SilentiumPC má nové levné chladiče Spartan 4 a Spartan 4 Max

Čtvrtá generace Spartanu přináší adresovatelné RGB, ale i lepší montáž, backplate a možnost otočení

SilentiumPC nabízí hodně cenově výhodné chladiče, například svoji linii Fera. Ale firma má ještě levnější řadu Spartan a v té teď vydala novou generaci Spartan 4, která má rovnou čtyři různé modely. Přináší kromě možnosti ARGB osvětlení také nový a zdá se lepší upevňovací systém a dost možná by to zase mohla být atraktivní volba do počítačů, kde je třeba ušetřit pár stovek, ale neobětovat výhody věžového chladiče.

První dva chladiče, levnější Spartan 4 Spartan 4 EVO ARGB, mají věžový pasiv napojený na základnu pouze dvěma hatpipe a na něm 100mm ventilátor Sigma Pro. Respektive u verze EVO ARGB je to podobný ventilátor Pulsar Pro ARGB, který má barevné podsvícení adresovatelného 5V typu – je kompatibilní s různými systémy výrobců desek, ale pokud na desce nebudete mít patřičné výhody, má automatický režim Auto LED, kdy se na lopatkách sám od sebe točí duhový efekt. Oba chladiče by se měly lišit právě jen touto svítící parádou ve ventilátoru – EVO ARGB je tedy příplatková verze pro ty, kdo do herního PC tyto efekty chtějí.

Ventilátor podporuje regulaci přes PWM v rozsahu 800 až 2000 RPM, bohužel ale není uvedená hlučnost. Oba ventilátory mají hydraulická ložiska, která mají vydržet až 50 000 hodin, záruka je dvouletá.

Chladič má díky 100mm ventilátoru výšku jen 134 mm (rozměry jsou 134 × 106 × 78 mm), takže by se měl vejít do prakticky všech konvenčních skříní – běžné věžové chladiče bývají o 2–2,5 cm vyšší. Váha je 404/410 gramů. Pasiv má 42 žeber (včetně horního černého plechu) se zubatou náběžnou i odtokovou hranou, heatpipe jsou měděné a základna hliníková, ovšem heatpipe v ní mají přímý kontakt. Vše je v přírodním stavu bez nějakého poniklování a podobných úprav.

Podle SilentiumPC má Spartan 4 (EVO ARGB) stačit na procesory s TDP až 125 W – respektive se tím asi míní spotřeba/zahřívání. CPU dnes běžně jsou schopná brát více wattů, než jaké mají TDP, takže jen 125W chladič by mohla 95W či 105W CPU s reálně vyššími příkony omezovat schopnost turbo boostu. Ale na 65W modely by tento chladič měl mít páru s přehledem (pokud i na víc, tak by se nikdo nezlobil, ale to samozřejmě ukáží až testy).

V našich končinách se asi tyto chladiče ještě nezačaly prodávat. Evropský vyhledávač Geizhals.eu registruje první nabídky obchodů s cenami od 23 € (620 Kč) za Spartan 4 a 25,5 € (693 Kč) za Spartan 4 EVO ARGB. Je asi celkem pravděpodobné, že časem ceny klesnou, protože Spartany 3 jsou o dost lacinější. V ceně je mimochodem pasta SilentiumPC Pactum PT-1 v tubičce (takže použitelná vícekrát).

Výkonnější Spartan 4 Max: tři heatpipe a 120mm ventilátor

Dražší a výkonnější verze Spartan 4 MaxSpartan 4 Max EVO ARGB jsou tentýž případ – mají stejný pasiv a liší se jen ventilátorem. Tím je zde u běžné verze 120mm Sigma HP a u svítící stejně velký Pulsar HP ARGB (ten má opět adresovatelné RGB LED a také funkci Auto LED). Tyto mají taktéž hydraulická ložiska se stejnou životností a jsou regulovatelné v rozsahu 250 až 1600 RPM. Hlučnost bohužel opět nebyla sdělena, ale nízké minimální RPM znamenají, že v idle to bude hodně tiché.

Spartan 4 Max EVO ARGB

Pasiv má stejný počet žeber (42 i s horním černým krytem) a převzal také zubatý okraj. SilentiumPC uvádí stejný chladící výkon 125W, ale tento chladič má vedle rozměrnějšího a (tím účinnějšího) ventilátoru větší hmotnost 497 gramů i velikost: výška je 143 mm (rozměry 143 × 124 × 71 mm). To je však stále o 1,0–1,5 cm nižší než typická věž, takže opět tento chladič pojmou i mnohé staré stísněné skříně.

Zejména pak je pasiv k základně připojený třemi heatpipe, takže přenos tepla bude o dost rychlejší a s vyšší kapacitou. Heatpipe nejsou v řadě za sebou jako u levnější verze, ale postupně odsazené. I zde je přímý kontakt heatpipe s procesorem, základna je jinak z hliníku a bez dalšího pokovení. Celkově by tedy měl Spartan 4 Max chladit lépe než levnější verze, nebo alespoň s výrazně nižší hlučností díky vyšší efektivitě pasivu a nižším otáčkám.

Běžná verze bez RGB, Spartan 4 Max

Tento model se v zahraničí objevil za 29 € (785 Kč), ale opět je to asi předběžná cena, který se poté, co chladič zařadí do nabídky širší spektrum obchodů, nejspíše dostane níž. Celkově asi tyto částky zatím spíš ignorujte. Cena pro ARGB verzi zatím nikde uvedená není. V ceně je opět i pasta Pactum PT-1.

Nový a lepší systém uchycení na desku

Spartany 4 i 4 Max mají společné to, že používají nový upevňovací mechanismus. Verze 3 měla uchycení pomocí kovové spony, která počítala s plastovým rámečkem na deskách platformy AMD (a pro Intel byl poskytnutý adaptér). Toto nyní končí, verze Spartan 4 se klasicky šroubuje do desky jako prakticky všechny výkonnější chladiče. Toto upevnění se sestává z velmi jednoduchého čtvercového rámečku, ke kterému se šroubují už přímo vyčnívající křídla hliníkové základny. Rámeček je z jediného kusu, takže uchycení by mělo být hodně pevné. Na platformě AMD se montuje přímo na výchozí backplate AM4 nebo AM2–AM3+/FM1–FM2+ desky, pro desky Intel je backplate v balení. U Intelu jsou podporovány desky se socketem LGA 1151/1150/1155/1156. LGA 1200 není ještě výslovně uvedeno, ale lze předpokládat, že s tímto novým socketem budou chladiče plně kompatibilní také, protože co do stránky rozměrů socketu a montáže chladičů se nic nezměnilo.

Upevňovací systém SilentiumPC Spartan 4 a Spartan 4 Max, s backplatem pro Intel

Mimochodem, výhoda tohoto nového upevňovacího systému je, že by s ním mělo být možné otočit chladič o devadesát stupňů (i bez demontáže rámečku či backplate), a to i na plaformách AMD – což není nijak běžné. Je to i něco, co Spartany 3 neuměly. Pro platformy Intel je zase přínosná novinka backplate – Spartan 3 se montoval na rámeček držící jenom v otvorech desky a namáhající ji. Nyní s backplatem to bude výrazně robustnější.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšli nové revízie AIO vodníkov Aurora. Radiátory stále medené

Alphacool nadväzuje na kvapalinové chladiče Eisbaer Aurora novými modelmi. Tie by mali byť vďaka lepšej pumpe účinnejšie a dosahovať pri vyššom chladiacom výkone nižšiu hlučnosť. Súčasne pritom prichádzajú s vylepšenou kompatibilitou. Nielen, čo sa týka podpory Intel LGA 1700, ale aj z pohľadu menších skriniek – blok je po novom výrazne nižší, než býval. A nakoniec Alphacool zapracoval aj nejaké estetické úpravy. Celý článok „Vyšli nové revízie AIO vodníkov Aurora. Radiátory stále medené“ »

 •  
 •  
 •  

Novinky Noctua: Tunel zefektívňujúci chladenie a NH-L9i-17xx

Veterné tunely v skrinkách nad chladičom boli kedysi pomerne časté. Postupom času sa ale vytratili, čo však neznamená, že sú zbytočné. Noctua teraz s jedným takýmto tunelom prichádza. Inštaluje sa na chladič a má zvyšovať jeho efektivitu. To sa môže malým chladičom na veľkých procesoroch hodiť. Súčasne s týmto tunelom totiž vychádza aj 37 mm nízky top-flow NH-L9i-17xx, ktorý si trúfa aj procesory Alder Lake s otvoreným násobičom. Celý článok „Novinky Noctua: Tunel zefektívňujúci chladenie a NH-L9i-17xx“ »

 •  
 •  
 •  

SilentiumPC Fera 5 ARGB – Tichý, účinný a barevný

Po delší odmlce, která byla způsobena havárií testovací sestavy, se opět vracím s recenzemi procesorových chladičů. Dnes se zaměřím na ARGB verzi chladiče Fera 5 od SilentiumPC. Chladič Fera 5 dopadl v testech nad očekávání dobře a nabídl zajímavý poměr ceny a výkonu. ARGB verze je však vybavena mírně odlišným ventilátorem, a tak je potřeba chladič opět potrápit na rozpáleném procesoru a přeměřit jeho hlučnost. Pojďme tedy na to. Celý článok „SilentiumPC Fera 5 ARGB – Tichý, účinný a barevný“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *