ID-Cooling ukázal extra nízky chladič s udávaným TDP až 100 W

Nový procesorový chladič do mini skriniek

Nevýhodou najmenších skriniek pre platformu Mini-ITX je, že majú striktné obmedzenia na výber chladiča CPU. To v praxi znamená, že s použitím výkonného procesora bude chod počítača obvykle hlučnejší. Situáciu však môže zmeniť sľubne vyzerajúca novinka od ID-Cooling. Tento chladič by mohol v porovnaní so svojimi náprotivkami využívať dostupnú plochu rebrovania efektívnejšie.

V stiesnených priestoroch zázraky nenarobíte a pasív sa nedá pohodlne natiahnuť v žiadnej osi. Ani do šírky (to by už kolidoval so slotmi RAM či napájaním CPU) ani do hĺbky, kde sú takisto doska od dosky jednotlivé prvky rôzne umiestnené a hlavne sú už na blízku chladič SSD a čipsetu. Zvrchu sú obvykle zase rôzne šachty na disky. Takýto stav ilustruje i dvojica fotografií pod textom. V dvoch skrinkách, v Chieftec IX-03 a Akasa Crypto VESA populárny to chladič Noctua NH-L9i nechcene zasahuje do konštrukcie skrinky. V prípade Chieftecu to nie je až také markantné a rámček ventilátora len zľahka tlačí do SSD. V Akase je to už horšie, tam privysoký chladič držiak s SSD úplne vykrúca. Týmto a podobným ťažkostiam by sa mal nový chladič firmy ID-Cooling už vyvarovať. Oproti konkurenčnej Noctue je o 7 mm nižší (celkovo má na výšku iba 30 mm), ale pritom by nemal byť slabší.

   

Pri tepelnej kapacite ID-Cooling IS-30 výrobca hovorí 100 W. Podobné TDP nájdete i pri pokynoch NH-L9i, ale to len pri starších procesoroch (Sandy Bridge), u ktorých Turbo Boost tak výrazne konečnú spotrebu nenavršoval a takisto mali lepšiu distribúciu tepla do chladiča. 95-wattové Coffee Lake (a Coffe Laky Refresh) už malý chladič Noctuy nepodporuje. Predpokladáme, že IDC to bude podobne a IS-30 takisto nepočíta s najvýkonnejšími procesormi do pätice LGA 1151 (teda s Core i9-9900K či 9700K) a ani s APU Ryzen 2200/2400G, ktoré v plnej paľbe v továrenských nastaveniach sto wattov takisto presahujú. Aj keď, ktovie… návrh pasívu vyzerá zložitejšie ako pri chladiči Noctua NH-L9i/A či Cryorig C7. Ten má, mimochodom, takisto TDP stanovené na 100 W.

ID-Cooling IS-30 stavia svoju konštrukciu na rozdiel od spomínaných chladičov až na štvorici heatpipe. To môže znamenať, že teplo lepšie (rovnomernejšie) rozloží medzi hliníkové lamely, čím môže radiátor pri podobnej ploche a dosahovať lepších výsledkov. To hlavne v porovnaní s Noctuou, ktorá stred pasívu úplne vypustila. Že má Noctua pri návrhoch pasívov rezervy už viete ale i z našich testov. Cryorig C7 má síce takisto iba dve heatpipe, ale dlhšie a prechádzajúce rebrá naprieč celým telom.

Znepokojujúcou je pri IDC IS-30 maximálna rýchlosť ventilátora. Ten má tradičný formát 92 mm. V plnej paľbe (zrejme pri tých 100 W) dosahuje až 3600 otáčok, čo nebude úplne tiché. Na druhej strane, profil ventilátora je najskôr 10mm, úzky je i radiátor (to znamená, že odpor vzduchu bude nižší) a lopatky sa takisto vyznačujú skôr menšou plochou. Hlučnosť tak zrejme nebude extrémna ani pri plnom chladiacom výkone. Naopak pri minimálnych (800) otáčkach bude chod už tichučký. Ako to bude s chladením pri rôznych rýchlostiach sa dozviete až v testoch a veríme, že i v tých našich.

Chaldič ID-Cooling IS-30 nainštalovaný na základnej doske

Podpora zahŕňa tak platformu Intel LGA 1151 (soket H4) ako i AMD AM4.  Cena zatiaľ známa nie je.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Arctic Freezer 7 Pro končí. Má levnější, výkonnější i tišší náhradu

Levný věžový chladič Arctic Freezer 7 Pro asi často budete znát, na světě je už hodně dlouho a běhá asi v bezpočtu počítačů. Tato dalo by se říct legenda bude teď po víc než deseti letech na trhu nahrazena novou verzí. Ta se jmenuje Arctic Freezer 7 X a zachovává – respektive by ji měla ještě zlepšit – nízkou cenu, má podobné rozměry, ale přináší novější technologie, díky čemuž má mít chladící výkon lepší o desetinu při menší hlučnosti. Celý článok „Arctic Freezer 7 Pro končí. Má levnější, výkonnější i tišší náhradu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Chladič AMD Wraith Prism s šesti heatpipe? Je to jinak (update)

S procesory Ryzen (a vlastně už chvíli před nimi) AMD přineslo jednu přímo nesouvisející změnu: boxované chladiče, které byly lepší proti tomu, co se k CPU typicky přibalovalo předtím. Ty běžné měly objemnější (účinnější) pasivy, zejména to ale platilo o heatpipovém top-flow chladiči Wraith max, později Wraith Prism. Právě u tohoto se teď možná nastane další zlepšení, protože AMD zdá se chystá jeho výkonnější verzi. Celý článok „Chladič AMD Wraith Prism s šesti heatpipe? Je to jinak (update)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?

Již dlouho se vede neutichající debata o tom, zda má smysl kupovat levné AIO chladiče. Naskytla se mi příležitost otestovat cenově zajímavý chladič Akasa Venom R20, což je kapalinový AIO chladič se 240 mm radiátorem. Cenovka je na první pohled atraktivní a nechybí samozřejmě ani podsvícení RGB. U chladiče však především záleží, jak si povede v zátěžových testech, a také jak je hlučný při provozu. Pojďme jej tedy otestovat. Celý článok „Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *