Noctua má podporu LGA 1851. Montáž fyzicky zostáva pri starom

Chladiče Noctua NH-U12A na Intel LGA 1851

Prvá generácia procesorov Intel s podporou budúcej mainstreamovej pätice LGA 1851 je ešte ďaleko, ale už sa na verejnosť predierajú prvé informácie o podpore chladičov. Objavili sa dokumenty, kde sa materiály okolo chladiča Noctua NH-U12A spájajú s touto platformou, pre ktorú je všetko pripravené. Noctua to nedementuje a zároveň vzniká predstava, ako by to asi mohlo byť s montážnymi systémami ostatných chladičov.

Japonský web akiba-pc.watch.impress nedávno prišiel s fotkami balenia chladiča Noctua NH-U12A, kde je na potlači čelnej steny okrem iného uvedená podpora platformy Intel LGA 1851, ktorá ako prvá bude podporovať procesory Intel Arrow Lake-S. Na ne si síce ešte chvíľu počkáme, možno nakoniec nestihnú ani rok 2024 (a vyjdú až začiatkom 2025), s podporou súčasných chladičov to nemusí byť také zlé, ako sa mohlo zdať ešte v júli. Vtedy sa, pripomeňme si, objavovali správy o potrebe výrazne vyššieho prítlaku, aký je požadovaný pre LGA 1700.

Noctua nám ale potvrdila to, čo je vidieť už aj z manuálu revidovaného balenia chladiča NH-U12A – z hľadiska montáže je všetko rovnaké ako u LGA 1700 vrátane dištančných stĺpikov NM-IPS3. Tie sa budú používať aj na základných doskách LGA 1851. Je tu ale jedna zmena montážneho systému, ktorá sa netýka maninstreamových platforiem, ale HEDT. Nové držiaky NM-IMB3 v4 ukončili podporu LGA2066 a LGA2011(-v3). Tým, že oproti NM-IMB3 v3 sa odstránila tretia diera, ktorá sa na využívala na montáž na highendové procesory Intel. Túto zmenu sme pôvodne prehliadli, ale v komentároch na ňu upozornil všímavý čitateľ. Podpora LGA 20xx sa neuvádza už ani medzi kompatibilnými päticami z rozpisu na balení.

Z manuálu je potom evidentné i to, že backplate sa konštrukčne nemení. Tvar s jednotlivými výrezmi kopíruje verne to, čo sa používa už teraz na LGA 1700 s roztečou montážnych dier 78 × 78 mm. Tým pádom môžeme poznamenať, že celá inštalačná súprava Noctua NM-i7xx-MP78 tak ako je, bude použiteľná ešte dlho. Okrem chladiča NH-U12A ju podporujú aj ďalšie modely ako napríklad NH-U12S, NH-U9S či NH-L12(S).

   

Pokiaľ chladič NH-U12A nemá nejakým spôsobom upravenú základňu, čo je ale vzhľadom na uvádzanú kompatibilitu platforiem nepravdepodobné, tak je možné, že existujú s podporou pre LGA 1851 už aj balenia iných chladičov. Na svojich stránkach Noctua tieto informácie každopádne verejne nepotvrdila a podpora LGA 1851 sa v špecifikáciách k dátumu vydania tohto článku stále neuvádza.

Stopercentne sa však nejedná o žiadnu kačicu. Z internej komunikácie so zástupcom Noctua sme sa síce veľa technických detailov nedozvedeli, ale s kolujúcimi fotkami „aktualizovaných balení“ NH-U12A sa stotožňuje. Je možné, že sa jedná o rannú várku určenú iba pre japonský trh a prsty v tom má možno nejakým spôsobom aj Scythe. Ten totiž Noctue v Ázii dlhodobo zabezpečuje distribúciu produktov.

Momentálne to teda vyzerá tak, že aj chladiče iných značiek, ktoré podporujú LGA 1700, bude možné použiť na LGA 1851. Teda pokiaľ nedôjde k nejakej vzácnej kolízii napríklad backplatu niektorého chladiča s pozmeneným rozložením SMD za procesorovou päticou.

Čo ale ten vyšší prítlak na LGA 1851? Ten eventuálne stále nič nevylučuje, aj keď nebude dosahovaný zo strany chladiča, ale vyšším IHS. Na nákresoch dostupných materiálov sú procesory Arrow Lake-S (LGA 1851) oproti Raptor Lake-S (a Alder Lake-S) vyššie o približne 0,1 mm.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel zrušil desktopová CPU Panther Lake i Arrow Lake s 40 jádry

Na Twitteru se v posledních týdnech objevila řada interních informací k procesorům Intel Arrow Lake od uživatele s přezdívko Jaykihn. Zdá se, že jde o někoho pracujícího na OEM počítačích nebo základních deskách pro tyto procesory s přístupem k dokumentům a vzorkům procesorů. Vedle informací, o kterých už jsme psali v předchozích dnech, tato osoba také prozradila, co přijde, nebo přesněji nepřijde v dalších generacích po Arrow Lake. Celý článok „Intel zrušil desktopová CPU Panther Lake i Arrow Lake s 40 jádry“ »

 •  
 •  
 •  

Arrow Lake: Socket LGA 1851 má dvě verze, RL ILM brání prohýbání

Na Twitteru se teď objevilo větší množství různých informací k přicházejícím procesorům Intel nové generace „Arrow Lake“ od leakera s přezdívkou Jaykihn, který patrně pracuje u nějakého výrobce desek nebo počítačů a pracuje se vzorky těchto procesorů. Už jsme psali o specifikacích (a omezeních) jednotlivých čipsetů pro procesory Arrow Lake nebo o multimediálních funkcích. Tento zdroj toho ale o Arrow Lake pro desktop nasdílel ještě víc. Celý článok „Arrow Lake: Socket LGA 1851 má dvě verze, RL ILM brání prohýbání“ »

 •  
 •  
 •  

Ne všechny novinky procesorů Intel Lunar Lake jsou i v Arrow Lake

Postupně se na internet dostávají informace k nové generaci desktopových procesorů Intelu, rodině Arrow Lake, která vyjde jako Core Ultra 200. Intel zatím veřejně odhalil a podrobně prezentoval jenom mobilní verzi Lunar Lake, která má hodně různých novinek včetně výkonné NPU, která může pohánět tzv. Copilot+ PC s funkcemi umělé inteligence od Microsoftu. Arrow Lake bude jejich desktopovou verzí, ale řadu z těchto novinek mít nebude. Celý článok „Ne všechny novinky procesorů Intel Lunar Lake jsou i v Arrow Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *