Nvidia zlevňuje highendové karty, GeForce RTX 3090 Ti pod 1800 €

Konečně přišly slevy grafik GeForce RTX 3000. Zatím ale jen u nejdražších modelů

Momentálně se šíří zvěsti, že Nvidia a výrobci karet GeForce mají značné množství skladových zásob z doby kryptotěžební mánie, které teď může být problém prodat. Lze se ptát, zda s tím nesouvisí akce, kdy Nvidia ke kartám dává hry zadarmo, teď je tu ale další doklad toho, že poměry na trhu grafik se změnily: Nvidia patrně zlevnila svou nejvýkonnější grafiku. A to docela výrazně a již to dorazilo i do našich obchodů.

Tento týden se v médiích objevily zprávy o zlevnění GeForce RTX 3090 Ti – nové highendové karty, kterou Nvidia vydala před třemi měsíci a něco. Tento model má 24GB paměť a poprvé plně aktivní verzi GPU AD102. Ovšem také o 100 W zhoršil spotřebu proti už tak žravým předchozím modelům a dostal se s TDP na rekordních (pro jednočipovou grafiku) 450 W. A také cena byla u karet GeForce bezprecendentní: 1999 dolarů.

Takto vysoko ale cena asi byla nastavena kvůli tomu, že si to Nvidia mohla dovolit při pokřivených poměrech na trhu během kryptoměnotěžební horečky. Možná tedy byla jen otázka času, kdy bude RTX 3090 Ti muset dolů. To se tento týden stalo – obchody začaly její cenu snižovat někde až na částku 1600 dolarů (například v USA Best Buy za model Founders Edition).

Zlevněná Nvidia GeForce RTX 3090 Ti v Best Buy (zdroj: Best Buy)

Nvidia zatím oficiálně zlevnění neoznámila a cenu svých karet pořád uvádí jako 1999 $, ale zdá se, že nejde jen o sólo akci jednoho obchodu nebo výrobce. Toto zlevnění je zřejmě globální a dostalo se už i k nám.

GeForce RTX 3090 Ti začínaly někde okolo 60 tisíc korun (1999 $ plus DPH je při dnešním kurzu asi 2414 € / 59 tisíc Kč). Vyhledávač Heureka.cz ale registruje, že u několika karet klesly přes víkend ceny až na nějakých 44 tisíc korun, což vychází na dokonce méně, než oněch 1600 dolarů (je to asi 1500 $ plus DPH). Takto nízké ceny mají u nás GeForce RTX 3090 Ti od MSI (konkrétně v provedení Gaming X Trio a Suprim X v e-shopu T.S.Bohemia). Na Slovensku tyto snížené ceny jsou okolo 1780 eur, což je víceméně srovnatelné. Někde dokonce ceny šly ještě níž.

Heureka ukazuje, jak spadla cena nejdostupnějšího modelu GeForce RTX 3090 Ti na našem trhu (zdroj: Heureka)

Další značky mají ceny seškrtané méně. Pod padesát tisíc je například ještě karta Palit a za rovnou padesátku je teď v akci karta Gainwardu (Alza.cz). Je možné, že toto je jen dočasné a během nějaké doby spadnou i konkurenční karty na úroveň karet MSI, vzhledem k tomu, že zmíněný Best Buy chtěl 1600 $ přímo za oficiální kartu Founders Edition od Nvidie. Prodejci často ceny snižují pomalu a postupně ve snaze ještě něco prodat s vyšší marží.

Vzhledem k situaci na trhu se ale zdá pravděpodobné, že dolů to půjde ještě nějakou dobu, a dřív nebo později se tedy i další kary podívají tam, kde jsou teď nejlevnější nabídky. Níž bude asi muset zamířit také GeForce RTX 3090, která se mnohde prodává za horší ceny (nicméně opět onen T.S.Bohemia teď nabízí některé levnější modely, opět od MSI, „jen“ okolo 38 tisíc Kč).

Raději počkat na novou generaci?

Otázka je spíše, zda se ceny nebudou časem muset propadnout ještě níž. Skoro 45 tisíc jsou totiž v normálních poměrech pořád šílené peníze za vyprodávanou, byť highendovou grafiku. Po vydání nové generace bude pravděpodobně tržní cena ještě nižší. Nové highendové grafiky Nvidie v generaci RTX 4000 mají ještě před koncem letošního roku dosáhnout údajně dvojnásobný nebo ještě lepší výkon a podobně vysoké nárůsty asi dosáhnou i konkurenční karty AMD Radeon.

Nvidia GeForce RTX 3090 Ti v provedení Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Proto bychom i při cenách okolo 40 000 Kč asi pořád tyto grafiky spíš nedoporučovali – jejich ceny byly od začátku tak vysoko, že sleva jen o nějakých 20–25 % pořád znamená dost vysokou cenu. Nová generace ale při onom velkém mezigeneračním skoku může stejné výkony poskytovat u výrazně levnějších karet, které hodnotu starého highendu zdecimují. Kartu s výkonem RTX 3090 Ti (nebo RTX 3090) potom v nové generaci možná budete kupovat ne za 1500 $, ale za 1000 $ a dost možná ještě za méně. Navíc v případě RTX 3090 Ti je tu problém vysoké spotřeby. Je otázka, zda je to dobrá karta na dlouholeté využívaní.

Zajímavější by asi mohlo být, pokud by nastaly nějaké znatelné slevy pod úroveň doporučených oficiálních cen u nižších a výhodnějších modelů, jako je GeForce RTX 3080. Pokud by se například RTX 3080 začaly prodávat za cenu o třídu nižších modelů (RTX 3070 za 499 $ / 15 000 Kč) nebo částky ne o moc vyšší, asi by šlo o nabídku, která by proti next-gen kartám pořád mohla být dobrá. GeForce RTX 3080 u nás ale pořád zlevněné nejsou, začínají někde okolo 23 tisíc, což je více, než měla být původně jejich oficiální cena (699 $ = 20 600 Kč s DPH).

Zdroje: Heureka, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ghetto AI GPU: Modnuté GeForce RTX 2080 Ti s 22 GB paměti

Zajímavé na čínském hardwarovém trhu je, že tamní firmy se často nebojí kreativně recyklovat čipy. V jednu chvíli likvidovaly nové GeForce RTX 4090 na výrobu AI karet pro servery, což bylo spíš šílené, ale po zákazu jejich dovozu z USA se objevila zajímavá náhrada: komerční předělávka starých herních grafik na AI akcelerátory skrze upgradování jejich paměti na vyšší kapacity. Dokonce už nejde jen o záležitost Číny. Celý článok „Ghetto AI GPU: Modnuté GeForce RTX 2080 Ti s 22 GB paměti“ »

 •  
 •  
 •  

Konečně levné grafiky? Ceny Radeonů i GeForce na novém minimu

Herní GPU současné generace měla při uvedení (zejména u Nvidie) dost vysoké ceny. Teď v jejich druhém roce služby už ale naštěstí fungují tlaky na jejich zlevňování. To bylo celkem obvyklé u karet AMD, ale vypadá to, že začínají slevy i u Nvidie, takže se možná rozjíždí ostřejší cenová konkurence. A je to v oblasti karet za nějakých 300–800 $, tedy v pásmu, kde už dostanete zajímavý výkon představující upgrade proti dřívějším generacím. Celý článok „Konečně levné grafiky? Ceny Radeonů i GeForce na novém minimu“ »

 •  
 •  
 •  

Zase se taví 12pinové konektory u GPU: Omyly zastánců i odpůrců

Opět přichází zprávy o roztavených 12pinových napájecích konektorech a poškozených grafikách GeForce – tentokrát jde o stovky případů s adaptéry CableMod – a s tím je tu zpět i debata o tom, zda je 12pin nebezpečný. Bohužel se většinou vede černobílými argumenty, které jsou dost mimo. Pokusíme se na takové omyly upozornit. Problematika je totiž o dost komplikovanější, než jaké pozice jsou v ní obvykle zastávané. Celý článok „Zase se taví 12pinové konektory u GPU: Omyly zastánců i odpůrců“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *