ASRock Side Panel Kit: Sekundární monitor v bočnici počítače

Nové desky ASRocku mají jako volitelné příslušenství notebookové LCD pro instalaci do bočnice PC

ASRock zase vymyslel něco speciálního. Některé z jeho nově vydávaných desek teď mají podporu pro nové příslušenství – displej, který se osazuje do bočnice skříně. A nebavíme se o nějakém mini LCD, které občas bývá na komponentech víceméně pro parádu, ale o regulérním velkém displeji, který bok počítače promění v sekundární monitor. Jak užitečné to je, to je otázka, ale bočnice obvykle jiné využití nemá, takže nemusí jít o úplně zlý nápad.

Tato novinka se jmenuje 13.3″ Side Panel Kit a ASRock ji představil coby doplněk nejnovější linie základních desek. Jde o 13,3palcový tenký LCD panel s rozlišením 1920 × 1080 bodů, který se připevní na bočnici počítače. Ne ovšem zvenku, ale zevnitř, což se realizuje k tomu určenými lištami-držkami opatřenými oboustrannou lepicí páskou. K montáži nejsou třeba nástroje nebo nějaká modifikace bočnice počítače, k uvedení do původního stavu bude stačit odstranit stopy lepidla.

Na první pohled by dávalo větší smysl mít panel zvenku, ale pak by nebyl chráněn, dalo by se za něj různě zavadit a podobně. Místo toho proto ASRock počítá s instalací dovnitř, čímž je LCD plně „zapuštěné“ ve skříni počítače. Logicky to omezuje použitelnost jen na skříně se skleněnou bočnicí na té straně, kterou chcete oživit displejem. Sklo by také mělo být čiré. Tónovaná skla přinejmenším zeslabí výrazně jas, potenciálně i celkovou čitelnost a použitelnost.

ASRock 13.3 Side Panel Kit se připojuje přes vývod eDP na deskách ASRock (zdroj: ASRock)

Využití boku skříně tímto způsobem na jednu stranu ušetří prostor na stole. Ale na druhou stranu budete na LCD (které bude použitelné samozřejmě jenom při postavení skříně na stůl, pod stolem můžete maximálně pouštět videa kočce) hledět z dost nešikovné perspektivy. Čtení nějakého většího množství textu nebude moc pohodlné, pokud nepostavíte počítač nějak našikmo (takže pak tolik místa zase neušetříte). Užitečnost je tedy dost situační, nakonec to asi nejvíc zaujme lidi, kteří chtějí mít sestavu něčím netypickou. Na zvážení je i to, zda vám pak nebude chybět, že LCD zablokuje akvaristický pohled na nasvícené komponenty.

Displej ASRock 13.3 Side Panel Kit s jednou montážní lištou (zdroj: ASRock)

Panel je podle ASRocku typu IPS, rozlišení je, jak již bylo zmíněno, jen FullHD a rozměr zobrazovací plochy je 30 × 19,3 cm. Také obnovovací frekvence je jen 60 Hz. Jde zřejmě o notebookovou komponentu, takže si můžete představit displej, který byste našli v nějakém mainstreamovém 13,3″ laptopu. Účelem není, že byste na tomto displeji přímo hráli, ale můžete na něm mít při hraní zobrazený chat, návod, video z YouTube, zprávy nebo cokoliv, na co by obvykle sloužil sekundární monitor.

Montážní příslušenství pro ASRock 13.3 Side Panel Kit (zdroj: ASRock)

Kvůli montáži displeje dovnitř se nepoužívá standardní připojení do výstupů GPU a nebudete ho moci použít s jakoukoli deskou. Připojuje se speciálním kabelem na rozhraní eDP (což je i proto, že jde o displej pro notebooky). A tento kabel tak vyžaduje speciální konektor na desce, který ASRock nyní umístil právě na některé nové desky. Jde zejména o různé modely s čipsetem Z790 platformy Intel LGA 1700, které nyní vycházejí. Pravděpodobně bude nutné použít procesor s integrovanou grafikou, ne modely KF či F. Rozhraní eDP by totiž mělo být vyvedené z iGPU.

Na desky X670 / X670E (atd) pro procesory AMD Ryzen 7000 se tato novinka dostat nestihla. Tedy s jednou výjimkou. Port eDP na PCB pro připojení tohoto displeje má Mini-ITX deska ASRock B650E PG-ITX WiFi platformy AM5. Speciální napájení třeba není. Protože jde o notebookové LCD, měla by spotřeba být relativně nízká.

Pokud vás myšlenka zaujala, ale nechcete měnit desku na jeden z devíti modelů ASRocku, které mají konektor eDP, dalo by se něco podobného vyrobit i kutilskou cestou, kdy byste použili nějaký podobně velký přenosný monitor, jenž je míněný jako příslušenství k notebookům a který se připojuje pomocí USB (ale ne v alternativním režimu DisplayPort). K propojení uvnitř skříně byste pak použili jeden z vývodů pro USB 3.0 na desce (zde už nebude integrovaná grafika nutná). Jen budete muset vyřešit spolehlivé přilepení či uchycení displeje ke sklu tak, aby časem neztratilo sílu a někdy v noci nebo naopak při větším zahřátí lepidla během letního paření to celé neupadlo.

Zdroje: Momomo_us, ASRock, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ASRock vyrobil kartu, která upgraduje B650 desku na čipset X670

Zase tu máme po čase zvláštnost vymykající se běžnému provozu v PC hardwaru. Je běžné, že základní desky se vyrábějí s různou výbavou a čipsety, které se od sebe liší konektivitou a funkcemi. Čipset je napevno posazený na PCB, ale teď se objevila deska, kde se fakticky dá upgradovat, pokud vám výchozí konektivita nestačí. Spáchala to firma ASRock díky zvláštnímu způsobu, kterým AMD vyrobilo čipset X670(E) na platformě AM5. Celý článok „ASRock vyrobil kartu, která upgraduje B650 desku na čipset X670“ »

 •  
 •  
 •  

B650(E) desky v eshopech. Už jsou i modely pod pět tisíc Kč

Minulý týden jsme konstatovali, že čerstvě odhalené desky pro procesory AMD Ryzen 7000 s čipsetem B650 / B650E jsou stále dost drahé, začínajíce někde u 6000 Kč. V tomto ohledu se situace trošku zlepší. Objevily se už modely, které cenu stahují níž. Stále ne ke 125 $, což uvádělo jako orientační „už od“ cenu AMD, ale blížíme se a je šance, že během pár dalších týdnů by toho startovní cena platformy AM5 pro méně náročné mohla dosáhnout. Celý článok „B650(E) desky v eshopech. Už jsou i modely pod pět tisíc Kč“ »

 •  
 •  
 •  

ASRock B660 Steel Legend alebo najlacnejšia doska v testoch

Nízka cena v prípade základnej dosky so sebou prináša zopár netradičných obmedzení. Takých, ktoré u konkurenčných modelov za podobné peniaze často nebývajú. Niektoré z nich sú z radu bezpečnostných, aby nedošlo k zbytočnému poškodeniu kritických súčiastok. Pre zákazníka, ktorý si kupuje v tejto cenovej triede bežnú, rozumne nastavenú zostavu, trápiť nebudú a šetriť s B660 Steel Legend môže byť výhodné. Celý článok „ASRock B660 Steel Legend alebo najlacnejšia doska v testoch“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *