Noctua má podporu LGA 1851. Montáž fyzicky zostáva pri starom

Chladiče Noctua NH-U12A na Intel LGA 1851

Prvá generácia procesorov Intel s podporou budúcej mainstreamovej pätice LGA 1851 je ešte ďaleko, ale už sa na verejnosť predierajú prvé informácie o podpore chladičov. Objavili sa dokumenty, kde sa materiály okolo chladiča Noctua NH-U12A spájajú s touto platformou, pre ktorú je všetko pripravené. Noctua to nedementuje a zároveň vzniká predstava, ako by to asi mohlo byť s montážnymi systémami ostatných chladičov.

Japonský web akiba-pc.watch.impress nedávno prišiel s fotkami balenia chladiča Noctua NH-U12A, kde je na potlači čelnej steny okrem iného uvedená podpora platformy Intel LGA 1851, ktorá ako prvá bude podporovať procesory Intel Arrow Lake-S. Na ne si síce ešte chvíľu počkáme, možno nakoniec nestihnú ani rok 2024 (a vyjdú až začiatkom 2025), s podporou súčasných chladičov to nemusí byť také zlé, ako sa mohlo zdať ešte v júli. Vtedy sa, pripomeňme si, objavovali správy o potrebe výrazne vyššieho prítlaku, aký je požadovaný pre LGA 1700.

Noctua nám ale potvrdila to, čo je vidieť už aj z manuálu revidovaného balenia chladiča NH-U12A – z hľadiska montáže je všetko rovnaké ako u LGA 1700 vrátane dištančných stĺpikov NM-IPS3. Tie sa budú používať aj na základných doskách LGA 1851. Je tu ale jedna zmena montážneho systému, ktorá sa netýka maninstreamových platforiem, ale HEDT. Nové držiaky NM-IMB3 v4 ukončili podporu LGA2066 a LGA2011(-v3). Tým, že oproti NM-IMB3 v3 sa odstránila tretia diera, ktorá sa na využívala na montáž na highendové procesory Intel. Túto zmenu sme pôvodne prehliadli, ale v komentároch na ňu upozornil všímavý čitateľ. Podpora LGA 20xx sa neuvádza už ani medzi kompatibilnými päticami z rozpisu na balení.

Z manuálu je potom evidentné i to, že backplate sa konštrukčne nemení. Tvar s jednotlivými výrezmi kopíruje verne to, čo sa používa už teraz na LGA 1700 s roztečou montážnych dier 78 × 78 mm. Tým pádom môžeme poznamenať, že celá inštalačná súprava Noctua NM-i7xx-MP78 tak ako je, bude použiteľná ešte dlho. Okrem chladiča NH-U12A ju podporujú aj ďalšie modely ako napríklad NH-U12S, NH-U9S či NH-L12(S).

   

Pokiaľ chladič NH-U12A nemá nejakým spôsobom upravenú základňu, čo je ale vzhľadom na uvádzanú kompatibilitu platforiem nepravdepodobné, tak je možné, že existujú s podporou pre LGA 1851 už aj balenia iných chladičov. Na svojich stránkach Noctua tieto informácie každopádne verejne nepotvrdila a podpora LGA 1851 sa v špecifikáciách k dátumu vydania tohto článku stále neuvádza.

Stopercentne sa však nejedná o žiadnu kačicu. Z internej komunikácie so zástupcom Noctua sme sa síce veľa technických detailov nedozvedeli, ale s kolujúcimi fotkami „aktualizovaných balení“ NH-U12A sa stotožňuje. Je možné, že sa jedná o rannú várku určenú iba pre japonský trh a prsty v tom má možno nejakým spôsobom aj Scythe. Ten totiž Noctue v Ázii dlhodobo zabezpečuje distribúciu produktov.

Momentálne to teda vyzerá tak, že aj chladiče iných značiek, ktoré podporujú LGA 1700, bude možné použiť na LGA 1851. Teda pokiaľ nedôjde k nejakej vzácnej kolízii napríklad backplatu niektorého chladiča s pozmeneným rozložením SMD za procesorovou päticou.

Čo ale ten vyšší prítlak na LGA 1851? Ten eventuálne stále nič nevylučuje, aj keď nebude dosahovaný zo strany chladiča, ale vyšším IHS. Na nákresoch dostupných materiálov sú procesory Arrow Lake-S (LGA 1851) oproti Raptor Lake-S (a Alder Lake-S) vyššie o približne 0,1 mm.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Procesor Arrow Lake spatřen. Absence HT i AVX-512 potvrzená

Je to jen několik dní, co se na webu objevily dokumenty popisující procesory Arrow Lake-S a čipsety generace 800 – tedy next-gen desktopovou platformu Intelu s novým socketem LGA 1851, která má vyjít v druhé polovině roku. V těchto dokumentech se mimo už probraných věcí objevila také indicie, že velká jádra Arrow Lake mají již jen jedno vlákno. Nyní to doložil i záznam z testování vzorku tohoto CPU. Procesory Intel po 22 letech ztratí HT. Celý článok „Procesor Arrow Lake spatřen. Absence HT i AVX-512 potvrzená“ »

 •  
 •  
 •  

Další CPU pro LGA 1700, čipy Bartlett Lake. Refresh Raptora?

Dlouho se zdálo, že Core 14. generace pro desktop, což je už jen refresh procesorů Raptor Lake (Core 13. generace), budou poslední procesory, které přijdou na současnou platformu desek se socketem LGA 1700. Ovšem možná nás čeká překvapení, Intel prý má v plánu ještě jednu generaci, která do těchto desek půjde, ačkoliv by už letos měly jít na trh procesory Arrow Lake-S pro novou platformu se socketem LGA 1851. Celý článok „Další CPU pro LGA 1700, čipy Bartlett Lake. Refresh Raptora?“ »

 •  
 •  
 •  

Detaily Arrow Lake pro desktop: Thunderbolt 4 v CPU, DDR5-6400

AMD letos vydá procesory s architekturou Zen 5, které by měly přinést slušné zlepšení výkonu v desktopu (podle prosáklých materiálů je jádro značně rozšířené a přinese dvouciferné zlepšení IPC). Intel tomu bude čelit procesory Arrow Lake se zbrusu novou platformou LGA 1851, které vyjdou v druhé polovině roku. Na internet teď prosákla řada interních dokumentů a schémat, které ukazují, že tato platforma dostane hodně nové výbavy a funkcí. Celý článok „Detaily Arrow Lake pro desktop: Thunderbolt 4 v CPU, DDR5-6400“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *