Zotac vydáva RTX 2080 Ti s vodným blokom ArcticStorm

S TU102 ide „pod vodu“ už i Zotac

S grafickými kartami GeForce RTX niektoré firmy začali svoje top modely osádzať vodnými blokmi typu full cover. Na rozdiel od hybridných návrhov, ktoré kvapalinou ochladzujú iba jadro a VRM tradične ventilátorom, tieto karty počítajú s tým, že vlastníte i zvyšné súčasti vodného okruhu. Určené sú tak pre nadšencov, ktorí majú zase o trochu pestrejší výber. Pozrite sa, čím po novom ponuku okorenil Zotac.

Funkčný dizajn nepatrí k najextrémnejším. Napájanie je „iba“ 2× 8-pinové. Taká MSI Gaming X Trio so vzduchovým chladičom má k dobru ešte tretí, 6-pinový konektor. Zato VRM Zotac RTX 2080 Ti ArcticStorm má až 20-fáz (16 + 4). Podrobnosti o použitých MOSFEToch zatiaľ však zostávajú utajené.

Zaujímavé je, že špecifikácie uvádzajú pomerne nízky frekvenčný boost jadra. Konzervatívnych 1575 MHz je len málinko nad referenčnou hodnotou (1545 MHz). Na porovnanie, konkurenčná Gigabyte WaterForce Xtreme sa na jadre chváli až s 1770 MHz. Udávaná frekvencia Zotacu ale dozaista nebude narážať na hranice power limitu/TDP a reálne bude rýchlejšia. Na ilustračných obrázkoch obslužnej aplikácie (FireStorm) Zotac zobrazuje až 1933 MHz. Tak ktovie, možno bude (po pretaktovaní) tikať až takto vysoko. VRAM je tradičných jedenásť gigabajtov GDDR6 pripojených k 352-bitovej zbernici. Pri typických 14 GHz bude tak priepustnosť pamäťového subsystému okolo 600 GB/s. To majú plusmínus podobné všetky RTX 2080 Ti.

Špecifickým pre kartu Zotacu je však práve onen blok, s ktorým sa táto grafika dodáva. Firma však nikde neuvádza, kto je jeho strojcom. Obvykle, tak ako i v prípade MSI Sea Hawk EK, je to EKWB. Nejaké detaily Zotac ale predsa len odkrýva. Blok je medený, poniklovaný, a mikrokanáliky z vnútornej strany, slúžiace na vytvorenie čo najväčšej kontaktnej plochy, sú jeden od druhého vzdialené 0,3 mm.

noborder

Závity na fitingy sú tradične G1/4 a súčasťou príslušenstva má byť i jeden pár krátkych pevných trubíc. Z estetických prvkov je zastúpené adresovateľné RGB LED prispôsobiteľné aktualizovaným ovládačom Spectre (2.0). Ten je dostupný v jednotnom prostredí FireStorm, kde je možné upravovať aj frekvenčné charakteristiky, napätie a podobne. Osvetlenie je možné, mimochodom, rôzne regulovať vo viacerých zónach, ktoré sú pod čírim, akrylovým sklom.

Na ľúbivom vzhľade sa podiela aj backplate, ktorý má ale samozrejme i funkčné opodstatnie. PCB spevňuje, chráni pred poškodením a v neposlednom rade z neho odvádza i nejaké to teplo. Na jeho lepší únik je čiastočne i perforovaný.

noborder

Odporúčanou cenou sa Zotac, ako to už býva zvykom, v deň oznámenia ešte nechváli. Ale predpokladáme, že sa bude rúbať vysoko a pod 1400 eur, resp. 36 000 Kč (vrátane DPH) GeForce RTX 2080 Ti ArcticStorm dostupná nebude.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *