Nvidia zlevňuje grafiky, slevy modelů od RTX 3080 12GB výš

Highendové modely GeForce RTX 3000 jsou s cenami dolů

Tento týden překvapivě začaly padat ceny highendového modelu grafik Nvidie, GeForce RTX 3090 Ti. Přichází zprávy, že Nvidia zlevňuje i řadu dalších modelů, jejichž ceny by měly jít dolů již od tohoto týdne, a vývoj v e-shopech to, zdá se, potvrzuje. Čím dál víc to tedy vypadá, že drby o údajném velkém množství zbývajících skladových zásob karet Ampere nejsou úplně mimo. Slevy zřejmě budou pokus zbavit se těchto GPU dřív, než přijde nová generace.

O zlevňování informuje web Benchlife.info. Píše s odkazem na vlastní interní zdroje, že slevy nejsou jen individuální záležitostí prodejců nebo výrobců karet, ale jsou přímo koordinované Nvidií. Mají údajně začít platit tento týden, což sedí s tím, co už jsme v případě GeForce RTX 3090 Ti začali vidět dokonce i v našich zapadlých končinách.

Dle Benchlife má cena GeForce RTX 3090 Ti být snížena z 1999 $ na 1499 $, což docela odpovídá slevám, které už jsme zaregistrovali. Od předchozí zprávy snížilo již více obchodů ceny některých modelů (MSI, ale už i Gigabyte) na nějakých 44 tisíc Kč (1750–1800 €), což odpovídá americké ceně.

Současně má zlevnit také GeForce RTX 3090, která dosud stála 1499 $. Zde to ale bude méně razantní sleva, jen na 1299 $. U nás by to odpovídalo ceně 38 500 Kč nebo na Slovensku 1570 €. Také tady novou cenu už, zdá se, potvrzují nabídky českých e-shopů, kde se tyto, ne-li nižší ceny už objevily.

Dolů s doporučenou cenou má jít také GeForce RTX 3080 Ti, zde ale ještě méně, z 1199 na 1099 $, tedy o necelých 10 %. U nás by to znamenalo ceny 32 500 Kč nebo 1330 €. V tuto chvíli jsou v ČR některé karty i víc než o tisícovku levnější než toto.

Nvidia GeForce RTX 3080 Ti Founders Edition

Asi ale pořád platí to, co jsme psali minule. Tyto modely měly před slevami ceny hodně vysoké. Pokud bychom to měřili kritérii předchozí dekády, byly velmi drahé. Ani po těchto slevách se nezdají být moc výhodné, zejména v případě modelů 3090 a 3090 Ti. Nová generace grafik má přijít již tento podzim a u jejích highendových modelů se čeká nárůst výkonu až na dvojnásobek. Tudíž by asi měly být značné pokroky také u mainstreamových karet.

Je téměř jisté, že pokud počkáte ještě čtyři měsíce, tak za třicet tisíc dostanete o dost lepší kartu, než je RTX 3080 Ti. A také do té doby nejspíš cena těchto starších karet bude dál klesat. Toto ovšem neplatí jen pro Nvidii, totéž můžeme říct o Radeonech RX 6900 XT a 6950 XT za 900–1100 dolarů.

Údajné nové ceny grafik Nvidia GeForce RTX generace 3000 / Ampere (zdroj: Benchlife)

12GB model RTX 3080 má poprvé oficiální cenu

Vedle předchozích modelů je ještě možná jistá sleva u GeForce RTX 3080 12GB, což už by mohl být model, o němž má větší smysl přemýšlet. Přesněji řečeno, Nvidia této kartě prý úplně poprvé přiřadí doporučenou cenu, kterou model doteď vůbec neměl (což bylo asi proto, že v době kryptohorečky se prodával za nadsazené peníze). Nově má prý – má-li Benchlife pravdu – stát 799 $ (23 600 Kč / 967 €). Bude tedy teoreticky obnášet příplatek 100 dolarů za 2 GB paměti navíc (a o něco vyšší výkon) proti standardnímu modelu GeForce RTX 3080 10GB. Ten ale už zlevněn nebude a zůstává mu oficiální cena 699 $.

Ani žádné další nižší modely (RTX 3070, RTX 3070 Ti, RTX 3060/3060 Ti) podle Benchlife zatím oficiální snížení ceny nečeká. Tyto slevy tedy asi pro leckoho budou zklamáním, protože bezmála dva roky po uvedení vypadá „výprodej“ tak, že jen nejvíce drahé modely přestaly být tak předražené (i když asi lze namítat, že v tom nepřestaly zcela). Ale zrovna u těch karet, které mají smysluplnější ceny, zatím nic.

Ovšem toto vše jsou jen oficiální částky a trh samotný pak ještě může reálné ceny v e-shopech stlačit níže, což už teď i vidíme. I u nižších tříd grafik se tedy pořád dá snižování cen čekat. U nás zatím stále zlevňují spíš směrem k doporučené ceně z předchozích kryptopálek, ale globálně jdou ceny pořád dolů, takže během týdnů by se i mainstreamové karty měly začít prodávat za nižší než oficiálně doporučené ceny.

Podle Benchlife by snad výše uvedené slevy mohly být Nvidií i oficiálně oznámené, což se ale zatím, zdá se, nestalo. Na webu firmy jsou zatím jen staré vysoké ceny. Je možné, že tedy slevy sice budou nařízené „z oficiálních míst“, ale bez oficiálního snížení doporučených cen.

Zdroje: Benchlife, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *