Thermaltake uviedol vysokotlakové ToughFany v 140 mm tele

ToughFan 14 je nový 140 mm ventilátor s vysokým statickým tlakom

Séria ventilátorov ToughFan charakterizuje vysoký statický tlak a svetlo sveta zazrela v polovici tohto roka. Thermaltake vtedy vydal ako prvé 120-milimetrové ventilátory, ktoré sú predsa len medzi používateľmi najrozšírenejšie. Teraz však vychádzajú aj väčšie stoštyridsiatky a tie podľa špecifikácií vytlačia až 3,54 mm vodného stĺpca. A veruže takýchto 140 mm ventilátorov je naozaj poskromne.

Najnovší prírastok v rodine ventilátorov Thermaltake nájdete pod produktovým označením CL-F118-PL14BL-A. Zaujímavé je, že oproti 120 mm modelu ten 140 mm má trochu inú geometriu lopatiek. Sú menej zakrivené. Je to možné väčším prierezom tohto nového ventilátora, v ktorom nebolo potrebné získavať väčšiu plochu na lopatku výraznejším zakrivením, tak, ako to býva pre 120 mm typické. Aj tak tu na jeden list pripadá väčšia plocha ako v prípade menšie bračeka.

Tých listov je tu znovu deväť a výrobca udáva, že rotor je vyrobený z polymérov z tekutých kryštálov (LCP). Táto konštrukcia sľubuje vysokú pevnosť v ťahu a nízku tepelnú rozťažnosť. Inými slovami lopatky nemajú podliehať deformácii tak, ako jej podliehajú ich lacnejšie varianty z bežných materiálov.

Máte pravdu, pokiaľ vám to pripomína „Sterroxové“ Noctuy, inšpirácia týmito ventilátormi sa zaprieť nedá. Okrem nápadne podobného tvaru rotora (v porovnaní s NF-A12x25) je v rovnakom duchu vyhotovené aj puzdro motorčeka, respektíve minimálne jeho vonkajšia podobizeň. Oska je totiž zvrchu obnažená, väčšinou býva skrytá (minimálne nálepkou) a takisto sú v rohoch antivibračné trojuholníky. Dokonca  je zhodná aj maximálna rýchlosť 2000 ot./min a najzásadnejší rozdiel je, že ventilátor Thermaltake je väčšieho, 140-milimetrového formátu. Preto je ToughFan 14 ma špecifikovaný vyšší prietok (119,1 CFM) a hlavne statický tlak až 3,54 mm H2O.

Thermaltake má k dispozícii aj graf, ktorý znázorňuje, ako má ich ventilátor oproti „štandardnému“ ventilátoru (a snáď i nejakému lepšiemu) navrch tak prietoku ako i statickom tlaku. A to v situácii s použitím v skrinke a aj na radiátore.

Vo všetkých smeroch však nejde o prémiový ventilátor. Keď ohliadneme od detailov v podobe rôznych vzduch usmerňujúcich kanálikov a výbežkov, ktoré ToughFan 14 nemá, tak sú použité iba priemerné hydraulické ložiská. TT síce hovorí o robustnej oske a lepšiemu rozloženiu a uchovávaniu maziva, životnosť 40 000 hodín je často uvádzaná aj pri úplne obyčajných klzných ložiskách. Tak ktovie, ako by ventilátory ToughFan 14 obstáli s obyčajnými v priamom porovnaní behu na dlhú trať.

Cenu zatiaľ nepoznáme. Ale vzhľadom to, za koľko sa predávajú ToughFan 12 (16,50 eur) je možné sa domnievať, že vo väčšom formáte môže koncová suma prevyšovať 20 eur. Kedy sa ventilátory dostanú do predaja je v túto chvíľu takisto otázne. Podobne ako tomu bolo pri menšom ToughFane, tak aj 14 sa bude predávať aj v dvojbalení za zvýhodnenú cenu.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Zrýchlený Toughfan 12 (Turbo) sľubuje nevídaný tlak

Keď už sa po vydaní 140-milimetrového modelu zdalo, že je nová séria ventilátorov Toughfan kompletná, tak Thermaltake teraz prichádza s minimálne ešte jedným prírastkom. Nový Toughfan 12 je o 500 otáčok rýchlejší než jeho braček v rovnakom 120 mm formáte. Okrem vyššieho prietoku u neho podľa špecifikácií narástol hlavne statický tlak. A to až viac než o polovicu. Celý článok „Zrýchlený Toughfan 12 (Turbo) sľubuje nevídaný tlak“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Thermaltake rozširuje celkovo úzky výber skriniek MicroATX

Ponuka mini towerov dlhodobo zíva prázdnotou. Platí to aj pre nižšiu triedu, čo je pomerne paradoxné, keďže lacných základných dosiek vo formáte mATX je veľa. Aj preto firma Thermaltake teraz vydáva S100, aby malá doska nemusela končiť v skrinke s neprimerane veľkými rozmermi. A veruže táto novinka je i celkom vzdušná. Tlačiť sa nebudete s výkonnejšími chladičmi ani s dlhými grafikami. Celý článok „Thermaltake rozširuje celkovo úzky výber skriniek MicroATX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Skříň Thermaltake umožňuje otočit všechny karty PCIe vertikálně

Určitě jste si toho už všimli: některé PC skříně teď mají místo klasické pozice PCI Express kolmo na desku dvě-tři záslepky otočené na výšku. Má to účely praktické i dekorativní (grafická karta je v plné kráse vidět proti oknu v bočnici). V Thermaltake si zřejmě řekli, že mít takto jednu kartu je nic a přišli se skříní, v které jsou na stojato úplně všechny sloty PCI Express. Ale dají se i otočit zpátky. Celý článok „Skříň Thermaltake umožňuje otočit všechny karty PCIe vertikálně“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *