojčipový čipset.

Zprávy o údajném odhalení tento týden?

Možná jste si všimli, že se mezitím objevily zprávy o možném odhalení Ryzenů 7000 již tento týden (5. srpna, nebo ještě před tímto datem). Ty byly asi nedorozuměním, které vzniklo z pozvánky na webinář, který se koná tohoto data a v jeho anotaci stálo, že se bude týkat AM5 desek pro „nedávno odhalené procesory Ryzen 7000“. Z toho bylo vyvozováno, že formulace již mluví o zatím neoznámeném oficiálním vydání či odhalení, které by tudíž mělo nastat do té doby.

Webinář AMD Meet the Experts, který vyvolal zmatky kvůli formulaci anotace (zdroj: AMD)

Takové prořeknutí ale není pravděpodobné, protože šlo o veřejně prezentovaný webinář, ne o dokument pod NDA. Tato věta asi mluvila prostě jen o předběžném odhalení, které již proběhlo na Computexu. Obsah webináře, týkající se desek X670 a X670E, asi také nebude z pohledu AMD prozrazovat dosud tajné věci, protože informace o čipsetech a výbavě těchto platforem už byly zveřejněny.

Zdroje: VideoCardz, WCCFtech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI

Už nějakou dobu se šíří informace o tom, že Microsoft pracuje na vlastních čipech pro akceleraci umělé inteligence, kterými by ve svých datacentrech doplnil, pokud ne rovnou nahradil značně drahá GPU od Nvidie. Společnost je teď skutečně oficiálně oznámila, ale nezůstalo jen u akcelerátorů AI. Microsoft představil také vlastní procesory pro servery založené na architektuře ARM, kterými se zařadí po bok Amazonu a jeho Gravitonů. Celý článok „Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR

Dříve to chodilo tak, že když byly nějaké grafiky nebo procesory uvedené jako regionální speciální produkt pro Čínu, k nám se nedostaly. Když ale letos AMD vydalo čínský (označení odkazuje k roku králíka) Radeon RX 7900 GRE, ukázalo se nakonec, že bude dostupný i ve světě a v Evropě na OEM trhu – tedy pro nás v rámci hotových sestav. Ale jak jsme trochu doufali, už si do internetových obchodů našly cestu i jen samotné karty. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR“ »

 •  
 •  
 •  

Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080

AMD včera odhalovalo novou generaci Threadripperů Pro i ne-Pro s architekturou Zen 4 na nových platformách WRX90 a TRX50. Ale ve stejný den také firma odhalila zatím nejvýkonnější grafiku Radeon pro notebooky, model Radeon RX 7900M používající architekturu RDNA 3 a poprvé také čipletovou koncepci, díky které je založený na nejvýkonnějším GPU řady Navi 31, byť se zúženou 256bitovou pamětí jako u Navi 32. Celý článok „Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *