Gelid Sirocco – Otesánek hrající všemi barvami

Klíčové vlastnosti

Gelid je asijský výrobce, který se zaměřuje především na chladiče a ventilátory. To je patrné i z názvu této společnosti. Gelidus totiž znamená v latině ledově chladný nebo mrazivý. Ideální označení pro výrobce chladicích řešení. Sirocco však paradoxně označuje horký, vlhký a prašný vítr. Gelid Sirocco je ale především pěkný obr. Očekávám od tohoto chladiče tedy solidní výsledky v zátěžových testech. Snad nebudu zklamán.

Klíčové vlastnosti chladiče

Celá konstrukce chladiče Gelid Sirocco je založena na šesti silných poniklovaných heatpipes okolo čtyřiceti rozměrných hliníkových žeber. Spoje mezi heatpipes a žebry jsou pájené. To by mělo vést k účinnějšímu přenosu tepla a také zlepšit dlouhodobou spolehlivost chladiče při periodickém ohřívání a ochlazování. Tvar chladiče je asymetrický, ventilátor v přední části tedy nezasahuje do prostoru DIMM stolů na základní desce. Můžete bez obav použít RAM moduly s libovolně vysokým pasivem.

Základna chladiče je z poniklovaného měděného bloku, který společně s heatpipes tvoří ucelený blok. Kontaktní plocha základny je vyhlazena do zrcadlového lesku. Ze základny také vystupuje malý svazek silných žeber, který slouží jak další pasiv pod hlavním svazkem. Celkové dílenské zpracování chladiče je na vynikající úrovni. Celý svazek žeber je dosti rozměrný a zasahuje až nad zadní část montážního systému. Proto je také v zadní části pasivu otvor skrze žebra, abyste jím mohli prostrčit šroubovák a připevnit chladič k montážnímu systému.

   
   
   

Balení chladiče obsahuje standardní příslušenství. Najdete zde montážní sady pro všechny současné patice od Intelu a AMD vyjma Threadripperu. Také zde najdete druhou sadu spon pro další ventilátor, pokud byste chtěli použít push-pull konfiguraci. Nechybí zde ani teplovodivá pasta a stručná uživatelská příručka s návodem k montáži. Jako bonus je zde navíc malý ovladač pro RGB podsvícení, pokud vaše základní deska nenabízí žádný konektor pro RGB (12 V). Samotná montáž chladiče je jednoduchá, nemělo by vás během ní čekat žádné nepříjemné překvapení.

   

Parametry chladiče a ventilátoru

Jak už jsem uvedl výše, pasiv chladiče Sirocco je konstruován s odsazením pro ventilátor. Nedochází tedy ke konfliktu ventilátoru a RAM modulů. Jeho celková výška 160 mm vás však může limitovat ve výběru skříně.

Gelid vybavil tento chladič jedním 120 mm ventilátorem z řady Radiant RGB. Tento ventilátor nabízí velmi vysoký statický tlak i solidní průtok vzduchu. Zároveň se ale obávám, že tento ventilátor nebude jeden z nejtišších, zejména rozsahu otáček mezi 1400 – 1800 RPM.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Raijintek vydal Eleos RBW. Menší tower s ARGB a CDC

Ponuka nižších vežovitých chladičov s 92-milimetrovými ventilátormi je pomerne úzka. Možno až neobvykle, keďže na stredné a nižšie rady procesorov chladiacim výkonom obvykle stačia. Zrejme i preto sa Raijintek angažoval a vydáva Eleos s výškou 140 mm. Ten sa pýši hlavne ventilátorom s adresovateľným osvetlením RGB a základňou s priamym dotykom teplovodivých trubíc. Celý článok „Raijintek vydal Eleos RBW. Menší tower s ARGB a CDC“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

FSP Windale 4 – Nedejte na první dojem

Společnost FSP Group je v našich končinách známá především počítačovými skříněmi nebo napájecími zdroji pod značkou Fortron. Tento výrobce však nabízí i chladiče. A právě Windale 4 je cenově zajímavý chladič střední třídy, kterému se dnes podíváme pod žebra. Vzhledem ke svým parametrům a ceně by se měl utkat ve velmi těsném souboji s chladiči Silentium PC Fera 3 nebo Arctic Freezer 34, které jsme zde nedávno také testovali. Celý článok „FSP Windale 4 – Nedejte na první dojem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Cooler Master Hyper 212 Evo V2 – Evoluce legendy mezi chladiči

Závěrem roku 2020 jsem si pro vás přichystal ještě jednu recenzi chladiče ze střední třídy. Hyper 212 Evo V2 od Cooler Master je nejnovější model z oblíbené řady Hyper 212. Tato nejnovější revize nabízí zjednodušený montážní systém, 100% kompatibilitu s moduly RAM a také tichý ventilátor. Jeho konstrukce a parametry jej řadí do stejné skupiny, jako jsou SPC Fera 3 nebo Arctic Freezer 34. Očekávám tedy velmi těsný souboj. Celý článok „Cooler Master Hyper 212 Evo V2 – Evoluce legendy mezi chladiči“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (6) Pridať komentár

 1. dakujem za pridanie phantomu, tu je krasne vidiet, ze aj 30-35€ chladic dokaze mat az neuveritelny pomer cena/vykon a vie naozaj co to uchladit .

  1. Uniká mi v čem ta podobnost spočívá. Rozprostření rozvodů je jiné a vykrojení u konkurence nevidím. Pokud ale narážíš, že není proti U12A testován přímo s dodatečným tahovým ventilátorem – jo, možná škoda.

   1. Ten přibalený Radiant ventilátor má citelně vyšší CFM i Pstat než NF-A12x25, který je u U12A chladiče. Druhý ventilátor za pasivem by nejspíš už moc nepomohl (on koneckonců moc nepomáhá ani u té U12A, co jsem měřil později mimo záznam).

    1. V tom pomyslném součtu mohl prospět rostoucímu nelichotivému rozestupu u výsledků hlučnosti – s ohledy na cenu to hypoteticky může být těsnější souboj.

   2. Celková koncepcia, dnes už sa také hrubšie robustnejšie veže pre 120 mm ventilátory veľmi nevidia. Pasív mi dosť pripomína U12A, vyosená základňa, nadpriemerná hĺbka pasívu, boky medzi rebrami plne uzavreté, rozloženie heatpipes v pasíve veľmi podobné, až na to, že u Gelidu chýba ešte tá siedma uložená hneď na prednej strane pasívu https://hexus.net/media/uploaded/2019/5/c203c653-5290-48aa-a515-843c46468b52.png

    No a Noctua má o dosť väčšiu základňu… nie je to kópia, ale cítim tam inšpiráciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *