Aorus 15 BSF (2023): Lacnejší z výkonných notebookov

Parametre a detaily

Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké.

Základné parametre


Detaily

Notebook Aorus je zabalený v dvojitom balení. Už prvá kartónová škatuľa nesie logá a heslá značky. Vnútorná škatuľa má potom menej vyzývavý, tzv. under the radar, dizajn s lesklou čiernou potlačou na matnom čiernom podklade.

   

Pre otvorenie vnútornej škatule musíte prelomiť bezpečnostnú pečať, čo znamená, že nám do redakcie dorazil úplne nový kus, čo sa stáva len výnimočne.

Vnútri nájdete notebook zabalený v textilnom púzdre a s dostatočnou penovou výplňou v jeho okolí, aby sa predišlo poškodeniu pri preprave.

V balení je naozaj len to nevyhnutné, a teda notebook, napájací adaptér a krátku dokumentáciu. V tejto cenovej kategórii je minimálne balenie úplne bežné.

Dizajn Aorus 15 pre rok 2023 je v prinajmenšom konzervatívny, no v dobrom slova zmysle. Žiadne dizajnové výstrelky či RGB kolotoče tu nehľadajte. Podobne ako škatuľa aj samotný notebook sa nesie skôr v štýle stealth než aby bol ako päsť na oko. Okrem konzervatívneho dizajnu je aj konštrukcia až prekvapivo tradičná, klasický 16:9 displej obklopujú pomerne veľké rámčeky. Ak hľadáte herný notebook, s ktorým zapadnete aj na firemnej porade medzi morom Thinkpadov a MacBookov, Aorus 15 bude dobrá voľba.

   

Novinka dostala najnovšiu výbavu z modrého a zeleného tímu a to procesory Intel 13. generácie a grafiky série RTX 4000. Konkrétne máte na výber z Core i7-13700H a i5-13500H, no v našich končinách som našiel v ponuke len modely s i7. Procesor dopĺňa RTX 4070 s 8 GB pamäte a maximálnym výkonom 140 W. Pamäťová výbava je, podobne ako dizajn, konzervatívna s 16 GB operačnou pamäťou a 1 TB úložiskom, pričom oba typy pamätí si môžete svojpomocne rozšíriť. Na to sa samozrejme neskôr pozrieme. Čo je trochu zmätočné je, že existuje aj Aorus 15X, ktorý má mierne odlišné telo a ponúka aj dvojicu Core i9, no stále len maximálne s RTX 4070. A aby toho nebolo málo, výrobca má aj Aorus 16, ktorý má rovnakú výbavu ako náš testovaný Aorus 15, no v modernejšom tele. Ten som ale v našich obchodoch nenašiel. Testovaná konfigurácia sa pohybuje okolo 1800 eur, čo je výrazne menej, než konkurencia v podobe ROG, MSI či Legion.

   

Ako som už spomenul, Aorus 15 ponúka konzervatívny dizajn na to, že ide o herný notebook. Ponúka len jeden pásik RGB pod displejom a zopár nápisov Aorus a typické logo na veku displeja. Inak ide o všedný čierny notebook, ktorý ničím nevyčnieva, čo môže byť pre niekoho výhodou. Napriek tradičnému telu aj normálnemu displeju sa hmotnosť na váhe zastavila až na čísle 2408 hramov, čo na 15-palcový notebook nie je málo. Uvidíme, či vyššia hmotnosť bude mať pozitívny vplyv na chladenie.

Medzi silné stránky notebooku možno pokladať portovú výbavu aj jej rozmiestnenie. Po stranách nájdeme len porty USB, konkrétne vpravo dvojicu 10 Gb USB typu A a jedno 10 Gb „céčko“. Vľavo je potom ďalšie „áčko“, tentokrát ale už len 5 Gb a pri ňom je aj 3,5 audio konektor. Zvyšok portovej výbavy je vzadu, kde je HDMI 2.1 aj mini DisplayPort 1.4, USB-C Thunderbolt 4, napájací konektor a v neposlednom rade aj RJ-45 ethernet port pre 2.5 Gb sieťové pripojenie. Azda jediné čo konektivite chýba, je čítačka SD kariet, ktorú by ľudia pracujúci s videami a fotografiami určite ocenili.

Veko displeja zobrazuje logo výrobcu a v spodnom rohu je aj nápis Aorus, čo sme si už povedali. Spodná strana má gumové nožičky zo všetkých strán a dvojicu otvorov pre nasávanie vzduchu.

   

Odnímanie spodného krytu je pomerne jednoduché, budete však potrebovať skrutkovač s torx T6, čo mierne sťažuje situáciu oproti klasickému krížovému skrutkovaču, no nejde o nič netradičné medzi notebookmi. Odpojenie krtyu od tela potom už ide ľahko a nemusíte sa báť žiadnych RGB káblov pripojených k spodku, ako sme mohli v minulosti vidieť pri konkurencii.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Rozloženie je tradičné s dvojicou ventilátorov v hornej časti, pamäťovými slotmi uprostred a batériou v spodnej časti.

Chladiaci systém Windforce Infinity ponúka päticu heatpipe, ktoré odvádzajú teplo z CPU, GPU a VRAM vďaka dvojici 12 V ventilátorov so 72 kusmi 0.2 mm tenkými lopatkami. Štvorica heatsinkov ponúka 205 rebier o hrúbke 0.15 m s celkovou plochou 107 400 mm², čo je nárast o 39 % oproti predchádzajúcemu modelu.

V nie úplne férovom porovnaní si môžeme povedať, že Scar 18 s chladičom na celej zadne strane má až 414 rebier s hrúbkou len 0,1 mm a celkovou plochou 195 509 mm², čiže zhruba dvakrát toľko ako testovaný Aorus 15. Samozrejme ide o výrazne výkonnejší model s väčšou uhlopriečkou, no aspoň pre ilustráciu mi prišlo zaujímavé porovnanie týchto čísel.

Prejdime k možnostiam rozšírenia. Uprostred vidíme dvojicu slotov SO-DIMM. V našom prípade sú obsadené dvojicou 8 GB DDR5-4800 modulov, teda k dispozícii je 16 GB operačnej pamäte. V prípade potreby si viete spraviť upgrade až na 64 GB.

Po oboch stranách základnej dosky sú M.2 sloty pre SSD NCMe s podporou PCIe ×4.0 , pričom jeden je obsadený diskom AG470S1TB-SI B10 vlastnej výroby, ktorý má blízko ku Aorus Gen4 7000s SSD.

Úplne vľavo sa ukrýva aj karta WiFi, konkrétne Intel WiFi AX211NGW, ktorá podporuje aj WiFi 6E a v budúcnosti si ju ľahko vymeníte za WiFi 7 kartu, keď budú dostupné.

   

Ako už bolo spomenuté, notebook ponúka len minimálne RGB podsvietenie pod displejom, ktoré sa navyše dá vypnúť. Pre niekoho toto môže byť veľkou výhodou, nakoľko herné notebooky na pracovných stretnutiach zvyknú pôsobiť pomerne komicky. Nie však v prípade Aorus 15.

Otvorenie veka je možné len do tupého uhla, priamy nie je možný vzhľadom na konštrukciu chladenia.

Klávesnica ponúka podobné rozloženie starším testovaným kúskom ako ROG Zephyrus M15ROG Scar III či Xiaomi Mi Gaming Laptop. Čaká vás teda klávesnica bez numerickej časti a Home, End a Page Up/Down na pravom okraji. Osobne nie som veľmi fanúšik tohto rozloženia, nakoľko intuitívne hľadám enter na samom okraji klávesnice, kde je teraz Page Down. Takisto viac preferujem dvojriadkový enter z EN international, resp. CZ/SK rozloženia. Notebook však prišiel s US verziou, kde je jednoriadkový, čo je ale nie je také netradičné a je to skôr sila zvyku a osobnej preferencie. Čo už ale zvláštne je, je umiestnenie Delete a prázdne miesto v pravom hornom okraji. Dalo by sa tam očakávať tlačidlo napájania, ktoré je však samostatne umiestnené nad klávesnicou. Čo sa týka samotnej klávesnice, ponúka individuálne podsvietenie klávesov a priemernú odozvu, nič netradičné alebo špeciálne, ako sme mohli vidieť napríklad pri mechanických klávesniciach v top modeloch.

Veľký sklenený touchpad ponúka gestá a príjemný povrch s dobrým sledovaním pohybu prstov. Stláča sa dobre ale len v spodnej polovici, v horných rohoch ho nestlačíte vôbec a celkové dojmy sú opäť len dobré, priemerné.

Čo už nadštandardné na pomery herných notebookov je, je Full HD kamera s podporou Windows Hello. Za toto výrobcu rozhodne chválim a kvalitnejšiu kameru s biometriou by som privítal vo viacerých herných modeloch. Bravo Aorus.

Notebook je vybavený 99 Wh batériou, čo je maximum, ktoré povoľuje legálny limit pre prítomnosť na palube lietadla. Vyššiu hmotnosť bude mať z časti na svedomí práve aj batéria.

K notebooku dostanete 240 W nabíjačku s hmotnosťou 710 gramov. Reálne tak na cestách budete nosiť v batohu vyše 3 kg, čo nie je také zlé. Alternatívou je nabíjanie cez konektor USB-C, ktoré je možné, ale len do 100 W. Opäť pochvala pre výrobcu, málokedy v herných notebookoch vidíme USB-C nabíjanie, aj ked Thunderbolt vo výbave je.

Nabíjanie trvalo presne hodinu a pol, čo vôbec nie je zlé a rýchlosťou Aorus 15 konkuruje aj modelom s menšou kapacitou batérie. Po 30 minútach batéria ukazovala 51 %, po hodine už 78 %. Výdrž v našom náročnom YouTube teste je prekvapivo dobrá, Aorus 15 dosiahol niečo vyše 6 a pol hodiny pri automatickom výbere GPU (teda použití integrovanej grafiky). Ide o nadpriemerný výsledok pri herných notebookoch, no na úplnú špičku to nemá.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus Gen4 5000E: PCI Express 4.0 SSD, které má nižší spotřebu

Ve světě úložišť teď nejvíc pozornosti patří přicházejícím SSD s rozhraním PCI Express 5.0 ×4, které na nových platformách (zejména Ryzenu 7000, u procesorů Intel je to složitější) přinesou masivní nárůsty sekvenčních rychlostí čtení a zápisu. Ale s tím se také z PCIe 4.0 SSD stává standard s normálnější cenou, ale také spotřebou. Zrovna na spotřebu teď lákají nové NVMe moduly vydané firmou Gigabyte. Celý článok „Aorus Gen4 5000E: PCI Express 4.0 SSD, které má nižší spotřebu“ »

  •  
  •  
  •  

Na Alder Lake sú pripravené všetky vodníky Aorus WaterForce (X)

To, že bude mať pätica Intel LGA novú montážnu rozteč vôbec ako prvý naznačil únik manuálu z AIO vodníkov Gigabyte. Teraz, tesne pred vydaním procesorov, firma oficiálne avizuje, že sú všetky jej kvapalinové chladiče pre túto platformu plne spôsobilé. To znamená nielen to, že ich mechanicky nainštalujete, ale i to, že majú dostatočný chladiaci výkon na to, aby ste sa s nimi nemuseli obávať ani o Core i9-12900K. Celý článok „Na Alder Lake sú pripravené všetky vodníky Aorus WaterForce (X)“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

    1. To je ale iba krátkodobá špička. Po vypšaní pársekundového časového limitu Tau spotreba výrazne klesne a v dlhodobej záťaži je zahrievanie CPU nižšie.

        1. 13700H mam otestovany, zial som si nezapisal teploty… bolo to v asus notebooku za 3500€, vrtule isli na 6600+ rpm https://ctrlv.cz/6ArO
          ja teplotu testujem v CB, aktualne som presiel na 23, kde sa za 10minut pekne ukaze kto ako na tom je. Spotreba bola pocas celeho testu 107W, tak to nemoze mat dobre teploty. Vravim, zakazal by som to predavat 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *