ID-Cooling ukázal extra nízky chladič s udávaným TDP až 100 W

Nový procesorový chladič do mini skriniek

Nevýhodou najmenších skriniek pre platformu Mini-ITX je, že majú striktné obmedzenia na výber chladiča CPU. To v praxi znamená, že s použitím výkonného procesora bude chod počítača obvykle hlučnejší. Situáciu však môže zmeniť sľubne vyzerajúca novinka od ID-Cooling. Tento chladič by mohol v porovnaní so svojimi náprotivkami využívať dostupnú plochu rebrovania efektívnejšie.

V stiesnených priestoroch zázraky nenarobíte a pasív sa nedá pohodlne natiahnuť v žiadnej osi. Ani do šírky (to by už kolidoval so slotmi RAM či napájaním CPU) ani do hĺbky, kde sú takisto doska od dosky jednotlivé prvky rôzne umiestnené a hlavne sú už na blízku chladič SSD a čipsetu. Zvrchu sú obvykle zase rôzne šachty na disky. Takýto stav ilustruje i dvojica fotografií pod textom. V dvoch skrinkách, v Chieftec IX-03 a Akasa Crypto VESA populárny to chladič Noctua NH-L9i nechcene zasahuje do konštrukcie skrinky. V prípade Chieftecu to nie je až také markantné a rámček ventilátora len zľahka tlačí do SSD. V Akase je to už horšie, tam privysoký chladič držiak s SSD úplne vykrúca. Týmto a podobným ťažkostiam by sa mal nový chladič firmy ID-Cooling už vyvarovať. Oproti konkurenčnej Noctue je o 7 mm nižší (celkovo má na výšku iba 30 mm), ale pritom by nemal byť slabší.

   

Pri tepelnej kapacite ID-Cooling IS-30 výrobca hovorí 100 W. Podobné TDP nájdete i pri pokynoch NH-L9i, ale to len pri starších procesoroch (Sandy Bridge), u ktorých Turbo Boost tak výrazne konečnú spotrebu nenavršoval a takisto mali lepšiu distribúciu tepla do chladiča. 95-wattové Coffee Lake (a Coffe Laky Refresh) už malý chladič Noctuy nepodporuje. Predpokladáme, že IDC to bude podobne a IS-30 takisto nepočíta s najvýkonnejšími procesormi do pätice LGA 1151 (teda s Core i9-9900K či 9700K) a ani s APU Ryzen 2200/2400G, ktoré v plnej paľbe v továrenských nastaveniach sto wattov takisto presahujú. Aj keď, ktovie… návrh pasívu vyzerá zložitejšie ako pri chladiči Noctua NH-L9i/A či Cryorig C7. Ten má, mimochodom, takisto TDP stanovené na 100 W.

ID-Cooling IS-30 stavia svoju konštrukciu na rozdiel od spomínaných chladičov až na štvorici heatpipe. To môže znamenať, že teplo lepšie (rovnomernejšie) rozloží medzi hliníkové lamely, čím môže radiátor pri podobnej ploche a dosahovať lepších výsledkov. To hlavne v porovnaní s Noctuou, ktorá stred pasívu úplne vypustila. Že má Noctua pri návrhoch pasívov rezervy už viete ale i z našich testov. Cryorig C7 má síce takisto iba dve heatpipe, ale dlhšie a prechádzajúce rebrá naprieč celým telom.

Znepokojujúcou je pri IDC IS-30 maximálna rýchlosť ventilátora. Ten má tradičný formát 92 mm. V plnej paľbe (zrejme pri tých 100 W) dosahuje až 3600 otáčok, čo nebude úplne tiché. Na druhej strane, profil ventilátora je najskôr 10mm, úzky je i radiátor (to znamená, že odpor vzduchu bude nižší) a lopatky sa takisto vyznačujú skôr menšou plochou. Hlučnosť tak zrejme nebude extrémna ani pri plnom chladiacom výkone. Naopak pri minimálnych (800) otáčkach bude chod už tichučký. Ako to bude s chladením pri rôznych rýchlostiach sa dozviete až v testoch a veríme, že i v tých našich.

Chaldič ID-Cooling IS-30 nainštalovaný na základnej doske

Podpora zahŕňa tak platformu Intel LGA 1151 (soket H4) ako i AMD AM4.  Cena zatiaľ známa nie je.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Oficiálne! Chladič Scythe Fuma 2 mieri do bežného predaja

Zhruba v polovici apríla sa objavili prvé detaily a fotky chladiča, ktorý má byť nástupcom Fumy rev. B. Ale až teraz je zrejmé, že nezostane iba vo fáze prototypu a bude dostupný i pre koncových spotrebiteľov. Fuma 2 má niekoľko zaujímavých vlastností, ktoré nám počas písania prvej správy unikli. A skompletizované sú i parametre (z obrázkov teda už nič vyzobávať nemusíme), vrátane známej odporúčanej ceny. Celý článok „Oficiálne! Chladič Scythe Fuma 2 mieri do bežného predaja“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Be Quiet! vydal chladič Dark Rock Slim, úzký pasiv neblokuje RAM

Po vyložených závějích vzduchových chladičů, které tu byly před pýr týdny, přichází ještě jedna novinka, tentokrát od německé značky Be Quiet! Ta ke svým Dark Rockům teď uvedla ještě verzi Dark Rock Slim. Ten má jednověžový pasiv s úzkým profilem, díky čemuž by měl velmi málo vadit pamětem, má utáhnout až 180W procesor a zavděčí se těm, kdo chtějí kompletně černý chladič bez svítících okras. Celý článok „Be Quiet! vydal chladič Dark Rock Slim, úzký pasiv neblokuje RAM“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Gigabyte uvádí vlastní věžový chladič Aorus ATC800 s RGB LED

Před krátkou dobou přivanul airflow najednou několik nových vzduchových chladičů. S menším zpožděním se k tomu přidává ještě jedna novinka, tentokrát věžový vzduchový chladič od firmy Gigabyte, která podobně jako třeba MSI také do této oblasti vstoupila. Jako u dalších výrobců je chladič od Gigabyte směřován primárně na příznivce designového herního příslušenství, takže přináší výraznou RGB iluminaci a oplášťování. Celý článok „Gigabyte uvádí vlastní věžový chladič Aorus ATC800 s RGB LED“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *