Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000

ASRock TRX50 WS: První deska pro HEDT Threadrippery 7000X

První Threadrippery na platformě X399 byly výhodná CPU pro mnohovláknové úlohy. Generace 3000 s architekturou Zen 2 dost zdražila, pořád však měla relativně dostupnou platformu TRX40, kterou pak ale AMD zrušilo a v generaci 5000 se Zenem 3 už byla jen drahá platforma WRX80 s Threadrippery Pro. Nové Threadrippery generace 7000 se Zenem 4 ale opět přijdou i v levnější ne-Pro verzi. Máme potvrzení, že se pro ně chystá platforma TRX50.

Předchozí úniky dosud dokládaly jen existenci nové generace Threadripperů Pro 7000WX. Objevovaly se zvěsti o tom, že se paralelně s nimi objeví Threadripper (ne-Pro) 7000X, ale až teď pro to zřejmě máme doklad – první únik levnější platformy, která pro tyto procesory bude existovat a nese označení TRX50. Jméno implikuje, že jde o následníka TRX40 pro procesory Threadripper 3000X, pětka zřejmě odkazuje na použití paměti DDR5.

Tip: Čtyři modely Threadripperů Pro 7000: Spotřeba 350 W, menší socket SP6 s horší konektivitou?

Informace o TRX50 byla nalezena v databází EEC, do které ASRock zanesl jména svých chystaných základních desek (podobně jako touto cestou nedávno provalil Radeon RX 7700 XT). Seznam ukazuje nové Mini-ITX modely platformy AM5 (s čipsetem B650 a také levnější verzi s A620) a také nové Z790 desky. Ale nejzajímavější je, že se mezi nimi objevila deska právě pro Threadrippery. Jmenuje se ASRock TRX50 WS.

Deska ASRock TRX50 WS v databázi EEC

Toto by mělo dokládat jméno platformy a z pojmenování vyplývá zřejmě to, že je platforma následníkem nadšenecké „HEDT“ platformy TRX40. To by zase mělo implikovat i existenci ne-Pro Threadripperů, přestože nic dalšího bližšího název o desce neodhaluje. Přídomek WS (Workstation) jen implikuje, že bude spíše zaměřená pracovně (pro „prosumer“ uživatele) než nadšenecky nebo na přetaktování, RGB iluminaci a podobné hraní.

Čipset TRX50 samotný zřejmě bude založený na stejném křemíku, jako B650 a X670, protože stejně byl řešen v minulé generaci. Jeho funkce má na platformě AMD menší důležitost, protože hlavní konektivitu PCI Express 5.0 bude poskytovat procesor. Je možné, že kvůli vyššímu počtu portů USB a SATA bude TRX50 tvořený dvěma těmito čipy, takže jeho výbava by odpovídala čipsetu X670(E).

Více: Čipsety AMD X670, X670E, B650 a platforma AM5 pro Zen 4: PCIe 5.0 a ostatní konektivita detailně

O tom, jakou konektivitu bude poskytovat procesor, zatím nevíme, měla by ale asi být srovnatelná s Threadrippery 3000 na platformě TRX40, případně o něco rozšířená. Místo PCIe 4.0 by měl být podporován PCI Express 5.0 a samozřejmě paměti DDR5. U těch ale pořád nevíme, zda budou u ne-Pro Threadripperu mít čtyřkanálový řadič či třeba šestikanálový. Socket by pravděpodobně mohl být SP6, což má být levnější varianta serverového socketu SP5. Mohla by být kompatibilní s chladiči pro sockety SP3 / TR4 / sTRX4 / sWRX8 pro předchozí generace Threadripperů.

Zdroje: EEC, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Threadripper Pro 7000 vyjde na podzim, AMD ukázalo benchmark

V předvečer velkých novinek od Intelu se objevila ještě jedna od AMD. Tato firma zřejmě někde za zavřenými dveřmi prezentovala novou generaci highendových či pro pracovní stanice určených procesorů Ryzen Threadripper, respektive Ryzen Threadripper Pro. Z této akce se dostaly na veřejnost jako důkaz snímky slajdů, a vypadá to tedy, že nová generace trhače vláken od AMD je skutečná. A brzo se má dostat do obchodů. Celý článok „Threadripper Pro 7000 vyjde na podzim, AMD ukázalo benchmark“ »

 •  
 •  
 •  

AMD uvádí platformu SP6: levnější Epyc pro masy s nižším TDP

Letos už AMD vydalo Epyc 9004 „Genoa“, až 96jádrovou serverovou verzi architektury Zen 4, dokonce i s HPC modely Genoa-X vybavenými 3D V-Cache. Teď se k nim přidává ještě jedna separátní rodina – procesory s kódovým označením Siena, které jsou speciálně navržené pro nižší spotřebu a nižší cenu. Mají vlastní platformu označenou SP6 se šestikanálovými paměťmi (takže i desky by měly stát méně) a TDP začínající už od 70 W. Celý článok „AMD uvádí platformu SP6: levnější Epyc pro masy s nižším TDP“ »

 •  
 •  
 •  

Potvrzeno: AMD vydá Radeon RX 7600 XT. V 8GB i 10GB verzi?

Minulý týden se teprve začaly prodávat nové Radeony RX 7700 XT a RX 7800 XT a už to vypadá, že se k nim brzo přidá další model. Prozradil ho PowerColor, opět indiskrétní partner AMD vyrábějící karty. Tentokrát ale ne přímo publikováním chystaného modelu, ale v databázi EEC. To je o něco slabší doklad, nicméně vydání Radeonu RX 7700 XT poprvé uniklé v tomto zdroji se potvrdilo. Nyní EEC ukazuje, že se chystá Radeon RX 7600 XT. Celý článok „Potvrzeno: AMD vydá Radeon RX 7600 XT. V 8GB i 10GB verzi?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *