Pozor na falešné CPU Intel! „Bazarové“ kusy mohou být atrapy

Pod reálně vypadajícím plechem může být podvržený motor. Nebo taky žádný

Mysleli jste si, že kupovat bazarové procesory je bez rizika, protože zrovna tato komponenta se málokdy pokazí? To sice může být pravda, ale hrozí vám jiné nebezpečí. Mezi CPU z druhé ruky se můžou objevit a také se objevují padělky. Vypadá to, že podvody s nimi se docela rozmohly. A problém je, že kvůli vracení zboží do eshopů na ně s trochou smůly můžete narazit i u legitimního prodejce. Na pár takových podvrhů se podíváme v tomto článku.

Některé procesory jsou falešné docela očividně. Tento první padělek, který vidíte i v záhlaví, evidentně nemá nic jako typický substrát – zelená destička pod čipem/kovovým krytem je zelená trošku moc, a také průsvitná. Je to jen plast a pod IHS není vlastně žádný čip. Trošku znalejší osoba by na něj neměla skočit, pokud si fotku prohlédne. Procesor je také lehčí než originál (25 gramů místo 27, ale na to asi bez váhy nepřijdete – většinu váhy tvoří kov rozvaděče tepla, takže absence křemíku není moc patrná).

Zajímavé na tom je, že falešnou destičku zde musel někdo speciálně vyrobit. Nějaký zoufalec ručně? Nebo už je pro tuto živnost někdo vyrábí ve větším měřítku? Kdo ví… je celkem možné, že rozvaděč tepla je pravý, i když i ten se asi dá vyrobit. Vyhazované staré procesory v recyklaci jich mohou pro přemalování poskytovat dost a asi není těžké je potisknout tak, aby vypadaly dostatečně věrohodně.

Pokročilejší a zákeřnější padělky…

Většina faků ale tak snadno poznatelná není. Ostatní procesory, které tu máme, jsou zřejmě vyráběné jiným způsobem. Reálně vypadající – nebo teoreticky i reálný rozvaděč tepla sehnaný ze závadných nebo delidovaných procesorů – rozvaděč tepla opět lže o obsahu uvnitř. Ale místo atrapy je uvnitř legitimní CPU Intel – jen ne to správné (a drahé). A tím pádem je už komplikovanější na první pohled poznat zradu.

Tohle Core i9-9900K byste si z hlavy nepoznali. Respektive, to správné od špatného. Fake je na těchto fotografiích vlevo. Tipl jsem si to podle jedné věci – méně součástek nasázených v ohrádce uprostřed mezi kontakty. Zde je to docela těžké, protože padělatel použil procesor pro stejný socket: pravděpodobně je to něco jako Celeron G3900. Je to relativně levné CPU, což je klíčkové pro zisk.

   

Zde jsou fotky Celeronu G3900 (první z Aliexpressu, druhý z Hardware Secrets). Ne že bych počítal a kontroloval všechny kontakty, ale myslím, že to bude on nebo jemu podobný procesor Skylake (Kaby Lake i Coffee Lake mají součástky zespoda i počty plošek po obvodu rozvaděče tepla jinak). Všimněte si hlavně rozložení součástek uprostřed spodní strany CPU, které odpovídá přesně falešnému Core i9-9900K. Tohoto identifikátoru si doporučuji při „hledání pravdy“ obzvlášť všímat. Z toho mimochodem vyplývá že toto CPU po instalaci do desky pro Core i9-9900K nebude fungovat, protože čipsety řady 300 Skylake nepodporují.

Jak můžete vidět na fotografii otevřeného falešného procesoru z předchozího srovnání, uvnitř je opravdu jiný křemík, protože Core i9-9900K je hodně výrazně podlouhlé, ne skoro čtvercové. Ovšem všimněte si, že rozvaděč tepla obsahuje uvnitř pozlacenou vrstvu. Tento IHS byl původně použitý skutečně v pájeném CPU. Možná tedy opravdu pochází z pravého Core i9-9900K. Jen zde byl sekundárně přepastován (což je hezké, aspoň by to v desce pro Skylake mohlo fungovat).


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel uvádí procesory Meteor Lake: 4nm, čiplety, grafika Xe LPG

Meteor Lake je první procesor Intelu vyráběný jeho vlastním 4nm procesem, což je důležitý milník. Paradoxně je to současně i první procesor Intelu vyráběný u TSMC, protože řada jeho součástí je takto outsourcovaná – i to je milník. Jde totiž o první mainstreamový procesor Intelu používající čiplety či dlaždice a pokročilé 3D pouzdření. Skoro nad rámec toho už je, že má také nová jádra CPU, nové GPU a také novou jednotku NPU pro akceleraci AI. Celý článok „Intel uvádí procesory Meteor Lake: 4nm, čiplety, grafika Xe LPG“ »

 •  
 •  
 •  

SiFive uvádí první velké jádro RISC-V s 5× ALU a vysokým IPC

V posledních letech narůstá konkurence pro procesorovou architekturu ARM v podobě otevřeného ekosystému kolem instrukční sady RISC-V, která má ambice stát se levnější a ne na jednom vlastníkovi závislou alternativou. RISC-V není zatím tak zralá a tyto architektury nemají srovnatelný výkon, ale postupně „rostou“. Firma SiFive, která je jedním z jejích tahounů, teď uvádí jádro SiFive P870, které by konečně mohlo laťku výkonu zvednout. Celý článok „SiFive uvádí první velké jádro RISC-V s 5× ALU a vysokým IPC“ »

 •  
 •  
 •  

Místo AVX-512 přichází AVX10. Už i pro big.LITTLE procesory

Včera jsme psali o tom, že procesory x86 – minimálně ty od Intelu – dostanou rozšíření APX (Advanced Performance Extensions), což je zásadní změna v programování těchto CPU. Intel ale také chystá velké změny v SIMD instrukcích s technologií AVX10, která sjednotí vektorová rozšíření, v jejichž subsetech je teď nepořádek, a také by měla řešit problém big.LITTLE procesorů. Ale hrozí, že to bude na úkor pravého 512bitového AVX-512. Celý článok „Místo AVX-512 přichází AVX10. Už i pro big.LITTLE procesory“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *