ASRock Side Panel Kit: Sekundární monitor v bočnici počítače

Nové desky ASRocku mají jako volitelné příslušenství notebookové LCD pro instalaci do bočnice PC

ASRock zase vymyslel něco speciálního. Některé z jeho nově vydávaných desek teď mají podporu pro nové příslušenství – displej, který se osazuje do bočnice skříně. A nebavíme se o nějakém mini LCD, které občas bývá na komponentech víceméně pro parádu, ale o regulérním velkém displeji, který bok počítače promění v sekundární monitor. Jak užitečné to je, to je otázka, ale bočnice obvykle jiné využití nemá, takže nemusí jít o úplně zlý nápad.

Tato novinka se jmenuje 13.3″ Side Panel Kit a ASRock ji představil coby doplněk nejnovější linie základních desek. Jde o 13,3palcový tenký LCD panel s rozlišením 1920 × 1080 bodů, který se připevní na bočnici počítače. Ne ovšem zvenku, ale zevnitř, což se realizuje k tomu určenými lištami-držkami opatřenými oboustrannou lepicí páskou. K montáži nejsou třeba nástroje nebo nějaká modifikace bočnice počítače, k uvedení do původního stavu bude stačit odstranit stopy lepidla.

Na první pohled by dávalo větší smysl mít panel zvenku, ale pak by nebyl chráněn, dalo by se za něj různě zavadit a podobně. Místo toho proto ASRock počítá s instalací dovnitř, čímž je LCD plně „zapuštěné“ ve skříni počítače. Logicky to omezuje použitelnost jen na skříně se skleněnou bočnicí na té straně, kterou chcete oživit displejem. Sklo by také mělo být čiré. Tónovaná skla přinejmenším zeslabí výrazně jas, potenciálně i celkovou čitelnost a použitelnost.

ASRock 13.3 Side Panel Kit se připojuje přes vývod eDP na deskách ASRock (zdroj: ASRock)

Využití boku skříně tímto způsobem na jednu stranu ušetří prostor na stole. Ale na druhou stranu budete na LCD (které bude použitelné samozřejmě jenom při postavení skříně na stůl, pod stolem můžete maximálně pouštět videa kočce) hledět z dost nešikovné perspektivy. Čtení nějakého většího množství textu nebude moc pohodlné, pokud nepostavíte počítač nějak našikmo (takže pak tolik místa zase neušetříte). Užitečnost je tedy dost situační, nakonec to asi nejvíc zaujme lidi, kteří chtějí mít sestavu něčím netypickou. Na zvážení je i to, zda vám pak nebude chybět, že LCD zablokuje akvaristický pohled na nasvícené komponenty.

Displej ASRock 13.3 Side Panel Kit s jednou montážní lištou (zdroj: ASRock)

Panel je podle ASRocku typu IPS, rozlišení je, jak již bylo zmíněno, jen FullHD a rozměr zobrazovací plochy je 30 × 19,3 cm. Také obnovovací frekvence je jen 60 Hz. Jde zřejmě o notebookovou komponentu, takže si můžete představit displej, který byste našli v nějakém mainstreamovém 13,3″ laptopu. Účelem není, že byste na tomto displeji přímo hráli, ale můžete na něm mít při hraní zobrazený chat, návod, video z YouTube, zprávy nebo cokoliv, na co by obvykle sloužil sekundární monitor.

Montážní příslušenství pro ASRock 13.3 Side Panel Kit (zdroj: ASRock)

Kvůli montáži displeje dovnitř se nepoužívá standardní připojení do výstupů GPU a nebudete ho moci použít s jakoukoli deskou. Připojuje se speciálním kabelem na rozhraní eDP (což je i proto, že jde o displej pro notebooky). A tento kabel tak vyžaduje speciální konektor na desce, který ASRock nyní umístil právě na některé nové desky. Jde zejména o různé modely s čipsetem Z790 platformy Intel LGA 1700, které nyní vycházejí. Pravděpodobně bude nutné použít procesor s integrovanou grafikou, ne modely KF či F. Rozhraní eDP by totiž mělo být vyvedené z iGPU.

Na desky X670 / X670E (atd) pro procesory AMD Ryzen 7000 se tato novinka dostat nestihla. Tedy s jednou výjimkou. Port eDP na PCB pro připojení tohoto displeje má Mini-ITX deska ASRock B650E PG-ITX WiFi platformy AM5. Speciální napájení třeba není. Protože jde o notebookové LCD, měla by spotřeba být relativně nízká.

Pokud vás myšlenka zaujala, ale nechcete měnit desku na jeden z devíti modelů ASRocku, které mají konektor eDP, dalo by se něco podobného vyrobit i kutilskou cestou, kdy byste použili nějaký podobně velký přenosný monitor, jenž je míněný jako příslušenství k notebookům a který se připojuje pomocí USB (ale ne v alternativním režimu DisplayPort). K propojení uvnitř skříně byste pak použili jeden z vývodů pro USB 3.0 na desce (zde už nebude integrovaná grafika nutná). Jen budete muset vyřešit spolehlivé přilepení či uchycení displeje ke sklu tak, aby časem neztratilo sílu a někdy v noci nebo naopak při větším zahřátí lepidla během letního paření to celé neupadlo.

Zdroje: Momomo_us, ASRock, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu

Na začátku roku přišel upgrade v kapacitách paměťových modulů DDR5 pro PC, když se na trhu objevily 24GB a 48GB moduly. Tyto paměti byly založené na 24Gb čipech. Ovšem vypadá to, že brzo přijde další skok a na trh by se už brzo mohly dostat i 64GB moduly, které dovolí osadit do běžných desktopových PC až 256 GB RAM. A do notebooků nebo Mini-ITX desek 128 GB. Výrobci desek se už chystají, tentokrát snad nebudou problémy s kompatibilitou. Celý článok „256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu“ »

  •  
  •  
  •  

Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool

Veľmi tichý chod, ale zároveň chladiaci výkon, ktorý „stačí“ a komponenty nijako neobmedzuje. To je zadanie, ktoré sme si dali pri stavbe počítačovej zostavy strednej triedy, kde sme, pokiaľ ide o chladiace veci, vsadili na komponenty DeepCool. Skrinka, ktorá sa stala základom konfigurácie, má na dosiahnutie požadovaného výsledku nadštandardný potenciál, ale všetko treba vhodne nastaviť. Celý článok „Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool“ »

  •  
  •  
  •  

Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000

První Threadrippery na platformě X399 byly výhodná CPU pro mnohovláknové úlohy. Generace 3000 s architekturou Zen 2 dost zdražila, pořád však měla relativně dostupnou platformu TRX40, kterou pak ale AMD zrušilo a v generaci 5000 se Zenem 3 už byla jen drahá platforma WRX80 s Threadrippery Pro. Nové Threadrippery generace 7000 se Zenem 4 ale opět přijdou i v levnější ne-Pro verzi. Máme potvrzení, že se pro ně chystá platforma TRX50. Celý článok „Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *