MSI Optix MAG272CQR: Herný monitor, ktorý neobanujete

Testovanie a záver

MSI je známe predovšetkým ako výrobca komponentov a herných notebookov, no nejaký ten rok už ponúka aj herné monitory Optix. K vrcholovému radu MEG s prvkami RGB pod displejom pribudli monitory MAG, ktoré sú už menej výstredné, no viac zamerané na hernú stránku. Na výber máte z viacerých uhlopriečok, rozlíšení aj rýchlostí panelov. Testovaný MAG272CQR má rozlíšenie QHD a 165 Hz.

Gamut, jas a odchýlka

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej je VA s uhlopriečkou 27″ a pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 2560 × 1440 px, antireflexnú úpravu a minimalistické rámčeky z troch strán displeja. Pochváliť sa tiež môže obnovovacou frekvenciou 165 Hz a podporuje aj AMD FreeSync. Okrem FreeSync môžete využiť aj G-Sync, hoci displej oficiálne nepatrí medzi certifikované displeje G-Sync. Pri testovaní však fungovali obe verzie Adaptive Sync bez problémov. Výrobca označuje monitor ako HDR ready, čo je len marketingový ťah a v realite to znamená len to, že budete môcť HDR obsah zobraziť a nebude vyzerať ako so šedým filtrom, čo je pri monitoroch SDR zvykom, keď chcete napr. prehrať film HDR. Reálne však s jasom 300 nitov nečakajte žiaden plnohodnotný zážitok HDR a to hlavne, keď monitor nespĺňa ani najnižšiu certifikáciu VESA HDR400 a nenájdete tu ani žiadne sofistikované podsvietenie typu FALD a pod. Tak či onak, HDR bez OLED alebo microLED je podľa môjho názoru aj tak nepoužiteľné a 2000-eurové monitory s FALD sú toho dôkazom. Takže v tomto prípade radšej počítajte s tým, že monitor HDR ani nemá. Tým ho môžeme zaradiť hneď vedľa posledného AOC, ktorý sa tiež chválil podporou „HDR“.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Druhé meranie bolo v režime Designer/Návrh. Podľa výrobcu by mal displej dosahovať už spomínaných 300 nitov, kontrast 3000:1, pokrývať 90 % DCI-P3 spektra a 100 %  sRGB. Základný režim potvrdzuje 100 % pokrytie sRGB, AdobeRGB bolo 87 %, gama 2.1 je tiež dobrá hodnota a jas 287 nitov nemá k ďaleko k sľubovaným 300. Prekvapením je tiež nadpriemerná Delta E 1,79, čo naozaj nebýva zvykom a to obzvlášť pri herných monitoroch.

Režim Návrh už také skvelé hodnoty nemal a klesli % v oboch farebných spektrách, aj keď len o jedno. Gama však vystrelila na hodnotu 1.6 a krivka vyzerá naozaj zvláštne. Na grafickú prácu tak tento režim rozhodne vhodný nebude. Ako už bolo avizované z fotografie zobrazenia čiernej, ani uniformita nepoteší a aj sonda namerala viditeľné odchýlky. Môže to byť však len záležitosť konkrétneho kusu a robiť závery zo vzorky jedného monitora nie je možné.

Funkcie a vychytávky

Medzi zaujímavé vlastnosti monitora patrí možnosť zobrazenia stredového mieridla, podobne ako sme to videli naposledy pri monitore AOC. MSI to však myslí naozaj vážne a mieridlo ponúka v niekoľkých dizajnoch a to vždy v bielom aj červenom vyhotovení.

Input Lag, Response time a AMB

Pokračujeme aj v testoch input lag a sledujeme aj vplyv rôznych režimov na vykresľovanie obrazu.

Zistenia sú nasledujúce. V úplne základnom nastavení sme namerali input lag 13,2 ms. Po prepnutí času odozvy na rýchlu klesol na 10,8 ms a pri najrýchlejšej na 10,7 ms. Aj rôzne herné režimy majú vplyv na input lag a to konkrétne FPS má 10,4 ms, preteky a RTS 10,6 ms a RPG 11,2 ms. HDCR so sníženým jasom mal až 14,5 ms. Ostatné režimy pri HDMI vstupe nefungujú, takže sme ich nemohli odmerať. Zaujímal by ma hlavne Anti Motion Blur.

Ďalšou zaujímavou témou je ghosting pri jednotlivých režimoch času odozvy a pri zapnutom Anti Motion Blur. Rozdiely medzi normálnym, rýchlym a najrýchlejším režimom sú jasne vidieť, hlavne na spodnom riadku, kde počet vykreslených UFO výrazne klesá a obraz je tak ostrejší. Pri najrýchlejšom sa však začínajú objavovať modré artefakty, teda prejav inverted ghostingu. Osobne by som volil rýchly režim, kde je vidieť rozdiel oproti normálu, no zároveň nie sú žiadne vedľajšie efekty. Anti Motion Blur je kategória sama o sebe. Jednak pri zapnutí tohto režimu klesne jas asi na polovicu (na obrázku je úmyselne pridaný), no hlavne je tu inverted ghosing veľmi viditeľný a zle sa na to pozerá. Takže neviem si predstaviť používanie monitoru v tomto režime. Jednotlivé snímky boli zhotovené pri uzávierke fotoaparátu 1/200 s.

Záver

MSI Optix MAG272CQR môžem ako herný monitor len odporučiť. 165 Hz s podporou FreeSync aj G-Sync poteší azda každého hráča. Prekvapivo dobré podanie farieb, veľa portov, hub USB, držiak na slúchadlá, možnosti polohovania, joystick na ovládanie či dobre spracované menu OSD rozhodne patria medzi jeho silné stránky.

Sklamaním je režim Návrh, v ktorom som očakával lepšie podanie farieb ako v základnom režime. Rovnako HDR ready prakticky znamená len to, že budete môcť prehrať obsah HDR, avšak na pravý zážitok HDR tento monitor nemá dostatočnú výbavu. Neodporúčam ani režim Anti Motion Blur, v ktorom sa výrazne zníži jas a inverse ghosting je veľmi viditeľný. Na testovanom kuse ma nepotešila ani uniformita displeja.

Ak však displej necháte v základnom režime a povedzme rýchlom režime Čas odozvy, dostanete veľmi schopný 165 Hz panel s podporou oboch technológií proti trhaniu obrazu a to s cenou pod 400 eur (niekde aj za 360 eur), čo je rozhodne zaujímavá ponuka.

Monitor si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 400 €/ 10 900 Kč.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný

Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte. Celý článok „Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný“ »

  •  
  •  
  •  

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *