Vychádza Grandis 3. Oproti 2 je ľahší, TDP zostáva rovnaké

Najvýkonnejší veživitý chladič SilentiumPC má nástupcu

SilentiumPC sype jednu novinku za druhou rýchlo ako nikdy predtým. Zatiaľ čo nedávno to boli low-endoví „Spartani“, teraz sa svetu ukazuje čerstvý Grandis 3. Tento twin-tower tvorí vrchol ponuky chladičov poľskej firmy a nadväzuje na vcelku úspešného predchodcu. Koncepčne sa od neho príliš neodlišuje a ponáša sa v duchu ladenia detailov, ktoré majú chladič zdokonaliť a snáď predsa len zvýšiť aj jeho účinnosť.

Chladič Grandis 3 by bol dobrý adept do súťaže s hľadaním piatich rozdielov. Veľa odlišností v porovnaní s Grandis 2 (XE1436) na ňom nenájdete. Viditeľná zmena  na tomto chladiči s dvoma vežami sú zúbky na všetkých dlhých hranách rebier. Predtým boli hraný hladké. Táto úprava by mala zmäkčiť nárazy prúdiaceho vzduchu a pri rovnakom prietoku (a statickom tlaku) by mal byť chod chladiča pre uši príjemnejší. Hrúbka veží napriek tomu zostala nezmenená, pretože ide iba o výseky, ktorými sa znížila aj celková absorpčná, resp. vyžarovacia plocha radiátora.

O koľko je ale pasív ľahší je otázne, keďže najväčšou premenou prešli ventilátory a špecifikácie uvádzajú celkovú hmotnosť (985 g, resp. 961 g pre variant s ventilátormi ARGB). Tá je nižšia o 45 – 59 gramov. Ventilátory (Grandis 2) Sigma Pro 120/140L sú nahradené Sigma HP (variant bez RGB LED) a Pulsar HP ARGB.

Chladiče SilentiumPC Grandis 3 (hore) a SilentiumPC Grandis ARGB Evo (dolu)

   

V obidvoch prípadoch sú takisto vo dvojici a zachovaná je aj kombinácia menšieho 120 mm formátu (na kraji) s väčším 140 mm (v strede). Tieto nové ventilátory však majú zhustené lopatky, ktorých je o dve viac (deväť celkovo) než bolo. Na jednu však bude pravdepodobne pripadať menšia plocha, no v spoločnom zábere by mohli pretlačiť viac vzduchu. Aj keď SilentiumPC žiadne podrobnosti k vlastnostiam nových ventilátorov neuvádza a zatiaľ sa samostatne ani nepredávajú. Z parametrov je však zrejmé, že sa zväčšoval rozsah rýchlosti s nižšími minimálnymi a vyššími maximálnymi otáčkami. Za zmienku stojí aj vypodloženie rámčekov gumenými podložkám, ktoré sú prevencia proti drnčaniu narážaním rámčeka o rebrá pasívu.

Oba ventilátory cez PWM štartujú už od 250 otáčok (bývalo 500 ot./min). Zatiaľ čo 140 mm končí na 1400 otáčkach ako aj predtým, tak 120 mm by mal byť so 1600 ot./min až o 200 obrátok rýchlejší a prostredný ventilátor tým pádom až tak „neškrtí“. Je tak otázka, či bude Grandis 3 vďaka tomu výkonnejší, alebo je to len kompenzácia za trojuholníkové výstrižky z rebier. Nejaký podstatnejší rozdiel v účinnosti sa zrejme očakávať nedá, aj keď by sme si to od tohto nového chladiča veľmi priali. SilentiumPC prízvukuje na to, že Grandis 3 vhodný na chladenie aj 10 a 12-jadrových procesorov po pretaktovaní. Tým naráža na Ryzen 9 3900X a očakávaný Core i9-10900K. Udávané TDP je 250 W.

   

Pozoruhodná je i základňa. Variant ARGB Evo s produktovým kódom SPC275 ju má oproti základnému modelu (SPC274) pokovenú. A nielen tú, ale i povrch heatpipe. Odhliadnuc od toho je základňa tvorená tradične medeným blokom, ku ktorému je prispájkovaná šestica 6 mm heatpipe. Tie majú mimochodom nezmenenú orientáciu tak čo sa týka základne ako i priechodu rebrami. Z fotiek sa však zdá, že samotný coldplate je plnší a jasne hrubší. To má vplyv aj na polohu heatpipe, ktoré sú ďalej od procesorového IHS. Na celkovú výšku chladiča to však nemá vplyv, 159 mm zodpovedá staršiemu  Grandisu takisto ako všetky ostatné rozmery. Počet rebier (46 funkčných + 1 okrasné) a ani vzájomné rozstupy by nemali byť iné.

V dostupných materiáloch sú pekne okótované všetky vzdialenosti a je z nich možné vyčítať i to, že od stredu základne po okraj vonkajšieho ventilátoru je to 66 mm. To znamená, že na doskách ATX bude treba zaistiť kompatibilitu s pamäťami v prvých dvoch slotoch DIMM. Po inštalácii ventilátora do výšky, akú SPC považuje za optimálnu, sa zmestia iba moduly s výškou do 31,4 mm. Z radov vysokorýchlostných takých teda veľa nie je. Ventilátor je však možné posunúť i vyššie. So zarovnaním podľa čiapočiek heatpipe, získate k dobru takmer 8 mm a to je výber (pamätí) hneď o poznanie veselší.

Podporované sú okrem AMD TRX4 všetky súčasné pätice. S Intel LGA 775 sa už nepočíta, ale na LGA 1366 ešte Grandis 3 nainštalujete. Je zaujímavé, že podporu LGA 1200 explicitne nespomína, no vzhľadom na kompatibilitu s LGA 115x uspejete bez potreby voliteĺného príslušenstva aj na Comet Lake-S, ktoré sú už za rohom.

Chladiče budú v obchodoch dostupné v najbližších dňoch. Odporúčaná cena za model bez osvetlených ventilátorov je 49 eur s DPH. Grandis 3 ARGB Evo s pestrofarebnými ventilátormi má byť za 6-eurový príplatok.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Twin-tower Arcticu Freezer 50 má už univerzálnu podporu

V ponuke Arcticu dlhodobo chýbal vežovitý chladič s poriadnym chladiacim výkonom. Zmenil to až Freezer 50 TR. Ten však vyšiel najprv exkluzívne pre Threadrippery, čím zasiahol iba okrajovú časť používateľov. Teraz však uzrel svetlo sveta Freezer 50 (bez prívlastku TR) s upraveným návrhom, ktorý je už mimo iné kompatibilný aj s mainstreamovými platformami AMD AM4 či Intel LGA 1200. Celý článok „Twin-tower Arcticu Freezer 50 má už univerzálnu podporu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic Freezer 34 – Efektivní, tichý a dostupný

Společnost Arctic se dlouhodobě zaměřuje především na výrobu cenově dostupných chladičů. Freezer 34 by měl být právě jedním z takových chladičů. Za přijatelnou cenu se pyšní solidním TDP ratingem (150 W) a navíc slibuje i tichý chod. Měl jsem jej v hledáčku už delší dobu, ale až nyní se mi povedlo získat jeden kousek na testy. Jsem tedy zvědavý, jestli skutečně dostojí své reputaci, která jej předchází. Celý článok „Arctic Freezer 34 – Efektivní, tichý a dostupný“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Iceberg Thermal je nový výrobca chladiacich komponentov

Zatiaľ čo mnohé firmy trápia nástrahy dnešnej doby a boja sa o prežitie, skúsený tím vývojárov púšťa do sveta novú značku, ktorá sa bude zaoberať počítačovým chladením. Pod hlavičkou Iceberg Thermal je už teraz k nahliadnutiu široké portfólio procesorových chladičov a ventilátorov pripravených na predaja. A dobré je, že návrhy Iceberg Thermal sa vždy vyznačujú istou dávkou invencie. Celý článok „Iceberg Thermal je nový výrobca chladiacich komponentov“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *