Thermaltake uviedol vysokotlakové ToughFany v 140 mm tele

ToughFan 14 je nový 140 mm ventilátor s vysokým statickým tlakom

Séria ventilátorov ToughFan charakterizuje vysoký statický tlak a svetlo sveta zazrela v polovici tohto roka. Thermaltake vtedy vydal ako prvé 120-milimetrové ventilátory, ktoré sú predsa len medzi používateľmi najrozšírenejšie. Teraz však vychádzajú aj väčšie stoštyridsiatky a tie podľa špecifikácií vytlačia až 3,54 mm vodného stĺpca. A veruže takýchto 140 mm ventilátorov je naozaj poskromne.

Najnovší prírastok v rodine ventilátorov Thermaltake nájdete pod produktovým označením CL-F118-PL14BL-A. Zaujímavé je, že oproti 120 mm modelu ten 140 mm má trochu inú geometriu lopatiek. Sú menej zakrivené. Je to možné väčším prierezom tohto nového ventilátora, v ktorom nebolo potrebné získavať väčšiu plochu na lopatku výraznejším zakrivením, tak, ako to býva pre 120 mm typické. Aj tak tu na jeden list pripadá väčšia plocha ako v prípade menšie bračeka.

Tých listov je tu znovu deväť a výrobca udáva, že rotor je vyrobený z polymérov z tekutých kryštálov (LCP). Táto konštrukcia sľubuje vysokú pevnosť v ťahu a nízku tepelnú rozťažnosť. Inými slovami lopatky nemajú podliehať deformácii tak, ako jej podliehajú ich lacnejšie varianty z bežných materiálov.

Máte pravdu, pokiaľ vám to pripomína „Sterroxové“ Noctuy, inšpirácia týmito ventilátormi sa zaprieť nedá. Okrem nápadne podobného tvaru rotora (v porovnaní s NF-A12x25) je v rovnakom duchu vyhotovené aj puzdro motorčeka, respektíve minimálne jeho vonkajšia podobizeň. Oska je totiž zvrchu obnažená, väčšinou býva skrytá (minimálne nálepkou) a takisto sú v rohoch antivibračné trojuholníky. Dokonca  je zhodná aj maximálna rýchlosť 2000 ot./min a najzásadnejší rozdiel je, že ventilátor Thermaltake je väčšieho, 140-milimetrového formátu. Preto je ToughFan 14 ma špecifikovaný vyšší prietok (119,1 CFM) a hlavne statický tlak až 3,54 mm H2O.

Thermaltake má k dispozícii aj graf, ktorý znázorňuje, ako má ich ventilátor oproti „štandardnému“ ventilátoru (a snáď i nejakému lepšiemu) navrch tak prietoku ako i statickom tlaku. A to v situácii s použitím v skrinke a aj na radiátore.

Vo všetkých smeroch však nejde o prémiový ventilátor. Keď ohliadneme od detailov v podobe rôznych vzduch usmerňujúcich kanálikov a výbežkov, ktoré ToughFan 14 nemá, tak sú použité iba priemerné hydraulické ložiská. TT síce hovorí o robustnej oske a lepšiemu rozloženiu a uchovávaniu maziva, životnosť 40 000 hodín je často uvádzaná aj pri úplne obyčajných klzných ložiskách. Tak ktovie, ako by ventilátory ToughFan 14 obstáli s obyčajnými v priamom porovnaní behu na dlhú trať.

Cenu zatiaľ nepoznáme. Ale vzhľadom to, za koľko sa predávajú ToughFan 12 (16,50 eur) je možné sa domnievať, že vo väčšom formáte môže koncová suma prevyšovať 20 eur. Kedy sa ventilátory dostanú do predaja je v túto chvíľu takisto otázne. Podobne ako tomu bolo pri menšom ToughFane, tak aj 14 sa bude predávať aj v dvojbalení za zvýhodnenú cenu.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nové skrinky Divider 200: Kocky s nadrozmernými ventilátormi

Thermaltake rozšíril sériu skriniek Divider o nové modely. Ich dominantný rozmer je hĺbka a skrinky Divider 200 sú aj nadštandardne široké. Takéto proporcie sú najmä z dôvodu horizontálnej orientácie základnej dosky. To je síce ojedinelé rozloženie, ale pre nikoho môže byť atraktívnejšie než tradičná inštalácia na výšku. Thermaltake má tieto nové skrinky na štyri spôsoby, kde kombinuje rôzne masky a čierne vyhotovenie so snehovo-bielym. Celý článok „Nové skrinky Divider 200: Kocky s nadrozmernými ventilátormi“ »

 •  
 •  
 •  

Thermaltake má vodníka s dvoma blokmi. Jeden je na pamäte

Ozvláštniť kvapalinové chladiče typu AIO je pomerne zložité. Už len pre jednoduchosť, ktorú sú charakteristické. Thermaltake s jedným nápadom ale predsa len prišiel a oznámil chladič ktorý má okrem toho procesorového aj blok na pamäte. Obidva bloky majú pritom svoje vlastné LCD displeje, na ktorých sa môžu zobrazovať napríklad pracovné frekvencie CPU alebo RAM alebo i teploty. Celý článok „Thermaltake má vodníka s dvoma blokmi. Jeden je na pamäte“ »

 •  
 •  
 •  

Prvé chladiče s ToughFanmi dostupné. Toughair 310 a 510

Vežovité chladiče Toughair 310 a 510 Thermaltake ukázal síce už vo februári, no začali sa predávať až s odstupom času. Pozoruhodné sú mimo iné aj preto, že si na ich rebrách odbili premiéru ventilátory ToughFan, ktoré nápadné kopírujú tvar špičkových Noctua NF-A12x25 PWM. Rozdiel je ale v tom, že celý chladič Thermaltaku s dvoma ventilátormi vyjde lacnejšie ako dva ventilátory Noctua samotné. Celý článok „Prvé chladiče s ToughFanmi dostupné. Toughair 310 a 510“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *