MSI Optix MAG272CQR: Herný monitor, ktorý neobanujete

Detaily

MSI je známe predovšetkým ako výrobca komponentov a herných notebookov, no nejaký ten rok už ponúka aj herné monitory Optix. K vrcholovému radu MEG s prvkami RGB pod displejom pribudli monitory MAG, ktoré sú už menej výstredné, no viac zamerané na hernú stránku. Na výber máte z viacerých uhlopriečok, rozlíšení aj rýchlostí panelov. Testovaný MAG272CQR má rozlíšenie QHD a 165 Hz.

Základné parametre


Balenie a výbava

V balení nájdete pomerne bohaté príslušenstvo – káble HDMI, DisplayPort aj USB typu B pre hub a prepojenie s počítačom. Nechýba ani typická dokumentácia či ďakovná kartička od výrobcu. Prekvapením je prítomnosť skrutiek, ktoré budete musieť použiť na zaistenie stojana.

Stojan sa už tradične skladá z dvoch častí. Spodnú tvoria pomerne tenké nožičky, ktoré sa dotýkajú podložky len v koncových bodoch a zvyšok je teda v tesnej vzdialenosti nad stolom. Na uchytenie slúži skrutka, ktorú môžete dotiahnuť len za pomoci prstov.

Druhú časť stojana tvorí diel pripájaný k monitoru. Má dizajn brúseného hliníka. Umožňuje rôzne polohovanie, na čo sa pozrieme o chvíľu.

Ešte jeden pohľad na skrutku, ktorou spájate obe časti stojana dokopy.

Stojan k monitoru priveníte pomocou úchytu VESA, ktorý umožňuje polovičné uchytenie bez nástrojov. Prečo polovičné? Stojan pripojíte k monitoru jednoduchým založením, treba ho ale zaistiť skrutkami.

Na to využijete skrutky v balení. Je potrebné zaistiť spodnú časť úchytu. Konkurečné monitory ponúkajú uchytenie bez použitia akýchkoľvek skrutiek, ktoré je ešte jednoduchšie ako toto. Na druhej strane, ako často budete dávať stojan dole z monitora? Často asi nie, preto použitie dvoch skrutiek nie je taká veľká komplikácia.

Zaujímavé je, že časť stojana, ktorá sa pripája k monitoru je aj farebne/materiálovo zladená s dizajnom zadnej časti monitora. Lesklá čierna časť tak prechádza aj týmto úchytom.

Po zložení oboch častí stojana a pripojení k monitoru to vyzerá takto.

Stojan umožňuje pomerne veľké polohovanie na výšku aj náklonu. Nastaviť si môžete výšku a to od 75 do 208 mm od podložky. Vrchná hrana monitora sa tak hýbe od 445 do 578 mm od stola. Náklon je možný hlavne nahor a to o cca 20°, v opačnom smere je to 5°. Nenájdeme tu možnosť pivotu ani otáčania do strán, čo je však pri hernom a hlavne zahnutom monitore asi naozaj zbytočné. Možnosti prispôsobenia sú medzi hernými monitormi rozhodne nadpriemerné a výrobcu za to chválim.

Ďalšiu pochvalu dávam za ovládacie prvky. Na zapnutie monitora slúži tlačidlo v pravom dolnom rohu, ktoré má aj indikátor LED. Na všetko ostatné slúži na zadnej časti umiestnený joystick, ktorý sa hýbe 4 smermi a dá sa aj stlačiť. Navigácia v menu OSD je tak rýchla a intuitívna. Za to dávam opäť palec hore.

Na zadnej strane samozrejme nájdete aj všetku konektivitu, ktorá je opäť nadpriemerná. Je tu klasické kombo konektora DisplayPort 1.2 a dvojice HDMI 2.0, ktorú ale dopĺňa aj USB-C s režimom DP alternate a aj rozbočovač USB. Náchádza sa tu tiež audio výstup naslúchadlá. Reproduktory monitor neponúka.

Ďalšou zaujímavosťou, ktorú na monitore nájdete je držiak na slúchadlá. Ten sa nachádza na ľavom boku a jednoduchým stlačením a potiahnutím ho viete aktivovať. Takúto vychytávku by som rád videl aj na ďalších monitoroch, opäť super nápad MSI!

Dizajn prednej strany je jednoduchý a dominujú mu tri tenké rámčeky a jeden hrubší na spodnej strane. Zahnutie 1500R patrí medzi tie najväčšie v ponuke, no na 27″ paneli nie je až tak viditeľné ako povedzme na 32″ alebo nejakom ultrawide. Využiteľnosť zahnutia nechám na zvážení každého používateľa, no pri zostave s tromi monitormi to určite dáva význam.

Nebol by to herným monitor, keby nemal aj nejaké dizajnové herné prvky. V tomto prípade to nie sú červené linky ale podsvietenie RGB zadnej strany. Samozrejme, z veľkej časti ide len o frajerinu, pre ktorú reálne logické vysvetlenie neexistuje, no pokiaľ je po takýchto veciach dopyt, výrobcovia ich budú vyrábať. RGB je dnes trendové a priemerný vek profesionálnych hráčov je stále nižší, preto si zrejme budeme musieť zvyknúť aj na takéto dizajnové výstrelky. Ak ste odporca RGB, poteší vás správa, že podsvietenie sa dá v menu OSD vypnúť a nebude vás tak nijako rušiť.

Menu OSD patrí k najlepším, aké som doteraz videl. Prehľadné, dobre organizované a hlavne sa vďaka joysticku vyznačuje skvelým ovládaním. V menu nájdete herné nastavenia, kde si môžete prispôsobiť herný režim, čas odozvy, zapnúť FreeSync alebo Anti Motion Blur. Profesionálny režim vám dá na výber zo štyroch režimov či umožní zapnúť režim šetrenia zraku, HDCR alebo vylepšenia obrazu. Nastavenia obrazu ponúkajú prispôsobenie jasu, kontrastu, ostrosti, teploty farieb či veľkosti obrazovky. V sekcii nastavenia máte možnosť zmeniť jazyk, nechýba Slovenčina ani Čeština. Upraviť môžete priehľadnosť OSD ako aj dobu jeho zobrazenie. V tejto sekcii je rovnako aj nastavenie podsvietenia RGB či funkcie zobrazenia informácií o obrazovke alebo resetovanie nastavení.

Azda najzaujímavejšou funkciou je možnosť upraviť si fungovanie joysticku a teda aké rýchle akcie budete môcť meniť, keď s ním pohnete do niektorej zo štyroch strán. Toto som ešte na žiadnom monitore nevidel, že by ste si vedeli sami upraviť funkčnosť ovládacieho prvku. Za to výrobcu veľmi chválim. Štandardne je predvolený výber herného režimu, vstupu, budík a mieridlá.

Pri testovaní som si nemohol nevšimnúť pomerne silný backlight bleed v ľavom dolnom rohu. Na fotografii nižšie môžete vidieť, že monitor touto chybou trpí pomerne dosť a to aj v horných partiách.

Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kúsok môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj sondou.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný

Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte. Celý článok „Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný“ »

  •  
  •  
  •  

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *