Thermaltake: Otáčať ventilátor? Radšej vymeňte rotor!

SWAFAN 12/14 RGB: Ventilátory, ktoré len tak niekto neprekoná

Keď sa zdá, že nezmyselnosť niektorých vecí už predsa musela preraziť strop, tak sa objaví SWAFAN 12/14 RGB. Nemôžeme to uviesť inak, Thermaltake zneužíva toho, že bežní používatelia nevedia, ako funguje ventilátor. Zaplatiť za dva rotory je predsa „výhodnejšie“, ako si jeden nasmerovať podľa potreby. Keby aspoň nemali rovnakú výkonnostnú charakteristiku… takto sa elitné firmy nebudujú, Thermaltake.

Jeden rámček, dva rotory, z ktorých si môžete vybrať „ten správny“ podľa aplikácie. To v závislosti od toho, či má ísť o vstupný alebo výstupný ventilátor. Za určitých okolností by to dávalo zmysel, ale realizácia Thermaltaku je… a teraz veľmi zle hľadajú tie správne slová. Celkom určite je konkrétna konštrukcia nových ventilátorov SWAFAN 12/14 RGB nehodná firmy, ktorá sa pasuje do jednej z najväčších a najúspešnejších vo svojom odbore.

Vydať ventilátor s dvoma rotormi, ktoré majú prakticky rovnaké lopatky, akurát u jedného v inverznom tvare, je výsmech svojich zákazníkov. Akoby tým Thermaltake tvrdil, že sa nedá ventilátor otočiť podľa a je lepšie si vymeniť rotor. Pritom obidva majú veľmi podobný tvar lopatiek, materiál, z ktorého sú vyrobené, bude s najväčšou pravdepodobnosťou bude rovnaký a tak ej už na prvý pohľad zjavné, že výkonnostné vlastnosti sa odlišovať prilíš nebudú. Žiadne také, že jeden má vyšší či nižší prietok alebo statický tlak. To bude ako cez kopírku a predpokladáme, že špeciálne parametre tohto ventilátora Thermaltake nikdy nezverejní.

Bezinformačný je aj PR článok Thermaltake, ktorý ventilátory SWAFAN 12/14 RGB prezentuje. Jeho úloha spočíva vyložene v tom, aby nachytal ľudí, ktorí sa pri konštrukciami ventilátorov a aerodynamikou príliš nepozastavujú. Ak to z nejakého pohľadu dáva zmysel, tak iba z toho biznisového, pre Thermaltake. Keby to bolo aspoň o tom, že jeden rotor je „krajší“, svieti alebo skrátka aby mohla byť reč o nejakej pridanej hodnote. Tú naprieč týmito rotormi naozaj nenájdete a jediná výhoda celého konceptu je vlastne iba v jednoduchšom čistení lopatiek.

Rotor je možné jednoducho vybrať, čo v porovnaní s pevnými konštrukciami uľahčuje údržbu. S podobným vylepšením už v dávnej minulosti prišiel Enermax u ventilátorov Magma. Takýto systém je síce užitočný, ale je tu zase tá otázka, čo spraví s centrovaním časté zhadzovanie a nahadzovanie rotora na stator. Nežiaduci účinok by totiž mohol byť v náraste vibrácií s každou ďalšou (de)montážou. Pri čistení raz za pol roka by to ale snáď nemuselo byť až také kritické. Záležať bude aj na robotnosti osky a takisto adaptéra, cez ktorý sa rotor k statoru pripevňuje.

Thermaltake SWAFAN RGB budú dostupné v dvoch formátoch – 120 (SWAFAN12 RGB) a 140 mm (SWAFAN14 RGB). Ťahákom má byť aj osvetlenie ARGB, celkovo má byť použitých až 30 LED. Časť na statorovom PCB, časť v rámci prstenca, ktorý z vonkajšej strany lemuje rotor z obidvoch strán.

Cenu Thermaltake neprezradil, ale môžete očakávať, že pôjde o jedny z najdrahších, ak nie úplne najdrahšie ventilátory vo svojich formátoch. Už len pre tie dva rotory v balení.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Thermaltake Toughfan 14 Pro: Jednotka na radiátory

Výber špičkových ventilátorov formátu 140 mm je síce pomerne úzky, ale je tu jeden model, ktorý vás môže zaujímať. A to najmä vtedy, keď chcete pri nízkej hlučnosti „to najefektívnejšie“ na radiátor. Určité znaky Toughfan 14 Pro high-endu síce neprislúchajú, ale pokiaľ ide o ochladzovanie radiátorov, tak v tejto disciplíne ventilátor Thermaltake nemá príliš konkurenciu. Miesto v tichých zostavách si obháji. Aj keď… Celý článok „Thermaltake Toughfan 14 Pro: Jednotka na radiátory“ »

  •  
  •  
  •  

Thermaltake pritvrdil. Ak Toughfan Pro dostoja špecifikáciám…

A pravdepodobne dostoja. K značným medzigeneračným zlepšeniam najnovších ventilátorov bude dochádzať z pomerne jednoduchých dôvodov. Vyšší prietok vzduchu a vyšší statický tlak pri rovnakých otáčkach má u Toughfan Pro jasné vysvetlenie v konštrukčných detailoch, na ktorých Thermaltake zapracoval. Je dosť možné, že sa pozeráte na ventilátory, ktoré v efektivite konečne porážajú Noctua NF-A12x25 aj pri rovnakej hrúbke profilu. Celý článok „Thermaltake pritvrdil. Ak Toughfan Pro dostoja špecifikáciám…“ »

  •  
  •  
  •  

Úplne prvé svietiace ventilátory z LCP sú od Thermaltake

Doteraz žiadne ventilátory a ARGB LED neboli vyrobené z polymérov tekutého kryštálu. Menia to až Toughfan 12 RGB a Toughfan 14 RGB. A keďže od pevnosti lopatiek sa výrazne odvíjajú aerodynamické vlastnosti, obzvlášť v reštriktívnom prostredí, v podaní Thermaltake pôjde o jedny z najefektívnejších efektných ventilátorov celkovo. Ak nie o úplne najefektívnejšie, geometriu na to Toughfany majú. Celý článok „Úplne prvé svietiace ventilátory z LCP sú od Thermaltake“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Podľa mňa ide o dizajn, predsa len fan z opačnej strany vyzerá inak, „špatí“ tam výstuž, takto môže byť otočený vždy tou „krajšou“ stranou tam kam chceme nezávisle od toho ako bude fúkať. Určite lepšie ako vyrábať samostatnú radu ventilátorov otočenú napevno „naopak“.
    Využitie ma napadá napríklad spodok skriniek ako intake, napr. Lian Li O11.

  2. Ako píše Wingo, dôvod bude estetický – case s presklenými časťami a podsvietenými ventilátormi v tej lepšej pozícii.

    Čo sa týka vyberania rotora, nevidím v tom problém a robím to tak už… no… veľa rokov bez nejakých negatívnych vplyvov. U ventilátorov s klzným ložiskom vždy hneď zhodím závlačku na oske rotora, čo mi umožňuje aj premazať ložisko z času na čas. Pozn. moje vetráky sú pomalobežné, možno pri iných scenároch použitia by sa problémy mohli vyskytnúť. Napríklad že odletí rotor… 😀

    1. A nebude to práveže horší výhľad? Keď sa človek pozrie krížom cez sklenenú bočnicu na outtake ventilátor, tak statorové vzpery budú vidieť práve na tom s inverznými lopatkami. Na štandardnom sú zo strany mriežky a spredu je v zornom poli iba svetieľkujúci rotor. Rovnaká situacia bude aj v intake pozíciach – zvonku (cez sklo) rotor, zozadu statorové vzpery.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *