Zrýchlený Toughfan 12 (Turbo) sľubuje nevídaný tlak

Thermaltake vydal nový, rýchlejší Toughfan so 120 mm

Keď už sa po vydaní 140-milimetrového modelu zdalo, že je nová séria ventilátorov Toughfan kompletná, tak Thermaltake teraz prichádza s minimálne ešte jedným prírastkom. Nový Toughfan 12 je o 500 otáčok rýchlejší než jeho braček v rovnakom 120 mm formáte. Okrem vyššieho prietoku u neho podľa špecifikácií narástol hlavne statický tlak. A to až viac než o polovicu.

Ventilátory predstavujú to najlepšie, čo Thermaltake má v ponuke. Teda pokiaľ za meradlo kvality nepovažujete estetickú stránku veci (v tom prípade by sa dalo ešte polemizovať o variantoch s RGB LED), ale konštrukčné a funkčné vlastnosti. Čerstvo oznámený Toughfan 12 Turbo nadväzuje na „obyčajný“ Toughfan 12, ktorý odštartoval túto sériou ventilátorov zameraných na dosahovanie vysokého statického tlaku. Použitie je tak jasné – na husto členité pasívy či mriežky v skrinke.

Model s označením Turbo je rýchlejší a pri plnom výkone dosahuje až 2500 otáčok (Toughfan 12 bez Turbo v názve končí na 2000 otáčkach). Toto zrýchlenie by pritom nemalo mať vplyv na úroveň rozbehovej rýchlosti, ktorá zostáva na nízkych a tichých 500 ot./min. Rozsah rýchlostí (500 – 2500 ot./min) je tak pri tomto ventilátore mimoriadne široký. Hlavne je to ale niekoľko pozoruhodných porovnaní s pomalším, ale rozhodne nie pomalým dvojčaťom Toughfan 12.

Turbo má priniesť takmer 25-percentný nárast v prietoku (123,5 m³/hod) pri 57-percentnom náraste statického tlaku. Pripomína to trochu niekdajšie Scythe Gentle Typhoon, aj keď Thermaltake to až tak na ten tlak netlačí. Napriek tomu nenájdete veľa iných ventilátorov, ktoré by vytlačili (3,78 mm H2O). V prípade Noctuy sú to až priemyselné (iPPC) modely. Daňou za to je však oproti štandardnému Toughfanu štvornásobná hlučnosť, ktorá stúpla o 6 dBA. Spomaľovacia redukcia pritom už nebude súčasťou príslušenstva. Aktuálne materiály ju v špecifikáciách neuvádzajú a ani ju neukazujú na produktových obrázkoch. Zníženie otáčok však bude možné tradične cez impulzne šírkovú moduláciu (PWM).

Tvar rotora Toughfan 12 Turbo (alebo aj CL-F117-PL12BL-A) sa oproti Toughfan 12 (CL-F121-PL12GM-A) nezmenil – stále je tu deväť dlhých pretiahnutých lopatiek. Jeden prvok, ktorý ventilátory na prvý pohľad odlišuje, to ale zdá sa je. Zatiaľ čo non-Turbo variant má tmavý čierny rotor, tak Turbo ho má svetlo sivý.

Ďalšie zmeny pozorovateľné nie sú a ani výrobca ich neuvádza. Aj keď nejaký rozdiel tam ešte možno bude. Rozdiel v uvádzanej hmotnosti je totiž 5 g v prospech rýchlejšieho modelu. Možno je to chybička a možno niečo, vďaka čomu má aj napriek vyššej rýchlosti Turbo rovnakú uvádzanú životnosť 40 000 hodín (pri 25 °C), čo zodpovedá takmer piatim rokom nepretržitej prevádzky. Ložiská sú inak hydraulické (2. generácia výrobcu). K ilustrácii je dostupná aj ilustrácia s prierezom, na ktorej je pekne vidieť aj členitosť drážok pre mazivo.

V niektorých obchodoch sa už Toughfan 12 Turbo objavuje za cenu okolo 25 anglických libier, čo je v prepočte na naše meny približne 28 eur, resp. 730 Kč. Zakúpiť dva ventilátory v jednom balení (ako je to možné v prípade Toughfan 12 s 2000 ot./min) za zvýhodnenú cenu sa zatiaľ nedajú.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Thermaltake uviedol vysokotlakové ToughFany v 140 mm tele

Séria ventilátorov ToughFan charakterizuje vysoký statický tlak a svetlo sveta zazrela v polovici tohto roka. Thermaltake vtedy vydal ako prvé 120-milimetrové ventilátory, ktoré sú predsa len medzi používateľmi najrozšírenejšie. Teraz však vychádzajú aj väčšie stoštyridsiatky a tie podľa špecifikácií vytlačia až 3,54 mm vodného stĺpca. A veruže takýchto 140 mm ventilátorov je naozaj poskromne. Celý článok „Thermaltake uviedol vysokotlakové ToughFany v 140 mm tele“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Thermaltake rozširuje celkovo úzky výber skriniek MicroATX

Ponuka mini towerov dlhodobo zíva prázdnotou. Platí to aj pre nižšiu triedu, čo je pomerne paradoxné, keďže lacných základných dosiek vo formáte mATX je veľa. Aj preto firma Thermaltake teraz vydáva S100, aby malá doska nemusela končiť v skrinke s neprimerane veľkými rozmermi. A veruže táto novinka je i celkom vzdušná. Tlačiť sa nebudete s výkonnejšími chladičmi ani s dlhými grafikami. Celý článok „Thermaltake rozširuje celkovo úzky výber skriniek MicroATX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Skříň Thermaltake umožňuje otočit všechny karty PCIe vertikálně

Určitě jste si toho už všimli: některé PC skříně teď mají místo klasické pozice PCI Express kolmo na desku dvě-tři záslepky otočené na výšku. Má to účely praktické i dekorativní (grafická karta je v plné kráse vidět proti oknu v bočnici). V Thermaltake si zřejmě řekli, že mít takto jednu kartu je nic a přišli se skříní, v které jsou na stojato úplně všechny sloty PCI Express. Ale dají se i otočit zpátky. Celý článok „Skříň Thermaltake umožňuje otočit všechny karty PCIe vertikálně“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. len taká technická, 6 dB nárast nie je dvojnásobok, ale až štvornásobok hladiny hluku, čo je dosť sila.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *