AMD prozradilo modely Ryzenů 7000. Levnější osmijádro 7700X?

První čtyři modely Ryzenů s architekturou Zen 4 prozrazené přímo na webu AMD

Zdá se, že nové desktopové procesory AMD s architekturou Zen 4 a na nové platformě AM5 už jsou hodně blízko, vydání bude asi za méně než dva měsíce. AMD přesto úspěšně tají, jaké budou parametry modelů, které jako Ryzeny 7000 vyjdou. Ale všechno neuhlídalo. Z oficiálního webu firmy se totiž podařilo vydolovat informaci o tom, jaké modely v první vlně nových procesorů vyjdou. Budou čtyři a je mezi nimi jedno překvapení.

Podle předchozích drbů AMD mělo v první vlně vydat sestavu CPU, která by takřka kopírovala generaci 5000 – modely 7600X, 7800X, 7900X a 7950X. Nakonec to bude ale trošku jinak. Webu VideoCardz se podařilo na stránkách firmy najít soubor obsahující údaje o chystaných modelech. Je to tedy přímo z oficiálního zdroje. Procesory by zřejmě opravdu měly být čtyři, nebude mezi nimi ale model „7800X“:

 • Ryzen 9 7950X
 • Ryzen 9 7900X
 • Ryzen 7 7700X
 • Ryzen 5 7600X

Osmijádrový Zen 4 od začátku za nižší ceny?

Vidíme tedy, že tentokrát AMD nevydá „pokračovatele“ modelu Ryzen 7 5800X (7800X), ale místo něho bude v nabídce od počátku model Ryzen 7 7700X. Co to může znamenat? Dost možná to signalizuje, že model Ryzen 7 bude od počátku směřovat na relativně nižší cenu, a proto ho AMD pojmenovalo rovnou 7700X místo 7800X. V generaci 5000 vyšel model Ryzen 7 5800X s poměrně nevýhodnou cenou 449 $ a až letos na jaře AMD doplnilo výrazně výhodnější 299$ model Ryzen 7 5700X (víceméně až poté, co 5800X sám spadl na takto nižší ceny). Tentokrát by mohl vyjít rovnou na začátku výhodnější model, i když jeho cena může být vyšší než 299 $.

Důvodem tohoto by asi nebylo nic jiného než výrazná zlepšení v mnohovláknovém výkonu, která by měl nabídnout konkurenční Intel ve své souběžné 13. generaci desktopových procesorů Core „Raptor Lake“. Procesory Core i5 i Core i7 by v ní měly mít o čtyři jádra E-Core víc, takže jejich mnohovláknový výkon významně poskočí a mohly by v něm najednou být o třídu výš než stejné kategorie procesorů v generaci Alder Lake.

Vzorek procesoru AMD Ryzen 7000 ukázaný na videu MSI (zdroj: VideoCardz)

AMD pravděpodobně model Ryzen 5 7600X opět bude vyrábět s jen šesti aktivními jádry a 12 vlákny a Ryzen 7 7700X bude téměř určitě zase mít osm jader a 16 vláken. To je totiž nejvyšší možná konfigurace pro ekonomičtější (levnější na výrobu) verzi procesoru obsahující jen jeden 5nm CPU čiplet. Pokud by AMD chtělo Ryzenu 7 dodat deset jader, už by potřeboval čiplety dva, takže výrobní cena by byla výrazně vyšší. Plus v případě omezeného množství 5nm waferů by takové CPU spotřebovalo zdroje, z nichž by se jinak daly vyrobit dva procesory.

Osmijádrový Ryzen 7000 ale bude mít limitovaný mnohovláknový výkon a je docela dobře možné, že ho bude v MT benchmarcích porážet Core i5-13600K. Proto AMD možná bude nuceno nasadit mu nižší cenu, a proto také možná preventivně zvolí označení 7700X (vzpomeňte si, jak generace Ryzen 2000 končila na modelu 2700X, protože tehdy bylo AMD nuceno snížit cenu top modelu pod tlakem konkurence).

Ryzeny 7000 na webu AMD (zdroj: VideoCardz)

AMD si možná ale také chce nechat označení 7800X v záloze pro jiný procesor než osmijádro – třeba pro případ, že by přece jenom později vydalo desetijádrový model. Nebo je tu i možnost, že číslo 7800 je rezervováno pro herní procesor s 3D V-Cache, tedy Ryzen 7 7800X3D, a obyčejný model 7800X nebude existovat, aby „nezacláněl“. Verze Ryzenů 7000 osazené větší 3D V-Cache by prý mohly následovat poměrně rychle po těch běžných, podle některých (ale asi dost nezaručených) dohadů snad už kolem přelomu roku.

Na potvrzení detailních parametrů těchto procesorů a jejich ceny zřejmě ještě nějakou dobu budeme čekat. Protože se ale čas do údajných termínů vydání krátí, je možné, že se nějaké úniky objeví v nejbližších dnech a týdnech. Prodej sice prý má začít v září, ale podle neoficiálních zvěstí nastane formální odhalení procesorů a jejich parametrů a cen již příští měsíc.

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


⠀⠀

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vydání Ryzenů 7000 je odložené na později. Kryje se s Raptor Lake

Už to vypadalo, že je vydání nové generace desktopových procesorů AMD (a také desek, budou totiž na nové platformě AM5 s pamětí DDR5) je jen měsíc vzdáleno, jejich prodej totiž podle předchozích zpráv měl začít 15. září. Je tu ale změna a vypuštění bylo podle aktuálních průsaků odsunuto. Procesory budou dostupné později, trošku provokativně se zřejmě začnou prodávat v den, kdy má Intel představovat jejich konkurenta Raptor Lake. Celý článok „Vydání Ryzenů 7000 je odložené na později. Kryje se s Raptor Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Unikly detaily GPU RDNA 3: velmi malé čipy, podcenilo AMD Nvidii?

Vynořily se zásadní informace o chystaných GPU nové generace od AMD s architekturou RDNA 3, vyráběných na 5nm procesu. Tyto čipy budou základ grafických karet Radeon generace RX 7000, které budou konkurovat grafikám GeForce RTX 4000 od Nvidie. Web Angstronomics publikoval jejich specifikace a také velikosti čipů, které budí pochybnosti, zda mohou mít konkurenceschopný výkon. Na druhou stranu by mohly být relativně levné. Celý článok „Unikly detaily GPU RDNA 3: velmi malé čipy, podcenilo AMD Nvidii?“ »

 •  
 •  
 •  

Kompletní specifikace Ryzenů 7000 jsou venku. TDP skočí nahoru

Podle posledních prosáklých zvěstí by AMD mělo vydat novou generaci desktopových procesorů s architekturou Zen 4 a 5nm výrobním procesem už za šest týdnů a ještě před koncem měsíce je formálně odhalí. A vypadá to, že už také máme informace o parametrech těchto procesorů, které se objevily dokonce ze dvou zdrojů, což by snad mohlo slibovat, že nejsou někým vymyšlené. Bohužel se potvrzuje nemilá věc, a to zvýšení spotřeby. Celý článok „Kompletní specifikace Ryzenů 7000 jsou venku. TDP skočí nahoru“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *