Rehabilitace Radeonu RX 6500 XT? AMD uvádí verzi s 8GB pamětí

Krypto skončilo, Radeon RX 6500 XT s 8GB pamětí začíná

Minulý týden jsme psali o monstrózní (nebo aspoň monstrózně nenažrané) kartě od Nvidie, která možná bude nejvýkonnější grafikou nadcházející generace GPU. Následující zpráva bude prakticky opak, bude se týkat (téměř) nejnižšího a nejúspornějšího modelu generace současné – Radeonu RX 6500 XT. Když tato karta začátkem roku přišla do obchodů, měla dvě velké slabiny: rozhraní jen PCIe 4.0 ×4 a zejména malou 4GB paměť. Ta druhá teď, zdá se, zmizí.

Trošku se opakuje stejná situace jako s další nestandardní kartou, Radeonem RX 6700 10 GB, který nenápadně přišel na trh minulý měsíc – tedy v tom, že v podstatě nový model v nabídce neoznámilo AMD, ale firma Sapphire, která je jedním z nejdůležitějších partnerských výrobců grafik Radeon. Firma Sapphire tentokrát rovnou oficiálně oznámila, že začíná prodávat nové karty Radeon RX 6500 XT s 8GB pamětí. Asi není třeba připomínat, že Radeon RX 6500 XT doteď měl dle specifikací kapacitu paměti vždy jen 4 GB, šlo zrovna o jednu z věcí, která na kartě byla dost kritizována.

Verze s 8GB pamětí od Sapphire přichází v provedení Pulse s dvouventilátorovým nereferenčním chladičem a relativně krátkým PCB měřícím na délku jen 194 mm (Sapphire o kartě mluví jako o kompaktní). Grafika má z továrny přetaktování a zvýšené TDP – ze 107 W na 130 W (k napájení je třeba jeden šestipin). Zatím není jasné, jaké je referenční TDP pro 8GB Radeon RX 6500 XT přímo podle AMD, tedy zda bude také o něco zvýšené, nebo zůstalo na 107 W platných pro 4GB karty.

Sapphire Pulse Radeon RX 6500 XT 8GB (zdroj: Sapphire)

Sapphire zvýšil takt GPU na 2695 MHz (Game Clock) a 2855 MHz (Boost), což je ale asi jen přetaktování (o 85, respektive 40 MHz) a referenční takty by nejspíš byly stejné jako u 4GB karet.

Specifikace GPU by měly zůstat nezměněné – karta používá 6nm čip Navi 24 XT s jeho 1024 shadery, 16 ray acceleratory a 16MB Infinity Cache. A také s jeho rozhraním pro připojení do systému tvořenými jen čtyřmi linkami PCI Express 4.0 (PCIe 4.0 ×4). Na této slabině (která kartě zejména ubližuje, když se použije ve starších deskách s linkami PCIe 3.0, což dál sníží propustnost na polovinu, jen 4 GB/s), se tedy nic nezměnilo.

Sapphire Pulse Radeon RX 6500 XT 8GB (zdroj: Sapphire)

8 GB zlepší výkony ve hrách, může omezit i postih čtyřlinkového PCIe

Jenže zdvojnásobení paměti na 8 GB by právě mělo znamenat, že karta nebude tak často muset načítat textury a data her z RAM a disku, takže pomalejší připojení do systému by mělo mít menší negativní dopad. A obecně by s 8GB pamětí karta měla mít vyrovnanější výkon ve hrách a menší propady FPS v náročných scénách. Co se tímto nevyřeší, je ovšem absence hardwarového enkodéru videa a dekódování AV1. A také schopnost čipu Navi 24 XT obsluhovat maximálně jen dva monitory – na kartě je osazeno jedno HDMI 2.1 a jeden DisplayPort 1.4. Oba podporují až rozlišení 7680 × 4320 bodů.

8GB paměť bude vyžadovat osazení PCB čtyřmi čipy GDDR6 místo dvou, takže je možné, že karty používají úplně nová PCB. Paměť bude ale stále osazena na pouze 64bitové sběrnici, což s 18,0GHz GDDR6 dává propustnost jen 144 GB/s. Model Radeon RX 6500 XT 8GB tedy zůstane grafikou hlavně pro méně náročné hraní v rozlišení 1920 × 1080. Bude každopádně zajímavé vyzkoušet, jak moc se tato grafika 8GB pamětí povznesla.

Sapphire Pulse Radeon RX 6500 XT 8GB (zdroj: Sapphire)

Záležet ale bude dost i na ceně, kterou zatím neznáme. Pokud by byla příliš blízko ceně karet Radeon RX 6600 s čipem Navi 23 a jeho 128bitvou sběrnicí, pak logicky nemá moc smysl si místo nich vybrat kompromisní model s 64bitovou pamětí. RX 6600 mají 8GB paměť také (a referenční stejné TDP jako tento OC model RX 6500 XT). Případně je také podobnou hrozbou model Nvidie GeForce RTX 3050.

Zdroje: VideoCardz, Sapphire

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Unikly detaily GPU RDNA 3: velmi malé čipy, podcenilo AMD Nvidii?

Vynořily se zásadní informace o chystaných GPU nové generace od AMD s architekturou RDNA 3, vyráběných na 5nm procesu. Tyto čipy budou základ grafických karet Radeon generace RX 7000, které budou konkurovat grafikám GeForce RTX 4000 od Nvidie. Web Angstronomics publikoval jejich specifikace a také velikosti čipů, které budí pochybnosti, zda mohou mít konkurenceschopný výkon. Na druhou stranu by mohly být relativně levné. Celý článok „Unikly detaily GPU RDNA 3: velmi malé čipy, podcenilo AMD Nvidii?“ »

 •  
 •  
 •  

Intel vydá pět grafik Arc: top A770 a levnější A750 budou blízko

Postupně přicházejí další nové informace k první generaci herních samostatných GPU od Intelu, kartám Arc. Intel před nedávnem poodhalil model Arc A750 včetně výkonu, který by měl překonávat karty GeForce RTX 3060. Nebude to nejrychlejší verze v nabídce, teď Intel začal prezentovat také výkonnější model A770. Leccos o něm teď také prosáklo a zdá se, že nakonec neposune výkon nad rámec karty A750 o zase tolik, jak jsme doufali. Celý článok „Intel vydá pět grafik Arc: top A770 a levnější A750 budou blízko“ »

 •  
 •  
 •  

Intel ukázal výkon svého GPU Arc A750, je rychlejší než RTX 3060

Minulý týden Intel vypálil rybník „únikářům“, když v podstatě sám řekl, kdy vyjde nová 13. generace desktopových procesorů Core („Raptor Lake“). Teď je tu pokračování. Místo abychom se zabývali uniklými benchmarky z Číny, publikoval přímo Intel informace o svých chystaných grafikách Arc A750 a A770 a také jejich obrázky. Toto budou první výkonné modely jeho herních GPU a Intel teď řekl, co si pod tím „výkonné“ představit. Celý článok „Intel ukázal výkon svého GPU Arc A750, je rychlejší než RTX 3060“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *