Tipy HWCooling na zefektívnenie Noctua NF-A12x25

Úpravy, ktoré by u ventilátora Noctua NF-A12x25 stáli za zváženie

Ventilátor Noctua NF-A12x25 má síce zo 120-milimetrových ventilátorov najbližšie k dokonalosti, ale aj najlepšie veci majú svoje slabé stránky. Ani toto nebude výnimka a aj v prípade NF-A12x25 existujú elementy, na ktorých ma zmysel pracovať. A že to tak naozaj je, Noctua skôr či neskôr dokáže v nasledujúcej generácii 120 mm ventilátorov. Na tému, čo konkrétne by sa doladiť, spraviť elegantnejšie, sa pobavíme ale už teraz.

Prv, než zaostríme na konkrétne „medzery“, kde vidíme potenciál na zlepšenie, treba zdôrazniť jednu podstatnú vec. Nič z toho, čo budeme v nasledujúcom texte navrhovať, nemusí zlepšiť vlastnosti ventilátora Noctua NF-A12x25. Minimálne nie z pohľadu celku. To, že sa o 3 % zlepší jedna vec na úkor toho, že iná sa zhorší o 12 % predstavuje, samozrejme, horšie riešenie.

Nad mnohými konštrukčnými detailmi Noctua bádala už v čase vývoja NF-A12x25 a zrejme i vedia, že niektoré veci nefungujú tak dobre, ako sa môže zdať. To napríklad podľa jednoduchých pozorovaní niektorých konštrukčných nuáns na iných ventilátoroch. A to už sa dostávame k prvému tipu alebo skôr bodu. Naozaj si netrúfame to viesť v duchu „toto keď aplikujete, tak dostanete lepší výsledok“, na to máme k aerodynamike až príliš veľký rešpekt.

Menšie medzery medzi lopatkami

Vzduchové medzery medzi lopatkami Noctua NF-A12x25 tvoria pomerne veľkú časť z celkového prierezu. Jedná sa, prirodzene, o priestor, ktorým môže vzduch neefektívne unikať pôsobením spätného tlaku. Cez prekážku, napríklad radiátor chladiča, tak nemusí pretiecť toľko vzduchu, koľko by mohlo v prípade dokonalejšej konštrukcie. Na druhej strane medzery medzi lopatkami nemôžu byť príliš malé, aby vôbec mohol rotorom pretekať nejaký vzduch. Všetko je to o súhre viacerých prvkov, ako je vyuhlovanie lopatiek, rádiusy ich zakrivenia, hrúbka lopatiek, ich pevnosť a podobne.

Typicky novšie ventilátory s podobnou geometriou majú medzi lopatkami menšie medzery. Či sa už jedná o MSI MEG Silent Gale P12 alebo 120 mm BeQuiet! Silent Wings (Pro) 4. Tento ventilátor BeQuiet! má prierezové medzery výrazne menšie. Až tak, že sú nábežné hrany lopatiek začínajú prakticky nad miestom, kde končí odtoková hrana predchádzajúcej lopatky.

Treba však poznamenať i to, že Silent Wings (Pro) 4 má podstatne tenšie lopatky a „hĺbkové“ medzery sú tak o trochu väčšie než u NF-A12x25. A tie sú z pohľadu čerpania vzduchu takisto dôležité. Tenšie lopatky sú však pružnejšie, vibrujú, a podnecujú k rezonančným frekvenciám. To sa, bohužiaľ, deje aj u SWP4 a je to jeho najväčšia slabina. Napriek tomu sme presvedčení, že s použitím LCP (namiesto PBT spevneného sklenými vláknami) by bol Silent Wings Pro 4 pre väčšinu scenárov efektívnejší ventilátor než Noctua NF-A12x25. Dosahoval by vyšší prietok pri nižšej hlučnosti.

   

Väčšia plocha na jeden list

S menšími medzerami medzi lopatkami by prišla aj väčšia plocha na jeden list. Tým pádom by pri rovnakej hlučnosti mohol byť dosahovaný vyšší prietok. Existuje zopár ventilátorov, ktoré v určitých hladinách hluku dosahujú vyšší prietok ako Noctua NF-A12x25. Typicky je to ale iba v nereštriktívnom prostredí, kde ventilátor neprekonáva žiadnu prekážku.

V momente, keď už prekážka v ceste je, NF-12×25 už nepozná premožiteľa. Je to z dôvodu vyššej pevnosti lopatiek, čo je pre čo najmenší úbytok prietoku vplyvom prekážky, kľúčové. V kombinácii väčšej plochy lopatiek pri zachovaní ich pevnosti, by však konštrukcia NF-A12x25 mohla byť pomerne výrazne prekonaná. Otázka však je, ako by sa takéto úpravy odzrkadlili v zvukovom spektre z pohľadu tónových špičiek.

Striedanie sklonu/tvaru lopatiek

Frekvenčné špičky sa dajú stačiť, respektíve rozložiť cez viac oktáv aj tak, ako to Noctua robila už pri ventilátore NF-F12, a síce rôznymi sklonmi lopatiek rotora. Každá lopatka generuje trochu iný zvuk a vo finále žiadny tón nepreniká tak, aby bol nepríjemný.

Je pravda, že NF-A12x25 výrazné frekvenčné špičky netrápia, ale možno by malo cenu sa vrátiť aj k týmto prvkom. Napríklad pre potlačenie hluku na najkritickejších 269 Hz. Pokiaľ by to však malo byť za cenu zníženia aerodynamickej efektivity ako u SilverStone AP123, tak sa takéto úpravy veľmi neoplatia.

Na SilverStone AP123 sú za rovnakým účelom použité dokonca lopatky s výrazne odlišným tvarovaním, kde každý tretí list tlačí na trochu iné frekvencie. Vo výsledku je tak tento ventilátor síce tichý a nerušivý, ale oproti Noctua NF-12×25 má pri nižších hladinách hluku iba tretinový prietokPri vyšších rýchlostiach je prietok AP123 zo „sterroxovej“ Noctuy dvojtretinový, teda stále podstatne nižší.

Vŕubky

Členitý, zdrsnený povrch lopatiek je charakteristický prvok ventilátorov BeQuiet! Vrúbky a rôzne iné kanáliky sa však objavili už aj na iných ventilátoroch. Vlastne ich má aj Noctua NF-A12x25. To však len z jednej strany a na pomerne malej ploche. Reč je o trojici výstupkov na elimináciu vstupných mikroturbulencií.

Takéto a podobné kanáliky po celej ploche lopatiek, z jednej aj z druhej strany, však bojujú aj s odstredivou silou.  Zatiaľ čo na hladkých povrchoch sa prúdnice vzduchu vplyvom nízkeho trenia neefektívne po dĺžke lopatiek skĺzavajú k ich špičkám, tak na zdrsnených povrchoch sa tento jav do nejakej miery potláča. Ako užitočný takýto povrch s vyšším trením je, by ukázali až testy, v ktorých by sa porovnávali až na (ne)prítomnosť vrúbkov inak rovnaké ventilátory.

Tesnenie ako súčasť rámčeka

Nakoniec je tu ešte jedna vec, ktorej aplikácia by snáď ničomu neškodila. Noctua v príslušenstve dodáva silikónový plášť, ktorý kombinuje antivibračné podložky s tesnením. To v okolí rotora upcháva medzery, ktoré malým odsadením rohov obvykle vznikajú napríklad medzi rámčekom a radiátorom. Tesnenie, ktoré po celom obvode vyrovnáva výškové rozdiely (a tým trochu zvyšuje statický tlak), si môžete nainštalovať na každý ventilátor NF-A12x25, ale šlo by to aj pohodlnejšie. Toto tesnenie je mäkké, rôzne sa pretáča a síce si ho môžete po inštalácii prilepiť, ale tak, na poriadok, by to už mohlo odchádzať z tovární. Nevybavíme si totiž situáciu, v ktorej by napevno predinštalované tesnenie bolo nepraktické.

Tak toľko naše nápady a uvidíme, či sa niektorý z nich pretaví i v rámci novej generácie 140 mm ventilátorov Noctua, ktoré majú tesne pred vydaním.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu

Do nadpisu sa už nezmestil dovetok „aj napriek komplikáciám s rámčekom“. Hoci v pokročilejšej fáze prototypov Noctua prišla na to, že lopatky ventilátorov môžu za nepriaznivých okolností vplyvom deformácie rámčeka kolidovať, zdá sa, že opravy tejto nepríjemnosti neboli na dlho. Znovu sme v bode, keď to vyzerá, že 140-milimetrové LCP ventilátory Noctua sú za dverami maloobchodného trhu. Celý článok „Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua

Najnovšiu spoločnú grafickú kartu Asusu a Noctuy sa tentokrát podarilo uviesť skôr ako kedykoľvek predtým. Asus RTX 4080 Super Noctua Edition vychádza súbežne s ostatnými modelmi. Noctua svoj chladič evidentne už k spokojnosti optimalizovala na staršom variante RTX 4080 a situácia na RTX 4080 Super sa nezmenila natoľko, aby bol potrebný zásah do konštrukcie. Všetko je pripravené na produkciu. Celý článok „Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (9) Pridať komentár

  1. skvele Ľubo! aerodynamika a dynamika tekutín sú celé vedy a aj taká jednoduchá vec ako rotor s lopatkami môže byť predmetom skúmania na dlhé roky… asi najlepšie je sa zavŕtať do výskumov v letectve v medzivojnovom období, vtedy vrcholila bola zlatá éra vrtulí a aerodynamika nízkych podzvukových rýchlostí bola preskúmaná naozaj dôkladne…
    k tým ryhovaným listom, objavili sa ventilátory s rotormi s listami posiatymi malými jamkami na spôsob golfovej lopričky a v podstate ide o veľmi podobné prúdenie, na ventilátore by to malo fungovať dosť podobne ako na golfovej loptičke – destabilizácia prúdenia a medznej vrstvy okolo rotujúceho povrchu zvýši prietok

    1. Viem, a preto mám pred týmiito témami obrovský rešpekt. Len ma teda štvú tí „profesionáli“, ktorí to tak nemajú a trepú dve na tri (pretože si to môžu dovoliť, keďže sú znalosťami 1,5 mm nad priemernou vzorkou svojho zákazníka). 🙂

      Inak, keď si spomenul tie medzivojnové litedatlá, tak sem musím dať tip na Encyclopedia of Aircraft of World War II (Paul Eden). Perfektný darček (a nielen vianočný) pre malých aj veľkých. Len škoda, že sa v pevnej väzbe horšie zháňa a brožovaná je pri 2-kilovej knihe…

  2. Věřím, že to zkoušeli a simulovali mraky možností. A s ohledem na všechny okolnosti a cíl použití, zvolili optimum 🙂

    1. S ohľadom na detaily na lopatkách, na rámčeku a i čo sa týka materiálu o tom ani trochu nepochybuhem. Základná geometria NF-A12x25 je ale až príliš podobná Gentle Typhoon. Hoci nemám rád, keď sa debatuje o kópiách, pretože aerodynamicky pre potreby stolových počítačov sa takto a podobne tvarované rotory príliš prekonať nedajú, ale…

      … ale NF-A12x25 je proporčne prakticky rovnaký ventilátor ako GT (identický sklon lopatiek, ich vzájomné medzery a až na chýbajúce zúbky, ktorým sa budeme čoskoro podrobnejšie venovať, a aerodynamickejšie špičky je rovnaký aj tvar lopatiek). Je evidentné, že Noctua vsadila na niečo, čo dobre funguje a snažila sa aplikovať najmä akustické vylepšenia. Teraz, pri novej generácií 140 mm ventilátorov som presvedčený, že už to až takto podobné GT geometricky nebude, tak ako je dosť odlišný napríklad už aj Silent Wings 4.

    2. Materiál má určitě nějaká specifika, ale dnes mohou být lepší podmínky než při prvním vydání NF-A.

      1. Rozdiel v zložení materiálu sterroxových NF-A12x25 (2017 vs. 2022) nebude pravdepodobne žiadny, pokiaľ porovnávame nové ventilátory. O tom ma Noctua v priebehu času viackrát uistovala. Nemôžem síce na 100 % tvrdiť, že to tak naozaj je, ale s ohľadom na to, ako aj u ventilátorov NF-A12x25 chromax.black kladú dôraz na na rovnaké parametre po zmene farby (či to tak noazaj je, to sa ešte uvidí…) celkom verím, že najzásadnejší rodziel v správaní sa novších a starších ventilátorov bude spôsobený prirodzeným starnutím materiálov.

        Ak sú ale prvými NF-A myslené NF-A14/15, tak iste, tie nie sú postavené na LCP, ale na PBT s GF.

          1. Jasné. V deň ich vydania to ale nebude. Noctua vzorky vopred, pred vydaním, tak ako to robia iné firmy, neposiela.

            1. Myslel jsem to tak, že technologie tváření mohla pokročit. Ony i ty rozestupy mezi lopatkami mohou být dány specifiky materiálu (sterrox), nároky na vstřikovací formu. Optimum z roku 2017 mohlo být vývojem překonáno (ale třeba i naopak s ohledem na geopolitické a jiné problémy).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *