TK4 RGB a SK3 RGB, nové nízkorozpočtové skrinky Sharkoon

Sharkoon vydáva dva menšie lacné midi-towery

Slušnejších lacných počítačových skriniek nie je nikdy dosť. Či sa medzi ne zaradia aj dva čerstvé modely Sharkoonu je už ale otázka. Oba stavajú na rovnakom základe, no odlišujú sa výbavou ventilátorov. V lacnejšom variante (SK3 RGB) dostanete dva a možnosť sa hrať s rovnovážnym prúdením (intake/outtake) alebo podtlakom, kďežto TK4 so štyrmi ventilátormi má skôr pretlakové predispozície.

Firmu Sharkoon zrejme poznáte a aj keď nesype jeden nový komponenty za druhým, tak z času na čas vydá niečo, čo stojí za pozornosť. Skrinky SK3 RGB a TK4 RGB mieria do nižšej triedy.

Pokiaľ si obchodníci odporúčané ceny (48 a 60 eur) zoberú za svoje, tak by sa mohlo jednať o lacnejšiu alternatívu k populárnym skrinkám SilentiumPC Signim SG1(X). Špeciálne v prípade Sharkoon TK4 RGB, ktorá má rovnako ako SG1X EVO TG ARGB (v obchodoch od 70 eur) v čele tri ventilátory ARGB LED za preskleným čelom.

Sharkoon TK4 RGB so štyrmi pestrofarebnými ventilátormi, preskleným predkom, ale bez prachového filtra za škárami na nasávanie vzduchu?

Výrobca hovorí o kompaktných skrinkách a vzhľadom k rozmerom (400 × 190 × 456 mm) a podpore dosiek ATX na tom nie bude. Väčšina konkurenčných riešení je totiž objemnejšia, než je 34,7 litra SK3/TK4 RGB. Sharkoon sa na takýto výsledok dostal najmä zúžením šírky. So 190 mm je skrinka vcelku štíhla a tak trochu sa to odzrkadlilo aj na podpore veži vitých chladičov iba do 157 mm. A to ešte ťažko povedať, koľko priestoru bude za základnou doskou na vedenie kabeláže. Na lepšiu manipuláciu sú však bočnice vypuklé. Takisto treba poznamenať, že skrinky sú jasne orientované na výšku (456 mm). Do hĺbky má skrinka má „iba“ 400 mm v prípade dlhších graficky kariet (nad 310 mm, do 330 mm) situácia vyžaduje demontáž predného ventilátora.

Pozoruhodné je, že v materiáloch výrobcu nepadla jediná zmienka o podpore radiátorov kvapalinových chladičov. Dopredu sa asi nezmestí žiadny, ale na strop by mohol, ale možno by kolidoval so základnou doskou aj keď na to sa zdá byť skrinka dostatočne vysoká. Ako to naozaj je, ukážu až prvé recenzie.

   

Sharkoon SK3 RGB má dva ventilátory, z toho s ARGB LED iba jeden (zadný). TK4 RGB má osvetlené všetky štyri ventilátory. Na pripojenie 5 V LED sa v jednom aj v druhom prípade používa rozbočovač. Ten je pomerne jednoduchý a neumožňuje zapojiť ďalšie príslušenstvo s ARGB LED, čo je napríklad v porovnaní s drahšími skrinkami SilentiumPC trochu nevýhoda. Ale aspoňže je tu podpora so základnými doskami a možnosti synchronizácie osvetlenia s ostatnými komponentmi cez aplikácie tretích strán. Ale prepínať medzi režimami, ktorých je až 14, môžete aj manuálne tlačidlom.

Layout oboch skriniek je rovnaký a pomerne bežný. Interiér je tradične rozdelený na dve časti. V spodnom tuneli je priestor na zdroj (s dĺžkou do 175 mm) a disky. K dispozícii sú tu dve zdieľané pozície na 2,5/3,5″ SSD/HDD. Ďalšie pozície na 2,5″ SSD sú na podnose vedľa základnej dosky (dve) s vertikálnou montážou a posledná je do vozíčka na vrchu tunela, o ktorom už bola reč.

Tlačidlá a konektory jack/USB sú umiestnené na začiatok vrchného panela a z troch portov USB sú dva štandardu 3.0 a jeden 2.0, čo je to lepšie z používaných riešení (niektoré skrinky to majú nezmyselne naopak).

Sharkoon SK3 RGB s imitáciou uhlikových vlákien na čelnom paneli

Čo sa týka dostupnosti, niektoré zahraničné e-shopy hlásia naskladnenie do týždňa. V tuzemských obchodoch to bude pravdaže s nejakým tým oneskorením. Snáď sa ale dočkáte ešte tento rok.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)

DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov. Celý článok „DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)“ »

  •  
  •  
  •  

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool CH780: Základom široké pozorovacie uhly

Akvárium či terárium? Skrátka poriadne presklená (panoramatická?) skrinka, v ktorej dobre vidieť na komponenty. Nielen vzhľad má byť „tým atraktívnym“, ale takisto bohaté možnosti chladenia, respektíve inštalácie kvapalinových chladičov. A zmysel u DeepCool CH780 môže dávať takisto re-konfigurácia systémových ventilátorov. Rozdiely mapujeme aj v porovnávacích testoch. Celý článok „DeepCool CH780: Základom široké pozorovacie uhly“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *