Aorus 15 BSF (2023): Lacnejší z výkonných notebookov

Režimy výkonu

Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké.

Režimy výkonu

Notebook ponúka v aplikácii Gigabyte Control center možnosť vybrať si z režimov výkonu Creator, Turbo, Gaming a Meeting, Silent (Power saver), či dokonca nechať ovládanie na Ai Boost. Testovali sme všetky dustpné režimy, teda šesť typov.

Všetky doterajšie testy boli robené v režime Turbo, no stojí za to sa pozrieť, aké rozdiely jednotlivé režimy ponúkajú. Porovnávame preto priebehy výkonu v kombinovanej záťaži pomocou 3DMarku v benchmarku Fire Strike.

Takty procesora počas testu ukazujú, že Turbo ponúka vyššie takty v testnom závese s Gaming a Creator. Naopak Silent a Meeting sú viditeľne pomalšie. Ai je prekvapivo niekde medzi, bližšie však k výkonnejším režimom.

Spotreba nám rozdiely medzi režimami ukazuje ešte podrobnejšie. Turbo má zjavne vyššie špičky ako Gaming a Creator, naopak Ai v týchto bodoch výrazne zaostáva. Silent a Meeting sú takmer totožné s takpovediac rovnou krivkou spotreby.

Turbo ukazuje svoju silu v nižších teplotách ako majú Gaming a Creator, čomu vďačí ventilátorom bežiacim na maximum. Najnižšie teploty má Meeting, ktorá spolu so Silent mala nižšie takty a spotrebu, výsledok sa teda dal očakávať.

Ako je na tom grafika? Prekvapivo všetky režimu sú čo sa týka záťaže takmer zhodné, len na konci grafu vidieť prepad Silent a Meeting režimov oproti zvyšku.

Takty grafiky sú na rozdiel od vyťaženia úplne zhodné a bez prepadov, tu sú jednotlivé režimy na nerozoznanie.

Prekvapivo aj spotreba GPU je medzi režimami takmer zhodná, hoci aj tu je na konci prepad ako pri záťaži pri Meeting a Silent. Podobne ako v Blenderi, ani tu však nevidíme avizovaných 140 W a otázne teda je, či nastavenia neboli optimálne alebo je chyba niekde ide a notebook nedosahuje avizovaných parametrov výkonu na papieri.

Pri teplotách grafiky je vidieť maximálny chladiaci účinok režimu Turbo s najnižšími teplotami, vyrovnané režimy Gaming, Creator a Ai a naopak najvyššie teploty pri Meeting a Silent, kde ventilátory bežia na výrazne nižšie otáčky, čo ovplyvňuje aj chladiaci výkon.

Očakávania podľa priebehu grafov sú nasledovné: rozdiel medzi Turbo by malo byť najlepšie a v tesnom závese s minimálnym rozdielom budú Creator a Gaming. Ai bude o niečo menej a najslabšie budú Silent a Meeting. Predpoklady sa takmer potvrdili, avšak s tým rozdielom, že víťazom je prekvapivo Creator a nie Turbo, čo bolo pre mňa prekvapením. Rozdiel je však len 3 % a prakticky tri režimy zo šesť majú rovnaké hodnoty a sú tým pádom redundantné. Ai režim stráca 7-10 % na top tri na chvoste sú podľa očakávaní Silent a Meeting s rozostupom len jedného percenta. Na horné tri však strácajú až 40 %, čiže na hranie a prácu sa naozaj nehodia.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus Gen4 5000E: PCI Express 4.0 SSD, které má nižší spotřebu

Ve světě úložišť teď nejvíc pozornosti patří přicházejícím SSD s rozhraním PCI Express 5.0 ×4, které na nových platformách (zejména Ryzenu 7000, u procesorů Intel je to složitější) přinesou masivní nárůsty sekvenčních rychlostí čtení a zápisu. Ale s tím se také z PCIe 4.0 SSD stává standard s normálnější cenou, ale také spotřebou. Zrovna na spotřebu teď lákají nové NVMe moduly vydané firmou Gigabyte. Celý článok „Aorus Gen4 5000E: PCI Express 4.0 SSD, které má nižší spotřebu“ »

  •  
  •  
  •  

Na Alder Lake sú pripravené všetky vodníky Aorus WaterForce (X)

To, že bude mať pätica Intel LGA novú montážnu rozteč vôbec ako prvý naznačil únik manuálu z AIO vodníkov Gigabyte. Teraz, tesne pred vydaním procesorov, firma oficiálne avizuje, že sú všetky jej kvapalinové chladiče pre túto platformu plne spôsobilé. To znamená nielen to, že ich mechanicky nainštalujete, ale i to, že majú dostatočný chladiaci výkon na to, aby ste sa s nimi nemuseli obávať ani o Core i9-12900K. Celý článok „Na Alder Lake sú pripravené všetky vodníky Aorus WaterForce (X)“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

    1. To je ale iba krátkodobá špička. Po vypšaní pársekundového časového limitu Tau spotreba výrazne klesne a v dlhodobej záťaži je zahrievanie CPU nižšie.

        1. 13700H mam otestovany, zial som si nezapisal teploty… bolo to v asus notebooku za 3500€, vrtule isli na 6600+ rpm https://ctrlv.cz/6ArO
          ja teplotu testujem v CB, aktualne som presiel na 23, kde sa za 10minut pekne ukaze kto ako na tom je. Spotreba bola pocas celeho testu 107W, tak to nemoze mat dobre teploty. Vravim, zakazal by som to predavat 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *