RTX 3060 Ti sú vonku: Ampere s ľudovým pomerom cena/výkon

Rýchly prehľad vydaných GeForce RTX 3060 Ti

Pred koncom roka napokon konečne vychádzajú aj cenovo dostupné grafické karty – GeForce RTX 3060 Ti. Tento rad sa medzi používateľmi vždy tešil vysokej popularite a masovému záujmu. Ten momentálne trochu škrtí slabšia dostupnosť, no napriek sa oplatí po e-shopoch striehnuť. Z času na čas sa nejaký kus skladom objaví. Poďme si prejsť, z akých modelov môžete vyberať.

Grafiky RTX 3060 Ti sú postavené na grafickom čipe Nvidia GA104, ktorý používa aj výkonnejšia RTX 3070. Počet shaderov z 5888 však ponížil na 4864, jadier RT je vo výbave 38, jadier tensor 152 a rasterizačných jednotiek 80, textúrovacích 152. Pamäte sú už ale rovnaké ako na RTX – 14 Gb GDDR6 s 8 GB.

Taktovaciu frekvenciu GPU Nvidia v špecifikáciách uvádza 1410 MHz (base clock), respektíve 1665 MHz v booste. TDP je pritom stanovené na 200 W. Herný výkon je podľa prvých testov podľa rozlíšenia oproti RTX 3070 v priemere nižší o 10 – 15 %. Viac to asi teraz rozvádzať nebudeme, pretože už čoskoro si podrobné testy a závery prečítate aj na našom webe. Odporúčaná maloobchodná cena GeForce RTX 3060 Ti je každopádne 435 eur, takže v porovnaní s RTX 3070 by ste túto kartu v podobnom vyhotovení mali kúpiť zhruba o 80 eur lacnejšie.

Poprední výrobcovia už predstavili svoje želiezka v ohni. To vrátane najlacnejších nereferenčných modelov, ktoré sú v tejto triede pre zachovanie čo najlepšieho pomeru cena/výkon predsa len atraktívnejšie než vo vyšších cenových triedach. Ale na výber je aj z drahších vyhotovení. V prípade ASUSu sú to grafiky ROG Strix tradične v štandardnej (GPU@1695 MHz) a pretaktovanej verzii (GPU@1890 MHz), ktoré sú cenovo o sto dolárov nad MSRP.

Lacnejšie grafiky Asus TUF už len o sesťdesiat a takisto sú v dvoch variantoch. Pomalšia verzia bez OC má tak GPU uvádzaný rovnaký takt ako nepretaktovaná Strix, tzn. 1695 MHz a OC TUF má 1785 MHz. Aj keď v reálnej prevádzke to bude nakoniec ako vždy o trochu viac, než uvádzajú papierové parametre. Za odporúčanú cenu (419 eur) je až dvojventilátorová Asus Dual s 1695 MHz, pretaktovaná verzia (s 1740 MHz na GPU) bude obvykle o pár eur či korún drahšia.

Asus GeForce Dual-RTX3060Ti-(O)8G

Gigabyte má na tope Aorus Master s 1800 MHz na GPU. Za koncovú cenu približne 565 eur. Lacnejšie, ale stále trojventilátorové s robustným chladičom, sú modely Gaming OC Pro (GPU@1770 MHz) a Gaming OC (GPU@1740 MHz). Ponuku potom uzatvárajú najlacnejšie grafiky Eagle – bezprívlastková verzia s referenčnou frekvenciou GPU (1665 MHz) a pretaktovaná s 1695 MHz. Cenový rozdiel medzi týmito kartami by sa mal zmestiť do dvadsiatich eur s tým, že lacnejšia by sa mala v obchodoch vyskytovať za 465 eur.

Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti Eagle (OC) 8G

V ponuke MSI to najlepšie reprezentuje Gaming X Trio s 1830 MHz GPU v booste. O pár eur lacnejšia je verzia bez X v názve a s GPU pomalším o 75 MHz. Grafiky Ventus sú dostupné v dvoch variantoch, v trojventilátorovým a celkovo robustnejším chladičom a v dvojventilátorových. Frekvencie GPU sa však neodlišujú (pomalšie majú referenčných 1665 MHz a OC už 1695 MHz) a rozdiel bude asi hlavne v hlučnosti a cene. Ako alternatívu ku kratším dvojventilátorovým kartám má MSI karty Twin Fan a Twin Fan OC, ktoré papierovo dosahujú rovnaké frekvencie. Ktoré sú lepšie sa dozviete na HWCooling.net už čoskoro!

MSI GeForce RTX 3060 Ti Ventus 2X (OC)

Svoje grafiky majú v ponuke, samozrejme, aj ostatní výrobcovia ako Colorful, EVGA, Ganward čo Zotac. Cieľom tohto prehľadu však bolo pokryť u nás najpredávanejšiu trojicu značiek. V testoch určite siahneme ale aj po „exotike“. 🙂


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)

Z návrhu nového ventilátora TUF Gaming TR120 je evidentné, že Asus dobre diagnostikoval slabé stránky jeho predchodcu (a zo súčasného pohľadu nižšieho modelu) a zapracoval na nich s ohľadom na dosahovanie lepších výsledkov. Na tieto kľúčové zmeny sa dá aj ľahko poukázať a je pravdepodobné, že naprieč všetkými možnými scenármi pôjde aerodynamicky o jeden z najefektívnejších osvetlených ventilátorov v 120 mm formáte. Celý článok „Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)“ »

 •  
 •  
 •  

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *