Xiaomi Mi Gaming Laptop: štíhly, výkonný a chladný zároveň

Parametre a detaily

Čínske Xiaomi je známe najmä ako výrobca dostupných a dobre vybavených smartfónov, no pole ich pôsobenia je široké. Od prvkov inteligentnej domácnosti cez drony, televízory až po notebooky. Bližšie sa pozrieme na druhú generáciu herného notebooku, ktorý prináša vysoký výkon pre hranie vo Full HD, veľa možností na vylepšenie a poriadne kovové telo. A vyznačuje sa aj naddimenzovaným chladením.

Základné parametre

Detaily

Balenia smartfónov Xiaomi málokedy zaujmú, čo je vzhľadom na ich cenu pochopiteľné. Mi Gaming Laptop však prekvapí hneď po vybalení. Na krabici totiž nájdete obrysy vnútorného rozloženia komponentov v notebooku. Toto som ešte nikdy nevidel a rozhodne to stojí za zmienku.

V balení nájdete okrem samotného notebooku nabíjačku a napájací kábel. Nakoľko ide o notebook z Číny, ktorý nie je určený pre náš trh, budete potrebovať redukciu do EU siete alebo náhradný napájací kábel, aký sa pripája k PC zdrojom.

Spracovanie notebooku je prvotriedne. Celé telo je kovové a notebook je tak veľmi pevný a odolný. Spracovanie nie je až na takej úrovni, akú by ponúkol Macbook, no v tejto cenovej kategórii ide o vysoký nadštandard.

Testovali sme najvyššiu predávanú konfiguráciu notebooku, ktorá je vybavená 6-jadrovým procesorom Intel Core i7-8750H, GTX 1060 6 GB, 16 GB 2666MHz RAM, 256GB PCIe NVMe SSD a 1TB HDD. Ide tak o notebook vhodný predovšetkým na hranie, ale aj na strihanie videa a pod.

Mi Gaming Laptop očarí portovou výbavou, ktorá sa v poslednej dobe čím ďalej zmenšuje. Naraziť tak na notebook s množstvom portov začína byť vzácnosť a Xiaomi si za to zaslúži palec hore. Na ľavom boku je dvojica potov USB 3.0 (3.1 gen 1) a dva 3,5 audio konektory pre mikrofón a slúchadlá. Napravo je ďalší port USB spolu s čítačkou (UHS-I) pamäťových kariet. Tú častokrát nenájdeme ani na najdrahších herných notebookoch, čo je veľká škoda a odrádza to mnoho profesionálov – fotografov, redaktorov a pod. Xiaomi tak opäť trafilo do čierneho.

Hlavné porty nájdete vzadu. Nachádza sa tu gigabitový LAN, štvrtý port USB, HDMI 2.0, USB typu C s DisplayPort a napájací konektor. Umiestenie vzadu sa môže zdať nepraktické, opak je však pravdou. Video výstupy a napájací konektor bývajú častokrát umiestnené po bokoch notebooku, kde zavadzajú pri pripájaní periférií alebo ešte horšie, ako sú na pravej strane prekážajú pri ovládaní myši. Xiaomi za umiestenie týchto portov dozadu chválim. K dokonalosti však chýba jedna vec, a tou je Thunderbolt 3. Je veľká škoda, že už prítomný USB-C nepodporuje tento štandard, čo by notebooku otvorilo dvere do nového sveta príslušenstva a dokov Thunderbolt. Najzásadnejšou výhodou je možnosť pripojiť externú grafickú kartu, ktorá je výkonnejšia ako tá v notebooku. Žiaľ, Thunderbolt v notebooku nenájdete, čo by som opäť pripísal cenovej politike spoločnosti. Otázkou však je, ako to teraz naozaj funguje s licencovaním Thunderboltu, nakoľko Intel minulý rok tento štandard zmenil na royalty-free, čo by v praxi malo znamenať menej byrokracie a zníženie výdavkov na jeho implementáciu. Pevne verím, že ďalšie revízie notebooku už Thunderbolt mať budú.

Ďalšou oblasťou, kde notebook vyniká, je možnosť vylepšiť vnútorné komponenty. Spodný kryt drží len niekoľko skrutiek a odmontujete ho tak rýchlo a jednoducho.

Než sa dostaneme k úplne všetkým vymeniteľným komponentom, je potrebné odstrániť ešte kryt modulov RAM. Ten je pripevnený zvrchu bez akýchkoľvek skrutiek, jeho demontáž je tak otázkou pár sekúnd.

Vymeniteľné sú dva moduly DDR4 SODIMM ako aj 2,5″ HDD a pracovať môžete aj s dvojicou slotov M.2. Druhý slot M.2 je však možné obsadiť len ak nevyužívate 2,5″ pozíciu. Do notebooku tak viete maximálne dostať 32 GB RAM a 2× 2TB SSD, čo je viac než obdivuhodné na mainstreamový herný notebook.

Keď už máme notebook otvorený, netreba zabudnúť ani na chladenie. To pozostáva z dvojice ventilátorov a kombinácie 2+3 heatpipe pre CPU a GPU. Zaujímavo je riešená spodná strana notebooku, ktorá je celá perforovaná a následne je teplý vzduch vyfukovaný zozadu aj zo strán notebooku. Čerešničkou na torte je dedikované tlačidlo na klávesnici, ktoré zapne Turbo režim a teda 100% otáčky ventilátorov. Vtedy máte pocit, že notebook ide vzlietnuť a hluk chladenia je naozaj enormný. No pri náročnom hraní alebo pri renderovaní videa určite oceníte možnosť vytlačiť z notebooku maximálny výkon, pretože chladenie býva najčastejšou príčinou, prečo notebooky znižujú takty pri dlhodobej záťaži.

Notebook má 15,6″ Full HD displej IPS so širokými pozorovacími uhlami, s antireflexnou úpravou a tenkými rámikmi. Výrobca udáva, že displej zaberá až 81 % veka notebooku. Na rozdiel od drahších notebookov však musíte počítať iba so 60Hz obnovovaním, čo je škoda. 144 Hz by notebooku slušelo viac. Displej je osadený na kruhových pántoch, ktoré sa zasúvajú do tela notebooku. Pohyb veka je plynulý a pánty by mohli mať dlhú životnosť.

Klávesnica a touchpad sú tiež veľmi dôležitou súčasťou notebooku. Touchpad patrí medzi tie väčšie a má hladký povrch. Trackovanie fungovalo bez problémov a nie je mu veľmi čo vyčítať. Pravdou však je, že na rozdiel od ultrabooku bude na hernom notebooku využívaný výrazne menej nakoľko minimálne pri hraní budete určite používať myš. V praxi sa tak môže stať, že touchpad ani nevyužijete.

Klávesnicu budete určite používať častejšie. Má netradičné, ale zaujímavé rozloženie. Vľavo sa nachádza šesť klávesov makro, pričom úplne horný slúži na aktiváciu Turbo režimu chladenia. Ďalšou zaujímavosťou je, že naľavo od medzerníka nenájdete tlačidlo Windows, to je len napravo. Už sa vám tak nestane, že by ste nechtiac vyskočili z hry stlačením nesprávneho klávesu. Enter je vzhľadom na US rozloženie malý, nie v tvare obráteného L, ako je v našich končinách bežné. Zaujímavo sú riešené aj šípky, ktoré sú plnohodnotné. Úplne napravo zase nájdete Home, End, Page Up/Down a tlačidlo napájania. Chce to trochu cviku zvyknúť si, že úplne na kraji nie je enter ale PgUp a že Delete nie je v pravom hornom rohu, ale hneď vedľa. Našťastie tlačidlo napájania má inú odozvu ako zvyšok klávesov. Na jeho aktiváciu je potrebné výrazne vyššiu silu a nestane sa tak, že by ste ho nechtiac stlačili namiesto Delete.

Na hernom notebooku nesmie chýbať ani podsvietenie. Klávesnica tak ponúka štyri samostatné zóny, ktoré si môžete prispôsobiť. Zaujímavosťou je podsvietenie po bokoch notebooku, ktoré osvetľuje podložku, na ktorej je notebook postavený. Toto je však už skôr štýlová záležitosť než funkčná, no srdce mladého gamera určite poteší.

Na záver sa ešte pozrieme na batériu, ktorá má 55 Wh. To nie je zrovna najviac, nakoľko niektoré ultrabooky ponúkajú rovnakú kapacitu alebo dokonca ešte väčšiu. Pri herných notebookoch nie je problém naraziť na 70, 80, čo dokonca 90 Wh batérie. Mi Gaming Laptop tak v tejto oblasti zaostáva. Alebo nie? Drahé herné notebooky bývajú vybavené Nvidia G-Sync, čo zabraňuje fungovaniu Nvidia Optimus, teda technológii, ktorá umožňuje prepínať medzi integrovanou Intel HD Graphics a dedikovanou grafikou Nvidia GTX. To znamená, že pokiaľ len prehliadate web alebo pracujete s dokumentami, notebook šetrí batériu a využíva integrovanú grafiku v procesore. Akonáhle však spustíte graficky náročnejší program ako je hra, zapne sa grafika Nvidie, ktorá má samozrejme násobne vyššiu spotrebu. V prípade že máte notebook s G-Sync, toto prepínanie nefunguje a dedikovaná Nvidia grafika je neustále aktívna, čo má katastrofálny dopad na výdrž. Reálne tak notebook s G-Sync vydrží hodinu dve bez nabíjačky. Na trhu je len jeden notebook, ktorý má G-Sync aj Optimus, a to je Asus ROG Zephyrus M, ktorý má hardvérové tlačidlo na prepnutie medzi týmito technológiami a vyžaduje to aj reštart notebooku. Mi Gaming Laptop síce má pomerne malú batériu, no vďaka Nvidia Optimus by mohol pri bežnom používaní mať pomerne dobrú výdrž. To si však overíme v teste.

Nabíjačka má výstup 19,5 V a 9,23 A, čo znamená 180 W. Notebook nie je možné nabíjať cez USB-C, ktoré podporuje nabíjanie maximálne 100 W, samostatný napájací konektor je tak nevyhnutnosťou. Pri hernom notebooku je však toto úplne pochopiteľné. Nabitie z 0 na 100 % trvá 2 hodiny 25 minút.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel vydal mobilní Core 14. generace řady HX s taktem 5,8 GHz

Intel na CES 2024 oznámil nové procesory Raptor Lake-U pro notebooky, které nyní vychází pod označením „Core (Series 1)“, vedle nich také celý sortiment 65W a 35W procesorů pro desktop. Vedle nich ale do nabídky přidal ještě jednu rodinu čipů: Core 14. generace řady HX, což jsou od desktopu odvozené výkonné procesory pro notebooky s až 24 jádry, zaměřené na na herní, nadšenecké a „workstation“ notebooky. Celý článok „Intel vydal mobilní Core 14. generace řady HX s taktem 5,8 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

AMD má mobilní grafiku s Navi 31: Radeon RX 7900M tento měsíc

Když v létě AMD v Číně vydalo Radeon RX 7900 GRE, ukázalo se, že není založený na osekaném čipu Navi 31, jak se u podobných modelů dá čekat, ale na hybridu Navi 31 a menšího pouzdra kompatibilního s GPU Navi 32 a jen 256bitovou paměťovou sběrnicí. To hned ukazovalo na možnost, že by tato kombinace mohla být použitá v noteboocích a zdá se, že se to také brzo potvrdí. AMD by toto prý mohlo brzo vydat jako mobilní Radeon RX 7900M. Celý článok „AMD má mobilní grafiku s Navi 31: Radeon RX 7900M tento měsíc“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus 15 BSF (2023): Lacnejší z výkonných notebookov

Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké. Celý článok „Aorus 15 BSF (2023): Lacnejší z výkonných notebookov“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *