MSI Optix MAG274QRF-QD: herný monitor s profi vlastnosťami

Detaily

V poslednej dobe sme sa pozreli na viacero multimediálnych, dizajnových či pracovných monitorov, no väčšinu z vás budú asi najviac zaujímať herné modely. Do rúk sa nám dostala horúca novinka od MSI s komplikovaným názvom Optix MAG274QRF-QD. Má 27″ QHD 165 Hz displej s Quantum Dot a podporou G-Sync, čo sú naozaj solídne výhliadky. Pozeráme sa na nový go-to monitor pre zanietených hráčov?

Základné parametre


Balenie a výbava

Monitor prichádza s dvojitým balením, pričom vnútorná kartónová škatuľa s jednoduchou grafikou zobrazuje samotný monitor aj zopár jeho základných parametrov.

   

V balení okrem monitora nájdete napájací adaptér, dokumentáciu, káble HDMI, DisplayPort a USB typu B na pripojenie k PC. Nechýbajú ani skrutky.

Viacuholníkový stojan má najdlhšie rozmermy 30 × 20,5 cm a už na prvý pohľad ukazuje, že bude umožňovať otáčanie monitora do strán. Takisto môžete vidieť, že skrutka na uchytenie nohy nevyžaduje použitie skrutkovača.

Samotný stojan čiernej farby ponúka otvor/organizér na upratanie kabeláže.

Upevnenie podstavca k nohe je otázkou pár sekúnd a nevyžaduje žiadne nástroje, tak sa mi to páči.

Zadná strana sa nesie v tradičnom duchu MSI, teda časť pripomína brúsený hliník, časť je lesklá a ukrýva podsvietenie ako aj akýsi vzor plošných spojov a zvyšok je matný. Nesmie chýbať ani červené logo výrobcu. Uprostred je tradičný úchyt VESA 100 × 100.

Montáž stojana k telu monitora je akási nedomyslená. Polovica inštalácie je ideálna, druhá už ale nie. Stojan do tela osadíte jednoduchým zasunutím, no na jeho upevnenie už potrebujete skrutky.

Spodná časť VESA úchytu teda vyžaduje upevnenie skrutkami z balenia, čo nie je úplne ideálne riešenie. Rovnaký spôsob inštalácie sme videli aj pri Optix MAG272CQR, ide teda o štandard tohto výrobcu. Uvítal by som však, keby celá inštalácia bola beznástrojová a nevyžadovala použitie žiadnych skrutiek. Keď to dokážu iný výrobcovia prečo nie MSI?

Po zložení sa môžeme pozrieť na prednú stranu. Ponúka elegantný dizajn bez rámčekov na troch stranách a pomerne kompaktnú spodnú bradu. Dizajnu dominujú ostré hrany a línie, ktoré vidíme na stojane aj samotnej brade na spodku displeja.

Zadná strana rovnako ako pri iných monitoroch MSI sa vyznačuje agresívnym dizajnom, ktorý dopĺňa aj podsvietenie RGB, na ktoré sa pozrieme o chvíľu. Zaujímavé je, že na každom monitore je zadná časť trochu iná, no vždy je vidieť viac menej rovnakú kombináciu materiálov a dizajnových prvkov.

Konektivita monitora patrí medzi najlepšie, aké sme na hernom monitore doteraz videli. Nachádza sa tu DisplayPort 1.2 (165 Hz), dvojica HDMI 2.0b (144 Hz), USB-C s DP alt. mode, audio jack pre slúchadlá, dvojica USB typu A pre príslušenstvo a USB typu B na pripojenie k PC. Viac-menej nemám monitoru čo vytknúť, štyri video vstupy sú viac než dosť, teší ma hlavne prítomnosť USB-C a aj samotný rozbočovač USB je určite skvelý doplnok, najmä na pripojenie myši a klávesnice.

Keby som chcel byť veľmi kritický, vytkol by som, že USB sú len staršie 2.0 (a zrovna na tu myš a klávesnicu to nebude nijako obmedzovať) a mohli by byť 4 a nie len 2 ks. Ďalej by možno nebolo zlé, keby boli porty rozdelené na obe strany monitora a nie takto pokope, prípadne, keby aspoň porty USB boli niekde na strane pre ľahšiu dostupnosť. Naozaj však ide len o drobnosti a skôr ako negatívnu kritiku by tak mohlo ísť o nápady na zlepšenie pre budúci model.

Výrobcu som skritizoval za nutnosť použiť skrutkovač pri uchytení stojana, no teraz ho pochválim. Oceňujem, že MSI už dlhšie používa kombináciu tlačidla napájania a následne 5-smerového joysticku pre ovládanie pohybu v menu OSD. Myslím, že toto je momentálne najlepšia kombinácia pre prácu a ovládanie monitora, takže za to dávam palec hore.

Prejdime k možnostiam polohovania. Monitor netradične ponúka pomerne veľké možnosti otočenia do strán a to až o 75 stupňov. Zvyčajne monitory ponúkajú rozsah len okolo 30–35 stupňov, takže je zaujímavé vidieť väčší rozsah pohybu.

Nechýba ani možnosť naklonenia displeja a to o klasických -5 až + 20 stupňov či výškové nastavenie v rozsahu 100 mm. V najnižšom bode je 65 mm od podložky spodnou hranou a 432 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 165 mm a 532 mm pre vrch displeja.

Monitor ponúka aj pivot funkciu, teda otočenie do vertikálnej polohy. To je možné do oboch smerov a nie len do jedného, ako býva zvykom.

Nebol by to herný monitor bez podsvietenia RGB, ktoré nájdete tradične na zadnej strane.

Ovládať ho viete cez firemnú aplikáciu Mystic Light, kde máte na výber z viacerých režimov a nechýba ani možnosť synchronizácie alebo vypnutia podsvietenia.

Backlight bleed je možné vidieť prevažne okolo hrán displeja, nejde však o nič výnimočné a označil by som ho za pomerne v norme.

Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MSI Modern AM271: All-in-one s Core i7 a 27″ displejom

AIO počítače sú v našich končinách pomerne ojedinelé a okrem pracovného využitia v predajniach ich vo veľa domácnostiach nenájdete. Jednou z možných príčin je, že tejto kategórii počítačov sa nedostáva toľko pozornosti od výrobcov a tým pádom ani od používateľov. Veď povedzte si sami, koľko AIO počítačov poznáte? MSI chce túto situácia zmeniť a model AM271 zo série Modern je toho dobrý príklad. Celý článok „MSI Modern AM271: All-in-one s Core i7 a 27″ displejom“ »

 •  
 •  
 •  

Gigabyte Aorus FI27Q-X: Ešte rýchlejší a ešte lepší monitor

Medzi top monitory minulého roka by som rozhodne zaradil Aorus FI27Q-P, ktorý exceloval prakticky na všetkých frontoch, od kvality zobrazenia až po herné funkcie. FI27Q-X je jeho priamym nástupcom. Ako už názov napovedá, pôjde ešte o eXtrémnejšiu verziu, ktorá má predovšetkým rýchlejší panel s 240 Hz. Okrem toho sa zrejme nedá očakávať veľa iných zmien, nakoľko ani predchodcovi toho veľa nechýbalo. Celý článok „Gigabyte Aorus FI27Q-X: Ešte rýchlejší a ešte lepší monitor“ »

 •  
 •  
 •  

AOC U32P2: Väčšia uhlopriečka, vysoké rozlíšenie, ľudová cena

4K monitory s kvalitným panelom už nemusia byť výsadou len majetnejších používateľov, čo sme si ukázali v poslednej recenzii U27V4EA od AOC. Uhlopriečka 27″ je ale nevyhnutné minimum, pri ktorom už dokážete rozlíšenie 4K oceniť. Na menšej kvôli škálovaniu, obzvlásť vo Windowse nevyužijete jeho plný potenciál. Na minimalizovanie vplyvu škálovania budete potrebovať väčší panel, a vtedy prichádzajú na rad 32″ monitory ako U32P2. Celý článok „AOC U32P2: Väčšia uhlopriečka, vysoké rozlíšenie, ľudová cena“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (11) Pridať komentár

 1. Ahoj,
  prvně děkuji za perfektní recenzi.

  Mám jen drobný jiný názor, někomu to může pomoct v rozhodnutí proč monitor před koupí nejprve dojet vyzkoušet, pokud to teda zrovna lze, vzhledem k aktualní situaci.

  Mám iiyama ProLite XB3288UHSU-B1. Ten monitor sám o sobě bych nedoporučil z různých důvodů a jedna taková malá věc, která mě přímo vytáčí, je ovládání joystickem vzadu za monitorem včetně zapnutí a vypnutí stisknutím joysticku. Co bych dal za normální sadu tlačítek, které jsem měl u předchozího monitoru. 😉
  Každému nám prostě sedí něco trochu jinak.

  1. Ahoj,
   čo sa týka ovládania, mne viac vyhovuje joystick, hoci súhlasím, že keď je na zadnej strane môže byť manipulácia obtiažna. Naopak pomerne mi začínajú prekážať AOC s tlačidlami na spodnej strane, ktoré v noci vôbec nie je vidieť a navyše sa veľmi ťažko rozlišujú, takže je veľká šanca, že stlačíš nesprávne tlačidlo.

   Situáciu zachraňujú aplikácie pre ovládanie OSD, to podľa mňa super vec, nakoľko všetko vieš pohodlne ovládať myšou a nemusíš tak riešiť žiaden joystick ani tlačidlá…

   Vypnutie a zapnutie je tu našťastie riešené klasickým tlačidlom, čo aj ja pokladám za plus.

 2. Zdar borci, potřebuju koupit do kanclu nějakou novou židli na které můžu sedět několik hodin a nebude mě bolet prdel.
  Uděláte nějaký článek?
  Nebo nějaké křesla měkoučký ?
  Díky

  1. Ahoj,
   na stoličky zatiaľ nie som žiaden expert, ale chcel by som sa im tento rok začať trochu podrobnejšie venovať. Aktuálne testujem novú SPC Gear SR600 RD, na ktorú budem robiť aj recenziu. Používam ju zatiaľ pár dní, sedím na nej cca 14 hodí denne, možno aj viac a zatiaľ sú moje dojmy pozitívne, riť ma nebolí ani po celom dni sedenia =D

   Do budúcna by som určite chcel vyskúšať aj ďalšie značky, uvidíme čo sa podarí 🙂

  2. Osobne by som odporučil koženú variantu Markusa z IKEA, ktorá je za danú cenu veľmi pohodlná a kvalitne spravená.
   Pokiaľ chcete to najlepšie a rozpočet nieje problém pozrel by som sa po Herman Miller značke.

   1. Dík, ale Markus z IKEI je přesně to co nechci. A Herman Miller celkem fajn, ale sorry tolik za židli nedám. To se mě líbí víc už ty herní křesílka.

    1. Určite by som sa ale spoliehal na nejaké osobné skúsenosti nakoľko s tými hernými kreslami je to všelijaké. Napríklad taký DXRACER posiela kreslá všade kde sa dá kôli promu. Pričom samotný produkt ani zďaleka nemá takú kvalitu aby obhájil tie ceny.

     1. jj dík za radu, radši si to někde vyzkouším na vlastní „zadek“ než kupovat zajíce v pytli.

  3. Fakt sem vlezes a prvni komentar absolutne OT?
   Myslis, ze tu stoji o dalsi komentarovou zumpu?

   Jinak na Gamers Nexus kanalu zrovna herni zidle probirali, takze urcite zdroje, kde se inspirovat jsou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *