Thermaltake uviedol vysokotlakové ToughFany v 140 mm tele

ToughFan 14 je nový 140 mm ventilátor s vysokým statickým tlakom

Séria ventilátorov ToughFan charakterizuje vysoký statický tlak a svetlo sveta zazrela v polovici tohto roka. Thermaltake vtedy vydal ako prvé 120-milimetrové ventilátory, ktoré sú predsa len medzi používateľmi najrozšírenejšie. Teraz však vychádzajú aj väčšie stoštyridsiatky a tie podľa špecifikácií vytlačia až 3,54 mm vodného stĺpca. A veruže takýchto 140 mm ventilátorov je naozaj poskromne.

Najnovší prírastok v rodine ventilátorov Thermaltake nájdete pod produktovým označením CL-F118-PL14BL-A. Zaujímavé je, že oproti 120 mm modelu ten 140 mm má trochu inú geometriu lopatiek. Sú menej zakrivené. Je to možné väčším prierezom tohto nového ventilátora, v ktorom nebolo potrebné získavať väčšiu plochu na lopatku výraznejším zakrivením, tak, ako to býva pre 120 mm typické. Aj tak tu na jeden list pripadá väčšia plocha ako v prípade menšie bračeka.

Tých listov je tu znovu deväť a výrobca udáva, že rotor je vyrobený z polymérov z tekutých kryštálov (LCP). Táto konštrukcia sľubuje vysokú pevnosť v ťahu a nízku tepelnú rozťažnosť. Inými slovami lopatky nemajú podliehať deformácii tak, ako jej podliehajú ich lacnejšie varianty z bežných materiálov.

Máte pravdu, pokiaľ vám to pripomína „Sterroxové“ Noctuy, inšpirácia týmito ventilátormi sa zaprieť nedá. Okrem nápadne podobného tvaru rotora (v porovnaní s NF-A12x25) je v rovnakom duchu vyhotovené aj puzdro motorčeka, respektíve minimálne jeho vonkajšia podobizeň. Oska je totiž zvrchu obnažená, väčšinou býva skrytá (minimálne nálepkou) a takisto sú v rohoch antivibračné trojuholníky. Dokonca  je zhodná aj maximálna rýchlosť 2000 ot./min a najzásadnejší rozdiel je, že ventilátor Thermaltake je väčšieho, 140-milimetrového formátu. Preto je ToughFan 14 ma špecifikovaný vyšší prietok (119,1 CFM) a hlavne statický tlak až 3,54 mm H2O.

Thermaltake má k dispozícii aj graf, ktorý znázorňuje, ako má ich ventilátor oproti „štandardnému“ ventilátoru (a snáď i nejakému lepšiemu) navrch tak prietoku ako i statickom tlaku. A to v situácii s použitím v skrinke a aj na radiátore.

Vo všetkých smeroch však nejde o prémiový ventilátor. Keď ohliadneme od detailov v podobe rôznych vzduch usmerňujúcich kanálikov a výbežkov, ktoré ToughFan 14 nemá, tak sú použité iba priemerné hydraulické ložiská. TT síce hovorí o robustnej oske a lepšiemu rozloženiu a uchovávaniu maziva, životnosť 40 000 hodín je často uvádzaná aj pri úplne obyčajných klzných ložiskách. Tak ktovie, ako by ventilátory ToughFan 14 obstáli s obyčajnými v priamom porovnaní behu na dlhú trať.

Cenu zatiaľ nepoznáme. Ale vzhľadom to, za koľko sa predávajú ToughFan 12 (16,50 eur) je možné sa domnievať, že vo väčšom formáte môže koncová suma prevyšovať 20 eur. Kedy sa ventilátory dostanú do predaja je v túto chvíľu takisto otázne. Podobne ako tomu bolo pri menšom ToughFane, tak aj 14 sa bude predávať aj v dvojbalení za zvýhodnenú cenu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Thermaltake Toughfan 14 Pro: Jednotka na radiátory

Výber špičkových ventilátorov formátu 140 mm je síce pomerne úzky, ale je tu jeden model, ktorý vás môže zaujímať. A to najmä vtedy, keď chcete pri nízkej hlučnosti „to najefektívnejšie“ na radiátor. Určité znaky Toughfan 14 Pro high-endu síce neprislúchajú, ale pokiaľ ide o ochladzovanie radiátorov, tak v tejto disciplíne ventilátor Thermaltake nemá príliš konkurenciu. Miesto v tichých zostavách si obháji. Aj keď… Celý článok „Thermaltake Toughfan 14 Pro: Jednotka na radiátory“ »

  •  
  •  
  •  

Thermaltake pritvrdil. Ak Toughfan Pro dostoja špecifikáciám…

A pravdepodobne dostoja. K značným medzigeneračným zlepšeniam najnovších ventilátorov bude dochádzať z pomerne jednoduchých dôvodov. Vyšší prietok vzduchu a vyšší statický tlak pri rovnakých otáčkach má u Toughfan Pro jasné vysvetlenie v konštrukčných detailoch, na ktorých Thermaltake zapracoval. Je dosť možné, že sa pozeráte na ventilátory, ktoré v efektivite konečne porážajú Noctua NF-A12x25 aj pri rovnakej hrúbke profilu. Celý článok „Thermaltake pritvrdil. Ak Toughfan Pro dostoja špecifikáciám…“ »

  •  
  •  
  •  

Úplne prvé svietiace ventilátory z LCP sú od Thermaltake

Doteraz žiadne ventilátory a ARGB LED neboli vyrobené z polymérov tekutého kryštálu. Menia to až Toughfan 12 RGB a Toughfan 14 RGB. A keďže od pevnosti lopatiek sa výrazne odvíjajú aerodynamické vlastnosti, obzvlášť v reštriktívnom prostredí, v podaní Thermaltake pôjde o jedny z najefektívnejších efektných ventilátorov celkovo. Ak nie o úplne najefektívnejšie, geometriu na to Toughfany majú. Celý článok „Úplne prvé svietiace ventilátory z LCP sú od Thermaltake“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *