Thermaltake pritvrdil. Ak Toughfan Pro dostoja špecifikáciám…

Thermaltake Toughfan 12/14 Pro

A pravdepodobne dostoja. K značným medzigeneračným zlepšeniam najnovších ventilátorov bude dochádzať z pomerne jednoduchých dôvodov. Vyšší prietok vzduchu a vyšší statický tlak pri rovnakých otáčkach má u Toughfan Pro jasné vysvetlenie v konštrukčných detailoch, na ktorých Thermaltake zapracoval. Je dosť možné, že sa pozeráte na ventilátory, ktoré v efektivite konečne porážajú Noctua NF-A12x25 aj pri rovnakej hrúbke profilu.

Ponuka ventilátorov Thermaltake sa rozrastá o novú sériu ventilátorov – Toughfan Pro. Oproti doterajším Toughfan pribudlo v názve označenie „Pro“. To na znak technického posunu s atraktívnejšími parametrami. Toughfan Pro sa na prvý pohľad síce zdajú byť veľmi podobné starším ventilátorom (Toughfan), tak zmeny v geometrii sú pomerne výrazné, len sa musíte na ne poriadne zamerať. Pretože nedošlo k zásadnej zmene tvaru, tak sa dajú ľahko prehliadnuť.

Rotory ventilátorov majú stále deväť lopatiek s výraznejším zakrivením nábežných hrán, to sa nezmenilo. Čo je už však iné (a bude robiť rozdiel v efektivite) je jednak väčšia plocha na jednu lopatku, jednak menšie vzájomné medzery. Pre to prvé – väčšie lopatky – sa má prietok vzduchu pri rovnakej rýchlosti až do približne 21 %. Pri 2000 ot./min je deklarovaných 120,3 m3/hod.

Väčšie lopatky v tom istom priereze znamenajú i to, že sa zmenšili vzájomné medzery a tým prirodzene stúpa statický tlak, takže dosah odporu prekážky je na pokles prietoku vzduchu menší, to údajne až o 24,5 % (na 3,19 mm H2O). V podstate sa jedná o uplatnenie prvého a druhého tipu, ktoré sme kedysi dávali na možné zefektívnenie ventilátorov Noctua NF-A12x25.

Na vyššom statickom tlaku sa podieľa aj zúženie medzery medzi špičkami lopatiek a rámčekom na 0,6 mm (tá je teda oproti Toughfan 12/14 polovičná), na úniky vzduchu je tak menší prierez, čo je dobre . A keďže už Toughfan 12 je efektivitou blízko elitného 120-milimetroveho ventilátora Noctuy (aj keď stále zaostáva), tak Toughfan Pro ho pri rovnakých otáčkach zrejme ľahko prekoná, pokiaľ ide o prietok vzduchu a statický tlak. Otázka je, pri akej hlučnosti.

Z charakteru použitia hrubých lopatiek z pevného LCP akustika nebude negatívne ovplyvňovaná nadmernými vibráciami na úrovni lopatiek. Každopádne vyšší prietok je tu (u Toughfan 12/14 Pro) trochu dosahovaný na úkor vyššej hlučnosti. Jej nárast uvádzaný Thermaltake je ale iba zanedbateľný, na úrovni 0,3 dBA. To, či nebude nakoniec vyšší, si odhadovať netrúfame. Noctua na Computexe ukázala že i ona sa v minulosti v rámci prototypov laborovala s veľmi výrazným zmenšením medzier medzi lopatkami, ale tie sa v tak agresívnej podobe do praxe nepretavili. Vedľa Lian Li UNI Fan P28 ide ale tak či onak v krátkom časovom slede u druhý ventilátor, ktorý má reálne predpoklad na to byť v prvej top 3 najefektívnejších 120 mm ventilátorov.

Vo formáte 140 mm, kde je slabšia konkurencia, potom Thermaltake s Toughfan 14 Pro ašpiruje na úplnú špičku. Týmto ventilátorom sa budeme v testoch zaoberať ešte predtým, ako Noctua vydá „sterroxovú“ konkurenciu, ktorá papierovo pôsobí tiež výborne.

Robustnejšia, než bývala (u Toughfan 12/14), má byť aj vnútorná štruktúra rozbočovača, na ktorú je použité viac ocele. Novinka je aj medený kryt okolo ložiska, ktorý má okrem vyššej stabilizácie osky zabezpečiť aj dlhšiu životnosť. K nej má prispieť aj nové hydraulické ložisko.

Odporúčaná cena za 120 mm Toughfan 12 Pro je 22,90 eur a pre väčší variant (Toughfan 14 Pro) 25,90 eur. Dvojbalenia (za 40,90 eur a 44,90 eur) vychádzajú v prepočte na kus o trochu lacnejšie.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Thermaltake Toughfan 14 Pro: Jednotka na radiátory

Výber špičkových ventilátorov formátu 140 mm je síce pomerne úzky, ale je tu jeden model, ktorý vás môže zaujímať. A to najmä vtedy, keď chcete pri nízkej hlučnosti „to najefektívnejšie“ na radiátor. Určité znaky Toughfan 14 Pro high-endu síce neprislúchajú, ale pokiaľ ide o ochladzovanie radiátorov, tak v tejto disciplíne ventilátor Thermaltake nemá príliš konkurenciu. Miesto v tichých zostavách si obháji. Aj keď… Celý článok „Thermaltake Toughfan 14 Pro: Jednotka na radiátory“ »

  •  
  •  
  •  

Úplne prvé svietiace ventilátory z LCP sú od Thermaltake

Doteraz žiadne ventilátory a ARGB LED neboli vyrobené z polymérov tekutého kryštálu. Menia to až Toughfan 12 RGB a Toughfan 14 RGB. A keďže od pevnosti lopatiek sa výrazne odvíjajú aerodynamické vlastnosti, obzvlášť v reštriktívnom prostredí, v podaní Thermaltake pôjde o jedny z najefektívnejších efektných ventilátorov celkovo. Ak nie o úplne najefektívnejšie, geometriu na to Toughfany majú. Celý článok „Úplne prvé svietiace ventilátory z LCP sú od Thermaltake“ »

  •  
  •  
  •  

Thermaltake TG-60 je nový, snáď dostupnejší tekutý kov

Výber tekutých kovov je pomerne oklieštený. A aj to málo možností, (Thermal Grizzly Conductonaut a Coolaboratory Liquid Ultra/Pro) ktoré je určené na aplikáciu v počítačoch, má pomerne slabú distribúciu. Tú by mohlo zmeniť/zlepšiť) angažovanie sa Thermaltake, ktorý má predsa len širšie pole pôsobenia než vyššie spomínané firmy. Ich riešenie (TG-60) je náhrada bežných pást, ale s výrazne vyššiu tepelnou vodivosťou. Celý článok „Thermaltake TG-60 je nový, snáď dostupnejší tekutý kov“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *