Vzorek Ryzenu 5 7600X unikl a drtí i9-12900K (v pochybném testu)

překvapivý únik šestijádrového Zenu 4, který ale není radno brát moc vážně

Během července jsme tu několikrát měli ochutnávky chystaných procesorů Intel „Raptor Lake“ (Core 13. generace pro desktop), ale zatím se moc neukázaly Ryzeny 7000 s architekturou Zen 4, které proti nim vyšle AMD. Zdá se, že teď se ale něco ulovilo: v databázi nechvalně známého UserBenchmarku se objevil šestijádrový vzorek (snad prototyp Ryzenu 5 7600X) a ukázal nečekaně brutální výkon, kdy výrazně poráží i Core i9-12900K.

Tento únik není zatím únikem finálního modelu Ryzen 5 7600X (jak by se asi šestijádro mělo jmenovat). Procesor se v systému hlásí jako „100-000000593-20_Y“, což neklamně ukazuje, že jde o vzorek ES. Takový vzorek nemá ještě parametry sériově vyráběného a normálně prodávaného modelu, může například mít nižší frekvence. Je zde tedy potenciál, že konečný výkon sériového modelu bude vyšší než u ES procesoru (není to však zcela nutnost). Test proběhl na Tchaj-wanu s deskou ASRock N7-B65XT (mělo by jít o model s čipsetem B650E vyráběný pro NZXT) a 32 GB paměti DDR5-4800.

Procesor má dle detekce šest jader a 12 vláken a zřejmě 32MB L3 cache (L2 cache jednotlivých jader by měly být 1MB). Pozoruhodné jsou frekvence: základní takt je 4,4 GHz, což je dost blízko taktu, který model 5600X měl jako maximální jednovláknový boost. UserBenchmark uvádí, že během měření byl průměrný boost procesoru 4,95 GHz, což ale není maximum, tuto průměrnou frekvenci UserBenchmark vždy uvádí nižší. Tudíž by jednovláknový boost měl být (nejspíš znatelně) nad 5 GHz, a to tu ještě je onen potenciál, že finální procesor Ryzen 5 7600X bude mít takty vyšší než čip ES.

Test ES vzorku procesoru AMD Ryzen 7000 v UserBenchmarku (zdroj: UserBenchmark)

Největší div je ale ne frekvence, ale skóre. UserBenchmark sice není radno brát moc vážně, ale procesoru v jednovláknovém skóre vychází výjimečné číslo. Pokud nejde o chybu měření třeba kvůli rozbitým časovačům, pak tento vzorek Zenu 4 dosahuje jednovláknové skóre (243 bodů), které je o 56 % vyšší než u Ryzenu 5 5600X. A dokonce by to bylo vítězství o nějakých 22 % i nad Core i9-12900K, které by v tomto testu mělo typicky mít jen asi 200 bodů. Proti tomu pak ale procesor přirozeně nestačí v mnohovláknovém testu, jelikož má jen svých 12 vláken / šest jader.

Ale obecně se asi čekalo, že by Zen 4 mohl mít jednovláknový výkon spíš nižší, nebo maximálně někde okolo procesorů Alder Lake, takže rozdrcení i9-12900K v jeho nejsilnější disciplíně, a ještě o 22 %, je ani ne tak překvapivé, jako spíš neuvěřitelné.

Testovací sestava ES vzorku Zenu 4 s deskou NZXT N7-B65XT (zdroj: UserBenchmark)

Výkonnostní skóre asi není realistické

Tento výsledek ale bude lepší brát s hodně velkou rezervou (ostatně o hodně přestřeluje oficiální údaje o výkonu, které sdělilo AMD). Nejpravděpodobnější je, že jde o nějakou chybu, fake výsledek nebo přetaktování pod kapalným dusíkem. Nebo je možné, že skóre v tomto testu pro Zen 4 jednoduše není reprezentativní a jde o nějaký okrajový případ, kde výkon ustřeluje hodně nahoru.

UserBenchmark je pofidérní výkonnostní test, jehož autoři se neštítili dělat čachry se skórováním, aby v něm vycházely lépe procesory Intel (jde o dost extrémní případ nezvládnutí fanouškovských sympatií). Pokud byl kód testu nějak uměle upravován, aby se přirozený výkon deformoval, pak to teoreticky mohlo vést k tomu, že se změny v architektuře Zenu 4 paradoxně trefily do nějaké takové deformace a výsledkem je abnormálně vysoký výkon.

Test ES vzorku procesoru AMD Ryzen 7000 v UserBenchmarku, latence cache a paměti (zdroj: UserBenchmark)

To, že Zen 4 bude (vysoko) porážet procesory Alder Lake v jednovláknových úlohách, tedy zatím neberte vážně. Přinejlepším by ale tento uniklý test možná mohl ukazovat, že výkon Zenu 4 by mohl být obecně dost slušný a konkurenční Alder Lake a Raptor Lake bude schopný potrápit. Hlavní zajímavou zprávou jsou na tomto úniku asi spíše slibně vysoké frekvence šestijádrového modelu.

Tip: AMD přestalo skrývat IPC architektury Zen 4 a řeklo víc k výkonu i výkonu na 1 watt

Zdroje: VideoCardz, UserBenchmark

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vydání Ryzenů 7000 je odložené na později. Kryje se s Raptor Lake

Už to vypadalo, že je vydání nové generace desktopových procesorů AMD (a také desek, budou totiž na nové platformě AM5 s pamětí DDR5) je jen měsíc vzdáleno, jejich prodej totiž podle předchozích zpráv měl začít 15. září. Je tu ale změna a vypuštění bylo podle aktuálních průsaků odsunuto. Procesory budou dostupné později, trošku provokativně se zřejmě začnou prodávat v den, kdy má Intel představovat jejich konkurenta Raptor Lake. Celý článok „Vydání Ryzenů 7000 je odložené na později. Kryje se s Raptor Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Unikly detaily GPU RDNA 3: velmi malé čipy, podcenilo AMD Nvidii?

Vynořily se zásadní informace o chystaných GPU nové generace od AMD s architekturou RDNA 3, vyráběných na 5nm procesu. Tyto čipy budou základ grafických karet Radeon generace RX 7000, které budou konkurovat grafikám GeForce RTX 4000 od Nvidie. Web Angstronomics publikoval jejich specifikace a také velikosti čipů, které budí pochybnosti, zda mohou mít konkurenceschopný výkon. Na druhou stranu by mohly být relativně levné. Celý článok „Unikly detaily GPU RDNA 3: velmi malé čipy, podcenilo AMD Nvidii?“ »

 •  
 •  
 •  

Kompletní specifikace Ryzenů 7000 jsou venku. TDP skočí nahoru

Podle posledních prosáklých zvěstí by AMD mělo vydat novou generaci desktopových procesorů s architekturou Zen 4 a 5nm výrobním procesem už za šest týdnů a ještě před koncem měsíce je formálně odhalí. A vypadá to, že už také máme informace o parametrech těchto procesorů, které se objevily dokonce ze dvou zdrojů, což by snad mohlo slibovat, že nejsou někým vymyšlené. Bohužel se potvrzuje nemilá věc, a to zvýšení spotřeby. Celý článok „Kompletní specifikace Ryzenů 7000 jsou venku. TDP skočí nahoru“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *