GeForce RTX 4090 může mít 450 i 600W TDP, cena pod RTX 3090 Ti

Nové informace k první grafice Nvidia s architekturou Lovelace

Nedávno jsme tu měli zprávu o údajně až 800W highendovém modelu grafické karty Nvidia, který firma chystá pro generaci RTX 4000, buď jako GeForce RTX 4090 Ti, nebo možná spíš jako nějaký model Titan. Pro většinu hráčů ale asi budou relevantnější spíš další informace, které prosákly o běžnějším modelu GeForce RTX 4090. Ten vyjde jako první, za nižší cenu a také s nižší spotřebou. Pořád to ale nebude legrace, prý jsou možné i 600W karty.

GeForce RTX 4090 by podle vícero zdrojů mohla vyjít, nebo aspoň být ukázána poměrně brzo. Objevily se informace, že čínští výrobci karet by mohly začít hotové kusy dodávat (ale možná teprv do zásobovacího řetězce) asi za měsíc, o brzkém vydání či odhalení se zmiňuje i premiant mezi leakery Kopite7kimi. Ačkoliv se v poslední době hovořilo o tom, že by Nvidia nejspíš mohla kartu vydat až v říjnu (nebo dokonce později), opět se začíná mluvit o tom, že by nakonec mohla dostupnost být už v září, a formální odhalení dokonce již příští měsíc.

Ovšem také se nyní více zdrojů (Greymon55, informace na Chiphellu) shodlo na tom, že dle jejich informací bude GeForce RTX 4090 jediný model nové architektury Lovelace, který letos uvidíme. Nvidia zde asi ještě v nadcházejících pěti měsících může plány změnit (pokud by se jí povedlo eliminovat skladové zásoby starších karet, které mohou být důvodem odkladů), ale zatím to tedy vypadá, že všechny levnější modely nové generace vydá Nvidia až v roce 2023 a do té doby bude nová architektura dostupná jen prostřednictvím GeForce RTX 4090.

GeForce RTX 4090 může být levnější než RTX 3090 Ti při vydání

Určitá dobrá zpráva je alespoň, že tato karta by prý nemusela být úplně nehorázně drahá, tedy relativně vzato. Podle zdroje z čínského Chiphellu by prý Nvidia mohla poněkud slevit proti stavu za kryptohorečky, kdy byla ve své cenové politice mimořádně pevná v kramflecích. GeForce RTX 4090 by proto mohla mít mírnější cenu než letos vydaná GeForce RTX 3090 Ti.

Bohužel se tím ale asi myslí její originální cena 2000 $ před nedávnými slevami, proti které věru není těžké mít lepší cenu. I pokud by Nvidia zachovala cenu 1499 $ (44 tisíc Kč / 1800 €), za jakou byla v roce 2020 uvedena GeForce RTX 3090, šlo by pořád o hodně drahý hardware. Není to tak dávno, co highendové grafické karty stávaly „jen“ 700–750 $ (20–22 tisíc Kč / 800–850 €).

GeForce RTX 4090 používá 4nm čip AD102, který ale má údajně hodně podobné pouzdro BGA jako GA102 generace Ampere. Design karet GeForce RTX 3090 Ti, které již také měly brutální 450W TDP, a jejich PCB by se proto nemusely moc měnit, což má usnadnit náběh výroby tohoto nového modelu. Nereferenční modely GeForce RTX 4090 mohou proto být hodně podobné modelům 3090 Ti, a dokonce by to možná mohlo platit i pro referenční kartu Founders Edition.

Uniklé fotky chladiče Nvidia GeForce RTX 4090 – pasiv (Zdroj: Chiphell, via: VideoCardz)

Tip: První fotky GeForce RTX 4090: Nvidia neuhlídala chlazení pro grafiky Lovelace

GeForce RTX 4090: 450W TDP, ale…

To, co bylo zatím zjištěno o specifikacích GeForce RTX 4090, jsme probírali v tomto článku. Zatím se zdá, že 450W TDP pro tuto grafiku pořád platí, ale s určitou výhradou. Podle stejného zdroje z Chiphellu, který mluvil o plánované ceně karet, podporuje GeForce RTX i vyšší spotřeby. Základní referenční specifikace asi budou uvádět 450W TDP, ale výrobci nereferenčních přetaktovaných karet budou moci spotřebu navýšit, a to až na 600 W. Specifikace Nvidie s tím počítají.

Na trhu se budou prodávat různé verze, které se budou lišit výkonem podle toho, jakou spotřebu výrobce karty v jejím BIOSu povolí. Není to ale něco nečekaného, protože OC karty s továrním přetaktováním mívají běžně navýšené TDP proti referenčním parametrům. Dalo se tedy čekat, že pokud TDP dle referenčních parametrů bude 450 W, není to ještě konečná a OC karty mohou jít výš. Jen možná na takové karty s továrním přetaktováním teď Nvidia více myslí už při návrhu.

EVGA GeForce RTX 3090 Ti Kingpin Hybrid. Přetaktovaná GeForce RTX 3090 Ti s napájením dvěma 16pinovými konektory (zdroj: Vince Lucido)

Změna bude v tom, že případné 600W karty prý budou mít tuto navýšenou spotřebu přímo uvedenou na krabicích, takže to bude trošku jako by 600W konfigurace byla separátním (pod)modelem. Na druhou stranu ale 600W konfigurace nemá mít oficiálně uvedené vyšší frekvence boostu ani vyšší základní takt GPU. Vyšší strop spotřeby ale povede k tomu, že karta ve hrách reálně posviští na vyšších průměrných taktech a bude častěji zabírat na plno i tam, kde by třeba 450W verze mohla již začít být limitem spotřeby škrcená. Asi to lze považovat za podobný případ, jako když se u procesorů Intel zvýší limity spotřeby PL1 a PL2 – sice se nezmění specifikované frekvence, ale boost karty dostane větší prostor k jejich použití.

Zdroje: Harukaze5719, Chiphell, Kopite7kimi, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Novinky k GeForce RTX 4080 a 4070. TDP budou naštěstí nižší

Minulý týden jsme psali o tom, jak Nvidia v rámci toho, jak mění pracovní specifikace plánovaných modelů nových grafik generace Lovelace, posílila model GeForce RTX 4070, jenž dostane více jednotek a zřejmě plnou palbu čipu AD104, zatímco původně měl být ořezaný. Není to jediná úprava – potěšující je, že Nvidia současně zmírnila plánované TDP, které nakonec má být nižší než 300 W. A podobné změny nastaly i u GeForce RTX 4080. Celý článok „Novinky k GeForce RTX 4080 a 4070. TDP budou naštěstí nižší“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 4070 bude silnější, Nvidia mění plánované parametry

Už nějakou dobu unikají předběžné parametry chystaných grafických karet Nvidia GeForce RTX 4000, tedy nové generace „Lovelace“ (či také „Ada“). Zatím ale zřejmě nebyly definitivně stanoveny, nebo alespoň ne pro všechny modely, takže se ještě věci mohou měnit. To se nyní stalo u modelu GeForce RTX 4070. Nvidia prý změnila chystané specifikace, takže tato grafika bude výkonnější a nebude mít osekané paměti, na které to chvíli vypadalo. Celý článok „GeForce RTX 4070 bude silnější, Nvidia mění plánované parametry“ »

 •  
 •  
 •  

Top model Nvidia Lovelace: Nad RTX 4090 bude ještě 800W karta

Už máme docela dost informací o prvním modelu grafik Nvidia nové 5nm generace „Lovelace“, kterým by měla být GeForce RTX 4090. Tato karta s 450W TDP má být ovšem založená na zdaleka ne plnotučné verzi GPU AD102. Teď se ale objevily podrobnosti už i k dalšímu modelu, který bude stát ještě nad RTX 4090 a plnou palbu AD102 už předvede. Pálit ovšem tato karta, která může nést jméno Titan, bude i hodně elektřiny, má prý 800W TDP. Celý článok „Top model Nvidia Lovelace: Nad RTX 4090 bude ještě 800W karta“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *