Čipset AMD B550 podrobně. Zen 3 nepůjde do desek řad 300/400

AMD odhaluje parametry čipsetu B550. Levnější alternativa k X570 umí SLI

Minulý týden AMD odhalilo podrobnosti dlouho očekávaného čipsetu B550, který nahradí sady B450 a X470 jako levnější a úspornější (a taky asi i univerzálnější) alternativa k čipsetu X570. Máme konečně potvrzené detaily k jeho schopnostem, ale současně s tím také AMD zveřejnilo, s kterými platformami počítá pro podporu procesorů s jádry Zen 3 a s kterými ne. Možná to ještě není definitivní, ale není to úplně dobrá zpráva.

Čipset B550 přináší podobně jako X570 podporu PCI Expressu 4.0 – ale na rozdíl od X570 tyto desky budou rychlost PCIe 4.0 (nebo „Gen4“) umožňovat jenom na slotu PCIe ×16 pro grafickou kartu a na slotu M.2 prro SSD, které jsou vyvedené procesoru Ryzen 3000 „Matisse“. Samotný čipset PCIe 4.0 neumí a s procesorem také komunikuje jenom rychlostí PCIe 3.0 ×4. Rozdíl je v tom, že na X470 nebo B450 není možné na linkách z CPU použít rychlost 4.0, ale na B550 ano.

Samotný čipset vyvádí ze sebe linky PCI Express 3.0 jako čipsety Intelu (až na H110/H310). Toto je změna, protože AMD B450 a X470 vyváděly jen linky PCIe 2.0. Čipset dává k dispozici celkem 10 linek PCIe 3.0, z nichž ale typicky bude dostupných jen 4 nebo 6. Fyzická konektivita totiž sdílená s porty SATA. Čipset by typicky mohl být nakonfigurován se čtyřmi porty SATA a šesti linkami PCIe 3.0 (z nichž část se bude dát použít na slot M.2 pro NVMe SSD), nebo na šest portů SATA a jen čtyři linky PCIe 3.0 (pak by asi zbylo už jen na slot M.2 s konektivitou ×2), protože minimálně jednu linku potřebuje na desce Ethernet.

B550 bude podporovat SLI/rozdělení linek na ×8/×8

Toto se přičte ke konektivitě procesoru, která také obnáší dva porty SATA (které ale nejdou použít, pokud se využije ×4 slot M.2 z procesoru). Mimochodem, Čipset B550 také má jednu novinku ve využití linek z CPU. Na deskách s ním bude možné rozdělit rozhraní ×16 pro grafiku na ×8/×8 a tedy i použít SLI nebo CrossFire. Toto dosud dovolovalo jen X370, X470 a X570, nyní tedy B550 bude alternativa. Čipset X570 bude tedy volba hlavně pro ty, kdo potřebují sekundární sloty PCI Express ×1, ×4 a více slotů M.2 pro NVMe SSD; zejména pokud záleží na tom, aby tyto linky také byly s rychlostí 4.0.

Čipset podporuje USB 3.1 Gen 2 s rychlostí 10 Gb/s (dodává dva porty, další čtyři ale poskytuje procesor Ryzen 3000 Matisse). K tomu pak jsou další dva porty USB 3.0 na 5,0 Gb/s a šest pomocných portů USB 2.0.

Čipset B550 není na rozdíl od X570 přímo od AMD, vyvinula ho firma ASMedia a je to v podstatě evoluce designu Promontory z čipsetů A320 až X470. Je vyráběn na starém 40nm procesu TSMC, ale zřejmě to ničemu moc nevadí, TDP je jenom 5 W (14nm Intely mají dokonce papírově víc, přes 6 W). Díky tomu na deskách bude normálně pasivně chlazený jako všechny běžné čipsety, na rozdíl od X570, který je kritizovanou výjimkou se svým 11W TDP a ventilátory.

Schéma konektivity na platformě AMD Ryzen 3000 (Matisse) + AMD B550

AMD údajně nebude Zen 3 podporovat mimo desky s čipsetem B550 a X570

B550 by bylo prostě jenom vítané občerstvení levných desek platformy AM4, ale bohužel se s ním začíná poněkud komplikovat situace ohledně zatím hodně příjemné víceleté kompatibility nových procesorů a starších desek.

Podle oficiální tabulky kompatibility – a poté také blogpostu – desky platformy B550 budou podporovat jenom 7nm procesory Ryzeny 3000 „Matisse“ a jejich budoucí novější nástupce, oficiálně v nich ani nemají fungovat APU „Picasso“, tedy Ryzeny 3 3200G a Ryzeny 5 3400G s integrovanou grafikou. 7nm Ryzeny 4000 s integrovanou grafikou snad ano, výstupy pro obrazovku na B550 deskách totiž jsou.

Ale toto by asi nebylo nic, co by moc trápilo. Ta špatná zpráva je, že AMD avizovalo, že kompatibilita bude omezená z druhé strany. Budoucí procesory s jádry Zen 3 (tj. Ryzeny 4000 kódově označené Vermeer) údajně budou podporovány jenom na deskách s čipsetem X570 a novým B550, na ničem starším. AMD podle svých vlastních slot nemá v plánu podporu přidat na starší desky s čipsety řady 300 a 400. tj. ani třeba na původně nejdražších deskách platformy X470.

AMD tvrdí, že neplánuje kompatibilitu procesorů s architekturou Zen 3 na starších čipsetech než B550 a X570

Důvod je podle AMD, že omezená velikost čipů Flash, v nichž mají desky uložené BIOSy, činí podporu několika odlišných generací čipů, které potřebují každá pár megabajtů prostoru pro svůj specifický obslužný kód (ten se přitom liší i mezi CPU a APU v rámci jedné generace), začíná být překážkou a firma se rozhodla proto kompatibilitu přerušit. Je samozřejmě otázka, nakolik je toto skutečně pádný důvod a jinak neřešitelný problém. Už po vydání Ryzenu 3000 vyvstal problém se 16MB BIOSy, do kterých pak ale stejně firmy často podporu dostaly. Mnoho novějších desek má čipy 32MB a to je ještě určitá rezerva v růzcných grafických omalovánkách, které třeba MSI loni z BIOSů volitelně vyhodilo a získalo tím i na 16MB čipech dost místa pro podporu Ryzenů 3000.

Zde je asi třeba říct, že zatím není úplně definitivně a na beton jasné, že procesory Ryzen 4000 s jádry Zen 3 na vůbec žádné desce platforem X470 a/nebo B450 nepoběží. AMD to sice podává poměrně rezolutně, ale podle některých novinářů (např. Iana Cutresse z AnandTechu) jde pořád hlavně o doporučení nebo požadavek na minimální úroveň toho, co musí desky podporovat. A tedy že byť třeba neoficiálně nebo polooficiálně, pořád tady může být možnost, aby dle své vůle výrobci desek na starší modely podporu pro Zen 3 i tak doplnili. Podobně by to možná mohlo být i s onou nepodporou starších procesorů na deskách platformy B550. Zatím tedy asi ještě na kompatibilitu nepadla všechna naděje a nějaká zůstává, i když oficiální sdělení poněkud podkopává důvěru. Nezbude nám než si počkat, jak se situace časem vyvine, jen je asi třeba krotit optimismus.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. nebolo by zlé, keby výrobcovia všetkých dosiek s 32 MB BIOS umožnili podporu 4. generácie Ryzenov bez ohľadu na chipset…

    1. Se svými 16MB by měch mít smolíka? Nějak se s tím smířím. Ale nejde mi jednak do hlavy to TDP čipsetů 5XX. A jakou přesně přidanou hodnotu nyní bude oproti tomuto X570 nabízet?

      1. Holt X570 není pro tu svojí úlohu nadržený, kdežto tady tohle ano, a vychází to z různých samostatných řadičů, které ASMedia dělá a většinou se je asi snaží udělat úsporně kvůli ceně a kvůli tomu, aby nepotřebovaly speciální pouzdro, napájení a chlazení. Ty předchozí čipsety byly snad dokonce 55nm a TDP bylo podobné.

        Ono pro X570 IMHO místo bude, těch 4-6 linek PCIe je hodně omezujících, když dneska kolikrát desky mají tři sloty M.2 a lidi by cthěli i třeba nějaké sloty ×1 a ×4 pro karty. Taky lidi často jdou do desky podle výbavy a VRM, takže pokud vyšší desky výrobci dál budou zakládat na řadě X, tak se to určitému okruhu lidí bude dál prodávat, i když trh pro ty nejlevnější desky s X570 se asi na B550 dost přeorientuje.

        1. Čipset s jen o málo větší šířkou rozhraní, vyrobený pokročilejší technologií, má nesmyslné TDP. Gen4 je rok po uvedení X570 spíše ještě spornější. Uvidíme jaká bude nabídka, snad je výrobci vedle Z490 neodsoudí ke hře na druhé housle.

            1. Právě že takto (segmentace AMD) hrozí odsunutí B550 na vedlejší kolej (menší diverzita, méně zajímavá provedení), přitom jde o po čertech zdatného konkurenta Z490.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *