Desky pro CPU Intel dostávají podporu AMD Smart Access Memory

Výrobci vydávají BIOSy podporující Smart Access Memory pro desky platformy Intel Z490, B460 a H410

S vydáním Radeonů RX 6000 minulý měsíc vydalo AMD také novinku pojmenovanou Smart Access Memory, která dovoluje na Radeonech RX 6000 „otevřít“ celý rozsah grafické paměti pro přístup z procesoru, což může u řady her o pár procent zvýšit výkon. Toto ale původně mělo být možné jenom v kombinaci s Ryzenem 5000. Nakonec to ale exkluzivní nebude, tento bonus už je teď možné použít i s Intelem na deskách Z490.

Už jsme psali o tom, že Nvidia přidá podobnou funkci do ovladačů grafik GeForce RTX 3000 a mezitím se začaly objevovat také BIOSy pro desky s čipsety AMD X470 a B450, takže už nebude platit, že bude potřeba čipset generace AMD 500. Teď dokonce přibývá i podpora Smart Access Memory s Radeony i na platformě Intel, totiž na aktuálních 14nm procesorech Comet Lake a deskách s čipsetem Z490 i na nižších.

Smart Access Memory je založeno na implementaci technologie PCI Express Resizeable BAR u desky (plus procesoru v ní) a v GPU. Procesory Intelu jsou kompatibilní a výrobci desek teď dodělali podporu v BIOSech pro řadu modelů, takže se u nich bude SAM dát zapnout. Zatím není úplně jasné, zda výkonnostní zisky budou stejné, menší nebo větší, promluví to ovšem v budoucích recenzích.

ASRock a „Clever Access Memory“

Mezi prvními byla podpora prezentována na desce ASRock Z490 Taichi. Výrobce vydal v pátek BIOS ve verzi 1.72 beta, který přidává funkci „Clever Access Memory“ (C. A. M.), která je jak název prozrazuje alternativní implementací PCIe Resizeable BAR a po zapnutí s Radeonem RX 6000 by měla rovněž zvyšovat výkon. Lepší průměrné a/nebo minimální FPS ve hrách se už zdá se minimálně u některých her podařilo potvrdit, takže CAM zřejmě funguje.

AMD Smart Access Memory pro procesory Intel: beta BIOS pro desku ASRock Z490M-ITX/ac

Tyto Beta BIOSy ale zdá se ASRock ve stejný den vydal i pro 12 dalších modelů Z490, byť čísla verzí se u jednotlivých typů liší.

Asus: i na levných deskách?

Také Asus zdá se má stejné plány. ComputerBase přinesl minulý týden zprávu a slajdy Asusu, který v nich také avizuje podporu. Asus ukázal přínos Smart Access Memory s Radeonem RX 6800 XT na procesoru Core i7-10700K s deskou ROG Strix B460G Gaming, s nimi má být zrychlení až 13 % (je to ve hře Forza Horizon 4; naopak v Borderlands 3 přibylo jen 4 % výkonu). Firma tuto funkci přidá na desky v nových Beta BIOSech.

Volba se bude jmenovat „Re-Size BAR Support“ a pokud ji zapnete, aktivuje se Smart Access Memory. Tato volba bude k nalezení v podmenu „PCI Subsystem Settings“ v záložce nastavení „Advanced“.

AMD Smart Access Memory pro procesory Intel: slajd Asusu (Zdroj: ComputerBase)

Zajímavé je to, že Asus údajně plánuje podporu na deskách platformy Z490, ale také levnějších modelech B460. Podle ComputerBase by snad tyto BIOSy měly být i pro desky H470 a lowendové H410.

MSI: dražší i levné desky do měsíce

Podporu pro Smart Access Memory už má oficiálně ohlášenou i MSI. Firma vydala slajd s předběžným harmonogramem uvádějícím, kdy by chtěla funkci na Intelovských deskách rozběhat. Nyní začátkem měsíce (prosince/decembra) by měly vycházet BIOSy pro desky s čipsetem Z490, které budou mít prioritu. Poté někdy uprostřed měsíce by mohly přicházet postupně na řadu některé desky s čipsety H410 a B460. Do konce měsíce by snad i mohla podpora SAM být vydaná pro všechny z nich.

AMD Smart Access Memory pro procesory Intel: slajd MSI s plánem vydávání aktualizace pro jednotlivé čipsety (Zdroj: ComputerBase)

Podpora bude v budoucnu fungovat i pro Nvidie

Stejná podpora by asi měla eventuálně dovolit na deskách platformy Z490 (B460/H410) provozovat i alternativu Smart Access Memory s grafikami Nvidia, až bude uvedena. Zatím nebylo nikde zmíněno, zda firmy plánují zkusit přidat podporu SAM i na platformu LGA 1151 pro procesory Coffee Lake (Refresh) jako i7-8700K nebo i9-9900K.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD potichu vydalo rychlejší highendové GPU, čip Navi 21 XTXH

Před pár dny jsme psali o nových „Ultimate“ Radeonech RX 6900 XT od PowerColoru, které mají o hodně vyšší takty a výkon. Teď se ukazuje, že je za tím víc, než se zdá. V těchto kartách totiž není stejný čip Navi 21 XTX jako v ostatních RX 6900 XT. AMD totiž nachystalo de facto novou verzi tohoto GPU označenou Navi 21 XTXH. Ale místo aby s ním vydalo nový model grafiky, bude čip osazován v podobných speciálních edicích RX 6900 XT. Celý článok „AMD potichu vydalo rychlejší highendové GPU, čip Navi 21 XTXH“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD Ryzen 5000G vychází: Zen 3 s iGPU, bude i v běžném prodeji

Ryzeny 5000 s architekturou Zen 3 konečně jsou k mání i ve verzi s integrovanou grafikou: AMD vydává desktopovou verzi APU Cezanne, použitého v Ryzenech 5000 pro notebooky, pro socket AM4. Čipy se 4 až 8 jádry mají 65W a 35W TDP a oproti předchozí generaci by neměly být vyhrazené jen pro OEM trh, budou se zase prodávat i samostatně v obchodech. Ovšem vydání v retailu bude až „později letos“. Celý článok „AMD Ryzen 5000G vychází: Zen 3 s iGPU, bude i v běžném prodeji“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Bezpečnostní slabina Predictive Store Forwarding v AMD Zen 3

AMD vydalo dokument popisující Predictive Store Forwarding v procesorech Zen 3, jeden z nových triků pro vyšší výkon v této architektuře. Důvod této sdílnosti ale nepotěší. Funkce PSF otevírá novou zranitelnost, protože umožňuje útoky na spekulativní vykonávání kódu. V Linuxu už jsou ochrany před touto chybou; naštěstí ale snižují výkon jen málo a závažnost by měla být nízká, takže AMD doporučuje ponechat PSF zapnutý. Celý článok „Bezpečnostní slabina Predictive Store Forwarding v AMD Zen 3“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *